Moje konto
Podziękowanie za udział w rekrutacji — wzór maila po rozmowie

Podziękowanie za udział w rekrutacji — wzór maila po rozmowie

Wielu czytelników tego bloga wspominało, że gdy skończyła się rozmowa kwalifikacyjna – nie dziękowali za nią rekruterom. Pisałem o tej dobrej praktyce we wpisie, o 5 rzeczach, jakie trzeba zrobić, gdy skończy się rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli nie wysyłasz wiadomości z podziękowaniem, tracisz bardzo dużo. Dziś pokażę Ci, jak wykorzystać szanse, jakie daje krótki mail po rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli zależy Ci na pracy, nie możesz nie wykorzystać tego prostego i łatwego narzędzia! Oto 5 zasad tworzenia wiadomości po rozmowie o pracę.

 

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.

Przećwicz rozmowę

 

1. Rozmowa kwalifikacyjna to szansa networkingowa!


Jako rekruter zawsze dobrze odbierałem kandydatów, którzy pamiętali o krótkim podziękowaniu i podsumowaniu po rekrutacji. Dlaczego? To bardzo uprzejmy gest z ich strony. Poza tym mało osób traktuje rekrutację, jako szansę networkingową, która pomoże Twoim kontaktom zawodowym. Aby napisać wiadomość musisz mieć kontakt do rekruterów, którzy przeprowadzili z Tobą rozmowę. Jak ten kontakt zdobyć? Poproś o wizytówki lub znajdź rekrutera po rozmowie na LinkedIn. Każdy z nich ma konto na tym portalu :)  Bez obaw możesz wysłać zaproszenie do sieci znajomości. Nie zaniedbuj cennego źródła informacji o Tobie i danym pracodawcy! Może kiedyś będziecie współpracować przy innych projektach rekrutacyjnych?


2. Podziękuj i podsumuj najważniejsze ustalenia


Na wysłaniu takiej wiadomości zyskujesz przede wszystkim Ty, jako kandydat. Dlaczego? Oprócz zaprezentowania się, jako uprzejma osoba, otrzymujesz powód do podkreślenia najważniejszych ustaleń z całego procesu rekrutacyjnego. Wiadomość z podziękowaniem to istotny element rekrutacji, który pozwoli Ci pisemnie potwierdzić wszystko, czego się dowiedziałeś lub chciałeś przekazać. Potwierdzenia mailowe po spotkaniach biznesowych są codziennością! Po prostu ułatwiają życie. Dlatego zachęcam Cię do napisania takiego maila, czy wiadomości na LinkedIn maksymalnie do 48 h po rekrutacji. Łatwiej zapamiętasz najważniejsze ustalenia i przypomnisz o nich rekruterowi.

 

Darmowy e-book: chcesz wiedzieć więcecj na temat rozmów kwalifikacyjnych? Pobierz bezpłatny e-book: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej".

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Nawiąż do "kandydata idealnego"


Pamiętasz jedno z pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, które powinieneś zadać: “jaki jest kandydat idealny na to stanowisko?". Zadanie tego pytania pozwala Ci wspomnieć o tym ponownie w formie maila. W wiadomości pokaż, że masz cechy, o których rozmawialiście! Ważne, by pokazać to w formie kilku krótkich zdań zawierających konkretne dane i korzyści. Przykłady?


- „W trakcie rozmowy wspominali Państwo, że poszukują kandydata z dobrym doświadczeniem w sprzedaży. Plany sprzedażowe udawało mi się realizować zawsze na poziomie 120%, dlatego myślę, że będę odpowiednią osobą”.


- „Pamiętam, że idealny kandydat powinien tworzyć skuteczne kampanie w social media. Chciałbym wykorzystać doświadczenie z prowadzenia profilu mojej poprzedniej firmy/hobbystycznego, na którym udało mi się zebrać 1 000 nowych obserwujących w kwartał”.


- „W Państwa odczuciu kandydat idealny bezbłędnie odnajduje się w zarządzaniu projektami, dlatego oferuję moje doświadczenia z kierowania projektem o budżecie powyżej kwoty x".
 
Znajdź cechę idealnego kandydata i wskaż ją w swoim mailu. Proste, prawda?

 

4. Określ, kiedy powinieneś dostać odpowiedź

 

Zawsze namawiam czytelników bloga i osoby, którym pomagam stworzyć profesjonalne CV, by w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej dążyły do jasnego określenia kolejnych kroków w rekrutacji. Jest to ważne przede wszystkim dla Ciebie. Dlatego nie pozostawiaj tu żadnych niedomówień. Ustal z rekruterem, kiedy masz dostać odpowiedź i od kogo. Następnie podkreśl to w mailu, który wysyłasz. To sprawi, że rekruter łatwiej zapamięta, że zależy Ci na feedbacku. Zyskujesz podkreślenie słów, które padły na rekrutacji. To także element perswazyjny!

 

5. Pokaż entuzjazm

 

Trudno jest pokazać entuzjazm w mailu. Niemniej – można! „Bardzo podoba mi się zakres obowiązków na tym stanowisku” czy „Państwa firma stwarza dobre warunki do rozwoju i chciałbym z nich skorzystać” pokazują, że podoba Ci się oferta i zależy Ci na niej. Podkreśl, że rozmowa kwalifikacyjna, rekrutacja, czy nowa praca jest dla Ciebie pozytywem.

 

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną - wzór:

 

Szanowna Pani,

 

bardzo dziękuję za naszą rozmowę. Podsumowując, ustaliliśmy X, Y i Z.

 

Wspominała Pani, że poszukują Państwo pracownika z kompetencjami w zakresie X, Y i Z. Chciałbym przypomnieć, że posiadam wymienione umiejętności, potwierdzone doświadczeniem w X, Y, Z.

 

Chcę również ponownie podkreślić, że uważam Państwa firmę za świetne miejsce do rozwoju i potwierdzić zainteresowanie ofertą.

 

Zgodnie z ustaleniami podczas rozmowy, będę oczekiwał na Pani odpowiedź do końca tygodnia.

 

Z poważaniem,

Twoje imię i nazwisko

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Czy wysyłasz wiadomość z podziękowaniem za rekrutacje? Czy po rekrutacji dodajesz swojego rekrutera do znajomych na LinkedIn albo Goldenline? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej!

 

P.S. Będzie mi też miło, jeśli napiszesz to mnie na na LinkedIn.

Oceń mój artykuł: rozmowa kwalifikacyjna thank you mail
Średnia: 3.85 (368 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły

Rozmowa o pracę po angielsku — pytania i odpowiedzi [Zwroty]

Rozmowa o pracę po angielsku — pytania i odpowiedzi [Zwroty]

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku? Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze pytania i najlepsze odpowiedzi? Zobacz przykłady i zwroty oraz dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku, aby nie stracić szansy na pracę.