CV pielęgniarki - wzór i przykłady (też bez doświadczenia)
Stwórz CV terazNapisanie CV dla pielęgniarki to tylko formalność? Niestety nie. Konkurujesz z 300 000 pielęgniarek z całej Polski. Na dodatek co roku do zawodu przystępuje kolejne 2-3 tys. osób. Jeśli chcesz zainteresować najlepszych pracodawców, musisz napisać dobre CV pielęgniarki. Tylko tak wyróżnisz się na tle podań innych kandydatek. Na szczęście mam dla Ciebie dobrą wiadomość!
W tym artykule przeczytasz, jak szybko przygotować CV pielęgniarki, które przekona pracodawcę i da Ci szansę na dobrą pracę. Dowiesz się również:
- jak napisać CV pielęgniarki bez doświadczenia
- jak opisać wykształcenie w CV pielęgniarki (np. po licencjacie)
- jak napisać CV pielęgniarki po angielsku, aby zdobyć pracę za granicą.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
CV pielęgniarki — wzór
Anna Tomczyk
Pielęgniarka
Tel.: 123 456 789
annatomczyk@mail.com
Podsumowanie zawodowe
Jestem magistrem pielęgniarstwa (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i od ponad 3 lat pracuję jako pielęgniarka w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. W pracy często posługuję się językiem angielskim (posiadam certyfikat FCE). Na co dzień współpracuję z zespołem lekarzy oraz pielęgniarek. Potrafię zachować spokój nawet najbardziej stresujących sytuacjach.
Doświadczenie
11.2013 - 12.2016 Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Stanowisko: Pielęgniarka
Główne obowiązki:
- opieka nad pacjentami, jej planowanie na podstawie danych uzyskanych z wywiadu, obserwacji i rozmów z pacjentem oraz jego rodziną
- pobieranie krwi u dzieci i dorosłych
- kontakt telefoniczny z pacjentem (m.in. zapisy na konsultacje i zabiegi)
- rejestracja zleceń w informatycznym systemie wewnętrznym
Inne obowiązki:
- nadzór nad magazynem materiałów medycznych (sporządzanie zamówień, monitorowanie stanu magazynowego, dystrybucja materiałów medycznych do poszczególnych placówek)
- wprowadzanie i ewidencja faktur oraz dokumentów magazynowych w programie wewnętrznym
Dodatkowe osiągnięcia:
- W ramach podnoszenia swoich kwalifikacji ukończyłam kurs „Komunikowanie się z pacjentem — werbalne i pozawerbalne sposoby komunikacji” z wynikiem bardzo dobrym.
Umiejętności
- Pobieranie krwi (u dorosłych i dzieci)
- Znajomość obsługi audiometru
- Znajomość tematu Medycyny Pracy
- Aktualne prawo wykonywania zawodu
- Planowanie opieki nad pacjentami na podstawie wywiadu i obserwacji
- Znajomość metod żywienia dojelitowego i pozajelitowego
- Praktyczna wiedza z zakresu szczepień ochronnych noworodków
- Wiedza z zakresu opieki nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą
- Dokładność i rzetelność
- Profesjonalne podejście do pracy
- Umiejętność pracy w zespole
Wykształcenie
2008 - 2013 Warszawski Uniwersytet Medyczny
Kierunek: Pielęgniarstwo
Uzyskany tytuł magistra
Szkolenie specjalizacyjne: Pielęgniarstwo onkologiczne
Uzyskany tytuł specjalisty w 2016 roku
Dodatkowe kursy specjalistyczne:
- „Opieka nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą”
- „Terapia bólu ostrego — program dla pielęgniarek i położnych”
Dodatkowy kurs dokształcający:
- „Wymogi sanitarne i utrzymania higieny w zakładach opieki zdrowotnej”
Zainteresowania
Moją pasją jest literatura. Czytam najchętniej książki o tematyce psychologicznej, a także poradniki ogrodnicze.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
1. Jak sprawić by CV pielęgniarki się wyróżniało?
Wyobraź sobie, że chcesz kupić w prezencie książkę. Przechadzasz się między regałami księgarni. Co jakiś czas bierzesz do ręki jeden z tytułów. Jak ocenisz, czy warto kupić tę książkę? Prawdopodobnie, czytając jej krótki opis na tylnej okładce. Na tej samej zasadzie działa tzw. podsumowanie zawodowe na początku CV pielęgniarki.
