Moje konto
Cechy charakteru do CV: jakie wpisać i jak to zrobić? [15 cech]

Cechy charakteru do CV: jakie wpisać i jak to zrobić? [15 cech]

Zobacz, jakie cechy charakteru wpisać do CV. 5 minut czytania i wszystko wiesz. Oto lista 15 cech do CV, które pomogą Ci dobrze się zaprezentować.

Cechy charakteru w CV — jak opisać siebie, by odnieść sukces rekrutacyjny? Zanim się zdążysz zastanowić, co wpisać o sobie w CV, my już przybywamy z pomocą. 

 

Za chwile zobaczysz, które cechy charakteru są pozytywnie odbierane przez pracodawców i gdzie je wpisać. Zwrócimy też uwagę na te aspekty osobowości, które pomagają dostać wymarzoną pracę.

 

W tym artykule dowiesz się:

  • jakie cechy kandydata w CV docenią pracodawcy
  • gdzie wpisać cechy charakteru do CV
  • czy list motywacyjny powinien zawierać cechy charakteru.

 

Gdzie i jak wpisać do CV cechy charakteru, by dobrze się prezentowały? Jeśli nie wiesz, wypróbuj nasz kreator CV. Narzędzie poprowadzi Cię krok po kroku ku stworzeniu idealnego dokumentu. 

 

cv

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. 15 cech charakteru w CV, których szukają pracodawcy

 

Cechy charakteru, które cenią pracodawcy i których spodziewają się odnaleźć w CV kandydata to: 

 

1. Etyka pracy 

 

Aż 73% pracodawców ceni kandydatów, którzy w pracy kierują się pewnym kodeksem moralnym. Jeśli realizujesz swoje obowiązki, dbając o uczciwość wobec klientów i współpracowników — postępujesz etycznie. 

 

Ta cecha charakteru nie jest zarezerwowana tylko dla CV pielęgniarki czy CV lekarza. W każdej branży liczy się kodeks postępowania, dzięki któremu firma działa dobrze wewnątrz i na zewnątrz. 

 

2. Niezawodność

 

Jeśli jesteś niezawodny, dla pracodawcy oznacza to, że może na Tobie polegać. Bez dwóch zdań taka właściwość kandydata zrobi wrażenie na rekruterze. Okazuje się, że dla 73% pracodawców niezawodny pracownik to wielki skarb. 

 

3. Pozytywne nastawienie 

 

Niby nic, a jednak bardzo dużo. Jeśli masz pozytywne nastawienie do pracy, w oczach pracodawcy jesteś kimś bardzo wartościowym dla całej organizacji. Budujesz dobrego ducha zespołu i zarażasz entuzjazmem innych. Pozytywne nastawienie do pracy to cecha, którą docenia 72% rekruterów. 

 

4. Motywacja do pracy 

 

Zmotywowany pracownik to dobry pracownik. I nie — nie chodzi o motywację finansową, ale o zadowolenie z perspektywy nowych wyzwań i ciekawość. Kandydat z taką cechą jest poszukiwany przez 66% pracodawców, którzy zdają sobie sprawę, jak trudne jest motywowanie pracowników.

 

5. Praca zespołowa

 

Jeśli masz taki zestaw cech charakteru, dzięki którym dobrze współpracujesz z innymi — pochwal się w tym w CV. Zwłaszcza jeśli Twoje stanowisko wymaga wysiłku teamu do osiągnięcia zamierzonych celów. Taką cechę w CV jak zorientowanie na zespół docenia 60% pracodawców. 

 

6. Zorganizowanie i wielozadaniowość

 

Zorganizowany pracownik, który umie wykonywać wiele czynności naraz, to marzenie każdego pracodawcy. Dodając tę cechę do CV, pokazujesz, że będziesz w stanie pracować samodzielnie i odpowiedzialnie planować sobie czas. Aż 57% pracodawców, do których wyślesz życiorys z tą cechą, będzie wniebowziętych. 

 

7. Umiejętność pracy pod presją czasu

 

Nie ma się co dziwić, że 57% pracodawców chce mieć na pokładzie swojej firmy ludzi, którzy umieją pracować pod presją czasu. W takich zawodach jak np. policjant, anestezjolog czy w przypadku pracy w mediach trzeba mieć cechy charakteru, które pozwolą pozostać opanowanym, gdy trzeba działać szybko.

 

8. Komunikatywność

 

Ta cecha charakteru w CV zadowoli 56% pracodawców. W niektórych zawodach introwertycy radzą sobie dobrze, ale prawda jest taka, że jeśli umiesz skutecznie komunikować się z innymi, będziesz po prostu lepszym pracownikiem. 

 

9. Elastyczność 

 

Elastyczność to cecha charakteru, która pozwala Ci dopasowywać się do zmiennych warunków. Warto dodać ją do swojego CV. Ponad połowa (dokładnie 51%) pracodawców będzie zadowolona, mogąc zatrudnić pracownika, który umie się dostosowywać szybko do nowych zadań i obowiązków. Przyda się także, jeśli decydujesz na przebranżowienie lub przekwalifikowanie

 

10. Pewność siebie

 

Jeśli wpiszesz do CV tę cechę, rekruter będzie wiedział, że jesteś pewny swoich kompetencji. Nie tylko CV przedstawiciela handlowego czy CV managera zyska wtedy na wartości. Pewność siebie jest cechą, którą oczekuje zobaczyć w CV 46% rekruterów. 

 

11. Profesjonalizm

 

To może wydawać się zbyt oczywiste. Każdy może uważać się za profesjonalistę w swoim fachu. Co więcej — każdy powinien być profesjonalny w pracy. Jeśli jednak umieścisz tę cechę w CV (i odpowiednio poprzesz dowodami podczas rozmowy kwalifikacyjnej), wymarzona praca może stać się w Twoim zasięgu.

 

12. Otwartość na nowe doświadczenia

 

Ta cecha charakteru niesie ze sobą kreatywność, innowacyjność, potrzebę różnorodności i jest łatwa do wyszkolenia. Ktoś, kto jest otwarty na nowe doświadczenia, jest również typem pracownika, który nie ogranicza się tylko do wykonania podstawowych zadań. Taka osoba zawsze szuka możliwości rozwoju, z przyjemnością realizuje dodatkowe obowiązki w miejscu pracy i chętnie podejmuje ryzyko.

 

13. Ciekawość intelektualna

 

Jeśli wpiszesz ciekawość intelektualną jako swoją cechę do CV, dla rekrutera będzie oznaczało to, że umiesz rozwiązywać problemy i chcesz się uczyć. Warto wspomnieć o tej cesze w CV nauczyciela czy np. CV tłumacza

 

14. Ugodowość

 

Pracownik z tą cechą chętnie pomaga innym i stawia potrzeby zespołu przed swoimi w miejscu pracy. Jest to osoba, która świetnie sprawdzi się, szkoląc innych. Umie też łagodzić spory i wspierać kolegów i koleżanki z pracy. Ugodowość to nie jest oportunizm. Ta cecha charakteru, która dodana do CV wskazuje na kogoś, kto umie współpracować w zgodzie z resztą zespołu. 

 

15. Samokontrola

 

Powód, dla którego pracodawcy szukają tego rodzaju pracowników, jest prosty: unikanie mikro zarządzania. Ten typ pracownika jest świadomy swoich obowiązków i wykonuje je bez konieczności bycia do tego zobowiązanym. 

 

A teraz— 

 

Może chcesz wiedzieć, jak stworzyliśmy powyższą listę cech charakteru do CV? Sprawdziliśmy dokładnie, co mówią sami pracodawcy i rekruterzy. Korzystaliśmy z wyników badania, które przeprowadził serwis Careerbuilder.com. 

 

Lista umiejętności miękkich, którą widzisz powyżej, świetnie sprawdzi się praktycznie w każdy CV.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

  

2. Gdzie umieścić cechy charakteru w CV?

 

Cech charakteru nie musisz wpisywać do CV jako odrębnej sekcji (zobacz nasz CV wzór do pobrania). Rzeczywiście dawniej taki zwyczaj istniał. Dziś dużo ważniejsze jest, by Twój dokument zawierał listę Umiejętności w CV. Zresztą — właśnie w tym miejscu warto przemycić najważniejsze cechy charakteru, które doceni potencjalny przyszły pracodawca.

 

Skąd masz wiedzieć które to cechy?

 

Przede wszystkim dokładnie przeczytaj ogłoszenie, a potem dopasuj CV do oferty pracy. Rekruterzy bardzo wyraźnie określają, jakich pracowników potrzebują i czego wymagają od kandydatów. Będziesz wiedział, czego oczekują.

 

Drugie miejsce, w którym musisz opisać swoje cechy charakteru to sekcja podsumowanie zawodowe. Tutaj umieszczasz krótką charakterystykę swojej kandydatury, więc warto dodać, np.:

 

Widzisz, o co chodzi? Po prostu wpisz do CV cechy dobrego pracownika, które najbardziej odpowiadają Twojej profesji. Oczywiście to, co opiszesz w curriculum vitae, będziesz musiał udowodnić, odpowiadając na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 

To bardzo ważne, żeby przygotować się do rozmowy o pracę. Przed rozmową z rekruterem przećwicz kilka wariantów swoich wypowiedzi i nastaw się na to, że możesz być zapytany o to, dlaczego uważasz, że podana w CV cecha naprawdę Cię charakteryzuje. Przygotuj sobie kilka przykładów. 

 

Wskazówka: Nie zapomnij o tym, że bardzo istotnym elementem jest klauzula CV. Koniecznie dodaj ją do swojego dokumentu, aby Twoje dane mogły być przetwarzane w procesie rekrutacji. 

 

Aha. Pamiętaj również o tym, że cechy charakteru powinny znaleźć się również w liście motywacyjnym. W tym dokumencie musisz pokazać się z jak najlepszej strony, pisząc o pozytywnych cechach charakteru, umiejętnościach i tym, o czym nie udało Ci się wspomnieć w CV. I to bez względu na to, czy piszesz list motywacyjny po niemiecku, list motywacyjny po angielsku czy po polsku.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz na koniec zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: CV za darmo — wzory dla najpopularniejszych zawodów.

 

Masz jeszcze jakieś pytania? Może o czymś zapomnieliśmy napisać w tym artykule? Daj znać w komentarzu poniżej artykułu. Chętnie odpowiemy!

Oceń mój artykuł: cechy charakteru do cv
Średnia: 5 (8 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły