Moje konto
Pierwszy dzień w nowej pracy — jak pokonać stres?

Pierwszy dzień w nowej pracy — jak pokonać stres?

Twój pierwszy dzień w nowej pracy zbliża się wielkimi krokami.

 

Niestety oprócz podekscytowania odczuwasz również duży stres. W głowie kłębi Ci się mnóstwo pytań i czarnych myśli.

 

“A co, jeśli zrobię złe pierwsze wrażenie na szefie?”

 

“Czy moi nowi znajomi z pracy mnie polubią?”

 

“Co zrobię, jeśli sparaliżuje mnie stres?”

 

Pierwszy dzień w pracy to jeden z najtrudniejszych, a jednocześnie bardzo istotnych momentów w karierze zawodowej.

 

Na szczęście jest wiele sposobów na pokonanie stresu i przetrwanie pierwszego dnia nowej pracy. Dzięki poradom w tym artykule będziesz wiedział jak się zachowywać, aby dobrze wypaść w oczach pracodawcy i współpracowników.

 

Wciąż szukasz pracy lub chcesz ją zmienić? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Pierwszy dzień w nowej pracy CV

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 

  • jak przygotować się na pierwszy dzień w pracy i poradzić sobie ze stresem
  • jak się zachowywać, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na przełożonych i współpracownikach
  • jak przetrwać pierwszy dzień pracy w korporacji i dowolnej innej firmie

 

1

Jak przygotować się na pierwszy dzień w nowej pracy i pokonać stres?

 

To całkowicie normalne, że stresujesz się przed pierwszym dniem w nowym miejscu pracy.

 

Na szczęście nerwy można opanować. Jak? Najlepszy sposób to odpowiednie przygotowanie.

 

Dzięki temu pierwszego dnia żadna sytuacja Cię nie zaskoczy i opanujesz strach przed nową pracą.

 

Jak się przygotować i przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy bez stresu?

 

1. Dowiedz się jak najwięcej o swojej firmie i stanowisku

 

Pierwszego dnia w nowej pracy powinieneś przede wszystkim wyglądać na osobę, która nie trafiła do firmy przypadkiem. Przeczytaj wszystkie informacje o pracodawcy na jego stronie internetowej, zapoznaj się z zakładką prezentującą pracowników. Spróbuj zorientować się, jakie są najważniejsze potrzeby i cele Twojej nowej firmy. Zastanów się również, w jaki sposób możesz jej pomóc na swoim przyszłym stanowisku. Przygotuj jeden lub więcej pomysłów, które chciałbyś zrealizować. Zastanów się również, jakie pytania chcesz zadać pracodawcy i współpracownikom.

 

2. Jak się przedstawić? Przygotuj kilka zdań o sobie

 

Prawdopodobnie 1. dnia w pracy wiele osób będzie chciało się zorientować kim jesteś, czym się zajmowałeś i co będziesz robił na swoim stanowisku. Przygotuj krótki opis swojej kariery zawodowej i zainteresowań, tzw. elevator pitch. Powinieneś potrafić w kilku zdaniach opowiedzieć o tym, jakie masz wykształcenie, czym się wcześniej zajmowałeś, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie, jakie są Twoje pasje i największe osiągnięcia. Pamiętaj jednak, żeby się nie przechwalać - nikt tego nie lubi. Opowiadaj o sobie wtedy, gdy ktoś rzeczywiście będzie chciał Cię lepiej poznać.

 

3. Zaplanuj pierwszy dzień w pracy

 

Dzień wcześniej przygotuj ubrania, które założysz. Jeśli nie jesteś pewien, jaki dress code obowiązuje w Twojej nowej firmie, możesz np. skontaktować się z działem HR i o to zapytać. Sprawdź, ile czasu zajmie Ci dojazd do pracy i zaplanuj podróż. Zajrzyj do sieci i dowiedz się, czy np. na trasie nie są planowane remonty. Spakuj notatnik i długopis - pierwszego dnia na pewno będziesz musiał zapisać wiele informacji. Jeśli musisz zabrać ze sobą np. laptopa, odpowiednio go przygotuj. Wytrzyj go z kurzu i unikaj kontrowersyjnych tapet lub naklejek - nie każdemu mogą się spodobać. Zastanów się też, co będziesz… jadł. Weź ze sobą “awaryjny” posiłek, w razie gdybyś nie miał możliwości wyskoczyć na lunch lub obiad.

 

4. Nastaw się pozytywnie!

 

Pierwszy dzień w nowej pracy potraktuj jako nowe wyzwanie, które Cię wzbogaci. Pamiętaj, że Twój pracodawca i współpracownicy doskonale wiedzą, że możesz być zestresowany. Prawdopodobnie postarają się maksymalnie ułatwić Ci Twój pierwszy dzień.

 

5. Zrelaksuj się i wyśpij

 

Dzień wcześniej zrelaksuj się - weź długą kąpiel, zajmij się czytaniem, obejrzyj film lub ugotuj ulubioną potrawę. Daj odpocząć ciału i umysłowi. Pamiętaj też, żeby dobrze się wyspać - dzięki temu następnego dnia będziesz pełen energii i szybciej przyswoisz wszystkie informacje.

