

Tutaj zapoznasz się z listą kompetencji kluczowych, które określiła w swoich zaleceniach Unia Europejska. Zobacz, które kompetencje pomogą Ci znaleźć pracę.
Zastanawiasz się, czy istnieje jakaś pula kluczowych kompetencji, które pomogą Ci w życiu i na rynku pracy? Tym tematem zajęła się Unia Europejska.
Istnieje lista kompetencji, która określa podstawowe umiejętności Europejczyka. Warto się z nią zapoznać i sprawdzić, które pozycje możesz już odhaczyć, a nad którymi trzeba będzie jeszcze popracować.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Dlaczego w ogóle powstała lista kompetencji kluczowych? Jak to się stało, że istnieje dokument, będący punktem odniesienia do oceny naszych umiejętności? Czy go potrzebujemy? A jeśli tak, to z jakiego powodu?
Po pierwsze — dokument, o którym zaraz dowiesz się więcej, to pismo europejskie, odnoszące się do obywateli EU (chociaż tak naprawdę jego treść jest bardzo uniwersalna).
A więc w 2006 r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły zalecenie w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (od tego czasu dokument uległ zmianom, a jego najnowsza wersja pochodzi z 2018 roku).
Cel był taki, by wszystkie państwa członkowskie zwróciły uwagę na ważną kwestię. Chodzi o to, czy obywatele mają równy dostęp do edukacji, w takim sensie, że każde dziecko i dorosły dostaje szansę na zdobycie podstawowych kompetencji, które umożliwiają mu np. znalezienie pracy.
Jak stanowi pierwsza zasada europejskiego filaru praw socjalnych:
Każda osoba ma prawo do dobrej jakości kształcenia, szkolenia i uczenia się przez całe życie w celu utrzymania i nabywania umiejętności, które pozwolą jej w pełni uczestniczyć w życiu społeczeństwa i skutecznie radzić sobie ze zmianami na rynku pracy.
Badania pokazują, że jeden na pięciu uczniów w UE nie jest wystarczająco biegły w czytaniu, matematyce lub naukach ścisłych. W 2018 r. wskaźnik słabych wyników wyniósł:
W latach 2009–2018 wyniki w nauce i czytaniu pogorszyły się na poziomie UE, natomiast w matematyce pozostały stabilne.
Dlatego właśnie — jak czytamy w zaleceniu unijnym:
Do tego, by utrzymać obecny poziom życia, wspierać wysoki poziom zatrudnienia oraz wzmacniać spójność społeczną w kontekście przyszłego społeczeństwa i świata pracy, potrzebny jest ludziom odpowiedni zestaw umiejętności i kompetencji.
Wspieranie ludzi w całej Europie w nabywaniu umiejętności i kompetencji warunkujących samorealizację, zdrowie, szanse na zatrudnienie oraz włączenie społeczne pomaga wzmacniać odporność Europy w okresie szybkich i głębokich przemian.
Zobacz też: Kompetencje miękkie i twarde: lista 30+ umiejętności [przykłady]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Kompetencje kluczowe wg Rady Unii Europejskiej:
Po angielsku lista kompetencji kluczowych brzmi następująco:
Teraz przejdźmy do szczegółowego omówienia wszystkich ośmiu kompetencji.
Kompetencje te obejmują umiejętność czytania i pisania oraz prawidłowego rozumienia informacji pisemnej. Wymagają zatem znajomości słownictwa, gramatyki funkcjonalnej i funkcji języka.
Niezbędne jest posiadanie umiejętności komunikowania się w mowie i piśmie w różnych sytuacjach, a także kontrolowania swojego sposobu komunikowania się i dostosowywania go do wymogów sytuacji.
Kompetencje te określają zdolność do prawidłowego i skutecznego korzystania z różnych języków w celu porozumiewania się.
Kompetencje te wymagają znajomości słownictwa i gramatyki funkcjonalnej różnych języków oraz świadomości głównych rodzajów interakcji słownej i rejestrów języka. Istotna jest również znajomość konwencji społecznych oraz aspektu kulturowego i zmienności języków.
W skrócie — warto znać języki obce.
Kompetencje matematyczne to zdolność rozwijania i wykorzystywania myślenia i postrzegania matematycznego do rozwiązywania problemów w codziennych sytuacjach.
Konieczna wiedza w dziedzinie matematyki obejmuje:
Kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych dotyczą zdolności i chęci wyjaśniania świata przyrody z wykorzystaniem istniejącego zasobu wiedzy i stosowanych metod, w tym obserwacji i eksperymentów, w celu formułowania pytań i wyciągania wniosków opartych na dowodach.
Kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii obejmują rozumienie zmian powodowanych przez działalność człowieka oraz rozumienie swojej odpowiedzialności jako obywatela.
W przypadku nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, niezbędna wiedza obejmuje główne zasady rządzące światem przyrody, podstawowe pojęcia naukowe, teorie, zasady i metody, technologię oraz produkty i procesy technologiczne, a także rozumienie wpływu nauki, technologii, inżynierii i ogólnie działalności człowieka na świat przyrody.
Kompetencje cyfrowe obejmują pewne, krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych i interesowanie się nimi do celów uczenia się, pracy i udziału w społeczeństwie.
Korzystanie z technologii i treści cyfrowych wymaga refleksyjnego i krytycznego, a zarazem pełnego ciekawości, otwartego i perspektywicznego nastawienia do ich rozwoju. Wymaga również etycznego, bezpiecznego i odpowiedzialnego podejścia do stosowania tych narzędzi.
Kompetencje cyfrowe obejmują umiejętność korzystania z informacji i danych, komunikowanie się i współpracę, umiejętność korzystania z mediów, tworzenie treści cyfrowych (w tym programowanie), bezpieczeństwo (w tym komfort cyfrowy i kompetencje związane z cyberbezpieczeństwem), kwestie dotyczące własności intelektualnej, rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie.
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się to zdolność do autorefleksji, skutecznego zarządzania czasem i informacjami, konstruktywnej pracy z innymi osobami oraz zarządzania własnym uczeniem się i karierą zawodową.
Obejmują one zdolność radzenia sobie z niepewnością, umiejętność uczenia się, wspierania swojego dobrostanu fizycznego i emocjonalnego, utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zdolność do prowadzenia prozdrowotnego i zorientowanego na przyszłość trybu życia, odczuwania empatii i zarządzania konfliktami.
Kompetencje obywatelskie to zdolność działania jako odpowiedzialni obywatele oraz pełnego uczestnictwa w życiu obywatelskim i społecznym, w oparciu o rozumienie pojęć i struktur społecznych, gospodarczych, prawnych i politycznych, a także wydarzeń globalnych i zrównoważonego rozwoju.
Kompetencje obywatelskie opierają się na znajomości podstawowych pojęć i zjawisk dotyczących osób, grup, organizacji zawodowych, społeczeństwa, gospodarki i kultury.
Fundamentem odpowiedzialnej i konstruktywnej postawy jest poszanowanie praw człowieka jako podstawy demokracji. Konstruktywne uczestnictwo obejmuje gotowość do udziału w demokratycznym procesie decyzyjnym na wszystkich szczeblach oraz w działalności obywatelskiej.
Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości to między innymi zdolność wykorzystywania szans i pomysłów oraz przekształcania ich w wartość dla innych osób.
Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości obejmują:
Osoba, która ma kompetencje w zakresie przedsiębiorczości, jest świadoma kontekstu swojej pracy i zdolna do wykorzystywania pojawiających się szans.
Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej obejmują rozumienie sposobów kreatywnego wyrażania i komunikowania pomysłów i znaczeń w różnych kulturach, za pomocą różnych rodzajów sztuki i innych form kulturalnych, oraz poszanowanie dla tego procesu.
Obejmują one angażowanie się w rozumienie, rozwijanie i wdrażanie własnych pomysłów oraz odczuwanie swojego miejsca lub roli w społeczeństwie na wiele różnych sposobów i w wielu kontekstach.
Zobacz też: Kompetencje zawodowe — definicja, przykłady [+ jak wpisać je w CV?]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Zobacz, jak wpisać umiejętności w CV. Sprawdź, które przykładowe umiejętności są istotne dla pracodawców. Stwórz idealną listę umiejętności do CV.
Szanse i zagrożenia, silne i słabe strony. Cztery kryteria, które umożliwią Ci szybką analizę firmy i samego siebie. Oto analiza SWOT.
Praca w przedszkolu: wszystko, co musisz wiedzieć, aby pracować z dziećmi w przedszkolu. Sprawdź wymagania do pracy nauczyciela i pedagoga przedszkolnego.