Moje konto
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon - Pytania i odpowiedzi + 15 porad

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon - Pytania i odpowiedzi + 15 porad

Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Szczególnie podczas rekrutacji.

 

Coraz częściej, przede wszystkim dla oszczędności czasu, rekruterzy przeprowadzają pierwszą rozmowę kwalifikacyjną przez telefon lub Skype.

 

Dlatego, aby otrzymać zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji, musisz podczas tej rozmowy telefonicznej dobrze wypaść.

 

A masz tylko jedną szansę.

 

Jak to zrobić?

 

W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej przez telefon, jakie pytania możesz usłyszeć, jak na nie odpowiadać i czego unikać, aby nie zniechęcić pracodawcy.

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 • jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon i Skype
 • czego unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej przez telefon
 • jakie pytania możesz usłyszeć w czasie rozmowy o pracę przez telefon i jak na nie odpowiadać
 • o czym pamiętać, jeśli rozmowa kwalifikacyjna przez telefon jest po angielsku.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon lub Skype - jak się przygotować, czego unikać?

 

Poznaj Tomka.

 

Tomek umówił się na rozmowę rekrutacyjną przez telefon w godzinach pracy.

 

Dzwoni rekruter.

 

Tomek odbiera telefon i zaczyna gorączkowo szukać miejsca na rozmowę.

 

Na dodatek mówi szeptem, żeby obecny pracodawca go nie usłyszał...

 

Nagle stwierdza, że musi kończyć i wracać do pracy. I kończy rozmowę.

 

Jak myślisz, czy Tomek zrobił dobre wrażenie na pracodawcy?

 

Oczywiście, że nie.

 

Nie bądź jak Tomek. Aby zdobyć wymarzoną pracę, już podczas rozmowy przez telefon czy Skype musisz zaprezentować się jako 100-procentowy profesjonalista.

 

Jak to zrobić?

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon / Skype?

 

 1. Znajdź ciche i spokojne miejsce na rozmowę.

 

Jeżeli szukasz pracy, to musisz liczyć się z tym, że ktoś z potencjalnych pracodawców w końcu do Ciebie zadzwoni. Nie daj się zaskoczyć telefonem. Jeśli jesteś na etapie wysyłania CV i dzwoni do Ciebie numer, którego nie znasz, to nie bój się odebrać. Gdy nie możesz swobodnie rozmawiać, poproś o kontakt w innym momencie. Musisz dobrze wypaść, a telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna w tramwaju lub w trakcie pracy może skończyć się klęską.

 

 1. Upewnij się, że masz profesjonalną pocztę głosową.

 

„Granie na czekanie” ze Sławomirem śpiewającym o miłości w Zakopanem lub „śmieszne” powitanie typu „Mówi Lucyfer. Czego chcesz do diabła?” skutecznie zniechęci każdego rekrutera. Jeśli używasz poczty głosowej, zadbaj o neutralne nagranie, które nie budzi kontrowersji.

 

 1. Przygotuj notatki — i notuj.

 

Pamiętaj, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon lub Skype możesz mieć przygotowane notatki, kalendarz itp. Miej przed sobą swoje CV, list motywacyjny, pytania, które chcesz zadać rekruterowi oraz np. przydatne zwroty, jeśli szykujesz się na rozmowę kwalifikacyjną przez telefon po angielsku. Pamiętaj też o kartce i długopisie.

 

 1. Przećwicz i przygotuj rozmowę na Skype.

 

Umówiłeś się na rozmowę rekrutacyjną przez Skype? Jeśli ma być to np. połączenie wideo, najpierw przetestuj komunikator ze znajomym. Sprawdź, czy narzędzie działa poprawnie i przećwicz rozmowę na wideo czacie. Wyłącz aplikacje, które mogą obciążać łącze (np. torrent). Pamiętaj, aby mieć za sobą neutralne tło – plakaty z Playboya czy otwarta toaleta raczej nie budują wizerunku profesjonalisty.

 

 1. Od razu zgłaszaj problemy techniczne.

 

Jeśli źle słyszysz rekrutera lub Twój Skype „przycina” połączenie, od razu o tym powiedz. Domyślanie się, co powiedział Twój rozmówca, jest najgorszym rozwiązaniem.

 

Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, pracodawca na pewno to doceni.

 

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype - kto dzwoni pierwszy? Oczywiście najlepiej ustalić to wcześniej, np. mailowo. Jeśli jednak nie dogadaliście z rekruterem tej kwestii, napisz na Skype o umówionej godzinie, że jesteś gotowy do rozmowy. Pracodawca da Ci wtedy znać, czy możecie zaczynać i zadzwoni do Ciebie lub poprosi, abyś to Ty zainicjował połączenie.

 

A jak podtrzymać dobre pierwsze wrażenie? Sprawdź, czego NIE robić w trakcie rozmowy o pracę przez telefon.

 

Telefon w sprawie pracy – czego unikać? Jak rozmawiać, aby zdobyć pracę?

 

 1. Nie mów yhm”, ekhm”, aha”.

 

Nie dukaj i wyeliminuj bezdźwięczne pohukiwania i przytakiwania. Gdy musisz pokazać w jakiś sposób swoją aprobatę, po prostu powiedz „ok” lub „rozumiem”.

 

 1. Nie pal papierosów i nie żuj gumy.

 

Może Cię to zdziwi, ale niektórzy kandydaci w trakcie rozmowy przez telefon palą papierosy, głośno żują gumę, jedzą obiad lub siorbią herbatę. To słychać. Nie rób tego.

 

 1. Daruj sobie wymuszone żarty.

 

Jeżeli nie wychodzą Ci small talki lub spontaniczne żarty – nie używaj ich. To prowadzi do żenujących sytuacji i działa na Twoją niekorzyść!

 

 1. Nie przerywaj rekruterowi.

 

Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon o wiele lepiej jest pytać i umiejętnie słuchać, niż za dużo mówić. Nie przerywaj rekruterowi i dopasuj się do jego stylu prowadzenia rozmowy. „Ok” czy „rozumiem” albo „jasne” w trakcie rozmowy pozwolą rekruterowi dostrzec, że wszystko rozumiesz.

 

Oczywiście może zdarzyć się, że zostaniesz zasypany różnymi pytaniami lub nawet przyparty do muru przy odpowiedzi. To celowe – takie techniki prowadzenia rozmowy sprawdzają, jak radzisz sobie z komunikacją pod presją. Nie daj się wyprowadzić. Mów spokojnie, wszystko będzie ok!

 

W trakcie rozmowy staraj się udzielać krótkich, konkretnych odpowiedzi. Nie bój się poprosić o chwilę do namysłu.

 

Rób notatki.

 

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się przez czat wideo np. na Skype, pamiętaj o tym, żeby się uśmiechać. Nie rozglądaj się boki i nie uciekaj wzrokiem.

 

Pamiętaj, że rekruter patrzy na Ciebie przez kamerkę, nie ekran. By zachować kontakt wzrokowy patrz w obiektyw.

 

Pamiętaj, że Twoim celem jest zdobycie zaproszenia na klasyczną” rozmowę kwalifikacyjną twarzą w twarz. Wskazówki, jak się do niej przygotować, znajdziesz w artykule: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? 7 skutecznych porad (czytaj).

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon - pytania i odpowiedzi (przykłady)

 

Aby skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon, musisz wiedzieć, o co zazwyczaj pytają rekruterzy.

 

Tak. Pytania zadawane podczas rozmów się powtarzają.

 

Oczywiście rozmowy różnią się w zależności od branży, stanowiska, Twoich umiejętności i wiedzy, czy też… doświadczenia rekrutera.

 

Ale—

 

Istnieje kilka pytań, które usłyszysz prawie na pewno.

 

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon / Skype — najczęstsze pytania. Jak na nie odpowiadać?

 

 1. Dlaczego chcesz zmienić pracę?

 

Tym pytaniem rekruter wstępnie sprawdza Twoją motywację do pracy w jego firmie. Nie skupiaj się na negatywnych aspektach swojej obecnej pracy – jeśli zaczniesz narzekać na pensję lub szefa, zrobisz bardzo złe wrażenie. Wspomnij, że wcale nie chcesz odchodzić z obecnej firmy, ale po prostu oferta jest dla Ciebie tak interesująca, że musiałeś wysłać swoje CV.

 

 1. Ile chcesz zarabiać?

 

Pracodawca może zapytać, czy odpowiada Ci proponowana przez niego pensja. W ten sposób wyklucza się osoby, z którymi nie uda się dogadać finansowo. W tej sytuacji najlepiej podać widełki. Jeśli np. chcesz zarabiać 4000 zł netto, powiedz, że interesuje Cię pensja na poziomie 4000-5000 zł netto. Pokażesz pracodawcy, że jesteś otwarty na negocjacje i kompromisy, a jednocześnie będziesz miał szansę uzyskać satysfakcjonującą pensję.

 

 1. Kiedy wiesz, że wykonujesz dobrą robotę?

 

W ten sposób pracodawca sprawdza, czy jesteś skupiony na rozwoju w swojej działce i czy potrafisz mierzyć postępy w pracy. Przed rozmową przygotuj przykłady zrealizowanych zadań, z których jesteś dumny.

 

 1. Jaki jest Twój największy sukces zawodowy?

 

Rekruter sprawdza w ten sposób, czy pasjonujesz się tym, co robisz. Przed rozmową telefoniczną naucz się opowiadać o swoim największym osiągnięciu. Pamiętaj, aby podawać konkretne przykłady, liczby itp. Np. w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon do banku możesz pochwalić się swoim rekordem sprzedaży produktów finansowych.

 

 1. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

 

To kolejny sposób na sprawdzenie Twojej motywacji. Przed rozmową dowiedz się o firmie jak najwięcej. Wyjaśnij na podstawie konkretnych informacji, dlaczego oferta jest dla Ciebie interesująca. Nawiąż do swoich zainteresowań, umiejętności czy doświadczenia.

 

 1. Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

 

Pracodawca sprawdza w ten sposób, czy znasz swoją wartość, a jednocześnie czy wiesz, w jakich obszarach możesz się poprawić i rozwijać. Wyjaśnij rekruterowi, w czym czujesz się najlepszy. Przed rozmową pomyśl nad 1-2 cechami lub umiejętnościami, nad którymi musisz popracować i w jaki sposób chcesz to zrobić.

 

Nie zdziw się również, jeśli pracodawca będzie chciał Cię… zniechęcić do pracy w jego firmie.

 

Dlaczego?

 

W ten sposób rekruter sprawdza, czy rzeczywiście zależy Ci na pracy w jego firmie, a także, czy podołasz wysokim wymaganiom lub trudnym warunkom pracy.

 

Nie daj się zbić z tropu.

 

To po pierwsze. A po drugie—

 

Pamiętaj, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła.

 

Gdy pod koniec rozmowy rekruter zapyta, czy Ty masz jakieś pytania, powstrzymaj się od pytań o zarobki, możliwości awansu, czas pracy, czy dress code.

 

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon lub Skype to zły moment, aby pytać o takie rzeczy. Jest stanowczo za wcześnie na takie pytania.

 

Nie wywieraj presji na pracodawcy. Wiem, że zżera Cię ciekawość, ale z pytaniem o takie szczegóły poczekaj do głównej rozmowy kwalifikacyjnej.

 

O co możesz zapytać przez telefon lub Skype?

 

Twój rekruter może być po serii rozmów telefonicznych z kandydatami. Wyświadcz mu przysługę i zapytaj o coś prostego, np. zakres obowiązków lub rolę, jaką pełni dane stanowisko w firmie.

 

A jeżeli to Twój szczęśliwy dzień i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną twarzą w twarz, zapytaj, co powinieneś na nią przygotować i potwierdź jej termin oraz lokalizację.

 

Więcej przykładowych pytań (także tych bardziej nietypowych) i sprytnych odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej znajdziesz w naszym poradniku: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i najlepsze odpowiedzi. Przykłady (czytaj).

 

3

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku przez telefon - o czym pamiętać?

 

Jeśli ubiegasz się o stanowisko, na którym wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego, możesz spodziewać się, że całość lub część rozmowy zostanie przeprowadzona w tym języku.

 

Szczególnie jeśli napisałeś w CV, że znasz język angielski „biegle” lub Twój poziom to C1/C2.

 

Od razu Cię ostrzegę — kłamanie w CV się nie opłaca.

 

Jeśli znacząco zawyżysz poziom znajomości języka angielskiego, rekruter już w trakcie rozmowy przez telefon zweryfikuje tę informację.

 

Jeśli okaże się, że podkoloryzowałeś rzeczywistość, od razu stracisz szanse na zatrudnienie.

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon w języku angielskim możesz spodziewać się podobnych pytań, jak na rozmowie po polsku.

 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku — przykładowe pytania:

 

 • Tell me about yourself.
 • What do you know about our company?
 • Where would you like to be in your career 5 years from now?
 • Why should we hire you?
 • Why do you want to work here?
 • What salary are you looking for?
 • Give me an example of a time you did something wrong. How did you handle it?
 • Why are you job searching?
 • How did you find out about this job?
 • What about this position interested you?
 • What applicable attributes/experience do you have?
 • What were your main responsibilities in your last job?
 • Do you have any questions?

 

Pamiętaj też, że CV po angielsku to resume dla Amerykanów, list motywacyjny to cover letter, netto/brutto to net/gross.

 

Przykładowe pytania i odpowiedzi, angielskie zwroty, a także praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule: Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi (Przykłady). Zajrzyj również do naszego angielskiego poradnika w serwisie Zety: Top Phone Interview Questions & Answers [+Examples to Prepare For].

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A Ty jakie pytania usłyszałeś podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej i pomóż innym kandydatom!

Oceń mój artykuł: peszy cie rekrutacja przez telefon 5 rad
Średnia: 3.6 (348 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły