Rekruterzy kłamią? [8 obietnic, na które musisz uważać]
Przećwicz rozmowęCzy to możliwe? Bywa, że tak. Zawoalowane stwierdzenia rekruterów mogą skrywać czasami sprzeczne komunikaty. Warto zwracać uwagę na wszystko, co słyszysz podczas rozmowy o pracę, bo gra toczy się o Twoją przyszłość zawodową.
Rekruterzy, tak samo jak kandydaci, ulegają pokusie ukrywania niewygodnych faktów, bo np. chcą szybko kogoś zatrudnić albo silą się na nieszczerą grzeczność. Oczywiście, to nie zdarza się zawsze. Po prostu musisz umieć rozpoznać blef, by w odpowiednim momencie zadać dobre pytanie i uzyskać konkretną odpowiedź.
Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.
Przećwicz rozmowęJak pokazuje najnowsze badanie Future of Work Report 2022, aż 24% kandydatów jest sceptycznych co do obietnic składanych przez rekruterów. Chodzi o zapewnienia na temat benefitów, atmosfery w pracy i kultury firmy.
Jeśli zaliczasz się do grona osób sceptycznych wobec zapewnień składanych Ci podczas rozmowy kwalifikacyjnej, być może masz odrobinę racji. Oto 8 najczęstszych kłamstw rekruterów, na które warto być wyczulonym.
1. Nie pracujemy po godzinach, cenimy życie prywatne pracowników
To jest świetna wiadomość i każdy kandydat, słysząc podobną deklarację, ufa, że nareszcie znalazł przyjazne środowisko pracy. Tylko że tego typu obietnicę warto na wszelki wypadek zweryfikować.
Sprawdź opinie o firmie w Internecie. Rekruterzy nie chcą wspominać o tym na rozmowie kwalifikacyjnej, ale często na danym stanowisku nie obowiązuje 8-godzinny czas pracy. Postaraj się ustalić maksymalnie precyzyjnie, jakie są zwyczaje w firmie. Jak? Najlepiej na podstawie opinii byłych lub obecnych pracowników. Możesz przecież ich znaleźć na LinkedIn, czy Goldenline. Poczytaj też opinie na forach internetowych.
2. Wynagrodzenie miesięczne zależy od posiadanych kwalifikacji
Niektórzy rekruterzy używają tego górnolotnego stwierdzenia, by zamknąć Ci możliwość negocjacji przyszłych zarobków. Często budżet stanowiska jest sztywno ustalony i nawet osoby o świetnych kwalifikacjach nie dostaną ani grosza więcej.
Uważam jednak, że warto przetestować ewentualny blef. Jeśli masz dobre argumenty, bazujące na twardych faktach i wiesz, że Twoja kandydatura jest mocna, a oferowana stawka nie do końca Cię zadowala, spróbuj negocjować warunki zatrudnienia. W końcu to normalny etap rozmowy o pracę.
Rekruterzy często określają, że Twoje kompetencje zasługują na kwotę X. To może zamknąć Ci potencjał negocjacji. Ale nie musi :)
3. Skontaktujemy się z Panią/Panem w najbliższym czasie
To chyba najczęstsze kłamstwo rekruterów. Sama staram się zawsze dawać informacje wszystkim kandydatom, z którymi rozmawiam. Oni liczą na taki feedback.
Jeśli trafisz na rekrutera, który nie dba o Twój komfort psychiczny i szczerą komunikację, postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji. Poproś o konkretny termin, w którym możesz spodziewać się wyników rekrutacji.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
4. Damy Ci znać niezależnie od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej
Bądźmy szczerzy. Nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości. Dlatego niektórzy najzwyczajniej tego nie robią. Jeszcze, gdy trwa rozmowa kwalifikacyjna postaraj się dać mocno znać rekruterowi, że oczekujesz każdych informacji.
Przeczytaj koniecznie: Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcy?
5. Ma Pani/Pan zbyt wysokie kwalifikacje na to stanowisko
Pod tym stwierdzeniem często kryje się inne, które rekruter ukrywa. Brzmi ono: szukamy kogoś tańszego. Wysokie kwalifikacje na dane stanowisko nie muszą być problemem. Pieniądze, których oczekuje doświadczona osoba – już tak.
Jeżeli często słyszysz to zdanie, być może chodzi właśnie o pieniądze. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz opcję szukania pracodawcy, który będzie skłonny uczciwie Cię wynagrodzić, czy zgodzisz się na oferowaną stawkę.
6. Weźmiemy Panią/Pana pod uwagę przy innych projektach
To równie częste, jak obietnica szybkiego telefonu. Rekruterzy mówią tak, aby załagodzić negatywny wynik rekrutacji i pozostawić po sobie dobre wrażenie. Nie udało się, ale mamy Panią/Pana w bazie, więc gdy będzie taka okazja – wrócimy do rozmów.
Czasami może się to udać (sam miałem taki przypadek, gdy zatrudniałem specjalistów obsługi klienta), ale nie musi. Nie traktuj tego w stu procentach wiążąco. Sprawa ma się inaczej, jeśli rekrutację prowadzi agencja zatrudnienia, z której pomocą możesz liczyć na kolejne szanse.
7. To stanowisko oferuje ogromny rozwój
To bardzo niedokładne określenie. Jaki rozwój? Kiedy będę czuł, że się rozwijam? Czy pomożecie mi w tym? Jak? Musisz dopytywać, by mieć pewność, że rekruter przedstawia Ci konkrety, a nie mydli oczy.
Dowiedz się więcej na temat możliwości awansu. Prawda jest taka, że na każdym stanowisku można się rozwijać, jeśli się tego bardzo chce. Zupełnie inną kwestią jest zdobywanie nowych stanowisk.
Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę, przeczytaj, czego możesz się spodziewać: Pytania rekrutacyjne (np. gdzie widzisz siebie za 5 lat).
8. Jesteśmy bardzo zainteresowani, ale mamy jeszcze innych kandydatów
To stwierdzenie często słyszy się w odpowiedzi na pytanie wprost od kandydata: Czy dostanę tę pracę? Nie zadawaj go, bo możesz popsuć dobre wrażenie. Nie masz pewności, czy wypadasz najlepiej ze wszystkich. Zresztą, rekruter prawdopodobnie nie zdradzi Ci żadnej tajemnicy na temat kwalifikacji innych kandydatów.
Poznaj też najczęstsze kłamstwa kandydatów na rozmowie kwalifikacyjnej.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Na jakich kłamstwach zdarzyło Ci się przyłapać rekrutera? Które kwestie można przekazywać bardziej przejrzyście kandydatom? Jestem bardzo ciekawy Twoich opinii. Podziel się nimi w komentarzu!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.