 

Dodatkowe wskazówki dla osób wracających do pracy po urlopie: Jeśli czeka Cię pierwszy dzień w pracy po urlopie, pamiętaj, że Twój organizm będzie potrzebował czasu, aby przestawić się na inny tryb. Postaraj się nie wracać do firmy “prosto” z lotniska i w poniedziałek. Dla rozleniwionego organizmu po urlopie 5 dni pracy będzie dużym wysiłkiem. Po powrocie z wakacji podziel obowiązki na te najważniejsze i mniej istotne. Nie staraj się zrobić wszystkiego naraz!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie ze stresem w nowej pracy? Przeczytaj nasz artykuł: “Jak radzić sobie ze stresem? 11 prostych sposobów - przykłady” (czytaj)

 

Dowiedz się też, jakie rodzaje urlopu przysługują Ci w pracy: Urlopy wg Kodeksu Pracy - pracownicze, wypoczynkowe i inne.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2

Pierwszy dzień w pracy - jak się zachować, aby zrobić dobre wrażenie?

 

Na co w pierwszej chwili zwracasz uwagę, kiedy kogoś poznajesz?

 

Prawdopodobnie na jego wygląd, ubiór i sposób, w jaki się do Ciebie odnosi.

 

Na większości z nas lepsze pierwsze wrażenie robią osoby uśmiechnięte, życzliwe i zadbane.

 

Te same zasady obowiązują pierwszego dnia w nowej pracy. Jak zatem zrobić dobre wrażenie na przełożonych i współpracownikach?

 

16 wskazówek na co zwrócić uwagę podczas pierwszych dni w pracy i jak dobrze wypaść w oczach nowych współpracowników:

 

1. Nie spóźnij się!

 

Spóźnienie do pracy już pierwszego dnia wygląda bardzo źle. Tak jak wspomniałem wcześniej, dzień wcześniej powinieneś dokładnie zaplanować dojazd do swojej firmy. Warto przyjechać np. 20 minut wcześniej, ale wejść do pracy równo o czasie. W ten sposób od razu pokażesz, że szanujesz zasady i innych pracowników. Pamiętaj też, żeby nie przekładać w ostatniej chwili terminu rozpoczęcia pracy, nawet jeśli np. jesteś przeziębiony. Pierwszego dnia nie powinieneś też wychodzić do domu zdecydowanie wcześniej od innych.

 

2. Jak się ubrać? Zadbaj o profesjonalny wygląd!

 

Pierwszego dnia nie powinieneś wyróżniać się strojem - uważaj, aby nie ubrać się zbyt luźno lub przesadnie oficjalnie. Oczywiście dopasuj ubiór do charakteru Twojej pracy. Np. prawnik pierwszego dnia w kancelarii powinien założyć garnitur. Z kolei np. w przypadku osoby zaczynającej pracę w dziale marketingu korporacji wystarczą schludne jeansy i wyprasowana koszula.

 

3. Bądź otwarty i życzliwy

 

Nawet jeśli czujesz silny stres, powinieneś być uśmiechnięty, otwarty i miły dla nowych współpracowników . Uważaj jednak, żeby nie robić wrażenia sztucznego, nie staraj się “za bardzo”. Po prostu bądź sobą. Jeśli jesteś introwertykiem, będzie Ci trudno być otwartym na nowe znajomości, ale nic na siłę. 

 

4. Unikaj plotek

 

W pierwszy dniach w nowej pracy możesz usłyszeć wiele opinii i plotek na temat innych pracowników. Staraj się jednak nie mieszać w “gierki” i konflikty. Nie oceniaj też innych zbyt pochopnie. Obserwuj, wyrabiaj sobie własne zdanie i bądź “fair” wobec nowych znajomych.

 

5. Zadawaj pytania i nie bój się prosić o pomoc

 

Bez obaw zadawaj pytania. Uważnie słuchaj odpowiedzi i notuj najważniejsze informacje. Jeśli potrzebujesz pomocy - poproś o nią! Nie udawaj, że wszystko wiesz, rozumiesz i potrafisz. Pracodawca doskonale rozumie, że na początku wiele spraw może być dla Ciebie niejasne. Zawsze okazuj wdzięczność za pomoc. Pamiętaj, że inni poświęcają Ci swój czas pracy.

 

6. Postaraj się stać częścią zespołu. Pokaż pozytywną energię

 

Nie bądź odludkiem, zaoferuj swoją pomoc osobom z zespołu. Bądź aktywny i energiczny, nie czekaj, aż ktoś się Tobą zajmie i zleci zadania.

 

7. Zapamiętuj nowych współpracowników

 

Pierwszego dnia w pracy postaraj się zapamiętać jak najwięcej imion nowych koleżanek i kolegów. Zorientuj się, czym się zajmują. To znacznie ułatwi Ci pracę w zespole. Możesz też subtelnie “wybadać”, którzy pracownicy mają szczególnie silną pozycję w grupie. W przyszłości taka wiedza może się przydać.

