Moje konto
Podanie o pracę: wzór DOC i PDF, jak napisać [+bez doświadczenia]

Podanie o pracę: wzór DOC i PDF, jak napisać [+bez doświadczenia]

Zobacz, jak napisać wzorowe podanie o pracę, które zapadnie w pamięć pracodawcy i zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie — także po angielsku i bez doświadczenia zawodowego.

Pracodawcy cenią osoby, które są aktywne i wykazują inicjatywę.

 

Jednak wielu kandydatów czeka, aż wymarzona oferta “spadnie im z nieba”. Na dodatek masowo wysyłają niemal identyczne dokumenty aplikacyjne.

 

Chcesz pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i warto Cię zatrudnić? Przygotuj podanie o pracę!

 

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać proste podanie o pracę, dzięki któremu zrobisz dobre pierwsze wrażenie i zostaniesz zapamiętany. I to właśnie do Ciebie w pierwszej kolejności odezwie się pracodawca, kiedy rozpocznie proces rekrutacji.

 

Pamiętaj, że do podania o pracę powinieneś dołączyć również swoje CV.

 

Profesjonalne CV możesz stworzyć w 5 minut w naszym kreatorze. Znajdziesz w nim gotowe szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Podanie o pracę wzór

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

W tym artykule dowiesz się m.in.:

 

 • kiedy warto napisać podanie o zatrudnienie
 • jak wygląda podanie, które zainteresuje pracodawcę (a także znajdziesz darmowy wzór do pobrania w DOC)
 • jak przygotować wyróżniające się podanie o przyjęcie do pracy, jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w zawodzie
 • jak pisać podanie o pracę po angielsku, aby zostać zapamiętanym

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

 

1

Kiedy warto napisać ogólne podanie o pracę?

 

Niektórzy błędnie uważają, że podanie o przyjęcie do pracy i list motywacyjny, to dokładnie to samo.

 

Na czym polega różnica? List motywacyjny przygotowujesz w odpowiedzi na ofertę pracy. Z kolei podanie wysyłasz wtedy, gdy pracodawca nie prowadzi akurat rekrutacji.

 

W podaniu o zatrudnienie przede wszystkim starasz się wyjaśnić, dlaczego tak bardzo zależy Ci na pracy w konkretnej firmie i dlaczego w przyszłości warto zaprosić do współpracy właśnie Ciebie. Z kolei w liście motywacyjnym starasz się odpowiedzieć na sprecyzowane wymagania pracodawcy.

 

Jaki jest cel pisania podania o pracę? W ten sposób pokazujesz swoją motywację, starasz się zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie, aby pracodawca Cię zapamiętał.

 

W jakich przypadkach warto zdecydować się na wysłanie podania o pracę?

 

 1. Kiedy jesteś kandydatem bez doświadczenia (np. studentem), ale chcesz pokazać swoją dużą motywację.

 

 1. Jeśli interesujące Cię stanowisko jest oblegane, a rekrutacja jest otwierana stosunkowo rzadko. Dzięki wysłaniu podania masz większą szansę na to, że nie przegapisz swojej szansy i pracodawca sam się do Ciebie odezwie.

 

 1. Jeśli odbyłeś praktyki lub staż w konkretnej firmie, ale nie prowadzi ona obecnie rekrutacji na interesujące Cię stanowisko. Wysyłając podanie przypomnisz o sobie i pokażesz, że jesteś zainteresowany dalszą współpracą.

 

 1. Po prostu zależy Ci na stanowisku w konkretnej firmie, a nie prowadzi ona obecnie interesującej Cię rekrutacji.

 

Przeczytaj również ten artkuł, który pozwoli Ci dowiedzieć się, jakie procedury obowiązują przy zmianie pensji lub stanowiska: Aneks do umowy o pracę [zmiana wynagrodzenia minimalnego]: Wzór 2020

 

Jeśli pracujesz obecnie na umowę zlecenie polecamy ten poradnik: Wypowiedzenie umowy zlecenia [Wzór]

 

2

Jak napisać podanie o pracę, które pracodawca zapamięta?

 

Samo wysłanie podania o przyjęcie do pracy nie gwarantuje, że pracodawca się do Ciebie odezwie.

 

Aby zostać zapamiętanym, musisz wyróżnić się na tle wielu innych kandydatów.

 

Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz zadbać o prawidłową konstrukcję podania oraz interesującą treść.

 

Jak się pisze podanie o przyjęcie do pracy? Te elementy powinny się w nim znaleźć:

 

 • data i miejscowość (w prawym górnym rogu kartki w formacie A4)
 • Twoje imię i nazwisko, adres oraz dane kontaktowe (po lewej stronie, nieco poniżej daty i miejscowości)
 • dane firmy, do której wysyłasz podanie - możesz zaadresować podanie do kierownictwa firmy lub do działu HR (po prawej stronie, poniżej Twoich danych)
 • treść podania z tytułem “Podanie o pracę”
 • podpis (poniżej treści podania, po prawej stronie)
 • opcjonalnie: informacja o załącznikach (np. CV)

 

Oczywiście konstrukcja podania to nie wszystko. Co należy w nim napisać, aby zainteresować pracodawcę?

 

Co napisać w podaniu o pracę?

 

 1. Na początku podania powinieneś napisać na jakie stanowisko w firmie aplikujesz.

 

 1. Napisz, dlaczego to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na stanowisko. Wspomnij swoje najważniejsze doświadczenia, umiejętności, osiągnięcia i zainteresowania. Nie musisz się rozpisywać - swoją karierę dokładniej zaprezentujesz w załączonym do podania CV.

 

 1. Poinformuj pracodawcę jakie dokumenty dołączasz oraz wyraź chęć opowiedzenia o sobie szerzej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

 1. Jak zakończyć podanie o pracę? Zastosuj zwrot grzecznościowy i dodaj swój podpis. Jeśli wysyłasz podanie przez e-mail, wystarczy wpisać imię i nazwisko na komputerze. Jeśli chcesz przesłać dokument pocztą, podpisz się własnoręcznie.

 

Przykładowe podanie o pracę - wzór pracownik fizyczny:

 

Podanie o pracę

 

Podanie o pracę - darmowy wzór do pobrania i wypełnienia w DOC i PDF (tutaj)

 

Treść przykładowego podania o pracę pracownika fizycznego:

 

Zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie w Państwa firmie na stanowisku magazyniera - kierowcy wózka widłowego.

 

Mam niezbędne, 5-letnie doświadczenie w załadunku i rozładunku towarów, sortowaniu i skanowaniu przesyłek oraz innych pracach magazynowych w firmie ABC. Moje kwalifikacje pozwoliłyby mi sprawnie wykonywać wszystkie zadania na wskazanym stanowisku.

 

Ukończyłem kurs z zakresu obsługi wózków widłowych w Centrum Szkoleń w Warszawie i posiadam wszystkie niezbędne uprawnienia. Dzięki temu będę mógł od razu wykonywać powierzone zadania, bez dodatkowych szkoleń.

 

Jestem osobą w pełni zaangażowaną w wykonywaną pracę, która dba o powierzony sprzęt. Dobrze odnajduję się w zespole i jestem nastawiony na realizowanie zadań. Te cechy pozwolą mi przyspieszyć prace w Państwa magazynie.

 

W załączniku przesyłam Curriculum Vitae. Z przyjemnością spotkam się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej i szerzej opowiem o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

 

Z poważaniem,

Tomasz Kowalski

 

Popularne błędy w podaniu o pracę, których musisz uniknąć

 

Kandydaci, którzy nie przykładają się do napisania podania, popełniają proste błędy, skutecznie zniechęcając pracodawców.

 

Pamiętaj, że podanie o zatrudnienie to Twoje wizytówka i na jego podstawie pracodawca wyrobi sobie o Tobie opinię.

 

Przede wszystkim powinieneś pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić podanie pod kątem ortografii, interpunkcji czy stylistyki. Liczne literówki świadczą o tym, że nie przyłożyłeś się do pisania dokumentu.

 

Podanie powinno mieć wolne przestrzenie między wierszami, wyjustowaną treść i czytelną czcionkę. Unikaj dużych bloków tekstu, które zmęczą wzrok czytającego. Postaw na klasyczny, schludny wzór podania, bez zbędnych “upiększaczy”.

 

Wielu kandydatów wysyła podania masowo i nie dopasowuje ich do poszczególnych firm. Jeśli chcesz zostać zapamiętany, sprawdź dokładnie czym zajmuje się firma i zasugeruj, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie mogą jej pomóc.

 

Nie wysyłaj podania z prywatnego adresu e-mail. Jeśli jeszcze jej nie masz, załóż skrzynkę mailową z profesjonalnym adresem zawierającym tylko Twoje imię i nazwisko (np. na gmailu).

 

Wskazówka: Pamiętaj, że podanie o pracę powinno być krótkie - maksymalnie na 1 stronę A4. Pisanie podania na kilka stron nie ma sensu - pracodawca prawdopodobnie i tak nie przeczyta go w całości.

 

Chcesz stworzyć również skuteczne CV? Z naszego artykułu dowiesz się, jak opisać swoje doświadczenie, aby zainteresować pracodawcę: “Doświadczenie w CV. 4 rady, jak opisać zakres obowiązków” (czytaj)

 

3

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?

 

Jak wspominałem na początku artykułu, wysłanie podania o pracę jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które jeszcze nie mają doświadczenia zawodowego.

 

W ten sposób możesz pokazać pracodawcy, że jesteś ponadprzeciętnie zmotywowany do pracy.

 

Na jakich elementach skupić się w podaniu o pracę, jeśli nie masz doświadczenia?

 

 1. Pokaż pracodawcy, że Twoje wykształcenie pasuje do stanowiska, o które się ubiegasz. Spróbuj udowodnić, że pomimo braku doświadczenia masz niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne, które zdobyłeś podczas studiów lub np. na dodatkowych kursach i szkoleniach.

 

 1. Wyjaśnij pracodawcy, dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku i pracy w jego firmie. W ten sposób pokażesz, że nie wysyłasz podań masowo.

 

 1. Skup się na swoich konkretnych umiejętnościach, które możesz wykorzystać na interesującym Cię stanowisku. Pokaż w jaki sposób będziesz mógł dzięki nim pomóc pracodawcy.

 

 1. Jeśli Twoje zainteresowania są związane z interesującym Cię stanowiskiem, koniecznie o tym napisz. Pracodawcy wolą zatrudniać osoby, dla których praca jest jednocześnie pasją.

 

Wzór podania o pracę nauczyciela bez doświadczenia (adresowanego do dyrektora szkoły podstawowej):

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie do pracy w Podstawówce nr 2 w Krakowie na stanowisku nauczyciela języka polskiego.

 

Ukończyłem filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym, więc jestem przygotowany do podjęcia pracy jako nauczyciel.

 

Jestem osobą odpowiedzialną, obowiązkową i otwartą, dzięki czemu szybko nawiązuję kontakty. Od zawsze chciałem pracować z dziećmi i młodzieżą jako nauczyciel, więc powierzone zadania będę wykonywał z dużym zaangażowaniem.

 

Pasjonuję się twórczością Adama Mickiewicza oraz Henryka Sienkiewicza i postaram się przelać moją pasję również na uczniów.

 

W załączniku przesyłam moje CV. Z przyjemnością spotkam się z Panem podczas rozmowy kwalifikacyjnej i szerzej opowiem o swoich umiejętnościach.

 

Z wyrazami szacunku,

Marek Malinowski

 

Do podania powinieneś dołączyć swoje CV. Dowiedz się od czego zacząć i jak opisać w nim prace dorywcze, jeśli nie masz doświadczenia: “Pierwsze CV studenta bez doświadczenia - 8 rad jak napisać + Wzór” (czytaj)

 

4

Podanie o pracę po angielsku - o czym powinieneś pamiętać?

 

W języku angielskim podanie o zatrudnienie nazywa się Cold Contact Cover Letter lub Job Inquiry Letter. Podobnie jak w Polsce, różni się ono od listu motywacyjnego (Cover Letter) tym, że wysyłasz je, kiedy firma nie prowadzi otwartej rekrutacji.

 

Struktura podania o pracę w języku angielskim nie różni się znacząco od wersji polskiej.

 

Na początku dokumentu powinny się znaleźć Twoje dane, następnie w kolejnej linijce data, a poniżej dane firmy, do której wysyłasz podanie.

 

W pierwszym paragrafie tekstu powinieneś poinformować o jakie stanowisko się ubiegasz. W kolejnych wyjaśnij, dlaczego interesuje Cię praca w wybranej firmie i skąd ją znasz (jeśli znasz kogoś w firmie - wspomnij o tym!).

 

Opisz swoje najważniejsze umiejętności i doświadczenia, które według Ciebie pomogą firmie. Na koniec podziękuj za zapoznanie się z Twoim podaniem i wyraź gotowość do osobistego spotkania.

 

Jak zacząć i zakończyć podanie o pracę po angielsku?

 

Jeśli wiesz, do kogo wysyłasz podanie, możesz napisać np. Dear Mr. Johnson. Takie podanie powinieneś zakończyć formułką:

 

Sincerely,

Twoje imię i nazwisko

 

Jeśli nie masz pewności, kto odbierze Twój dokument, musisz rozpocząć bardziej ogólnie, np. Dear Hiring Manager. Takie podanie możesz zakończyć formułką:

 

Best Regards,

Twoje imię i nazwisko

 

Podanie o pracę po angielsku pod wieloma względami przypomina list motywacyjny. Przykłady i zwroty do tzw. cover letter znajdziesz w artykule: ”List motywacyjny po angielsku [Cover Letter]. Wzór, przykłady, zwroty” (czytaj)

 

Pamiętaj też o tym, że podanie o pracę będzie często wymagane do pracy w urzędzie, np. do pracy w Urzędzie Skarbowym

 

Wciąż zastanawiasz się, jak napisać podanie o pracę, które zainteresuje pracodawcę? Wpisz swoje pytania w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: podanie o prace
Średnia: 3.96 (89 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak napisać list motywacyjny? Wzór klasycznego listu (8 porad)

Jak napisać list motywacyjny? Wzór klasycznego listu (8 porad)

Wiesz, co jest największym problemem listów motywacyjnych? Większość pracodawców ich nie w ogóle nie czyta. Jak napisać list motywacyjny, który da Ci zaproszenie na rozmowę? Przeczytaj 8 nieznanych rad od rekrutera, a dowiesz się, jak napisać list, z którym znajdziesz pracę znacznie szybciej!

List motywacyjny bez doświadczenia - jak napisać? (Wzór + Przykłady)

List motywacyjny bez doświadczenia - jak napisać? (Wzór + Przykłady)

Dowiedz się, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia, aby pracodawca zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. W artykule znajdziesz m.in. wzór listu dla osoby bez doświadczenia oraz przykłady do wpisania. Poznasz też 7 porad, dzięki którym Twój list zainteresuje pracodawcę.