Moje konto
Podanie o pracę - wzór jak napisać, by zostać przyjętym

Podanie o pracę - wzór jak napisać, by zostać przyjętym

Zobacz, jak napisać wzorowe podanie o pracę, które zapadnie w pamięć pracodawcy i zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie — także po angielsku i bez doświadczenia zawodowego.

Pracodawcy cenią osoby, które są aktywne i wykazują inicjatywę.

 

Jednak wielu kandydatów czeka, aż wymarzona oferta “spadnie im z nieba”. Na dodatek masowo wysyłają niemal identyczne dokumenty aplikacyjne.

 

Chcesz pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i warto Cię zatrudnić? Przygotuj podanie o pracę!

 

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać proste podanie o pracę, dzięki któremu zrobisz dobre pierwsze wrażenie i zostaniesz zapamiętany. I to właśnie do Ciebie w pierwszej kolejności odezwie się pracodawca, kiedy rozpocznie proces rekrutacji.

 

Pamiętaj, że do podania o pracę powinieneś dołączyć również swoje CV.

 

Chcesz od razu napisać podanie o pracę? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony i gotowe wzory podań o pracę do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz podanie o pracę w 5 minut tutaj.

 

Stwórz podanie o pracę teraz

 

 

Zobacz inne szablony, stwórz podanie o pracę i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

W tym artykule dowiesz się m.in.:

 

 • kiedy warto napisać podanie o zatrudnienie
 • jak wygląda podanie, które zainteresuje pracodawcę (a także znajdziesz darmowy wzór do pobrania w DOC)
 • jak przygotować wyróżniające się podanie o przyjęcie do pracy, jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w zawodzie
 • jak pisać podanie o pracę po angielsku, aby zostać zapamiętanym

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

 

1

Kiedy warto napisać ogólne podanie o pracę?

 

Niektórzy błędnie uważają, że podanie o przyjęcie do pracy i list motywacyjny, to dokładnie to samo.

 

Na czym polega różnica? List motywacyjny przygotowujesz w odpowiedzi na ofertę pracy. Z kolei podanie wysyłasz wtedy, gdy pracodawca nie prowadzi akurat rekrutacji.

 

W podaniu o zatrudnienie przede wszystkim starasz się wyjaśnić, dlaczego tak bardzo zależy Ci na pracy w konkretnej firmie i dlaczego w przyszłości warto zaprosić do współpracy właśnie Ciebie. Z kolei w liście motywacyjnym starasz się odpowiedzieć na sprecyzowane wymagania pracodawcy.

 

Jaki jest cel pisania podania o pracę? W ten sposób pokazujesz swoją motywację, starasz się zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie, aby pracodawca Cię zapamiętał.

 

W jakich przypadkach warto zdecydować się na wysłanie podania o pracę?

 

 1. Kiedy jesteś kandydatem bez doświadczenia (np. studentem), ale chcesz pokazać swoją dużą motywację.

 

 1. Jeśli interesujące Cię stanowisko jest oblegane, a rekrutacja jest otwierana stosunkowo rzadko. Dzięki wysłaniu podania masz większą szansę na to, że nie przegapisz swojej szansy i pracodawca sam się do Ciebie odezwie.

 

 1. Jeśli odbyłeś praktyki lub staż w konkretnej firmie, ale nie prowadzi ona obecnie rekrutacji na interesujące Cię stanowisko. Wysyłając podanie przypomnisz o sobie i pokażesz, że jesteś zainteresowany dalszą współpracą.

 

 1. Po prostu zależy Ci na stanowisku w konkretnej firmie, a nie prowadzi ona obecnie interesującej Cię rekrutacji.

 

Przeczytaj również ten artkuł, który pozwoli Ci dowiedzieć się, jakie procedury obowiązują przy zmianie pensji lub stanowiska: Aneks do umowy o pracę [zmiana wynagrodzenia minimalnego]: Wzór 2020

 

Jeśli pracujesz obecnie na umowę zlecenie polecamy ten poradnik: Wypowiedzenie umowy zlecenia [Wzór]

 

2

Jak napisać podanie o pracę, które pracodawca zapamięta?

 

Samo wysłanie podania o przyjęcie do pracy nie gwarantuje, że pracodawca się do Ciebie odezwie.

 

Aby zostać zapamiętanym, musisz wyróżnić się na tle wielu innych kandydatów.

 

Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz zadbać o prawidłową konstrukcję podania oraz interesującą treść.

 

Jak się pisze podanie o przyjęcie do pracy? Te elementy powinny się w nim znaleźć:

 

 • data i miejscowość (w prawym górnym rogu kartki w formacie A4)
 • Twoje imię i nazwisko, adres oraz dane kontaktowe (po lewej stronie, nieco poniżej daty i miejscowości)
 • dane firmy, do której wysyłasz podanie - możesz zaadresować podanie do kierownictwa firmy lub do działu HR (po prawej stronie, poniżej Twoich danych)
 • treść podania z tytułem “Podanie o pracę”
 • podpis (poniżej treści podania, po prawej stronie)
 • opcjonalnie: informacja o załącznikach (np. curriculum vitae)

 

Oczywiście konstrukcja podania to nie wszystko. Co należy w nim napisać, aby zainteresować pracodawcę?

