Anstezjolog - jaki to lekarz? Ile zarabia? Jak nim zostać?
Stwórz CV terazStawiasz pierwsze kroki w świecie medycyny? Planujesz specjalizację? A może jesteś anestezjologiem po stażu i zastanawiasz się, co dalej? Ochrona zdrowia to nie żarty. Dlatego, niezależnie od etapu kariery, Twoje decyzje mają ogromne znaczenie. Podejmuj je świadomie. Bądź czujny i nie prześpij swojej szansy na rynku pracy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym zajmuje się anestezjolog i jakich predyspozycji wymaga ten zawód
- jak zostać anestezjologiem i z czym wiąże się wybór specjalizacji anestezjologicznej
- jakie są zarobki anestezjologa w Polsce i za granicą
- gdzie szukać ofert pracy i jak napisać skuteczne CV oraz list motywacyjny anestezjologa.
Szukasz pracy? Aby zainteresować pracodawcę, musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Co robi anestezjolog? Kariera lekarza anestezjologii
Praca lekarza anestezjologa kojarzy się głównie z salą operacyjną — podawaniem znieczulenia i wybudzaniem pacjenta po zabiegu. To oczywiście trafne skojarzenia, ale obowiązki anestezjologa obejmują znacznie więcej zagadnień.
Czym zajmuje się anestezjolog?
Anestezjolog opiekuje się pacjentem podczas całego okresu okołooperacyjnego. Do jego zadań należy ocena ryzyka zabiegu na podstawie stanu zdrowia chorego, a następnie kwalifikacja pacjenta do operacji. Po wykonaniu znieczulenia na sali operacyjnej anestezjolog monitoruje wszelkie parametry życiowe pacjenta i podaje kolejne dawki środków znieczulających.
Operacja czy zabieg to nie koniec. Anestezjolog zajmuje się również tzw. opieką pooperacyjną. Do jego obowiązków w tym okresie zaliczamy zapobieganie powikłaniom oraz leczenie bólu i depresji oddechowej.
Każdy blok operacyjny i praktycznie każdy oddział szpitalny potrzebuje pomocy anestezjologicznej. Trudne wkłucia dożylne, intubacje, cewnikowanie naczyń centralnych, zaburzenia świadomości pacjentów czy choćby transport chorych po zabiegach na terenie szpitala — wszystkie te sytuacje wymagają konsultacji i asysty anestezjologa.
Oddziały szpitalne, dla których praca anestezjologa jest szczególnie ważna to OIT oraz OIOM, czyli intensywna terapia. Tutaj trafiają pacjenci w stanie zagrożenia życia, wymagający zaawansowanego leczenia. Oddziały intensywnej terapii w Polsce są prowadzone przez specjalistów anestezjologów.
Co jeszcze robi anestezjolog?
Prowadzi poradnie leczenia bólu przewlekłego. Wykonuje resuscytację i reanimację w szpitalach i zespołach pogotowia ratunkowego. Asystuje przy transplantacji narządów. Pomaga przy porodach.
Anestezjolog, ten pozornie anonimowy lekarz, jest specjalistą, który nieustannie troszczy się o życie i dobry stan drugiego człowieka.
Praca dla anestezjologów czeka w różnych miejscach, a opcji jest wiele.
Anna Duszyńska, lek.med., specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z 20-letnim stażem pracy, wyjaśnia:
Anestezjolog może pracować właściwie wszędzie i wszędzie jest potrzebny. Mogą to być szpitale o różnej specyfice i różnym zakresie operatywy z Oddziałami Intensywnej Terapii, kardiochirurgią, oddziały leczące oparzenia i onkologiczne. Oczywiście również bloki operacyjne, poradnie bólowe, zespoły ratownictwa medycznego (te na „kółkach” i latające), i wiele innych. Jeśli w szpitalu dyżuruje kilku anestezjologów, czynności rozkładają się na wielu lekarzy
Nieważne, czy wybierzesz publiczny szpital, służbę w karetce, czy też prywatną klinikę — będzie to odpowiedzialne zadanie. Ale takie, które może dać Ci ogromne pokłady satysfakcji. Co zrobić, by zostać anestezjologiem? Więcej o tym, za chwilę.
Jeśli jesteś zainteresowana innymi zawodami związanymi z medycyną, z naszych poradników dowiesz się, jak zostać farmaceutą, zdobyć pracę pielęgniarki lub ratownika medycznego.
2. Jak zostać anestezjologiem? Studia i specjalizacja anestezjologiczna
Aby ubiegać się o specjalizację anestezjologiczną, musisz ukończyć studia na wydziale lekarskim i uzyskać dyplom lekarza. Każdy student medycyny z pewnością zna skrót LEK.
Choć nie jest to lek na całe zło związane z trudnymi wyborami specjalizacyjnymi — LEK, czyli Lekarski Egzamin Końcowy, ma tutaj kluczowe znaczenie. Od wyniku tego egzaminu zależy bowiem, czy i za którym podejściem uda Ci się dostać na wymarzoną anestezjologię.
Pozytywny wynik LEKu oraz zaświadczenie o odbyciu stażu podyplomowego kwalifikuje Cię do szkolenia specjalizacyjnego. Kolejny ważny skrót to SMK. Spróbować Może Każdy?
To prawda. Lecz udział w postępowaniu kwalifikacyjnym zapewni Ci dopiero odpowiedni wniosek złożony w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK).
Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie w danym województwie, rozpoczniesz kształcenie specjalizacyjne w wybranej dziedzinie.
Specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii możesz odbywać w trybie rezydenckim (na podstawie umowy o pracę) lub pozarezydenckim. Sprawdź, na czym polega różnica (tutaj).
Pełne szkolenie anestezjologiczne trwa 6 lat i jest zakończone egzaminem państwowym praktycznym i teoretycznym. Po zdaniu tego egzaminu uzyskasz tytuł lekarza anestezjologii.
Anestezjolog — predyspozycje do zawodu
Dwa tomy podręcznika Larsena czekają na Twojej półce, ale wciąż nie wiesz, czy anestezjologia to coś dla Ciebie? Po pierwsze, skonsultuj się z opiekunem stażu. To najlepszy doradca w kwestii wyboru specjalizacji. Po drugie, spróbuj porozmawiać z profesorem anestezjologii lub znajomym specjalistą. Zapytaj o ich opinie i wskazówki dotyczące ścieżki kariery.
Zapewne uda Ci się też popatrzeć doświadczonemu anestezjologowi przez ramię w ramach wolontariatu medycznego.
Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na specjalizację anestezjologiczną? Praca anestezjologa wiąże się z dużym stresem — podejmujesz wiele ważnych decyzji pod presją czasu. Dodatkowo wspierasz chorego w trudnym czasie okołooperacyjnym i radzeniu sobie z bólem. Często musisz też informować rodzinę pacjenta o jego złym stanie. Jakie cechy powinien posiadać anestezjolog? Według lek.med. Anny Duszyńskiej są to:
- umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, szybkiego reagowania i przewidywania
- umiejętność „odnalezienia się” w sytuacjach, które nas zaskoczyły — często nieprzewidzianych
- staranność, dokładność, koncentracja, odpowiedzialność
- empatia (jak w każdej specjalizacji medycznej)
- zdolności manualne (są dużym ułatwieniem, ale jeśli ich brak, wszystkiego można się nauczyć, wystarczy cierpliwie ćwiczyć).
Anestezjologia to specjalizacja zabiegowa dająca dużo samodzielności, ale wymagająca również umiejętności pracy w zespole — współpracujesz z operatorami i pozostałymi członkami zespołu operacyjnego. To specjalizacja dla ludzi nielubiących „siedzenia za biurkiem”, z otwartym umysłem, lubiących wyzwania. Niektórzy twierdzą, że znieczulenie przebiegające prawidłowo jest nudne. Ja wolę te „nudne”. Poziom adrenaliny niech mi się podnosi, ale w innych okolicznościach.
Czujesz, że masz predyspozycje do tego zawodu? Przed dokonaniem wyboru, zapoznaj się również ze szczegółowym opisem specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii.
Anestezjologia — dalsze kształcenie
Jeśli jesteś w trakcie specjalizacji anestezjologicznej albo pracujesz w zawodzie od dłuższego czasu, musisz stale sprawdzać aktualności medyczne.
Możesz je znaleźć na stronach polskich i zagranicznych towarzystw anestezjologicznych:
- Polskie Towarzystwo Anestezjologiczne
- Portal Anestezjologów Praktyków
- European Society of Anesthesiology
- American Society of Anesthesiologists
- World Federation of Societies of Anesthesiologists
Powyższe portale zapewnią Ci aktualne informacje na temat kursów, szkoleń i konferencji z zakresu anestezjologii.
