Życiorys do wojska - wzór. Jak napisać CV do wojska?
Stwórz CV terazWalka o zdobycie posady wymaga pokonania innych kandydatów. W przypadku rekrutacji do wojska wcale nie jest to łatwe. Przed Tobą wiele trudnych do przejścia etapów, w tym między innymi sprawdzian kondycji psychicznej oraz możliwości fizycznych.
Jednak żebyś został dopuszczony do testów, na początek potrzebny Ci życiorys do wojska.
Nie możemy nauczyć Cię, jak podciągać się na drążku i osiągnąć świetny wynik w marszobiegu na 3000 metrów, ale doskonale przygotujemy Cię do napisania dokumentów aplikacyjnych. A jeśli chcesz pracować w wojsku jako cywil — nafaszerujemy Cię wiedzą na temat pisania CV do wojska.
Z tego tekstu dowiesz się:
- kiedy trzeba napisać życiorys do wojska, a kiedy CV
- jak napisać życiorys do wojska
- jak napisać CV do wojska.
Chcesz szybko napisać CV do wojska? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony CV, gotowe zwroty do użycia i porady ekspertów kariery.
Zobacz też wzór CV do pracy dla innego zawodu, którym możesz się zainspirować.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Wiesz, że mamy też kreator listu motywacyjnego, w którym możesz stworzyć perfekcyjny życiorys do wojska?
Sprawdź nasze narzędzie. To nic nie kosztuje.
1. Dlaczego i kiedy potrzebny Ci życiorys do wojska?
Życiorys brzmi przestarzale. Przecież teraz pisze się CV! Jeśli starasz się o pracę w wojsku jako żołnierz, potrzebny Ci jest życiorys, a nie CV. Taką informację znajdziesz na stronie rządowej oraz stronie lokalnej Wojskowej Komisji Uzupełnień (tu przykład WKU w Giżycku).
Oprócz tego będziesz musiał złożyć cały plik dokumentów, w tym:
- odpisy skróconego aktu urodzenia, małżeństwa, urodzenia dziecka
- kopie dokumentu potwierdzającego wykształcenie
- informacja z Krajowego Rejestru Karnego
- dokumenty potwierdzające odpowiednie kwalifikacje (np. prawo jazdy).
Życiorys do wojska potrzebny jest dlatego, że jako żołnierz nie możesz mieć przed swoim pracodawcą żadnych tajemnic. Historia Twojego życia ma być przejrzysta i jasna. W końcu będziesz służył ojczyźnie.
Uwaga: Życiorys do wojska piszą kandydaci na żołnierzy. CV to dokument niezbędny w rekrutacji na stanowiska cywilne w wojsku. Dojdziemy do tego w kolejnych rozdziałach.
W życiorysie do wojska opiszesz nie tylko przebieg edukacji czy swoje umiejętności. Będziesz musiał również dokument podpisać odręcznie.
Pokażesz również swoją motywację do pracy w wojsku oraz konkretne wydarzenia z życia prywatnego, które ukształtowały Cię jako idealnego obywatela i kandydata do służby wojskowej.
Nie wiesz jak, jak to zrobić? Nadciąga konwój z pomocą. W następnym rozdziale opisujemy krok po kroku proces tworzenia życiorysu do wojska.
Jeśli wciąż wahasz się z wyborem zawodu, przeczytaj ten artykuł: Jaki zawód wybrać dla siebie?
2. Jak napisać życiorys do wojska? Wzór
Życiorys do wojska to po prostu krótka biografia.
Podkreślam — krótka. Wystarczy, jeśli będzie miała długość jednej strony A4.
Kandydaci na żołnierzy lub żołnierki to z reguły młodzi ludzie (do 35. roku życia). Z racji wieku Twoja „historia” będzie bardziej przypominała list motywacyjny niż „Wojnę i pokój”.
Ale uwaga! Życiorys do wojska to nie jest list motywacyjny. Nie próbuj już na wstępie przekonywać przyszłego pracodawcę o tym, jak świetnie nadajesz się na żołnierza. W życiorysie musisz przede wszystkim opisać swoją biografię.
