Moje konto
Praca dla fizjoterapeuty [zarobki, oferty]: jak wygląda i jak nim zostać?

Praca dla fizjoterapeuty [zarobki, oferty]: jak wygląda i jak nim zostać?

Ile zarabia fizjoterpauta i gdzie szukać ofert pracy? Jak napisać skuteczne CV i co zrobić, by móc wykonywać zawód fizjoterapeuty? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że około roku 2026 należy się spodziewać braków fizjoterapeutów w Polsce.

 

Jest to związane z rosnącą świadomością społeczną, starzeniem się społeczeństwa i ograniczaniem naboru na studia z zakresu fizjoterapii.

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz więcej Polaków uprawia sport, co wiąże się z różnego rodzaju urazami.

 

Te prognozy mogą napawać optymizmem osoby, które marzą o pracy fizjoterapeuty.

 

Czy rzeczywiście jest to ścieżka kariery dla Ciebie?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • jak zostać fizjoterapeutą i jaki jest jego zakres obowiązków
 • ile zarabia fizjoterapeuta
 • gdzie szukać ofert pracy dla fizjoterapeuty i jak złożyć prywatny gabinet fizjoterapii
 • jak napisać CV i list motywacyjny fizjoterapeuty, aby zdobyć pracę.

 

Chcesz od razu napisać CV i list motywacyjny fizjoterapeuty? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

praca fizjoterapeuta

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Jak zostać fizjoterapeutą? Na czym polega praca fizjoterapeuty?

 

W ostatnich latach dużo mówiło się o fizjoterapeutach w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.

 

Obecnie, fizjoterapeuta to tzw. zawód regulowany i aby uzyskać prawo jego wykonywania należy spełnić szereg wymagań. Jakich?

 

 • mieć pełną zdolność do czynności prawnych
 • cieszyć się stanem zdrowia pozwalającym na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty
 • posiadać wymagane kwalifikacje potwierdzone dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności
 • znać język polski w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

 

Wątpliwości może budzić wymóg posiadania kwalifikacji potwierdzonych dyplomem, ponieważ jest on zależny od tego, kiedy rozpocząłeś naukę.

 

Jeśli jeszcze nie rozpocząłeś nauki i zastanawiasz się nad wyborem fizjoterapii, sprawa jest prosta.

 

Osoby, które rozpoczęły (lub rozpoczną) naukę po 1 października 2017 r., aby uzyskać prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty, muszą:

 

 • ukończyć jednolite 5-letnie studia wyższe w zakresie fizjoterapii
 • odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową
 • uzyskać tytuł magistra oraz zdać z wynikiem pozytywnym Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF).

 

Łatwiejsza ścieżka czeka osoby, które rozpoczęły studia między 30 września 2012 r. a 1 października 2017 r. Do potwierdzenia kwalifikacji wystarczy im tytuł licencjata.

 

Nieco więcej szczęścia mają również fizjoterapeuci, którzy ukończyli szkołę policealną i uzyskali tytuł zawodowy technika fizjoterapii przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (czyli przed 31 maja 2016 r.).

 

Szczegółowy opis warunków, na jakich można uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów (w zależności od rodzaju wykształcenia i czasu zakończenia nauki), znajdziesz na stronie biznes.gov.pl.

 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

 

W skrócie, praca fizjoterapeuty polega na diagnozowaniu schorzeń i urazów pacjentów oraz dobieraniu i prowadzeniu odpowiedniej formy terapii.

 

Zgodnie z ustawą, fizjoterapeuci udzielają świadczeń zdrowotnych takich jak:

 

 • diagnostyka funkcjonalna pacjenta
 • kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie fizykoterapii
 • kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie kinezyterapii
 • kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie masażu
 • dobieranie wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta
 • nauczanie pacjentów jak posługiwać się wyrobami medycznymi
 • wydawanie opinii i orzeczeń odnośnie do stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii oraz przebiegu procesu fizjoterapii.

 

A jak wygląda to w praktyce?

