
Profesjonalne CV - wzór, jak napisać, 10+ szablonów i kreator
Tutaj znajdziesz ponad 10 wzorów profesjonalnego CV do uzupełnienia i pobrania, wskazówki jak napisać profesjonalne CV oraz kreator CV online.
Introwertyk to osoba, która czerpie energię z własnego życia wewnętrznego i najlepiej czuje się w samotności. Introwertyczne typy osobowości charakteryzuje duża wrażliwość na bodźce zewnętrzne, dlatego introwertycy postrzegani są jako nieśmiali i wycofani.
Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
1
Jeśli jesteś introwertykiem, to:
Twoja osobowość jest skonstruowana w taki sposób, że intensywne bodźce zewnętrzne są dla Ciebie trudne do zniesienia.
Czy możesz to zmienić? Nie do końca.
Angielski psycholog Hans Eysenck uważał, że osobowość jest kombinacją temperamentu i inteligencji, a decydują o niej czynniki biologiczne i genetyczne.
Co więcej, naukowcy twierdzą, że za różnice między introwertyzmem a ekstrawertyzmem odpowiada budowa kory mózgowej. Dlatego najwidoczniej taka już jest twoja natura, że od głośnej imprezy wolisz czytanie książek w samotności.
Problem pojawia się wtedy, gdy życie zawodowe wrzuca Cię w sytuacje, które ani trochę nie są dla Ciebie komfortowe. Publiczne wystąpienia, imprezy firmowe, przebywanie w pomieszczeniu typu open-space.
Ta ostatnia kwestia została poruszona jakiś czas temu w jednym z wystąpień z serii TEDx. Susan Cain, autorka niedawno wydanej książki „Ciszej proszę... Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać”, domagała się w swoim owacyjnie przyjętym wystąpieniu, aby:
Całe wystąpienie, które poruszyło serca widowni oraz internautów, możesz zobaczyć na oficjalnej stronie TEDx.
Susan Cain przyznaje, że jest introwertyczką, która nauczyła się występować publicznie, rozmawiać z nieznanymi sobie ludźmi, a nawet znosić przebywanie w tłumie. Wciąż jednak potrzebuje chwil samotności, by odpocząć od tego typu sytuacji.
Ludzie, którzy nie rozumieją natury introwertyków, myślą, że jesteś nieśmiały, zdystansowany czy nawet arogancki. A przecież Ty tylko chcesz, żeby dano Ci na chwilę święty spokój.
Introwertycy najlepiej czują się we własnym świecie. Mają bogate życie wewnętrzne, a inni ludzie są im przez większość czasu niepotrzebni. Zwłaszcza, jeśli mówimy o czasie, który introwertyk chce spożytkować efektywnie.
Oczywiście też bez przesady — introwersja to nie fobia społeczna. Introwertk nie boi się drugiego człowieka — on po prostu jest w stanie znosić go w małych dawkach.
Sam powiedz—
Często rezygnujesz z życia towarzyskiego, ale jeśli spotkanie proponują naprawdę najbliżsi znajomi, również im odmawiasz?
Nie?
No widzisz, wcale nie jesteś aspołeczny. Po prostu cenisz sobie wyłącznie bliskie relacje.
Co prawda myśląc o swojej pracy googlujesz czasem: praca dla samotnika albo praca niewymagająca kontaktu z ludźmi, ale to tylko dlatego, że przebywanie w ciszy i bez towarzystwa innych czyni Cię bardziej wydajnym.
Poza tym—
Bycie introwertykiem nie oznacza przecież chęci bycia samemu cały czas!
Introwertycy potrafią tworzyć udane relacje, zarówno zawodowe, przyjacielskie, jak i uczuciowe, chociaż ich przyszli partnerzy mogą mieć na pewnym etapie wątpliwości.
Na pewno mniej wylewnie niż ekstrawertyk, ale introwertyk w związku jest bardzo związany ze swoją drugą połową i niezwykle ceni sobie czas spędzony we dwoje.
Jak kocha introwertyk? Jak rozmawiać z introwertykiem? Jak się zachowuje zakochany introwertyk?
Życie prywatne introwertyka to temat na osobny artykuł. W tym poradniku skupiamy się przede wszystkim na jego życiu zawodowym.
Jeśli jeszcze nie znalazłeś pracy, w której będziesz czuł się sobą i która zapewni Ci najlepsze warunki do rozwoju, sprawdź koniecznie opinie o pracodawcach i wybierz odpowiednie miejsce dla siebie!
2
Zawody, które chcą wykonywać introwertycy, to najczęściej zajęcia indywidualne. Wiadomo, piekło to inni.