Każdy lekarz powinien kształcić się ustawicznie (nomenklatura medyczna). Formy takiego kształcenia to konferencje i zjazdy, na których ustalane są obowiązujące procedury. Każdy anestezjolog śledzi również rekomendacje towarzystw medycznych, czyta literaturę fachową, periodyki medyczne, podręczniki anestezjologii i intensywnej terapii oraz wytyczne konsultantów.
O tym, jak opisać swoje wykształcenie, aby zwrócić uwagę pracodawcy, dowiesz się z naszego poradnika: Wykształcenie w CV — jak wpisać poziom edukacji?
Czytelne i przejrzyste CV anestezjologa stworzysz w naszym generatorze. Znajdziesz tam oryginalne szablony do wypełnienia i przykłady do wykorzystania. Sprawdź nasz generator CV.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
3. Ile zarabia anestezjolog w Polsce i za granicą?
Według danych portalu Wynagrodzenia.pl mediana rynkowa miesięcznych zarobków anestezjologa wynosi 6010 PLN brutto. 50% anestezjologów zarabia więc mniej, a 50% więcej. To samo badanie pokazuje, że 25% specjalistów anestezjologów zarabia mniej niż 4520 PLN, a 25% — więcej niż 8150 PLN.
Dla porównania ze statystyką ogólną mediana lekarza rezydenta wynosi w Polsce 3230 PLN brutto.
Poza pracą w szpitalach i innych placówkach publicznych, lekarze anestezjologii prowadzą również praktykę prywatną, gdzie oferują m.in. konsultacje w zakresie leczenia bólu. Ceny wizyt związanych z leczeniem bólu i zakładaniem blokad przeciwbólowych wahają się od 100 do 250 PLN.
Sytuacja finansowa lekarzy specjalistów wygląda znacznie lepiej za granicą. Początkujący lekarz w Niemczech zarobi około 540 PLN brutto za godzinę. Później kwoty te znacznie wzrastają. Lekarz anestezjolog w Szwecji może zarobić 360 PLN za godzinę pracy, a we Francji nawet do 5400 PLN za jeden dyżur.
Dopiero zastanawiasz się nad wyborem kariery? Przekonaj się, jaki zawód wybrać, by zapewnić sobie dobrze płatną pracę w przyszłości. Zajrzyj do naszego poradnika: Zawody przyszłości, które będą najbardziej poszukiwane (lista TOP 10).
4. Anestezjolog — praca. Gdzie szukać ofert pracy po anestezjologii?
Wpisanie w Google “anestezjolog praca Warszawa” to czasem za mało, by znaleźć wakat dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli ukończyłeś specjalizację anestezjologiczną i chcesz zmienić miejsce rezydowania zawodowego, szukaj ofert bezpośrednio na stronach szpitali czy klinik. Oferty pracy dla anestozjologów znajdziesz w zakładkach Kariera, Współpraca, czy Oferty pracy dla Lekarzy.
Sprawdź znane portale medyczne, takie jak:
Możesz również szukać ofert dla anestezjologów bezpośrednio przez strony okręgowych izb lekarskich, np.:
- Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie
- Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie
- Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku
- Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku
- Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi
Pracę możesz znaleźć też w prywatnych centrach medycznych, np.:
Jeżeli nie znalazłaś interesującego Cię ogłoszenia, możesz sprawdzić oferty pracy dla anestezjologów dostępne na tradycyjnych portalach kariery:
Oferty pracy dla lekarzy znajdziesz również w Centralnej Bazie Ofert Pracy, stworzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Od dłuższego czasu nie możesz przekonać do siebie pracodawcy? Być może popełniasz typowe błędy. Sprawdź nasz poradnik:Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy.
5. Jak stworzyć skuteczne CV i list motywacyjny lekarza anestezjologii?
Ubiegając się o pracę w szpitalu czy prywatnej klinice, będziesz musiał złożyć odpowiednie dokumenty aplikacyjne. W dzisiejszych czasach nie wysyłamy już tradycyjnego życiorysu. Większość pracodawców wymaga profesjonalnego CV oraz listu motywacyjnego. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, Twoje dokumenty aplikacyjne muszą być bez zarzutu.
CV i list motywacyjny anestezjologa — krok po kroku
1. Dopasuj CV i list motywacyjny do oferty pracy.
Po pierwsze, przeczytaj dokładnie ogłoszenie, które Cię interesuje, i postaraj się rozpoznać potrzeby placówki, do której aplikujesz. W swoim CV i liście motywacyjnym skup się na doświadczeniu, umiejętnościach i zakresie szkoleń, które odpowiadają ofercie. Więcej na ten temat dowiesz się z poradnika: Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? 5 porad + przykłady.
2. Napisz podsumowanie zawodowe.
Mało znane w Polsce, podsumowanie zawodowe w CV może w znaczącym stopniu zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy. W podsumowaniu zawodowym opisz krótko swoje osiągnięcia zawodowe i najważniejsze kompetencje. Podsumowanie umieść na samej górze dokumentu. Więcej wskazówek znajdziesz w poradniku: Cele zawodowe i podsumowanie w CV — wzór jak napisać + przykłady.
3. Skup się na konkretnych kompetencjach, osiągnięciach i istotnym doświadczeniu.
„Punktualna lekarka zorientowana na potrzeby pacjenta”? To kompetencje, które w założeniu posiada każdy anestezjolog. Nie powtarzaj klisz językowych. Wymień konkretne umiejętności, zadania i osiągnięcia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak napisać najlepsze CV, sprawdź: Idealne CV — wzór i 7 porad jak napisać perfekcyjne CV + przykłady.
4. Stwórz oryginalny list motywacyjny anestezjologa — nie kopiuj CV.
Wymieniłaś już swoje dotychczasowe obowiązki w CV? W liście motywacyjnym opisz je szerzej. Podaj przykłady sytuacji, w których wykorzystałaś swoje umiejętności i świetnie sobie poradziłaś. Jak napisać konkretny list motywacyjny? Dowiesz się tu: Krótki list motywacyjny — wzór i 15 rad jak napisać (także po angielsku).
5. Pamiętaj o profesjonalnym wyglądzie dokumentów.
Unikaj literówek i błędów ortograficznych w CV i liście motywacyjnym. Dokumenty aplikacyjne to Twoja wizytówka. Pokaż więc pracodawcy, że jesteś skrupulatna i dokładna. Aby wyróżnić najważniejsze informacje, zastosuj nagłówki z nazwami sekcji, pogrubienia i punktory. Dobranie odpowiedniego formatu dokumentów wpłynie korzystnie na walory estetyczne Twojego CV i listu motywacyjnego.
Pamiętaj również o klauzuli CV, która wyraża zgodę kandydata na przetwarzanie jego danych osobowych w procesie rekrutacji.
Możesz też zajrzeć do naszego poradnika o tym, jak napisać dokumenty aplikacyjne lekarza: CV i list motywacyjny lekarza — 7 rad, jak napisać (przykłady + zzór)
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Myślisz o specjalizacji anestezjologicznej, a może szukasz pracy jako doświadczony anestezjolog? Podziel się z nami swoim doświadczeniem w komentarzu!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://www.cmkp.edu.pl/projekty-ue/rozwoj-ksztalcenia-specjalizacyjnego
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/lekarski-egzamin-koncowy-lek-oraz-lekarsko-dentystyczny-egzamin-koncowy-ldek
- https://cez.gov.pl/projekty/nasze-systemy/project/system-monitorowania-ksztalcenia-pracownikow-medycznych/
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/szkolenie-specjalizacyjne-lekarzy-i-lekarzy-dentystow-w-tym-tzw-rezydentura
- https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/akredytacja2018/0701-program-1.pdf
- https://oferty.praca.gov.pl/portal/index.cbop#/listaOfert?N4IgTg9gJgXg6gTwM4wLIEsCmArJBjAQxAC4A7AVwBtKAaEAWy1z0xJBDqQBcDSIB3dEgDWENhxAwCAczC90hEgDMClJJk5dIpBQPmtiobgTBcSABjp4I5UmeIBGcwF9OEU3p0HQkWAWxsACIAggAqwQD6AAoAqgBCADIAkgDSwQDCAFJJEsJYYLaYwkEAogDK6SCuIPwIAEZypJgpBFyY0u5YJADaALp0kDCCXm0tbR1gXcR9dIw4+JgAWgRIWNJs5hKqbWCkrQj8e1FgmDCYdgR42AQY83jKqup0tQ28CJmnCMXEIAAOlFUgA=