Moje konto
Rozmowa kwalifikacyjna – 8 najczęstszych kłamstw rekruterów

Rozmowa kwalifikacyjna – 8 najczęstszych kłamstw rekruterów

Czy na rozmowie kwalifikacyjnej zawsze mówisz prawdę?

 

Możliwe, że zdarza Ci się omijać niewygodne fakty lub dodawać takie, które mogą Ci pomóc. Co z samymi rekruterami? Pracuję w tej branży i wiem, że im też zdarza się mijać z prawdą. To zawód jak każdy inny. Poznasz w nim dużo prawdziwych i dobrych rekruterów. Część osób nie będzie się kierować dobrem pracowników przy zatrudnieniu.

 

Którym stwierdzeniom warto się przyjrzeć dokładniej?

 

rozmowa-kwalifikacyjna-8-najczestszych-klamstw-rekruterow

 

1. Nie pracujemy po godzinach, cenimy życie prywatne pracowników

 

Sprawdź opinie o firmie w Internecie. Rekruterzy nie chcą wspominać o tym na rozmowie kwalifikacyjnej, ale często na danym stanowisku nie obowiązuje 8 godzinny czas pracy. Postaraj się ustalić maksymalnie precyzyjnie, jakie są zwyczaje w firmie. Jak? Najlepiej na podstawie opinii byłych lub obecnych pracowników. Możesz przecież ich znaleźć na LinkedIn, czy Goldenline. Poczytaj też opinie na forach internetowych.

 

Chcesz otrzymywać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

kłamstwa rekruterów

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

  

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

2. Wynagrodzenie miesięczne zależy od posiadanych kwalifikacji

 

Niektórzy używają tego górnolotnego stwierdzenia, by zamknąć możliwość negocjacji warunków zatrudnienia u kandydatów. Często budżet stanowiska jest sztywno ustalony i nawet osoby o świetnych kwalifikacjach nie dostaną więcej. Rozmowa kwalifikacyjna, a szczególnie jej dalsze etapy to też poniekąd negocjowanie warunków zatrudnienia. Rekruterzy często określają, że Twoje kompetencje zasługują na kwotę x. To może zamknąć Ci potencjał negocjacji. Ale nie musi :)

 

3. Skontaktujemy się z Panią/Panem w najbliższym czasie

 

To chyba najczęstsze kłamstwo rekruterów. Sam staram się zawsze dawać informacje zwrotne moim wszystkim kandydatom. Oni po rozmowach liczą na taki feedback. Mało rekruterów przykłada się do tego elementu rekrutacji. Postaraj się zrobić wszystko, by otrzymać takie informacje. Na samej rozmowie konkretnie określ, kiedy je dostaniesz.

 

Zobacz tutaj, 5 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy skończy się rozmowa kwalifikacyjna.

 

rozmowa-kwalifikacyjna-klamstwa-rekruterow

 

4. Damy znać niezależnie od tego, czy rozmowa kwalifikacyjna pójdzie dobrze, czy źle

 

Bądźmy szczerzy. Nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości. Dlatego niektórzy najzwyczajniej tego nie robią. Jeszcze, gdy trwa rozmowa kwalifikacyjna – postaraj się dać mocno znać rekruterowi, że oczekujesz każdych informacji. Dowiesz się więcej o sobie i poprawisz wyniki na kolejnych rekrutacjach! Zobacz tutaj, dlaczego warto pytać rekruterów!

 

5. Ma Pani/Pan zbyt wysokie kwalifikacje na to stanowisko

 

Pod tym stwierdzeniem często kryje się inne, które rekruter ukrywa. Brzmi ono: szukamy kogoś tańszego. Wysokie kwalifikacje na dane stanowisko nie muszą być problemem. Pieniądze, których oczekuje doświadczona osoba – już tak. Jeżeli często słyszysz to zdanie, zobacz 6 rzeczy, które możemy razem poprawić, by mieć profesjonalne CV. To pierwszy krok, by efektywniej aplikować do pracy.

 

6. Weźmiemy Panią/Pana pod uwagę przy innych projektach

 

Równie częste, jak obietnica szybkiego telefonu. Mówi się tak często, aby załagodzić negatywny wynik rekrutacji i pozostawić po sobie dobre wrażenie. Nie udało się, ale mamy Panią/Pana w bazie, więc, gdy będzie okazja – wrócimy do rozmów. Czasami może się to udać (sam miałem taki przypadek, gdy zatrudniałem specjalistów obsługi klienta), ale nie musi. Nie traktuj tego w stu procentach wiążąco. Inaczej, jeśli to rekrutacje prowadzone przez agencje zatrudnienia. Tam mając dobrego rekrutera możesz liczyć na inne projekty w Twoim profilu.

 

rozmowa-kwalifikacyjna-8-klamstw-rekruterow 

 

7. To stanowisko oferuje ogromny rozwój

 

To bardzo mocno niedokładne określenie. Jaki rozwój? Kiedy będę czuł, że się rozwijam? Czy pomożecie mi w tym? Jak? Tutaj musisz dopytywać, by mieć pewność rozwoju. Dodatkowo – sprawdź opinie o możliwościach awansu. Na koniec tego punktu powiem Ci szczerze – na każdym stanowisku możesz się rozwijać, ale musisz bardzo tego chcieć!

 

8. Jesteśmy bardzo zainteresowani Pani/Pana kandydaturą, ale mamy jeszcze dużo innych kandydatów na rozmowy

 

To stwierdzenie często słyszy się w odpowiedzi na pytanie wprost od kandydata – czy dostanę tę pracę? Uważaj na nie, bo wcale nie musi oznaczać, że na razie wypadasz najlepiej ze wszystkich.

  

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Na jakich kłamstwach zdarzyło Ci się przyłapać rekrutera? Które kwestie można przekazywać bardziej przejrzyście kandydatom? Jestem bardzo ciekawy Twoich opinii. Podziel się nimi w komentarzu!

Oceń mój artykuł
Średnia: 3.7 (145 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jaki wybrać strój? (5 Porad)

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jaki wybrać strój? (5 Porad)

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy? Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz wiedzieć, jaki strój wybrać na rozmowę do biura, banku oraz sklepu. Dowiesz się również co założyć zimą, a co latem. Dzięki temu nie popełnisz błędu i zwiększysz swoje szanse na pracę.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi (Przykłady)

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi (Przykłady)

Zobacz, jakie są najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i poznaj najlepsze odpowiedzi, dzięki którym zrobisz dobre wrażenie na pracodawcy. Z artykułu dowiesz się, dlaczego rekruter zadaje konkretne pytania. Zobaczysz też przykłady dziwnych pytań wraz z odpowiedziami.