Wiadomo też, że nie każdy ma możliwość tak poprowadzić swoją karierę zawodową, by w pracy zawsze czuć się całkowicie komfortowo. (Nie martw się, są na to metody. Zaraz je podam.)
Ale warto na początku obalić jeden z głównych mitów o introwertykach, czyli ich rzekomą niezdolność do zajmowania stanowisk menadżerskich.
Jak pokazują badania opublikowane w Harvard Business Review, introwertycy doskonale nadają się na szefów — zwłaszcza w zespołach składających się z proaktywnych pracowników.
Tam, gdzie dowodzą introwertycy, podwładni są bardziej skłonni zgłaszać własne pomysły i propozycje wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
1. Jeśli czujesz się wyczerpany kontaktami z ludźmi, poproś przełożonego o dzień pracy zdalnej.
2. Jesteś spięty, bo wokoło za dużo ludzi, bodźców i hałasu? Przespaceruj się na obiad lub do sklepu albo po prostu zamknij się na kilka minut w łazience i odetchnij.
3. Jeśli to możliwe, zaaranżuj swoje biurko w taki sposób, żeby mieć tam odrobinę prywatności.
4. Bądź sobą. Nie musisz oszukiwać swojej prawdziwej natury, żeby być dobrym pracownikiem.
Zostaje jeszcze jedna kwestia:
Praktycznie każda praca wymaga kontaktu z innymi ludźmi oraz — w mniejszym lub większym stopniu — pracy w grupie.
Jednak—
Grupy, w których role są jasno zdefiniowane to lepsze środowisko dla introwertycznych pracowników niż zespoły, gdzie stale wywołuje się burze mózgów, a kompromis osiągany jest wspólnie.
Pracodawca, który w swoim zespole odnajdzie introwertyka, powinien wiedzieć, że dając mu jasne oczekiwania i dużo przestrzeni zyska świetnego pracownika.
Jeśli chcesz, by Twój szef był z Ciebie zadowolony, sprawdź jak być niezastąpionym w pracy.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3
Jeśli chodzi o Twoje cechy (nie tylko charakteru, ale całej osobowości), to większość ludzi, z którymi pracujesz na co dzień, nie ma o nich pojęcia.
Myślą na pewno, że jesteś nieprzenikniony, zagadkowy, trudny do rozgryzienia, ale—
Bądźmy szczerzy: nie dajesz im okazji do poznania siebie.
Nie musisz tego wcale zmieniać, pod warunkiem, że taki stan rzeczy nie wpływa na jakość Twojej pracy.
I tak dostaniesz zaproszenie na kolejne planszówki, gokarty, piwo, paintballa….
Odmówisz.
Znowu Cię zaproszą.
I tak w kółko.
Dopóki jesteś w pracy wydajny i współpracujesz z innymi bez zarzutu, Twoje ucieczki od imprez integracyjnych nie powinny nikomu przeszkadzać.
Co więcej, duża samodzielność i samowystarczalność w pracy bywa jedną z głównych zalet introwertyków.
Aby odnosić drobne (wielkie też!) sukcesy zawodowe, nie potrzebujesz czyjejś uwagi ani pochwał, bo sam dokonujesz analizy własnych możliwości oraz ewentualnych błędów i potknięć.
To wynika bezpośrednio z natury introwertyków, którzy całą energię kierują do swojego wnętrza.
Inaczej postępują ekstrawertycy — oni potrzebują stałego dopływu bodźców ze środowiska zewnętrznego, w tym dużej dawki feedbacku ze strony współpracowników.
Introwertycy:
Te naturalne umiejętności introwertyków czynią z nich naprawdę dobrych, nowoczesnych liderów.
Ponadto introwertycy:
Żeby nie było tak różowo, główne cechy introwertyków postrzegane jako ich wady to:
Mogłabym jeszcze długo wymieniać, dochodząc do skrajnych zachowań typu wycofanie, czy zamknięcie w sobie, ale chcąc uczciwie sprawę przedstawić, zrobię tu uwagę.
Zarówno introwertycy jak i ekstrawertycy są często postrzegani w kategoriach dwóch skrajnych przeciwieństw, lecz prawda leży gdzieś pośrodku.
Skala cech i zachowań jest naprawdę szeroka, dlatego Twój poziom introwertyzmu może mieć zupełnie inne natężenie niż u osoby o podobnym typie osobowości.
Ważne, by mieć świadomość, że w podziale na introwertyków i ekstrawertyków chodzi o to, skąd ludzie czerpią energię i motywację: od innych, czy od samego siebie.
Jak to wygląda w praktyce?
Jeśli czujesz, że Twoje życie zawodowe ma zbyt duży wpływ na życie prywatne, przeczytaj artykuł Jak osiągnąć równowagę czyli work-life balance.
4
Introwertyk a ekstrawertyk — dwa bieguny odmiennych zachowań. Ciężko porównywać te typy osobowości, bo wszystko, co napiszę o jednym, będzie lustrzanym odbiciem drugiego:
Jeśli introwertyk spala energię w tłumie ludzi, ekstrawertyk będzie w takich warunkach ładował baterie.
Jeśli introwertyk doskonale czuje się sam na sam z własnymi myślami, to ekstrawertyk ucieka od takich — dla niego pustych — momentów, szukając towarzystwa innych ludzi.
Każdy typowy ekstrawertyk jest wygadany i pierwszy zajmuje stanowisko w sprawie. Natomiast introwertycy najpierw myślą, a potem odpowiadają.
Niestety, wydaje się, że świat należy do ekstrawertyków, ale pamiętaj, że to naprawdę złudne przekonanie.
Ciekawostka: Szacuje się, że aż 16–50% populacji to introwertycy.
Introwertyka i ekstrawertyka różni kwestia zrozumienia siebie nawzajem.
O ile introwertyk, który dużą część swojego życia spędza na analizowaniu i myśleniu, będzie w stanie pojąć zachowania ekstrawertyka, o tyle odwrotna sytuacja jest z reguły niemożliwa.
Ekstrawertyk żyje dzięki kontaktom społecznym, nie wyobraża sobie funkcjonowania bez uwagi innych ludzi i ciężko mu uwierzyć, że ktoś może nie mieć ochoty na jego towarzystwo. Lub na jakiekolwiek inne towarzystwo.
A jak jest z Tobą?
Zanim zrobisz sobie test na osobowość, chcąc sprawdzić, jak to jest w Twoim przypadku, pokażę Ci, o co w tym wszystkim chodzi.
Pierwszy wpadł na to Hipokrates. Wyróżnił najbardziej charakterystyczne zachowania ludzi i pogrupował je ze względu na cechy osobowości.
Sangwinik, choleryk, melancholik, flegmatyk — to jego wielka czwórka.
Po ponad dwóch tysiącach lat okazało się, że dwa typy osobowości (dokładniej: typy osobowości Junga) —introwertyk i ekstrawertyk — całkowicie wystarczą, by opisać różnorodność ludzkiej natury.
Ale tylko wtedy, jeśli przyjmiemy, że to punkty ekstremalne na baaaardzo długiej skali rodzajów osobowości.
O co chodzi?
Jeśli introwersja znajduje się na lewym krańcu tej skali, a ekstrawersja na prawym, to pośrodku mamy osobowość, która cech ujemnych i dodatnich, jeśli chodzi o rodzaj energii, ma po równo.
Ten typ osobowości to ambiwertyk.
O ile ekstrawertycy to ludzie towarzyscy, szukający kontaktów społecznych, a ambiwertycy mają do tego wszystkiego ambiwalentny stosunek, to typowy introwertyk będzie od ludzi stronił.
Oczywiście nie bądźmy drobiazgowi: introwertyk na imprezie to nie cud czy temat na nagłówek w Fakcie. Przypomnę jeszcze raz — skala zachowań jest szeroka.
Masz już dość swojej pracy i chcesz zamienić życie zawodowe w coś przyjemniejszego, niż biurowe przyjaźnie? Sprawdź jak znaleźć pracę w raju na ziemi.
5
Jeśli zależy Ci na tym, żeby sprawdzić czy jesteś introwertykiem, wypróbuj test psychologiczny oparty na teorii typów osobowości Carla Junga i Isabel Briggs Myers.
Dostępny jest tutaj.
I pamiętaj: introwersja to nie choroba—
To jeden z typów osobowości, który nie podlega wartościowaniu.
Przeczytaj też: Cechy charakteru do CV — które z nich warto wpisać i jak to zrobić?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Możesz powiedzieć o sobie: jestem introwertykiem? A może tylko: lubię samotność? Napisz, jak radzisz sobie w pracy i czy przebywanie z ludźmi nadal sprawia Ci problem.
Przecież możesz to zrobić, siedząc samotnie przed komputerem :)
Tutaj znajdziesz ponad 10 wzorów profesjonalnego CV do uzupełnienia i pobrania, wskazówki jak napisać profesjonalne CV oraz kreator CV online.
Ciągle czujesz stres, napięcie i nerwowość, a na dodatek nie możesz spać? Zobacz 5 skutecznych wskazówek, jak radzić sobie ze stresem w pracy i życiu prywatnym.
Jak zarabiać w Internecie? Zobacz sposoby i możliwości wykonywania pracy online z domu. Sprawdź jak szukać ofert np. dla mam, osób, które wybierają zawód lub chcą dorobić.