Moje konto
Rozmowa kwalifikacyjna – 8 najczęstszych kłamstw rekruterów

Rozmowa kwalifikacyjna – 8 najczęstszych kłamstw rekruterów

Czy na rozmowie kwalifikacyjnej zawsze mówisz prawdę?

 

Możliwe, że zdarza Ci się omijać niewygodne fakty lub dodawać takie, które mogą Ci pomóc. Co z samymi rekruterami? Pracuję w tej branży i wiem, że im też zdarza się mijać z prawdą. To zawód jak każdy inny. Poznasz w nim dużo prawdziwych i dobrych rekruterów. Część osób nie będzie się kierować dobrem pracowników przy zatrudnieniu.

 

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.

Przećwicz rozmowę

 

Którym stwierdzeniom warto się przyjrzeć dokładniej?

 

1. Nie pracujemy po godzinach, cenimy życie prywatne pracowników

 

Sprawdź opinie o firmie w Internecie. Rekruterzy nie chcą wspominać o tym na rozmowie kwalifikacyjnej, ale często na danym stanowisku nie obowiązuje 8 godzinny czas pracy. Postaraj się ustalić maksymalnie precyzyjnie, jakie są zwyczaje w firmie. Jak? Najlepiej na podstawie opinii byłych lub obecnych pracowników. Możesz przecież ich znaleźć na LinkedIn, czy Goldenline. Poczytaj też opinie na forach internetowych.

  

2. Wynagrodzenie miesięczne zależy od posiadanych kwalifikacji

 

Niektórzy używają tego górnolotnego stwierdzenia, by zamknąć możliwość negocjacji warunków zatrudnienia u kandydatów. Często budżet stanowiska jest sztywno ustalony i nawet osoby o świetnych kwalifikacjach nie dostaną więcej. Rozmowa kwalifikacyjna, a szczególnie jej dalsze etapy to też poniekąd negocjowanie warunków zatrudnienia. Rekruterzy często określają, że Twoje kompetencje zasługują na kwotę x. To może zamknąć Ci potencjał negocjacji. Ale nie musi :)

 

3. Skontaktujemy się z Panią/Panem w najbliższym czasie

 

To chyba najczęstsze kłamstwo rekruterów. Sam staram się zawsze dawać informacje zwrotne moim wszystkim kandydatom. Oni po rozmowach liczą na taki feedback. Mało rekruterów przykłada się do tego elementu rekrutacji. Postaraj się zrobić wszystko, by otrzymać takie informacje. Na samej rozmowie konkretnie określ, kiedy je dostaniesz.

 

Zobacz tutaj, 5 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy skończy się rozmowa kwalifikacyjna.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

4. Damy znać niezależnie od tego, czy rozmowa kwalifikacyjna pójdzie dobrze, czy źle

 

Bądźmy szczerzy. Nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości. Dlatego niektórzy najzwyczajniej tego nie robią. Jeszcze, gdy trwa rozmowa kwalifikacyjna – postaraj się dać mocno znać rekruterowi, że oczekujesz każdych informacji. Dowiesz się więcej o sobie i poprawisz wyniki na kolejnych rekrutacjach! Zobacz tutaj, dlaczego warto pytać rekruterów!

 

5. Ma Pani/Pan zbyt wysokie kwalifikacje na to stanowisko

 

Pod tym stwierdzeniem często kryje się inne, które rekruter ukrywa. Brzmi ono: szukamy kogoś tańszego. Wysokie kwalifikacje na dane stanowisko nie muszą być problemem. Pieniądze, których oczekuje doświadczona osoba – już tak. Jeżeli często słyszysz to zdanie, zobacz 6 rzeczy, które możemy razem poprawić, by mieć profesjonalne CV. To pierwszy krok, by efektywniej aplikować do pracy.

 

6. Weźmiemy Panią/Pana pod uwagę przy innych projektach

 

Równie częste, jak obietnica szybkiego telefonu. Mówi się tak często, aby załagodzić negatywny wynik rekrutacji i pozostawić po sobie dobre wrażenie. Nie udało się, ale mamy Panią/Pana w bazie, więc, gdy będzie okazja – wrócimy do rozmów. Czasami może się to udać (sam miałem taki przypadek, gdy zatrudniałem specjalistów obsługi klienta), ale nie musi. Nie traktuj tego w stu procentach wiążąco. Inaczej, jeśli to rekrutacje prowadzone przez agencje zatrudnienia. Tam mając dobrego rekrutera możesz liczyć na inne projekty w Twoim profilu.

 

7. To stanowisko oferuje ogromny rozwój

 

To bardzo mocno niedokładne określenie. Jaki rozwój? Kiedy będę czuł, że się rozwijam? Czy pomożecie mi w tym? Jak? Tutaj musisz dopytywać, by mieć pewność rozwoju. Dodatkowo – sprawdź opinie o możliwościach awansu. Na koniec tego punktu powiem Ci szczerze – na każdym stanowisku możesz się rozwijać, ale musisz bardzo tego chcieć! 

 

Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę, przeczytaj, czego możesz się spodziewać: Pytania rekrutacyjne (np. gdzie widzisz siebie za 5 lat).

 

8. Jesteśmy bardzo zainteresowani Pani/Pana kandydaturą, ale mamy jeszcze dużo innych kandydatów na rozmowy

 

To stwierdzenie często słyszy się w odpowiedzi na pytanie wprost od kandydata – czy dostanę tę pracę? Uważaj na nie, bo wcale nie musi oznaczać, że na razie wypadasz najlepiej ze wszystkich.

  

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Na jakich kłamstwach zdarzyło Ci się przyłapać rekrutera? Które kwestie można przekazywać bardziej przejrzyście kandydatom? Jestem bardzo ciekawy Twoich opinii. Podziel się nimi w komentarzu!

Oceń mój artykuł: rozmowa kwalifikacyjna 8 najczestszych klamstw rekruterow
Średnia: 3.75 (154 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Jakie pytania zadać?

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Jakie pytania zadać?

Z tego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, która pokaże Twój profesjonalizm. Sprawdzisz, ile powinna trwać rozmowa rekrutacyjna, jak stworzyć przyjacielską atmosferę, jakie pytania zadać kandydatowi oraz jakich błędów unikać.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by zdobyć pracę?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by zdobyć pracę?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy? Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz wiedzieć, jaki strój wybrać na rozmowę do biura, banku oraz sklepu. Dowiesz się również co założyć zimą, a co latem. Dzięki temu nie popełnisz błędu i zwiększysz swoje szanse na pracę.