Moje konto
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? (7 skutecznych porad)

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? (7 skutecznych porad)

Zastanawiasz się jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 

To dobrze! Jeśli otrzymałeś na nią zaproszenie, Twoje doświadczenie i umiejętności musiały być atrakcyjne dla pracodawcy. Teraz praktycznie wszystko zależy od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli się dobrze przygotujesz, zyskasz pewność siebie i będziesz lepszy od innych kandydatów. To najprostszy sposób, aby otrzymać pracę. Kandydaci, którym pomagam, wiedzą czego się spodziewać i dzięki temu znacznie cześciej otrzymują oferty pracy.

 

W tym artykule pokażę Ci 7 skutecznych kroków, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby dobrze wypaść i dostać pracę.

 

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.

Przećwicz rozmowę

 

1. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej - praca domowa 

 

Podstawowym błędem bardzo wielu kandydatów jest brak rozeznania o pracodawcy, jego celach, a także samej osobie, która będzie przeprowadzała z Tobą rozmowę kwalifikacyjną.

 

Odrób pracę domową i zdobądż wszystkie informacje, które zapewnią Ci skuteczne przygotowanie do interview! Na początku odwiedź stronę internetową firmy, do której aplikujesz. Zobacz, czym dokładnie się zajmuje, jakie ma produkty, ilu pracowników zatrudnia. Wejdź na firmowy LinkedIn, Goldenline i sprawdź, co działo się u nich ostatnio.

 

Obejrzyj profil rekrutera, z którym będziesz rozmawiał. Prześledź jego ścieżkę kariery i zainteresowania. Im więcej informacji zdobędziesz,  tym lepsze będzie Twoje przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, tym pewniej się poczujesz, a w rezultacie lepiej wypadniesz.

 

"10 rad jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej" (czytaj)

 

2. Rozmowa kwalifikacyjna oparta o kompetencje - Competency based interview

 

Wiele firm, zwłaszcza dużych korporacji używa na rozmowach podejścia opartego o kluczowe kompetencje. Firma wybiera najważniejsze dla niej kwalifikacje np. praca w grupie, orientacja na wyniki, radzenie sobie z błędami, a na rozmowie kandydat musi wykazać się posiadaniem danej kwalifikacji podając przykłady z własnego doświadczenia. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej w ten sposób?

 

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej (sprawdź je tu wraz z odpowiedziami) opartej o kompetencje mogą brzmieć:

 

  • opowiedz, jak udało Ci się rozwiązać konflikt w Twoim zespole;
  • podaj przykład, kiedy udało Ci się rozwiązać problem w nieszablonowy sposób; 

 

Przed rozmową kwalifikacyjną dokładnie zapoznaj się ze stroną danej firmy, sprawdź, jakich kompetencji poszukuje, a następnie opracuj przykłady z własnego doświadczenia. Chcesz zapewnić sobie dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej? Przeczytaj też:

 

"Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon - 5 rad jak ją przejść" (czytaj)

3. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź swój wizerunek w sieci 

 

Koniecznie sprawdź też, jakie informacje o Tobie może znaleźć potencjalny pracodawca w sieci. Wpisz w Google swoje imię i nazwisko i prześledź wszystkie strony, na których się pojawiasz. Sprawdź, czy nie masz kompromitujących zdjęć na różnych portalach.

 

Wielu kandydatów nadal ma otwarte profil na Facebook. Chyba nie chcesz, aby pracodawca zobaczył z kim i gdzie imprezowałeś w weekend i jak to się skończyło? Zablokuj swoje prywatne profile w mediach społecznościowych. Zobacz, czy ustawienia prywatności wystarczająco Cię chronią. Sprawdź też, czy nie obserwujesz fanpage, które mogłyby Cię zdyskredytować. 

 

Jeżeli masz profil na LinkedIn czy Goldenline, zwróć uwagę, czy wszystkie informacje z tych portali są zgodne z tym, co wysyłasz w CV. Sprawdź, czy adresu podanego w CV nie użyłeś do rejestracji w serwisach, które mógłby Cię zdyskwalifikować, jako kandydata. Zobacz też: 

 

Jak powinien wyglądać Twój profil LinkedIn, abyś otrzymywał oferty pracy (czytaj)

 

4. Sprawdź najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby otrzymać pracę? Stwórz listę pytań, które mogą pojawić się na rozmowie o pracę! Skorzystaj z odpowiedzi, które przygotowałem dla Ciebie wcześniej:

 

Zobacz najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej (czytaj)

 

Pamiętaj, że dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to przede wszystkim znajomość własnego CV! Przygotuj się na dogłębną analizę tego, czym się zajmowałeś w poprzednich pracach. Nie kłam i odpowiadaj szczerze!

 

Znasz już nasz kreator CV online? Stwórz atrakcyjne CV i dobierz do swojego stanowiska najlepszy z 400 szablonów CV i listu. Wypróbuj bez rejestracji teraz.

 

Stwórz profesjonalne CV w 5 minut

(wejdź tutaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

5. Przygotuj się do pytania o zarobki.

 

Satysfakcjonujące wynagrodzenie to podstawa dobrego samopoczucia w pracy. Oczywiście liczy się też atmosfera w miejscu pracy oraz możliwości rozwoju, ale przecież pracujemy głównie dla pieniędzy. Szkoda, że często nie potrafimy o nich rozmawiać. Jest duże prawdopodobieństwo, że pracodawca zada pytanie, ile chciałby zarabiać. Niewłaściwa odpowiedź może Cię kosztować szansę na wyższe wynagrodzenie.

 

Skuteczne przygotowanie do interview powinno zawsze obejmować, sprawdzenie aktualnych raportów płacowych. Koniecznie ustal, ile możesz zarobić na wybranym przez siebie stanowisku. Możesz to sprawdzić np. w porównywarce Pensjometr.pl lub Pracuj.pl.

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i pytania o zarobki? Koniecznie przeczytaj, ten artykuł:

 

"Jak rozmawiać o pieniądzach na rozmowie kwalifikacyjnej?" (czytaj)

 

6. Ćwicz przed rozmową kwalifikacyjną!

 

Jeżeli masz już listę najczęstszych pytań i odpowiedzi, jakie mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej, ćwicz przed lustrem w domu. Upewnij się, że nie gestykulujesz przesadnie. Poproś o pomoc znajomego, który zada Ci pytania z Twojej listy.

 

Spróbuj zlokalizować pytania, na które odpowiadasz najmniej płynnie. To właśnie im będziesz musiał poświęcić najwięcej czasu na przygotowanie. Kiedy odpowiadasz na pytania, pamiętaj o podaniu kilku konkretów. Rekruterzy lubią, gdy dasz im kilka cyfr, przykładów korzyści, jakie wiążą się z zatrudnieniem Ciebie!

 

7.  Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje też...

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby otrzymać ofertę pracę? Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić już po samej rozmowie, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty pracy. Jedną z nich jest napisanie maila z podziękowaniem za spotkanie i podsumowaniem najważniejszych ustaleń. 

 

To profesjonalny standard i praktycznie każdy rekruter lub pracodawca doceni taki gest ze strony potencjalnego przyszłego pracownika. Większość kandydatów nie wysyła maila po rozmowie kwalifikacyjnej. To doskonała okazja, aby się wyróżnić i dać się zapamiętać rekruterowi. Chcesz dowiedzieć się, jak napisać taką wiadomość? Przeczytaj:

 

"5 rad, jak napisać maila z podziękowaniem po rozmowie o pracę" (czytaj)

 

Darmowy e-book: chcesz wiedzieć więcecj na temat rozmów kwalifikacyjnych? Pobierz bezpłatny e-book: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej".

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jestem ciekaw, czy masz swoje sposoby na skuteczne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Dodaj komentarz i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał. Dowiedz się też, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.

Oceń mój artykuł: pokonaj pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Średnia: 3.76 (339 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by zdobyć pracę?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by zdobyć pracę?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy? Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz wiedzieć, jaki strój wybrać na rozmowę do biura, banku oraz sklepu. Dowiesz się również co założyć zimą, a co latem. Dzięki temu nie popełnisz błędu i zwiększysz swoje szanse na pracę.

Pierwszy dzień w nowej pracy - jak się zachować? (20+ porad na stres)

Pierwszy dzień w nowej pracy - jak się zachować? (20+ porad na stres)

Porady jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy. Dowiedz się, jak się ubrać i zachowywać, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i współpracownikach oraz pokonać stres. 🤔 Ponad 20 wskazówek i porady dla osób, które mają przed sobą pierwszy dzień w korporacji lub wracają po urlopie.