Moje konto
Skuteczne CV — jak je stworzyć, by zainteresować rekrutera?

Skuteczne CV — jak je stworzyć, by zainteresować rekrutera?

Posiadasz wymagane doświadczenie i kwalifikacje, rozsyłasz aplikacje do dziesiątek firm, ale nie dostajesz żadnej odpowiedzi?

 

Zdradzę Ci sekret: Twoje CV trafia do kosza, bo jest źle napisane!

 

Jeżeli Twoje działania nie przynoszą efektów, czas je zmienić. Jeśli naprawdę jesteś właściwym kandydatem, skuteczne CV powinno zapewnić Ci zaproszenie na rozmowę w przynajmniej co trzeciej firmie, na której oferty odpowiadasz.

 

Jak napisać skuteczne CV? Mam dla Ciebie kilka porad.

 

Chcesz od razu przygotować skuteczne CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz skuteczne CV w 5 minut tutaj.

 

Skuteczne CV

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

  

1. Zamiast podawać slogany, wskaż konkretne korzyści!


Pamiętaj, że to treść Twojej aplikacji decyduje, czy dostaniesz pracę. Możesz być świetnym kandydatem, ale jeśli nie potrafisz opisać swojego doświadczenia w przekonujący sposób, Twoje CV nawet nie zostanie przeczytane. Przykład? Jeśli aplikujesz do działu sprzedaży, wszyscy kandydaci wpiszą w swoim curriculum vitae "realizacja planów sprzedażowych" albo "sprzedaż produktów firmy". Dlaczego to Ty masz dostać zaproszenie na rozmowę?

 

Jak napisać skuteczne CV? Użyj danych, faktów i liczb. Zastanów się, co możesz zaoferować przyszłym pracodawcom. Oni lubią konkrety! 

 

- "pisałem artykuły" zamień na "napisałem ponad 120 artykułów, dla takich magazynów jak..."
- "prowadziłem fanpage na fb" zamień na "prowadziłem fanpage na fb - w 2 miesiące zebrałem ponad 700 fanów"
- "pozyskiwałem klientów" zamień na "pozyskałem 7 kluczowych klientów, którzy zwiększyli obroty o X procent"

 

Jeżeli napiszesz CV zbyt ogólnie, znajdziesz się w szarej masie kandydatów. Każdy element Twojego CV powinien przekonywać pracodawcę, aby Cię zatrudnił. Nie umieszczaj zbędnych informacji w CV. Czy pracodawcę zainteresuje szczegółowy opis Twojego stanowiska z początku kariery? Twoje miejsce urodzenia? Kreatywność i komunikatywność, którą niepotrzebnie wpisujesz do CV? Znajomość MS Word i Excel też nie zrobi na nikim wrażenia. Skuteczne CV podkreśla jedynie istotne informacje. Jeśli wpiszesz za dużo zbędnych elementów, odwrócisz uwagę od konkretów.

 

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, jak napisać CV, na którym rekruter skupi swój wzrok, przeczytaj ten artykuł.

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

2. Jak napisać skuteczne CV? Wykorzystaj słowa klucze

 

Czym są słowa klucze w rekrutacji? To hasła, na które rekruterzy zwracają najczęściej uwagę. Jeżeli ich nie używasz – Twoje CV nie istnieje. Dlaczego? Każde stanowisko i rekrutacja ma swoja specyfikę umiejętności i doświadczenia. Opisz je przy użyciu haseł, które są najbardziej przyciągające na danym stanowisku. Screeening CV to szukanie słów kluczy. Potrzebujesz przykładów?

 

Szukając pracy w sprzedaży nasyć swoje CV słowami:
- b2b (albo b2c)
- target
- kluczowi klienci
- długofalowe relacje


Chcesz być managerem?
- zarządzanie projektami
- zarządzanie teamem
- tworzenie strategii
- wyznaczanie celów  - to fundament 

 

Praca w IT?
- dodaj jak najwięcej języków programowania
- frameworków
- certyfikatów 

 

Więcej przykładów znajdziesz w moim artykule: "Profesjonalne CV - 8 kroków jak pisać CV bez błedów"

 

3. Cele zawodowe w CV to Twoja broń!


Dlaczego ten punkt jest taki ważny? Po pierwsze jest na samej górze Twojego CV i jest duża szansa, że rekrutera od niego zacznie czytać Twój życiorys. Masz 3 sekundy, aby zyskać...lub stracić jego uwagę. Nie ma nic nudniejszego niż „pracowity absolwent, chcący pracować w branży x, która bardzo go interesuje”. Pomyśl  o celu zawodowym, jak o kilkuzdaniowym wstępie, który ma przyciągać! Dodaj najważniejsze mierzalne osiągnięcie i wskaż korzyść, jaką pracodawca osiągnie, kiedy Cię zatrudni. Jak napisać skuteczne CV? Pomyśli o nim jak o ofercie handlowej. Opisz w zachęcający sposób, czym chcesz się zajmować i przedstaw plan na siebie. Tutaj pisałem, jak opisać cele zawodowe w CV.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

4. Kluczowe kompetencje to podstawa skutecznego CV


Najważniejsze umiejętności, które zdobyłeś w każdej z poprzednich prac powinny wyróżnić Cię z tłumu kandydatów. To kompetencje, które możesz poprzeć certyfikatem, zrealizowanym projektem albo danymi liczbowymi. Mam nadzieję, że nie wpisujesz tu: umiejętność radzenia sobie ze stresem, dobra organizacja pracy, sumienność? Jeśli tak, to już wiesz, dlaczego nie chodzisz na rozmowy. Popełniasz błąd większości kandydatów i wpisujesz dokładnie to samo co oni. Każdy myśli albo chociaż pisze o sobie, że jest kreatywny lub sumienny. Taka informacja dla pracodawcy jest nie tylko bezwartościowa, ale i szkodliwa. Jeśli wpisujesz taki banał, to pewnie nie masz nic do zaoferowania... Skuteczne CV zawiera jedynie istotne informacje, które możesz poprzeć faktami i przykładami ze swojego doświadczenia.  

 

Jeśli wpisujesz do CV umiejętności personalne, skup się tylko na tych kompetencjach, o których pracodawca wspomina w ofercie.

 

Stwórz listę konkretnych umiejętności i wyeksponuj je w swoim CV! Dobierz szablon CV, który podkreśla Twoje kompetencje. Zobacz, które z 25 umiejętności pomagały kandydatom znaleźć pracę w zeszłym roku.

 

Chcesz napisać CV bez zdjęcia? Zajrzyj do naszego poradnika: CV wzór do wypełnienia bez zdjecia

 

jak-napisac-cv-jak-znalezc-prace 

5. Wysyłasz wszędzie to samo CV

 

Intensywnie szukasz pracy, więc wysyłasz dziesiątki CV i nie chce Ci się poświęcić chwili, aby dopasować aplikację do konkretnego ogłoszenia. W końcu to zajmuje czas, a Ty go nie masz, prawda? To dobre uzasadnienie. Spójrz jednak na tę sytuację ze strony rekrutera. On z kolei jest osobą, która otrzymuje, te dziesiątki CV. Myślisz, że on ma czas przeglądać Twoje CV, do którego upchałeś wszystkie możliwe informacje w nadziei, że "coś się na pewno przyda". Jeśli tak to jesteś w błędzie. Ryzykujesz, że Twoje CV trafi do kosza, za każdym razem, jeśli wysyłasz swoje tzw. "uniwersalne CV". Chcesz wiedzieć jak idealnie dopasować curriculum vitae do ogłoszenia? Przeczytaj ten artykuł.

 

W nowoczesnym CV warto wpisać również link do profilu na LinkedIn. Zajrzyj do naszego poradnika: LinkedIn - co to? Jak założyć profil?

 

6. Szablony CV i układ treści


Wiesz już, jak napisać skuteczne CV, ale czy wiesz jak przyciągnąć do niego uwagę? Wygląd Twojego CV może mieć kluczowe znaczenie. Gdyby ktoś zapytał mnie, co jest najważniejsze w CV – dodałbym bez zastanowienia, że treść. Tak samo jak w przypadku książki. Niestety często to jednak okładka decyduje, czy weźmiesz książkę do ręki. 

 

Dobrze dopasowany szablon cv pomaga się wyróżnić i skupić uwagę rekrutera na właściwych punktach. Jeżeli układ treści i strona wizualna Twojego CV są przeciętne i Cię nie wyróżniają, tracisz cenny atut. Jeśli aplikujesz do kancelarii prawniczej albo banku nie sugeruję wysyłania kolorowego CV z infografikami. Jednak nawet klasyczne i eleganckie CV można wykonać w atrakcyjny i przykuwający uwagę sposób.

 

Pamiętaj, aby wizualnie dopasować list motywacyjny do CV. Spójne dokumenty na takiej samej papeterii dają wrażenie profesjonalnej aplikacji. Jeśli nie masz pomysłu jak stworzyć takie CV i list albo chcesz oszczędzić czas, wypróbuj nasz kreator CV (tutaj). Atrakcyjne dokumenty stworzysz w kilka minut i wystarczy, że wybierzesz jeden z kilkuset wzorów CV i listu. 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? Zajrzyj do naszego poradnika: List motywacyjny - wzór i wskazówki

 

szablony-cv

 

Wskazówka: Pamiętaj, aby w CV dodać aktualną zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Tutaj dowiesz się, jak sformułować klauzulę do CV.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.


Jestem ciekaw, czy masz swoje rady jak napisać skuteczne CV? Zapomniałem o czymś? Dopisz w komentarzu.

Oceń mój artykuł: jak napisac cv ktore przyciaga rekruterow 5 krokow
Średnia: 4.41 (44 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Klasyczne CV — wzór do pobrania [+ Opis każdej sekcji]

Klasyczne CV — wzór do pobrania [+ Opis każdej sekcji]

Wypełnij i pobierz klasyczny wzór CV. Dowiedz się, kiedy warto zastosować ten rodzaj życiorysu i jakie sekcje powinny się w nim znaleźć. Stosując 5 prostych porad wyróżnisz się na tle innych kandydatów i zwrócisz uwagę pracodawcy. Poznasz również alternatywny sposób na skuteczne CV.