Dzięki tym kilku zdaniom na górze życiorysu możesz przyciągnąć wzrok pracodawcy i zachęcić go do przeczytania całego CV. Tym bardziej że wciąż niewielu kandydatów wie, że warto stworzyć podsumowanie zawodowe. Łatwo więc wyróżnić się na ich tle.
Co powinno znaleźć się w podsumowaniu zawodowym w CV dla pielęgniarki?
- Krótki opis Twojego wykształcenia, specjalizacji oraz doświadczenia w zawodzie.
- Opis Twoich najważniejszych umiejętności, które pokażą pracodawcy, co zyska, jeśli Cię zatrudni.
- Podsumowanie Twoich największych sukcesów i osiągnięć, które wyróżni Cię na tle innych kandydatek.
- Informacja o tym, w jakim obszarze chcesz się rozwijać w nowej pracy, czym udowodnisz pracodawcy, że jesteś chętna do nauki i otwarta na nowe wyzwania.
Przykład oferty pracy dla pielęgniarki / pielęgniarza i dopasowane do niej podsumowanie zawodowe:
Przykład podsumowania zawodowego w CV pielęgniarki
Jestem magistrem pielęgniarstwa (Warszawski Uniwersytet Medyczny) (1) i od ponad 3 lat pracuję jako pielęgniarka w Szpitalu Bielańskim w Warszawie (2). W pracy często posługuję się językiem angielskim (posiadam certyfikat FCE) (3). Na co dzień współpracuję z zespołem lekarzy oraz pielęgniarek (4). Potrafię zachować spokój nawet najbardziej stresujących sytuacjach (5).
5 powodów, dlaczego to podsumowanie zawodowe w CV pielęgniarki zwróci uwagę pracodawcy:
Powód 1. Kandydatka od razu nawiązała do 2 najważniejszych wymagań dotyczących wykształcenia i doświadczenia (pracodawca od razu widzi, że kandydatka spełnia jego wymagania).
Powód 2. Kandydatka podała nazwę ukończonej uczelni oraz miejsca pracy (dzięki temu jest bardziej wiarygodna).
Powód 3. Kandydatka potwierdziła znajomość języka angielskiego certyfikatem (od razu zyskuje przewagę nad kandydatami, którzy nie mogą potwierdzić znajomości języka).
Powód 4. Kandydatka nawiązała do prawie wszystkich wymogów pracodawcy (już na pierwszy rzut oka wygląda jak idealna kandydatka).
Powód 5. Kandydatka pogrubiła kluczowe informacje (dzięki temu od razu zwrócą one uwagę rekrutera).
Wskazówka: Pielęgniarka to wyjątkowy zawód, który polega na codziennym kontakcie z pacjentami, często wymagającymi stałej opieki i ogromnych pokładów empatii. Dlatego już w podsumowaniu zawodowym możesz wspomnieć o tym, że jesteś osobą ciepłą, lubiącą kontakt z pacjentami, budującą z nimi bliskie relacje, empatyczną, odpowiedzialną czy cierpliwą. Szczególnie, jeśli te cechy są wspomniane w ofercie pracy (a zdarza się to często!).
Zobacz też: Wzór CV 2023 do pobrania — przykładowe CV do pracy
2. Jak atrakcyjnie opisać doświadczenie w CV pielęgniarki?
Właśnie rozpoczęłaś nową pracę w szpitalu. Dowiedziałaś się, z jakimi lekarzami będziesz najczęściej pracowała. Chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Co zrobisz? Zapewne zajrzysz do internetu. Wyszukasz ich profile na ZnanyLekarz.pl, sprawdzisz, jakie mają doświadczenie, gdzie pracowali, a także jak oceniają ich pacjenci.
Dla pracodawcy również najważniejsza jest Twoja historia zatrudnienia. Potwierdza ona, że jesteś godna zaufania i prawdopodobnie sprawdzisz się w nowym miejscu pracy. Dlatego swoje doświadczenie zawodowe powinnaś opisać na początku CV pielęgniarki.
Jak opisać doświadczenie w CV pielęgniarki, aby wyróżnić się na tle innych kandydatek?
Porada 1. Podaj dokładne nazwy miejsc, w których pracowałaś jako pielęgniarka, położna etc. W ten sposób wzbudzisz zaufanie pracodawcy, który będzie mógł łatwo zweryfikować Twoją historię zatrudnienia.
Porada 2. Podaj okresy (np. 11.2013 - 12.2016), w których pracowałaś w danym miejscu. Jeśli tego nie zrobisz, pracodawca może zacząć podejrzewać, że chcesz coś ukryć — np. niepokojąco krótki okres zatrudnienia.
Porada 3. Opisz, czym dokładnie zajmowałaś się w poszczególnych miejscach pracy. Skup się na konkretnych zadaniach, unikaj trudnych do zweryfikowania ogólników. Na pierwszym miejscu wskaż te czynności, które pojawiają się w wymaganiach w ofercie pracy (np. Pobieranie krwi u dorosłych i dzieci). Jeśli aplikujesz np. na stanowisko pielęgniarki anestezjologicznej, będziesz musiała napisać o swoim doświadczeniu w asystowaniu lekarzowi anestezjologowi.
Porada 4. Jeśli masz na swoim koncie jakieś szczególne osiągnięcia i sukcesy, koniecznie je opisz. W ten sposób zyskasz przewagę nad kandydatkami, które nie mogą się nimi pochwalić (np. W ramach podnoszenia swoich kwalifikacji ukończyłam kurs „Komunikowanie się z pacjentem — werbalne i pozawerbalne sposoby komunikacji” z wynikiem bardzo dobrym).
Porada 5. Unikaj bloków tekstu, stosuj punktory, podziel informacje na kilka kategorii (dzięki temu Twoje pielęgniarskie CV będzie bardziej czytelne dla pracodawcy i zwrócisz jego uwagę na kluczowe elementy życiorysu).
Przykładowe CV pielęgniarki — opis doświadczenia:
DOBRY PRZYKŁAD |
---|
11.2013 - 12.2016 Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II Stanowisko: Pielęgniarka Główne obowiązki:
Inne obowiązki:
Dodatkowe osiągnięcia:
|
ZŁY PRZYKŁAD |
---|
2013-2014 Szpital Specjalistyczny w Krakowie Praca jako pielęgniarka Opieka nad pacjentami Pobieranie krwi Zapisywanie pacjentów w kalendarzu Nadzór nad magazynem materiałów medycznych |
A co, jeśli dopiero zakończyłaś edukację i nie masz jeszcze doświadczenia w zawodzie (np. jesteś pielęgniarką po licencjacie i szukasz pierwszej pracy)?
CV pielęgniarki bez doświadczenia w zawodzie — jak je przygotować?
Sposób 1. Napisz, gdzie odbyłaś staż podyplomowy i czym się zajmowałaś (możesz też opisać czynności, które wykonywałaś podczas praktyk zawodowych w trakcie studiów).
Sposób 2. Jeśli nie pracowałaś w szpitalu czy przychodni, ale masz „prywatne” doświadczenie — napisz o tym! Np. jeśli dorywczo zajmowałaś się opieką nad starszą lub chorą osobą. Opisz konkretne czynności, które wykonywałaś. Skup się na tych, które są związane z wymaganiami w ofercie pracy.
Sposób 3. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w zawodzie pielęgniarki, na górze CV zamieść sekcję „Edukacja”.
Ważne: Jak informują media branżowe, pensje brutto pielęgniarek wzrastają — od lipca 2023 wynoszą przynajmniej 5965,38 zł w najniższej grupie płacowej i 8186,53 zł — w najwyższej.
Zobacz też: Jak napisać proste CV? Wzór i 20+ przykładów prostych CV
3. Jak opisać wykształcenie w CV dla pielęgniarki, aby się wyróżnić?
Jak wspomniałem na początku artykułu, pielęgniarki to jedna z najbardziej „rozchwytywanych” grup zawodowych. Dlatego w ofertach pracy bardzo często głównym (a nawet jedynym!) wymogiem, jest posiadanie wykształcenia kierunkowego.
Co to oznacza?