 

Co napisać w podaniu o pracę?

 

 1. Na początku podania powinieneś napisać na jakie stanowisko w firmie aplikujesz.

 

 1. Napisz, dlaczego to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na stanowisko. Wspomnij swoje najważniejsze doświadczenia, umiejętności, osiągnięcia i zainteresowania. Nie musisz się rozpisywać - swoją karierę dokładniej zaprezentujesz w załączonym do podania CV.

 

 1. Poinformuj pracodawcę jakie dokumenty dołączasz oraz wyraź chęć opowiedzenia o sobie szerzej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

 1. Jak zakończyć podanie o pracę? Zastosuj zwrot grzecznościowy i dodaj swój podpis. Jeśli wysyłasz podanie przez e-mail, wystarczy wpisać imię i nazwisko na komputerze. Jeśli chcesz przesłać dokument pocztą, podpisz się własnoręcznie.

 

Przykładowe podanie o pracę - wzór pracownik fizyczny:

 

 

Podanie o pracę - darmowy wzór do pobrania i wypełnienia w DOC i PDF (tutaj)

 

Treść przykładowego podania o pracę pracownika fizycznego:

 

Zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie w Państwa firmie na stanowisku magazyniera - kierowcy wózka widłowego.

 

Mam niezbędne, 5-letnie doświadczenie w załadunku i rozładunku towarów, sortowaniu i skanowaniu przesyłek oraz innych pracach magazynowych w firmie ABC. Moje kwalifikacje pozwoliłyby mi sprawnie wykonywać wszystkie zadania na wskazanym stanowisku.

 

Ukończyłem kurs z zakresu obsługi wózków widłowych w Centrum Szkoleń w Warszawie i posiadam wszystkie niezbędne uprawnienia. Dzięki temu będę mógł od razu wykonywać powierzone zadania, bez dodatkowych szkoleń.

 

Jestem osobą w pełni zaangażowaną w wykonywaną pracę, która dba o powierzony sprzęt. Dobrze odnajduję się w zespole i jestem nastawiony na realizowanie zadań. Te cechy pozwolą mi przyspieszyć prace w Państwa magazynie.

 

W załączniku przesyłam Curriculum Vitae. Z przyjemnością spotkam się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej i szerzej opowiem o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

 

Z poważaniem,

Tomasz Kowalski

 

Popularne błędy w podaniu o pracę, których musisz uniknąć

 

Kandydaci, którzy nie przykładają się do napisania podania, popełniają proste błędy, skutecznie zniechęcając pracodawców.

 

Pamiętaj, że podanie o zatrudnienie to Twoje wizytówka i na jego podstawie pracodawca wyrobi sobie o Tobie opinię.

 

Przede wszystkim powinieneś pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić podanie pod kątem ortografii, interpunkcji czy stylistyki. Liczne literówki świadczą o tym, że nie przyłożyłeś się do pisania dokumentu.

 

Podanie powinno mieć wolne przestrzenie między wierszami, wyjustowaną treść i czytelną czcionkę. Unikaj dużych bloków tekstu, które zmęczą wzrok czytającego. Postaw na klasyczny, schludny wzór podania, bez zbędnych “upiększaczy”.

 

Wielu kandydatów wysyła podania masowo i nie dopasowuje ich do poszczególnych firm. Jeśli chcesz zostać zapamiętany, sprawdź dokładnie czym zajmuje się firma i zasugeruj, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie mogą jej pomóc.

 

Nie wysyłaj podania z prywatnego adresu e-mail. Jeśli jeszcze jej nie masz, załóż skrzynkę mailową z profesjonalnym adresem zawierającym tylko Twoje imię i nazwisko (np. na gmailu).

 

Wskazówka: Pamiętaj, że podanie o pracę powinno być krótkie - maksymalnie na 1 stronę A4. Pisanie podania na kilka stron nie ma sensu - pracodawca prawdopodobnie i tak nie przeczyta go w całości.

 

Chcesz stworzyć również skuteczne CV? Z naszego artykułu dowiesz się, jak opisać swoje doświadczenie, aby zainteresować pracodawcę: “Doświadczenie w CV. 4 rady, jak opisać zakres obowiązków” (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?

 

Jak wspominałem na początku artykułu, wysłanie podania o pracę jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które jeszcze nie mają doświadczenia zawodowego. W ten sposób możesz pokazać pracodawcy, że jesteś ponadprzeciętnie zmotywowany do pracy.

 

Dlatego koniecznie przeczytaj ten artykuł: Podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego: wzór (PDF)

 

Na jakich elementach skupić się w podaniu o pracę, jeśli nie masz doświadczenia?

 

 1. Pokaż pracodawcy, że Twoje wykształcenie pasuje do stanowiska, o które się ubiegasz. Spróbuj udowodnić, że masz niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne, które zdobyłeś podczas studiów lub np. na dodatkowych kursach i szkoleniach.

 

 1. Wyjaśnij pracodawcy, dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku i pracy w jego firmie. W ten sposób pokażesz, że nie wysyłasz podań masowo.

 

 1. Skup się na swoich konkretnych umiejętnościach, które możesz wykorzystać na interesującym Cię stanowisku. Pokaż w jaki sposób będziesz mógł dzięki nim pomóc pracodawcy.

 

 1. Jeśli Twoje zainteresowania są związane z interesującym Cię stanowiskiem, koniecznie o tym napisz. Pracodawcy wolą zatrudniać osoby, dla których praca jest jednocześnie pasją.

 

Wzór podania o pracę nauczyciela bez doświadczenia (adresowanego do dyrektora szkoły podstawowej):

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie do pracy w Podstawówce nr 2 w Krakowie na stanowisku nauczyciela języka polskiego.

 

Ukończyłem filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym, więc jestem przygotowany do podjęcia pracy jako nauczyciel.

 

Jestem osobą odpowiedzialną, obowiązkową i otwartą, dzięki czemu szybko nawiązuję kontakty. Od zawsze chciałem pracować z dziećmi i młodzieżą jako nauczyciel, więc powierzone zadania będę wykonywał z dużym zaangażowaniem.

 

Pasjonuję się twórczością Adama Mickiewicza oraz Henryka Sienkiewicza i postaram się przelać moją pasję również na uczniów.

 

W załączniku przesyłam moje CV. Z przyjemnością spotkam się z Panem podczas rozmowy kwalifikacyjnej i szerzej opowiem o swoich umiejętnościach.

 

Z wyrazami szacunku,

Marek Malinowski

 

Do podania powinieneś dołączyć swoje CV. Dowiedz się od czego zacząć i jak opisać w nim prace dorywcze, jeśli nie masz doświadczenia: “CV bez doświadczenia - wzór i porady, jak napisać” (czytaj)

 

4

Podanie o pracę po angielsku - o czym powinieneś pamiętać?

 

W języku angielskim podanie o zatrudnienie nazywa się Cold Contact Cover Letter lub Job Inquiry Letter. Podobnie jak w Polsce, różni się ono od listu motywacyjnego (Cover Letter) tym, że wysyłasz je, kiedy firma nie prowadzi otwartej rekrutacji.

 

Struktura podania o pracę w języku angielskim nie różni się znacząco od wersji polskiej.

 

Na początku dokumentu powinny się znaleźć Twoje dane, następnie w kolejnej linijce data, a poniżej dane firmy, do której wysyłasz podanie.

 

W pierwszym paragrafie tekstu powinieneś poinformować o jakie stanowisko się ubiegasz. W kolejnych wyjaśnij, dlaczego interesuje Cię praca w wybranej firmie i skąd ją znasz (jeśli znasz kogoś w firmie - wspomnij o tym!).

 

Opisz swoje najważniejsze umiejętności i doświadczenia, które według Ciebie pomogą firmie. Na koniec podziękuj za zapoznanie się z Twoim podaniem i wyraź gotowość do osobistego spotkania.

 

Jak zacząć i zakończyć podanie o pracę po angielsku?

 

Jeśli wiesz, do kogo wysyłasz podanie, możesz napisać np. Dear Mr. Johnson. Takie podanie powinieneś zakończyć formułką:

 

Sincerely,

Twoje imię i nazwisko

 

Jeśli nie masz pewności, kto odbierze Twój dokument, musisz rozpocząć bardziej ogólnie, np. Dear Hiring Manager. Takie podanie możesz zakończyć formułką:

 

Best Regards,

Twoje imię i nazwisko

 

Podanie o pracę po angielsku pod wieloma względami przypomina list motywacyjny. Przykłady i zwroty do tzw. cover letter znajdziesz w artykule: ”List motywacyjny po angielsku [Cover Letter]. Wzór, przykłady, zwroty” (czytaj)

 

Pamiętaj też o tym, że podanie o pracę będzie często wymagane do pracy w urzędzie, np. do pracy w Urzędzie Skarbowym

 

Może też inne poradniki:

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Wciąż zastanawiasz się, jak napisać podanie o pracę, które zainteresuje pracodawcę? Wpisz swoje pytania w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: podanie o prace
Średnia: 3.91 (99 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

List motywacyjny bez doświadczenia — jak napisać? [Wzór]

List motywacyjny bez doświadczenia — jak napisać? [Wzór]

Dowiedz się, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia, aby pracodawca zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. W artykule znajdziesz m.in. wzór listu dla osoby bez doświadczenia oraz przykłady do wpisania. Poznasz też 7 porad, dzięki którym Twój list zainteresuje pracodawcę.