Oto, jak to zrobić:
DOBRZE |
---|
Nazywam się Jan Kowalski. Urodziłem się 4 lipca 1999 roku w Wąbrzeźnie. Jestem kawalerem i nie mam dzieci. Moja matka nazywa się Anna Kowalska i jest z zawodu nauczycielką. Pracuje w szkole podstawowej w Wąbrzeźnie. Moja ojciec Zenon Kowalski przebywa obecnie na rencie. |
ŹLE |
---|
Jestem doskonałym kandydatem na żołnierza, bowiem moja sprawność fizyczna i wysoka wytrzymałość pozwalają mi bez zarzutu radzić sobie w najtrudniejszych warunkach. Chce służyć krajowi i stale przekraczać granice swoich możliwości. Polecam Państwu swoja kandydaturę na stanowisko żołnierza RP. |
Przejdźmy do szczegółów.
Jak napisać życiorys do wojska zgodny z wymaganiami WKU?
1. Dodaj swoje dane osobowe oraz dane adresata.
Na początku sprawy formalne. W prawym górnym rogu umieść datę i miejscowość.
Nieco poniżej, po lewej stronie, dodaj swoje dane osobowe.
Zrób znowu wiersz przerwy i po prawej stronie umieść dane adresata, czyli odpowiedniego komendanta Wojskowej Komisji Uzupełnień z jednostki, do której próbujesz się dostać (dane znajdziesz na stronie internetowej jednostki).
2. Napisz podstawowe informacje o sobie i swojej rodzinie.
W pierwszych zdaniach życiorysu napisz, jak się nazywasz i skąd pochodzisz.
To nie wszystko. Musisz dokładnie opisać, kim są i czym się zajmują Twoi rodzice (podając ich imiona i nazwiska). Po wstępie dotyczącym Twojej rodziny, pora na rozwinięcie informacji na Twój temat.
3. Opisz dokładnie swoje wykształcenie i zainteresowania.
W kolejnym akapicie napisz o tym, do jakiej szkoły uczęszczasz, wymieniając zarówno szkołę podstawową, jak i średnią (lub technikum). Równolegle możesz pisać o tym, co fascynowało Cię jako dziecko. Może lubiłeś grę w piłkę nożną, może jeździłeś na nartach? Wspomnij o jakichś zainteresowaniach sportowych, by podkreślić źródło Twojej nienagannej kondycji.
Będziesz musiał również napisać o takich szczegółach jak wybór przedmiotu, który zdawałeś na maturze, czy uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych.
Życiorys do wojska ma wyczerpująco przedstawiać Twoją historię. Komisja będzie sprawdzała zarówno Twoje kompetencje, jak i wybory życiowe. Bądź szczegółowy i niczego nie ukrywaj.
4. W podsumowaniu zaprezentuj swoją motywację.
Umotywuj swoją kandydaturę poprzez odwołanie się do wartości, które wyznajesz lub sytuacji w życiu, które Cię ukształtowały. Poniżej prezentujemy przykładowy życiorys do wojska, żebyś wiedział dokładnie, jak taki dokument wygląda.
Wzór życiorysu do wojska
Nazywam się Jan Kowalski. Urodziłem się 4 lipca 1999 roku w Wąbrzeźnie. Jestem kawalerem i nie mam dzieci. Moja matka nazywa się Anna Kowalska i jest z zawodu nauczycielką. Pracuje w szkole podstawowej w Wąbrzeźnie. Mój ojciec Zenon Kowalski przebywa obecnie na rencie.
Uczęszczałem do Szkoły Sportowej nr 5 w Płocku, a następnie do Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w tym samym mieście. Wybrałem klasę o profilu historycznym, ponieważ mój ojciec zaraził mnie zainteresowaniami historycznymi. Po roku okazało się, że sport i aktywność fizyczna to coś, co nie tylko najbardziej sprawia mi przyjemność — zostałem laureatem 3 olimpiad sportowych organizowanych przez władze wojewódzkie.
Kariera sportowa wydaje mi się jednak niespójna z moimi cechami charakteru. Od zawsze chciałem brać udział w wydarzeniach ważnych dla ogółu i mieć wpływ na rzeczywistość. Dlatego wybrałem zawód żołnierza.
Cztery lata nauki zakończyłem pozytywnie zdanym egzaminem maturalnym. Jako przedmiot dodatkowy wybrałem wiedzę o społeczeństwie, zyskując ocenę dobrą.
Moje środowisko rodzinne wpoiło mi bardzo restrykcyjne zasady moralne, a także dyscyplinę. Szanuję i wyznaję wartości, które odnoszą się do pomagania innym i odpowiedzialności za własne czyny. Chcę pracować w Wojsku Polskim i aktywnie działać dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej.
Z poważaniem,
Jan Kowalski
Teraz już wiesz, jak wygląda wzór życiorysu do wojska.
Dzięki naszemu narzędziu utworzysz życiorys, który będzie się świetnie prezentował i miał nienaganne formatowanie.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
Kreator listu motywacyjnego świetnie nadaje się do tworzenia życiorysu do wojska.
Sprawdź sam, jak działa.
I nie martw się — w ostatnich latach niewielu jest chętnych do służby wojskowej. Masz duże szanse, by spełnić swoje marzenie o zostaniu żołnierzem.
Jeśli chcesz służyć obywatelom, możesz też próbować swoich sił w naborze do policji. Przeczytaj ten tekst, by wiedzieć więcej: Praca w policji, szkoła policyjna, nabór do policji, czyli jak zostać policjantem?
3. Jak napisać CV do wojska i kto potrzebuje takiego dokumentu?
CV do wojska składasz wtedy, gdy chcesz pracować w armii jako cywil. Przykłady?
Wojsko poszukuje kierowców, pielęgniarek, referentów, tłumaczy i wielu innych. Wielu z nich rekrutuje się wśród byłych wojskowych, ale oni również muszą złożyć CV, jeśli chcą zdobyć dane stanowisko.
Jak wygląda więc CV do wojska?
Dokładnie tak, jak każde curriculum vitae, które wysyła się w rekrutacji. Z tą różnicą, że warto zawrzeć w nim pewne konkretne elementy.
1. Dodaj podsumowanie zawodowe w CV do wojska
Rekruter jest przyzwyczajony do czytania dziesiątek CV. Każde z nich musi dokładnie przejrzeć, by zdecydować, czy kandydat nadaje się na konkretne stanowisko.
Ale Ty możesz skrócić tę drogę i wprost napisać, co oferujesz i dlaczego warto Cie wybrać.
Właśnie taki cel ma podsumowanie zawodowe w CV. Jak dokładnie wygląda ten opis?
To 4-5 zdań na temat kandydata, w których zawierasz następujące informacje:
- Kim jesteś? Napisz w jednym zdaniu, jakie masz wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Np. Jestem absolwentem anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 4 lat pracuje jako tłumacz w dla firmy X, obsługującej konferencje i targi.
- Jakie są Twoje najważniejsze umiejętności i osiągnięcia? Opisz krótko swoje dwie kluczowe umiejętności, które mogą być interesujące z punktu widzenia pracodawcy. Pochwal się sukcesem, jaki odniosłeś na poprzednim stanowisku lub w czasie nauki w szkole.
- Dlaczego interesuje Cię to stanowisko? Wyjaśnij, dlaczego chcesz pracować dla armii lub jakie korzyści przyniesiesz potencjalnemu pracodawcy.
Przyjrzyj się tym dwóm przykładom i sam wyciągnij wnioski.
DOBRZE |
---|
Jestem absolwentem anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako tłumacz w dla firmy X, obsługującej konferencje i targi. Jestem osobą cierpliwą i świetnie radzę sobie w pracy zespołowej. Zostałem wybrany głównym tłumaczem w dyskusji podsumowującej konferencję klimatyczną w Poznaniu. W pracy dla wojska chciałbym wykorzystać swoje umiejętności, by służyć krajowi. |
ZLE |
---|
Nazywam się Jan Kowalski. Polecam Państwu swoją kandydaturę na stanowisko tłumacza w Wojsku Polskim. Wiem, że jestem doskonałym kandydatem na to stanowisko. Znam doskonale język angielski i interesuje się militariami. Zapraszam do zapoznania się z moim CV. |
Jak pokazuje pierwszy przykład — w podsumowaniu zawodowym liczą się konkrety, a nie lanie wody.
Musisz trzymać się faktów, bo one są przepustką do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
2. Opisz doświadczenie w CV do wojska
Jak w każdym dobrym CV, doświadczenie w CV do wojska gra bardzo istotną rolę. Opisz je tak, by nie było żadnych wątpliwości, gdzie, kiedy i dla kogo pracowałeś.
CV do wojska musi trzymać poziom, dlatego narzuć sobie odpowiednią musztrę i przygotuj sekcje z opisem doświadczenia w CV jak najlepiej.
Postaraj się odwzorować zapis z poniższego przykładu.
DOBRZE |
---|
10.2017 - 03.2019 Firma Car-lux w Poznaniu Główne obowiązki:
Osiągnięcia:
Dodatkowe obowiązki:
|
3. Przedstaw swoje umiejętności w CV do wojska
Wojsko chce zatrudniać specjalistów, którzy nie zawiodą w najtrudniejszych momentach.
Dlatego CV do wojska musi zawierać listę umiejętności miękkich i twardych.
To oznacza, że trzeba wymienić zarówno kwalifikacje zawodowe, jak i konkretne cechy charakteru.
Najlepiej, jeśli zapiszesz je w taki sposób, by oddzielić od siebie jedne od drugich.
Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne.
- Unikaj banałów. Pracowitość, ambicja, zaangażowanie — no jasne, są bardzo ważne, ale Ty musisz skupić się na swoich cechach, które są poszukiwane u kandydata na dane stanowisko.
- Streszczaj się. Unikaj zbyt rozbudowanych opisów umiejętności. Dwa, maksymalnie trzy słowa wystarczą, by dobrze opisać, co umiesz.
- Przejrzyj ofertę pracy. Tam znajdziesz wymagania, na które będziesz musiał po prostu odpowiedzieć. Oczywiście — nigdy nie kłam w CV. Wypisz te cechy charateru do CV, które są wymienione w ogłoszeniu, ale które naprawdę posiadasz.
- Zadbaj o formę graficzną. Ta sekcja (jak zresztą wszystkie pozostałe) musi wyglądać porządnie. Wykluczone jest złe formatowanie treści. Jeśli skorzystasz z kreatora CV, możesz być pewien doskonałego efektu, jakie CV wywrze na rekruterze.
Umiejętności w CV do wojska
- Odporność na stres
- Dyscyplina
- Samodzielność
- Umiejętność pracy w zespole
- Wytrzymałość fizyczna
- Dobra kondycja psychiczna
- Profesjonalizm
- Opanowanie
- Dyskrecja
- Lojalność
- Umiejętność pracy w zespole
- Odpowiedzialność
4. Opisz swoje wykształcenie
Wykształcenie w CV to jedna z podstawowych sekcji dokumentu.
Co nie oznacza, że musi być bardzo rozbudowana. Wymień ostatni etap swojej edukacji: pomiń szkołę podstawową, jeśli ukończyłeś średnią, oraz szkołę średnią, jeśli masz studia.
Powinno to wyglądać tak:
2015 - 2018 SGGW, Wydział Inżynierii Produkcji
Kierunek: Mechanika i budowa maszyn
Uzyskany tytuł licencjata
A dla osób, które są w trakcie studiów, tak:
2018 - obecnie Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii
Kierunek: Geografia (zaoczne)
5. Dodaj swoje zainteresowania w CV do wojska
Koniecznie dodaj sekcję zainteresowania do CV, bo dzięki niej pokażesz, że masz pasję i jesteś osobą, która umie się angażować. Opisz jedno hobby — to wystarczy. W dwóch zdaniach opowiedz o swojej pasji.
Na przykład tak:
Jestem zapalonym biegaczem z sukcesami w kilku maratonach. Sport pozwala mi nie tylko sprawdzać granice swojej wytrzymałości, lecz także codziennie się doskonalić.
6. Pamiętaj o dodaniu klauzuli CV!
Na sam koniec — klauzula CV. Ten krótki dopisek, który zawiera zgodę na przetwarzanie danych osobowych, jest kluczowy dla powodzenia Operacji rekrutacja.
Pamiętaj, żeby dodać klauzulę CV, zgodą z przepisami RODO, wprowadzonymi w 2018 roku.
W odróżnieniu od życiorysu do wojska Twój podpis w CV jest zbędny. Po prostu wyślij gotowy dokument drogą elektroniczną na wskazany w ogłoszeniu adres. Jeśli dotarłeś do tego fragmentu artykułu, to świetnie. Jesteś doskonale przygotowany do pisania życiorysu i CV do wojska.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Mogą Cię zainteresować również poradniki:
Masz dodatkowe pytania? A może chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami w składaniu dokumentów do WKU? Podziel się swoją opinią na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.