Pracodawcy otrzymują dziesiątki CV pielęgniarek z identycznymi opisami wykształcenia. Jeśli się nie wyróżnisz, Twój życiorys może zostać przeoczony. Szczególnie, jeśli jeszcze nie masz doświadczenia i szukasz pierwszej pracy jako pielęgniarka. Bez względu na to, czy zatrudnisz się w szpitalu wojskowym (i piszesz życiorys do wojska) czy w placówce prywatnej, musisz zastanowić się nad jednym:
Co zrobić, aby pracodawca wybrał właśnie Twoje CV?
5 sposobów na wyróżniający się opis edukacji w CV pielęgniarki:
- Podaj nazwę uczelni, na której uzyskałaś tytuł licencjata lub magistra, kierunek oraz okresy nauki (wystarczy podanie lat, np. 2012 - 2017).
- Napisz, jaki tytuł uzyskałaś (np. Uzyskany tytuł magistra).
- Jeśli uczyłaś się jeszcze w liceum medycznym lub medycznej szkole zawodowej, podaj jej nazwę. Napisz również o ewentualnych odbytych studiach pomostowych.
- Ukończyłaś szkolenie specjalizacyjne? Koniecznie o tym napisz. Podaj jego rodzaj i informację o uzyskanym tytule (np. Ukończone szkolenie specjalizacyjne i uzyskany tytuł specjalisty w pielęgniarstwie chirurgicznym).
- Dodatkowo pod opisem wykształcenia dodaj sekcję zawierającą wszystkie ukończone kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne, dokształcające czy doskonalące (np. Ukończony kurs specjalistyczny „Resuscytacja oddechowo-krążeniowa noworodka”).
Przykładowe CV pielęgniarki — opis wykształcenia:
DOBRY PRZYKŁAD |
---|
Wykształcenie 2008 - 2013 Warszawski Uniwersytet Medyczny Kierunek: Pielęgniarstwo Uzyskany tytuł magistra Szkolenie specjalizacyjne: Pielęgniarstwo onkologiczne Uzyskany tytuł specjalisty w 2016 roku Dodatkowe kursy specjalistyczne:
Dodatkowy kurs dokształcający:
|
zły przykład |
---|
Warszawski Uniwersytet Medyczny — pielęgniarstwo Ukończony kurs specjalizacyjny z pielęgniarstwa onkologicznego Dodatkowe kursy specjalistyczne i doszkalające |
Wskazówka: Jeśli na studiach miałaś wyjątkowo dobre wyniki, pochwal się nimi (np. Studia ukończone z wynikiem bardzo dobrym). Jeśli pisałaś pracę dyplomową pod okiem znanego autorytetu medycznego, również warto o tym wspomnieć. Dodatkowo, jeśli tematyka pracy jest związana z interesującą Cię ofertą pracy, możesz podać jej tytuł (dla pracodawcy będzie to dodatkowy atut).
Zobacz też: Podanie o pracę pielęgniarka — wzór z omówieniem i przykłady
4. Umiejętności i języki obce w CV pielęgniarki. Gdzie je wpisać?
Pielęgniarstwo to zawód, w którym Twoje umiejętności są kluczowe. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę. Jeśli masz już doświadczenie w zawodzie, jest to znak, że potrafisz wykorzystać zdobyte umiejętności w codziennej pracy.
Jednak jeśli dopiero szukasz pierwszej pracy, sekcja umiejętności w CVjest wyjątkowo istotna. Dzięki niej możesz wyróżnić się na tle innych pielęgniarek bez doświadczenia.
Przede wszystkim lista Twoich najważniejszych umiejętności powinna znaleźć się już na pierwszej stronie CV. Pod nią podaj również poziom znajomości języków obcych.
Jak to zrobić?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
O czym powinnaś pamiętać, opisując swoje umiejętności?
Jak opisać umiejętności i języki w CV dla pielęgniarki, aby zainteresować pracodawcę?
- Opisuj konkretne umiejętności (np. Znajomość obsługi spirometru), unikaj ogólników trudnych do zweryfikowania, które wpisuje każda kandydatka (np. Chęć rozwoju). W ten sposób Twoje CV od razu wyróżni się na tle innych życiorysów.
- Dopasuj opis swoich umiejętności do wymagań z oferty pracy. Dzięki temu pracodawca od razu uzna, że jesteś idealną kandydatką (jeśli np. w ofercie pracy jest wymagana gotowość do nauki języka niemieckiego, napisz Łatwość w nauce języków obcych. Oczywiście musi być to zgodne z prawdą!).
- Opisując języki obce, którymi się posługujesz, podaj stopień ich znajomości (możesz zrobić to opisowo — np. Język angielski — stopień średniozaawansowany (B2) lub za pomocą specjalnego modułu oceny, który widzisz na przykładzie powyżej).
Przykładowe umiejętności pielęgniarki do wpisania w CV:
- pobieranie krwi (u dorosłych i dzieci)
- znajomość obsługi audiometru
- znajomość tematu Medycyny Pracy
- aktualne prawo wykonywania zawodu
- planowanie opieki nad pacjentami na podstawie wywiadu i obserwacji
- znajomość metod żywienia dojelitowego i pozajelitowego
- praktyczna wiedza z zakresu szczepień ochronnych noworodków
- wiedza z zakresu opieki nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą
Uwaga: Pamiętaj, że w CV pielęgniarki musi się również znaleźć zgoda na przetwarzanie danych — klauzula do CV 2020.
Zobacz też: CV lekarza — wzór i przykłady każdej sekcji
5. Zainteresowania pielęgniarki w CV. Czy warto je wpisywać?
Odpowiedz sobie na jedno pytanie. Wolałabyś pracować z osobą, która ma liczne zainteresowania, a praca jest jednocześnie jej pasją, czy z kimś, kto zmusza się do każdego zadania i nie można z nim porozmawiać na żaden temat?
Prawdopodobnie wybierzesz pierwszą opcję. Podobnie jest z pracodawcami. Oni też preferują ciekawe kandydatki, w których dostrzegają pasję. Dlatego, aby dodatkowo wyróżnić się na tle innych kandydatek, warto na końcu CV pielęgniarki dodać swoje zainteresowania.
Jakie zainteresowania pielęgniarki wpisać do CV?
Opcja 1. Pokaż pracodawcy, że praca jest jednocześnie Twoją pasją. Jeśli masz zainteresowania związane z zawodem pielęgniarki, koniecznie o tym napisz (np. Literatura naukowa i popularnonaukowa dotycząca tematyki psychologii dziecięcej).
Opcja 2. Pokaż pracodawcy, że jesteś fascynującą osobą. Wymień takie zainteresowania, które znacząco wyróżniają Cię na tle innych kandydatek (np. Zimowy trekking w Tatrach oraz Alpach).
Zobacz też. Zainteresowania w CV — jak opisać hobby w CV (Przykłady)
6. Co zawrzeć w CV pielęgniarki po angielsku?
Niestety w Polsce pielęgniarki ciągle zarabiają znacznie mniej niż na Zachodzie. Obecnie najbardziej lukratywne oferty dla pielęgniarek dotyczą właśnie pracy za granicą — np. w Norwegii, Szwecji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
Często pracodawcy wymagają znajomości języka i przesłania CV pielęgniarki po angielsku. O czym powinnaś pamiętać, aby na wstępie zrobić dobre wrażenie?
Najważniejsze zasady przygotowania CV pielęgniarki po angielsku:
Zasada 1. W CV po angielsku nie dodawaj zdjęcia, płci, miejsca urodzenia i stanu cywilnego. Zachodni pracodawcy w ten sposób bronią się przed posądzeniem o dyskryminację.
Zasada 2. Na początku CV pielęgniarki po angielsku musi znaleźć się podsumowanie zawodowe. W Polsce jest to ciągle dodatkowy atut, za granicą — standard.
Zasada 3. Podając nazwy polskich szpitali, placówek medycznych czy firm, opisz je krótko. Zagraniczni pracodawcy mogą ich nie znać.
Zasada 4. Jeśli posiadasz referencje z poprzednich miejsc pracy, dodaje je jako załączniki do CV. Mają one duże znaczenie dla pracodawców m.in. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Zasada 5. Nie musisz dodawać klauzuli o ochronie danych osobowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Jak napisać CV po angielsku?
Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak napisać wyróżniający się list motywacyjny? Przeczytaj artykuł: Jak napisać list motywacyjny do pracy? 8 rad, przykłady i wzory
Mogą Cię również zainteresować poradniki:
Jakie są Twoje doświadczenia w poszukiwaniu pracy pielęgniarki? Czy rzeczywiście w tym zawodzie można przebierać w ofertach? Podziel się swoimi obserwacjami w komentarzu poniżej!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.