Moje konto
Badanie pracodawców 2019 - wyniki ankiety na temat rekrutacji

Badanie pracodawców 2019 - wyniki ankiety na temat rekrutacji

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził ogólnopolskie „Badanie pracodawców 2019”, w którym zapytaliśmy 344 rekruterów i pracodawców z całej Polski o przebieg prowadzonych przez nich procesów rekrutacyjnych. 

 

Stworzona w tym celu ankieta zawierała 35 pytań dotyczących ich codziennej pracy związanej z pozyskiwaniem i rekrutowaniem nowych pracowników. 

 

Zapytaliśmy również o przyszłość rekrutacji i powody, dla których kandydat zostaje odrzucony lub dostaje ofertę pracy. 

 

Dzięki wynikom tego badania dowiesz się:

  • czy zatrudnienie odpowiedniego pracownika jest trudne
  • jakie elementy CV powodują, że rekruter jest skłonny odrzucić aplikację
  • co zrobić, by nie ponieść porażki na rozmowie kwalifikacyjnej
  • czy rekruterzy weryfikują kandydatów w Internecie.

 

Badanie pracodawców 2019 okiem eksperta

Dzięki ich pomocy wiemy już, że rekruterzy wkładają dziś wiele wysiłku w pozyskiwanie nowych pracowników, a ich rola nie ogranicza się wyłącznie do analizy nadesłanych CV i przeprowadzania schematycznych rozmów rekrutacyjnych. Znalezienie odpowiedniego pracownika jest według pracodawców coraz trudniejsze. Z drugiej strony wymagania kandydatów niełatwo jest obecnie spełnić. Ten dysonans komplikuje proces rekrutacji — ale jednocześnie sprawia, że kryteria oceny CV w wielu aspektach stają się coraz łagodniejsze.
Piotrek SosnowskiVP People InterviewMe & Zety

Metodologia badania

 

Zespół InterviewMe przeprowadził badanie w dniach 12–27 września 2019 roku na grupie 344 respondentów.

 

W anonimowej ankiecie rekruterzy i pracodawcy odpowiedzieli na 35 pytań zamkniętych i otwartych na temat różnych aspektów prowadzenia procesów rekrutacyjnych w Polsce.

 

Profil respondentów

 

W przeprowadzonym badaniu wzięli udział respondenci reprezentujący małe, średnie i duże firmy z całej Polski.

 

Większość z nich (56,5% badanych) to rekruterzy z ponad 4-letnim stażem pracy, pozyskujący i zatrudniający pracowników do firm z polskim kapitałem. 43,6% respondentów to rekruterzy pracujący w firmach z kapitałem zagranicznym.

 

Jak rekruterzy poszukują kandydatów?

 

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. 

 

Zamieszczenie oferty pracy na popularnych stronach z ogłoszeniami lub na własnej stronie internetowej to dla większości respondentów rutynowe działanie, ale ich zdaniem istnieją dużo skuteczniejsze sposoby na pozyskanie nowych talentów do firmy.

 

„Badanie pracodawców 2019” wykazało, że aż 88% rekruterów ufa przede wszystkim poleceniom i rekomendacjom. 

 

77% respondentów samodzielnie wyszukuje kandydatów w Internecie i polega na własnej ocenie.

 

Jak rekruterzy poszukują kandydatów?

 

Czy rekruterzy korzystają z systemu ATS?

 

Okazuje się, że większość badanych przez nas rekruterów wstępną selekcję CV powierza systemom, który automatycznie skanują nadesłane przez kandydatów aplikacje. 

 

Potwierdza to 62% respondentów.

 

Dla kandydatów oznacza to jedno — nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak napisać CV. Trzeba również przygotować je w taki sposób, by było czytelne dla systemu ATS.

 

Taką pewność daje nasze narzędzie, czyli kreator CV, który nie tylko poprowadzi Cię krok po kroku przez proces tworzenia dokumentu, ale również tak przygotuje CV, było czytelne zarówno dla ludzi, jak i programów komputerowych. 


Czy rekruterzy korzystają z systemu ATS?

W jakich przypadkach rekruterzy są skłonni odrzucić CV? 

 

Największym błędem, jaki możesz popełnić składając aplikację, to wysłanie CV niedopasowanego do oferty pracy

 

Aż 67% uczestniczących w „Badaniu pracodawców 2019” rekruterów twierdzi, że łatwo rozpoznają CV, które zostało w niezmienionej formie wysłane hurtowo do kilku firm — i odrzucają taki dokument.

 

Co ciekawe, jednocześnie tylko połowa rekruterów źle patrzy na CV zawierające literówki i błędy gramatyczne. To zaskakujące, że poprawność językowa, która wydaje się być istotna w każdym dokumencie oficjalnym jest ważna tylko dla co drugiego rekrutera. 

 

Mimo to warto przed wysłaniem aplikacji dokładnie przejrzeć swoje zgłoszenie i sprawdzić, czy pod względem ortograficznym i językowym jest napisane bezbłędnie.

 

Mamy też dobrą informację dla tych, którzy niechętnie dodają do CV swoje zdjęcie:

 

Aż 89% badanych pracodawców zadeklarowało, że fotografia w CV nie jest dla nich niczym istotnym, a jej brak w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ich ocenę przesłanej aplikacji. 

Ale—

 

Jeśli dodasz już do CV zdjęcie — lepiej, żeby było profesjonalne. Umieszczając w CV fotografię, która przedstawia Cię niewyraźnie lub mało formalnie, ryzykujesz porażkę rekrutacyjną. Dlaczego? 44% respondentów twierdzi, że odrzuci kandydata z powodu nieprofesjonalnie wyglądającego zdjęcia w CV.

 

Musisz również uważać na to, czy podany w Twoim CV adres e-mail nie jest przypadkiem wysłany ze skrzynki, która pamięta czasy licealne. Rekruterowi może nie spodobać się nieformalny lub wręcz śmieszny adres mailowy kandydata. 


W jakich przypadkach rekruterzy są skłonni odrzucić CV?

 

Kto ostatecznie decyduje o tym, czy warto Cię zatrudnić? 

 

„Badanie pracodawców 2019” pokazało także, że o przyjęciu kandydata do pracy decyduje przede wszystkim jego potencjalny przyszły menadżer. Odpowiedziało w ten sposób aż 75% ankietowanych. 

 

Kto podejmuje ostateczną decyzję o zatrudnieniu kandydata?


Kto podejmuje ostateczną decyzję o zatrudnieniu kandydata?

 

Pamiętaj zatem, że na rozmowie kwalifikacyjnej to właśnie jego pytania będą dla Ciebie najistotniejsze. Dlatego koniecznie musisz się dobrze przygotować.

 

Z bezpłatnego raportu podsumowującego „Badanie pracodawców 2019” dowiesz się też, jakich błędów nie możesz popełnić podczas spotkania z rekruterem i jakie zachowania mogą mieć negatywny wpływ na Twoje powodzenie w rekrutacji. 

 

Pełny raport z wynikami badania, analizami, wykresami i komentarzami ekspertów pobierzesz bezpłatnie na stronie Badanie pracodawców 2019:

 

Oceń mój artykuł: badanie pracodawcow
Średnia: 5 (9 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły