Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
To dobrze! Jeśli otrzymałeś na nią zaproszenie, Twoje doświadczenie i umiejętności musiały być atrakcyjne dla pracodawcy. Teraz praktycznie wszystko zależy od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli się dobrze przygotujesz, zyskasz pewność siebie i będziesz lepszy od innych kandydatów. To najprostszy sposób, aby otrzymać pracę. Kandydaci, którym pomagam, wiedzą czego się spodziewać i dzięki temu znacznie cześciej otrzymują oferty pracy.
W tym artykule pokażę Ci 7 skutecznych kroków, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby dobrze wypaść i dostać pracę.
Chcesz otrzymywać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne?Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
1. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej - praca domowa
Podstawowym błędem bardzo wielu kandydatów jest brak rozeznania o pracodawcy, jego celach, a także samej osobie, która będzie przeprowadzała z Tobą rozmowę kwalifikacyjną.
Odrób pracę domową i zdobądż wszystkie informacje, które zapewnią Ci skuteczne przygotowanie do interview! Na początku odwiedź stronę internetową firmy, do której aplikujesz. Zobacz, czym dokładnie się zajmuje, jakie ma produkty, ilu pracowników zatrudnia. Wejdź na firmowy LinkedIn, Goldenline i sprawdź, co działo się u nich ostatnio.
Obejrzyj profil rekrutera, z którym będziesz rozmawiał. Prześledź jego ścieżkę kariery i zainteresowania. Im więcej informacji zdobędziesz, tym lepsze będzie Twoje przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, tym pewniej się poczujesz, a w rezultacie lepiej wypadniesz.
2. Rozmowa kwalifikacyjna oparta o kompetencje - Competency based interview
Wiele firm, zwłaszcza dużych korporacji używa na rozmowach podejścia opartego okluczowe kompetencje. Firma wybiera najważniejsze dla niej kwalifikacje np. praca w grupie, orientacja na wyniki, radzenie sobie z błędami, a na rozmowie kandydat musi wykazać się posiadaniem danej kwalifikacji podając przykłady z własnego doświadczenia. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej w ten sposób?
opowiedz, jak udało Ci się rozwiązać konflikt w Twoim zespole;
podaj przykład, kiedy udało Ci się rozwiązać problem w nieszablonowy sposób;
Przed rozmową kwalifikacyjną dokładnie zapoznaj się ze stroną danej firmy, sprawdź, jakich kompetencji poszukuje, a następnie opracuj przykłady z własnego doświadczenia. Chcesz zapewnić sobie dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej? Przeczytaj też:
3. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź swój wizerunek w sieci
Koniecznie sprawdź też, jakie informacje o Tobie może znaleźć potencjalny pracodawca w sieci. Wpisz w Google swoje imię i nazwisko i prześledź wszystkie strony, na których się pojawiasz. Sprawdź, czy nie masz kompromitujących zdjęć na różnych portalach.
Wielu kandydatów nadal ma otwarte profil na Facebook. Chyba nie chcesz, aby pracodawca zobaczył z kim i gdzie imprezowałeś w weekend i jak to się skończyło? Zablokuj swoje prywatne profile w mediach społecznościowych. Zobacz, czy ustawienia prywatności wystarczająco Cię chronią. Sprawdź też, czy nie obserwujesz fanpage, które mogłyby Cię zdyskredytować.
Jeżeli masz profil na LinkedIn czy Goldenline, zwróć uwagę, czy wszystkie informacje z tych portali są zgodne z tym, co wysyłasz w CV. Sprawdź, czy adresu podanego w CV nie użyłeś do rejestracji w serwisach, które mógłby Cię zdyskwalifikować, jako kandydata. Zobacz też:
4. Sprawdź najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby otrzymać pracę? Stwórz listę pytań, które mogą pojawić się na rozmowie o pracę! Skorzystaj z odpowiedzi, które przygotowałem dla Ciebie wcześniej:
Pamiętaj, że dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to przede wszystkim znajomość własnego CV! Przygotuj się na dogłębną analizę tego, czym się zajmowałeś w poprzednich pracach. Nie kłam i odpowiadaj szczerze!
Znasz już nasz kreator CV online? Stwórz atrakcyjne CV i dobierz do swojego stanowiska najlepszy z 400 szablonów CV i listu. Wypróbuj bez rejestracji teraz.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Satysfakcjonujące wynagrodzenie to podstawa dobrego samopoczucia w pracy. Oczywiście liczy się też atmosfera w miejscu pracy oraz możliwości rozwoju, ale przecież pracujemy głównie dla pieniędzy. Szkoda, że często nie potrafimy o nich rozmawiać. Jest duże prawdopodobieństwo, że pracodawca zada pytanie, ile chciałby zarabiać. Niewłaściwa odpowiedź może Cię kosztować szansę na wyższe wynagrodzenie.
Skuteczne przygotowanie do interview powinno zawsze obejmować, sprawdzenie aktualnych raportów płacowych. Koniecznie ustal, ile możesz zarobić na wybranym przez siebie stanowisku. Możesz to sprawdzić np. w porównywarce Pensjometr.pl lub Pracuj.pl.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i pytania o zarobki? Koniecznie przeczytaj, ten artykuł:
Jeżeli masz już listę najczęstszych pytań i odpowiedzi, jakie mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej, ćwicz przed lustrem w domu. Upewnij się, że nie gestykulujesz przesadnie. Poproś o pomoc znajomego, który zada Ci pytania z Twojej listy.
Spróbuj zlokalizować pytania, na które odpowiadasz najmniej płynnie. To właśnie im będziesz musiał poświęcić najwięcej czasu na przygotowanie. Kiedy odpowiadasz na pytania, pamiętaj o podaniu kilku konkretów. Rekruterzy lubią, gdy dasz im kilka cyfr, przykładów korzyści, jakie wiążą się z zatrudnieniem Ciebie!
7. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje też...
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby otrzymać ofertę pracę? Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić już po samej rozmowie, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty pracy. Jedną z nich jest napisanie maila z podziękowaniem za spotkanie i podsumowaniem najważniejszych ustaleń.
To profesjonalny standard i praktycznie każdy rekruter lub pracodawca doceni taki gest ze strony potencjalnego przyszłego pracownika. Większość kandydatów nie wysyła maila po rozmowie kwalifikacyjnej. To doskonała okazja, aby się wyróżnić i dać się zapamiętać rekruterowi. Chcesz dowiedzieć się, jak napisać taką wiadomość? Przeczytaj:
Musisz napisać również list motywacyjny?W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy? Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz wiedzieć, jaki strój wybrać na rozmowę do biura, banku oraz sklepu. Dowiesz się również co założyć zimą, a co latem. Dzięki temu nie popełnisz błędu i zwiększysz swoje szanse na pracę.
Poznaj listę najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i nie daj się zaskoczyć! Zobacz gotowe odpowiedzi, dzięki którym dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.
Porady jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy. Dowiedz się, jak się ubrać i zachowywać, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i współpracownikach oraz pokonać stres. 🤔 Ponad 20 wskazówek i porady dla osób, które mają przed sobą pierwszy dzień w korporacji lub wracają po urlopie.