Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
Czy na rozmowie kwalifikacyjnej zawsze mówisz prawdę?
Możliwe, że zdarza Ci się omijać niewygodne fakty lub dodawać takie, które mogą Ci pomóc. Co z samymi rekruterami? Pracuję w tej branży i wiem, że im też zdarza się mijać z prawdą. To zawód jak każdy inny. Poznasz w nim dużo prawdziwych i dobrych rekruterów. Część osób nie będzie się kierować dobrem pracowników przy zatrudnieniu.
Chcesz otrzymywać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne?Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Którym stwierdzeniom warto się przyjrzeć dokładniej?
1. Nie pracujemy po godzinach, cenimy życie prywatne pracowników
Sprawdź opinie o firmie w Internecie. Rekruterzy nie chcą wspominać o tym na rozmowie kwalifikacyjnej, ale często na danym stanowisku nie obowiązuje 8 godzinny czas pracy. Postaraj się ustalić maksymalnie precyzyjnie, jakie są zwyczaje w firmie. Jak? Najlepiej na podstawie opinii byłych lub obecnych pracowników. Możesz przecież ich znaleźć na LinkedIn, czy Goldenline. Poczytaj też opinie na forach internetowych.
2. Wynagrodzenie miesięczne zależy od posiadanych kwalifikacji
Niektórzy używają tego górnolotnego stwierdzenia, by zamknąć możliwość negocjacji warunków zatrudnienia u kandydatów. Często budżet stanowiska jest sztywno ustalony i nawet osoby o świetnych kwalifikacjach nie dostaną więcej. Rozmowa kwalifikacyjna, a szczególnie jej dalsze etapy to też poniekąd negocjowanie warunków zatrudnienia. Rekruterzy często określają, że Twoje kompetencje zasługują na kwotę x. To może zamknąć Ci potencjał negocjacji. Ale nie musi :)
3. Skontaktujemy się z Panią/Panem w najbliższym czasie
To chyba najczęstsze kłamstwo rekruterów. Sam staram się zawsze dawać informacje zwrotne moim wszystkim kandydatom. Oni po rozmowach liczą na taki feedback. Mało rekruterów przykłada się do tego elementu rekrutacji. Postaraj się zrobić wszystko, by otrzymać takie informacje. Na samej rozmowie konkretnie określ, kiedy je dostaniesz.
Zobacz tutaj, 5 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy skończy się rozmowa kwalifikacyjna.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
4. Damy znać niezależnie od tego, czy rozmowa kwalifikacyjna pójdzie dobrze, czy źle
Bądźmy szczerzy. Nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości. Dlatego niektórzy najzwyczajniej tego nie robią. Jeszcze, gdy trwa rozmowa kwalifikacyjna – postaraj się dać mocno znać rekruterowi, że oczekujesz każdych informacji. Dowiesz się więcej o sobie i poprawisz wyniki na kolejnych rekrutacjach!Zobacz tutaj, dlaczego warto pytać rekruterów!
5. Ma Pani/Pan zbyt wysokie kwalifikacje na to stanowisko
Pod tym stwierdzeniem często kryje się inne, które rekruter ukrywa. Brzmi ono: szukamy kogoś tańszego. Wysokie kwalifikacje na dane stanowisko nie muszą być problemem. Pieniądze, których oczekuje doświadczona osoba – już tak. Jeżeli często słyszysz to zdanie, zobacz 6 rzeczy, które możemy razem poprawić, by mieć profesjonalne CV. To pierwszy krok, by efektywniej aplikować do pracy.
6. Weźmiemy Panią/Pana pod uwagę przy innych projektach
Równie częste, jak obietnica szybkiego telefonu. Mówi się tak często, aby załagodzić negatywny wynik rekrutacji i pozostawić po sobie dobre wrażenie. Nie udało się, ale mamy Panią/Pana w bazie, więc, gdy będzie okazja – wrócimy do rozmów. Czasami może się to udać (sam miałem taki przypadek, gdy zatrudniałem specjalistów obsługi klienta), ale nie musi. Nie traktuj tego w stu procentach wiążąco. Inaczej, jeśli to rekrutacje prowadzone przez agencje zatrudnienia. Tam mając dobrego rekrutera możesz liczyć na inne projekty w Twoim profilu.
7. To stanowisko oferuje ogromny rozwój
To bardzo mocno niedokładne określenie. Jaki rozwój? Kiedy będę czuł, że się rozwijam? Czy pomożecie mi w tym? Jak? Tutaj musisz dopytywać, by mieć pewność rozwoju. Dodatkowo – sprawdź opinie o możliwościach awansu. Na koniec tego punktu powiem Ci szczerze – na każdym stanowisku możesz się rozwijać, ale musisz bardzo tego chcieć!
8. Jesteśmy bardzo zainteresowani Pani/Pana kandydaturą, ale mamy jeszcze dużo innych kandydatów na rozmowy
To stwierdzenie często słyszy się w odpowiedzi na pytanie wprost od kandydata – czy dostanę tę pracę? Uważaj na nie, bo wcale nie musi oznaczać, że na razie wypadasz najlepiej ze wszystkich.
Musisz napisać również list motywacyjny?W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Na jakich kłamstwach zdarzyło Ci się przyłapać rekrutera? Które kwestie można przekazywać bardziej przejrzyście kandydatom? Jestem bardzo ciekawy Twoich opinii. Podziel się nimi w komentarzu!
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Z tego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, która pokaże Twój profesjonalizm. Sprawdzisz, ile powinna trwać rozmowa rekrutacyjna, jak stworzyć przyjacielską atmosferę, jakie pytania zadać kandydatowi oraz jakich błędów unikać.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy? Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz wiedzieć, jaki strój wybrać na rozmowę do biura, banku oraz sklepu. Dowiesz się również co założyć zimą, a co latem. Dzięki temu nie popełnisz błędu i zwiększysz swoje szanse na pracę.
Poznaj listę najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i nie daj się zaskoczyć! Zobacz gotowe odpowiedzi, dzięki którym dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.