 

8. Pierwszy dzień w pracy to zły moment na załatwianie swoich spraw

 

W pierwszych dniach skup się na pracy i szkoleniach, a nie załatwianiu własnych spraw. Zakupy online, rezerwacje czy też prywatne maile mogą poczekać do wieczora. Nie chcesz przecież, żeby ktoś pomyślał, że lekceważysz swoje obowiązki.

 

9. Postaraj się poznać jak najwięcej osób

 

Porozmawiaj z jak największą liczbą osób. Być może już pierwszego dnia złapiesz z kimś wyjątkowo dobry kontakt. Zorientuj się, czy pracownicy spędzają ze sobą czas również poza pracą. Nie izoluj się od grupy - jeśli np. planowane jest wyjście na piwo, nie wykręcaj się. Nie odmawiaj również wspólnego lunchu czy też obiadu.

 

10. Dokładnie zorientuj się, jakie będą Twoje główne zadania

 

Już pierwszego dnia w pracy postaraj się dowiedzieć, jakie będą Twoje kluczowe zadania i czego wymaga od Ciebie pracodawca. Postaraj się ustalić najważniejsze zasady współpracy. Okazuj entuzjazm, ale jednocześnie bądź asertywny. Jeśli weźmiesz sobie na głowę zbyt dużo obowiązków, możesz mieć później problem z ich realizacją.

 

11. Poznaj zasady panujące w firmie

 

Jeśli np. jest to Twój pierwszy dzień w korporacji, powinieneś zorientować się, jakie zasady w niej obowiązują. O której godzinie większość osób zaczyna i kończy pracę? Kiedy odbywają się cotygodniowe spotkania? O której godzinie osoby z Twojego działu jadają posiłki? Dzięki tej wiedzy i wpasowaniu się harmonogram będziesz sprawiał wrażenie bardziej zorganizowanego oraz zintegrowanego z grupą.

 

12. Wycisz telefon

 

Pierwszego dnia w nowej pracy lepiej wyciszyć telefon. Przecież nie chcesz, żeby podczas pierwszego spotkania z przełożonym rozległ się dźwięk Twojego dzwonka. W tym dniu powinieneś być w 100% skupiony na poznawaniu nowej firmy.

 

13. Nie unikaj kontaktu z przełożonymi

 

Ukrywanie się przed szefem nie ma sensu. Postaraj się na bieżąco informować go o swoich postępach, wrażeniach i pierwszych osiągnięciach. Przełożony powinien widzieć, że szybko się wdrażasz i nie musi Cię cały czas kontrolować.

 

14. Zapisuj wykonane zadania i swoje osiągnięcia

 

Nikt nie wie lepiej od Ciebie czym się zajmujesz i czego udało Ci się dokonać. Jeśli sam nie poinformujesz przełożonych o swoich osiągnięciach, mogą one przejść niezauważone. A w najgorszym przypadku ktoś inny przypisze sobie Twoje zasługi. Nie przechwalaj się, po prostu regularnie informuj przełożonych czym się obecnie zajmujesz i jakie sprawy udało Ci się “domknąć”.

 

15. Staraj się być dobrze zorganizowany

 

W czasie pierwszych dni w nowej pracy nie powinieneś sprawiać wrażenia roztrzepanego. Nie zapominaj o spotkaniach, wykonuj polecenia od A do Z, stosuj się do wszystkich zasad obowiązujących w nowej firmie. Jeśli obowiązki Cię przytłaczają, przygotuj sobie listę zadań do wykonania. W razie czego poinformuj przełożonego, że możesz nie być w stanie czegoś zrobić. To lepsze niż “zawalenie” terminu bez ostrzeżenia.

 

16. Podziękuj za pomoc

 

Na koniec pierwszego dnia w pracy podziękuj osobom, które pomagały Ci się wdrożyć. Zawsze otwarcie okazuj wdzięczność za pomoc! Pożegnaj się także ze współpracownikami, których poznałeś.

 

Chcesz w pierwszych dniach w nowej pracy zwiększyć swoją produktywność i zrobić dobre wrażenie na przełożonych? Pomogą Ci w tym aplikacje, które opisaliśmy w artykule: “10 aplikacji, które pozwolą Ci zwiększyć produktywność i oszczędzić czas” (czytaj)

  

Darmowy ebook: Jeśli wciąż jesteś na etapie szukania pracy i chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty, sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A Ty, czego najbardziej obawiasz się przed pierwszym dniem w pracy? Napisz w komentarzu poniżej, co według Ciebie jest najtrudniejsze i jak walczysz ze stresem.

Oceń mój artykuł: pierwszy dzien w pracy
Średnia: 3.86 (180 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (15+ porad dla mam)

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (15+ porad dla mam)

Czeka Cię powrót do pracy po macierzyńskim? 👶🏻 Może chcesz przedłużyć taki urlop? Poznaj 3 rodzaje urlopów dla młodych mam oraz swoje prawa po powrocie do pracy + zobacz wzór wniosku o wcześniejszy powrót. Zobacz też 7 wskazówek, jak ułatwić sobie powrót do pracy.