 

Podczas pierwszego kontaktu z pacjentem, fizjoterapeuta zazwyczaj przeprowadza wywiad oraz badanie manualne i na ich podstawie wystawia diagnozę.

 

Często posiłkuje się przy tym wynikami badań, np. zdjęciem RTG lub USG, które wcześniej zlecił lekarz (np. ortopeda).

 

Podczas pierwszego spotkania ustalany jest również plan i cel terapii.

 

Kolejne wizyty polegają przede wszystkim na zlecaniu i nadzorowaniu ćwiczeń, które wykonuje pacjent.

 

Marzy Ci się praca związana z medycyną? Zajrzyj do naszych pozostałych poradników. Dowiesz się w nich, jaką ścieżkę edukacji wybrać, ile możesz zarobić w poszczególnych zawodach i gdzie szukać ofert pracy:

 

 

2

Praca fizjoterapeuta — zarobki

 

Zastanawiasz się, ile zarabia fizjoterapeuta i czy w ogóle warto wybrać ten zawód?

 

Ile zarabia fizjoterapeuta?

 

Mediana miesięcznych zarobków fizjoterapeutów wynosi 3440 zł brutto. Jednocześnie 25% najgorzej wynagradzanych fizjoterapeutów zarabia poniżej 2920 zł brutto, a kolejne 25% najlepiej zarabiających — powyżej 4090 zł brutto. Tak podaje serwis Wynagrodzenia.pl (dane ze stycznia 2020 r.).

 

 

Warto też wspomnieć, że płaca minimalna dla fizjoterapeutów, zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wynosi obecnie 2496 zł brutto.

 

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zapowiada podwyżki dla fizjoterapeutów. Resort przekonuje, że w 2021 r. fizjoterapeuta ze specjalizacją będzie mógł liczyć na zarobki rzędu 5278 zł brutto, natomiast bez specjalizacji — 3670 zł brutto.

 

A ile zarabia fizjoterapeuta prywatnie za jedną sesję z pacjentem (mając np. własny gabinet)?

 

Oczywiście wiele zależy od jego doświadczenia, opinii pacjentów i miejscowości, w której pracuje.

 

W Warszawie zarobki będą wahały się od ok. 80 do 150 zł brutto za sesję. Dla porównania, w Rzeszowie stawki będą znacznie niższe — około 40–80 zł brutto.

 

Zarobki fizjoterapeuty za granicą

 

Praca w Niemczech to dobry wybór dla fizjoterapeuty. Może on tu zarobić średnio 11000 zł brutto miesięcznie.

 

Na jeszcze lepszą pensję mogą liczyć osoby pracujące w Anglii — średnie zarobki w fizjoterapii to ponad 16000 zł brutto.

 

Przed Tobą pierwszy dzień w nowej pracy? Sprawdź, jak poradzić sobie ze stresem i zrobić dobre wrażenie: Pierwszy dzień w nowej pracy — jak się zachować? (20+ porad na stres).

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Oferty pracy dla fizjoterapeuty. Jak szybko znaleźć pracę albo założyć prywatny gabinet fizjoterapii?

 

Szukając pracy wiele osób po prostu wpisuje w Google „praca fizjoterapeuta warszawa”, „fizjoterapeuta praca” lub „fizjoterapia praca”.

 

Jednak w ten sposób trafia się na najbardziej oblegane ogłoszenia.

 

Jeśli chcesz szybko zacząć budować swoją markę i zdobyć klientów, przede wszystkim powinieneś założyć konto w takich serwisach jak ZnanyLekarz.pl lub RankingLekarzy.pl.

 

Dzięki tym „porównywarkom” łatwiej będzie Cię odnaleźć i zapisać się na wizytę. Zbierzesz również pierwsze opinie i oceny od pacjentów.

 

Kolejnym krokiem powinno być przejrzenie stron z ofertami pracy placówek medycznych i firm, w których chciałbyś pracować najbardziej.

 

Przykładowe strony z ogłoszeniami:

 

 

Warto odwiedzić także serwis Fizjoterapia.pl, w którym znajdziesz zakładkę z ofertami pracy nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Francji i innych krajach Unii Europejskiej.

 

Jeśli nie znalazłeś ciekawej oferty w ten sposób, zajrzyj do jednego z popularnych portali z ogłoszeniami, np.:

 

 

Sporo ofert dla fizjoterapeutów znajdziesz także w stworzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Centralnej Bazie Ofert Pracy.

 

Powinieneś również zapisać się do grup na Facebooku, w których publikowane są m.in. informacje o pracy dla fizjoterapeutów. Najpopularniejsze z nich to:

 

 

Jeśli jesteś studentem, nie bój się odwiedzić biura kariery swojej uczelni. Bardzo możliwe, że czekają tam na Ciebie atrakcyjne propozycje praktyk i staży.

 

Jak założyć prywatny gabinet fizjoterapii

 

To zdecydowanie najbardziej opłacalna forma pracy dla fizjoterapeuty, jednak wymagająca inwestycji sporej sumy pieniędzy, czasu i wysiłku.

 

W założeniu własnego gabinetu fizjoterapii znacząco pomaga Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które przygotowało specjalną stronę (tutaj) z wyczerpującymi poradnikami dla fizjoterapeutów.

 

Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, dopasowane do formy działalności, którą chcesz prowadzić (np. nierejestrowaną).

 

Dodatkowo, przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, które pomogą Ci w założeniu własnej działalności gospodarczej: Własna działalność gospodarcza — zakładanie firmy krok po kroku.

 

Od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz częstych błędów i poznaj skuteczne sposoby na zainteresowanie pracodawcy: Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy.

 

4

Jak napisać CV i list motywacyjny fizjoterapeuty?

 

Chociaż może się to wydawać dziwne, podczas szukania pracy liczą się nie tylko Twoje umiejętności, doświadczenie czy też ukończone kursy.

 

Ważne jest również to, w jaki sposób opiszesz je w CV oraz liście motywacyjnym.

 

Jeśli nie wyróżnisz się na tle innych kandydatów, pracodawca może przeoczyć Twoją aplikację.

 

Jak zwrócić jego uwagę?

 

O tym, jak napisać wyróżniające się CV i list motywacyjny fizjoterapeuty, piszemy szczegółowo w naszym poradniku: CV i list motywacyjny fizjoterapeuty — 7 rad jak napisać (Wzór, Przykłady).

 

Powinieneś także dowiedzieć się, w jaki sposób dopasować CV do oferty pracy, aby pracodawca zobaczył w Tobie kandydata idealnego. Wyjaśniamy to krok po kroku w artykule: Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? (5 porad + Przykłady).

 

Dodatkowym sposobem na wyróżnienie CV, jest napisanie tzw. podsumowania zawodowego. Tutaj dowiesz się, co to jest i jak je przygotować: Cele zawodowe i podsumowanie w CV — wzór jak napisać (+ Przykłady).

 

Powinieneś również zadbać o profesjonalny wygląd CV i listu. Unikaj bloków tekstu, literówek oraz błędów ortograficznych. Czytelnie wyróżnij poszczególne sekcje, stosuj nazwy kategorii, pogrubienia i punktory. Pomoże Ci w tym profesjonalny CV szablon.

 

Takie CV i list motywacyjny dla fizjoterapeuty łatwo przygotujesz w naszym kreatorze. Znajdziesz tam profesjonalne szablony do wypełnienia i przykłady do wykorzystania. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Pamiętaj, aby do CV zawsze dodać klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych. Jej brzmienie znajdziesz w artykule: Aktualna klauzula CV — treść i praktyczne wskazówki.

 

Jesteś w trakcie szukania pracy w fizjoterapii? Masz własne obserwacje lub wnioski i chciałbyś się nimi podzielić? Zostaw swój komentarz poniżej!

Oceń mój artykuł: praca fizjoterapeuta
Średnia: 3.91 (67 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły