
Program do pisania CV - stwórz CV online i pobierz PDF w 5 minut!
W jakim programie napisać CV? Kreator CV to świetny program online, w którym m.in. szybko dodasz do CV zdjęcie oraz klauzulę CV, napiszesz CV na telefonie i pobierzesz je w PDF.
Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze sekcje i elementy CV. Podpowiadamy też, jakie dodatkowe elementy CV zwrócą uwagę pracodawcy.
Pracodawcy szukają w życiorysach zawodowych konkretnych informacji. Budowa CV musi więc gwarantować wyróżnienie tych najważniejszych atutów.
Takie elementy CV jak doświadczenie zawodowe czy umiejętności, to oczywisty must-have życiorysu. Ale czy powinny się w nim znaleźć jeszcze inne sekcje?
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz stworzyć CV ze wszystkimi kluczowymi elementami? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Jak możesz zobaczyć na wizualizacji CV powyżej, życiorys zawodowy musi zawierać 6 podstawowych elementów:
Każdy wzór CV składa się z tych właśnie elementów.
Co powinno się znaleźć w poszczególnych sekcjach? Jeśli masz przed sobą puste CV do wypełnienia, teraz pokażemy Ci, jak powinna wyglądać jego treść.
Na samej górze CV umieść nagłówek ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz obecnym stanowiskiem (lub np. wyuczonym zawodem). W widocznym miejscu powinieneś umieścić również swój numer telefonu oraz adres e-mail.
Dodatkowo możesz wpisać także adres zamieszkania oraz link do profilu na LinkedIn. Pamiętaj jednak, że w CV nie musisz podawać stanu cywilnego czy też daty urodzenia.
Więcej przeczytasz w poradniku: Dane personalne i kontaktowe w CV
Nie jest to obowiązkowy element CV, jednak obecnie ta sekcja ma kluczowe znaczenie. Czym jest podsumowanie? To krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, doświadczeń, umiejętności, osiągnięć i celów zawodowych, który umieszcza się na samej górze życiorysu.
Dzięki temu elementowi życiorysu możesz od razu pokazać pracodawcy, że spełniasz jego oczekiwania. Jak napisać CV ze skutecznym podsumowaniem zawodowym?
Podsumowanie i cele zawodowe — przykład:
Jestem absolwentem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i od 1,5 roku pracuję jako specjalista ds. mediów społecznościowych w firmie X. Zajmuję się planowaniem, przygotowaniem oraz publikacją postów na Facebooku i Instagramie, a także prowadzę kanał na YouTube oraz TikToku. W IV kwartale 2019 roku zwiększyłem sprzedaż produktów przez Facebooka o 25%. W Państwa firmie chciałbym rozwinąć się w zakresie montażu filmów i rozwijać kanał YouTube.
Więcej przeczytasz w poradniku: Podsumowanie i cele zawodowe w CV
Jeśli posiadasz doświadczenie zawodowe związane z wymaganiami w ofercie pracy, opis stanowiska będzie kluczowym elementem Twojego curriculum vitae. Dzięki tej sekcji pokażesz pracodawcy, że swoje umiejętności wykorzystujesz na co dzień w praktyce.
W opisie doświadczenia na samej górze umieść swoje ostatnie lub obecne miejsce pracy. Skup się na tych obowiązkach, które w największym stopniu są związane z wymaganiami pracodawcy. W CV koniecznie wpisz także osiągnięcia zawodowe.
Jeśli dopiero zaczynasz karierę zawodową, pamiętaj że w tej sekcji CV warto opisać również staże, praktyki oraz wolontariaty. Zwracają na to uwagę m.in. eksperci Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
Doświadczenie zawodowe w CV — przykład:
10.2018 — obecnie Firma X
Stanowisko: Specjalista ds. mediów społecznościowych
Główne obowiązki:
Dodatkowe obowiązki:
Osiągnięcia:
Więcej przeczytasz w poradniku: Doświadczenie zawodowe i zakres obowiązków w CV
To kolejna bardzo ważna sekcja curriculum vitae, szczególnie jeśli piszesz CV bez doświadczenia i chcesz pokazać pracodawcy, że mimo to posiadasz wymagane kwalifikacje.
W pierwszej kolejności opisz twarde umiejętności, a następnie kompetencje miękkie. Jak zauważają eksperci Uniwersytetu Connecticut, obecnie te ostatnie są równie ważne jak specjalistyczne kwalifikacje.
Umiejętności twarde i miękkie w CV — przykład:
Umiejętności twarde:
Umiejętności miękkie:
Znajomość języków obcych:
Więcej przeczytasz w poradnikach: Umiejętności w CV oraz Umiejętności miękkie i twarde
W tej sekcji CV nie musisz się zbytnio rozpisywać. Wystarczy podanie nazwy uczelni i kierunku, lat nauki oraz informacji o uzyskanym tytule.
Jeśli masz się czym pochwalić i Twoja edukacja ma związek z ofertą pracy, możesz dodatkowo podać średnią ocen za studia lub tytuł pracy dyplomowej.
Edukacja w CV — przykład:
2016–2019 Uniwersytet Warszawski
Kierunek: socjologia
Uzyskany tytuł licencjata
Więcej przeczytasz w poradniku: Wykształcenie w CV
Klauzula zgodna z nowymi przepisami RODO powinna znaleźć się na samym dole Twojego CV.
Nie zapomnij o tym elemencie CV! Brak klauzuli może skutkować tym, że rekruter od razu odrzuci Twoją aplikację!
Więcej przeczytasz w poradniku: Aktualna klauzula do CV zgodna z RODO
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oczywiście CV możesz rozbudować również o inne elementy, które w pełni pokażą Twoje atuty i mocne strony. Nowoczesne CV nie może się bez nich obejść. Oto najważniejsze z nich.
W CV powinieneś wspomnieć o każdej dodatkowej działalności, która może zainteresować pracodawcę.
O kursach, szkoleniach i zdobytych certyfikatach możesz napisać w sekcji o edukacji lub zaplanować na nie osobną sekcję. Oczywiście jeśli są one ściśle związane z wymaganiami w ofercie.
Więcej przeczytasz w poradniku: Kursy, szkolenia i certyfikaty w CV
Część pracodawców oczekuje od kandydatów przedstawienia referencji od poprzednich pracodawców.
Jeśli je posiadasz, najlepiej od razu poinformować o tym w CV. Możesz np. napisać, że „Referencje są dostępne na życzenie”.
Więcej przeczytasz w poradniku: Referencje w CV
Zainteresowania nie są obowiązkowym elementem CV, jednak warto je dodać, bo dobre CV zawiera pełen obraz sylwetki kandydata. Szczególnie jeśli posiadasz pasję lub hobby w jakiś sposób związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
Oczywiście nie ma sensu wpisywać w CV, że „lubisz oglądać filmy”. Taką informację może podać każdy kandydat i nie jest ona wartościowa dla pracodawcy. Bądź bardziej szczegółowy i dopasuj opis zainteresowań do wymagań w ogłoszeniu.
Więcej przeczytasz w poradniku: Zainteresowania w CV
Dodanie zdjęcia do CV również nie jest obowiązkowe. I jeśli nie posiadasz profesjonalnej fotografii, tylko np. słabej jakości selfie, lepiej tego nie robić.
Jeśli chcesz, aby zdjęcie w CV zadziałało na Twoją korzyść, musi ono podkreślać Twój profesjonalizm i cechy, które są ważne dla pracodawcy.
Więcej przeczytasz w poradniku: Zdjęcie do CV
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz na koniec zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.
Piszesz CV i wciąż zastanawiasz się nad jego budową oraz elementami, które powinno zawierać? Możesz zadać pytanie w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
W jakim programie napisać CV? Kreator CV to świetny program online, w którym m.in. szybko dodasz do CV zdjęcie oraz klauzulę CV, napiszesz CV na telefonie i pobierzesz je w PDF.
Poznaj 8 najważniejszych zasad pisania dobrego CV, dzięki którym wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Sprawdź, o czym i w jaki sposób napisać w swoim CV, aby zainteresować pracodawcę i jaką czcionkę wybrać. W artykule znajdziesz również zasady pisania CV po angielsku i niemiecku.
Sprawdź, jakie są rodzaje CV i jakie elementy zawierają poszczególne typy życiorysów. Dowiedz się, który rodzaj CV powinieneś wybrać.