Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
To nie znaczy, że ominą Cię wszystkie formalności.
Zanim wyjedziesz do pracy w Niemczech, dobrze, jeśli zaopatrzysz się w te dokumenty:
formularz U2 (PD U2) — unijny dokument potwierdzający
prawo do zachowania zasiłku w trakcie poszukiwania pracy w innym państwie
członkowskim UE przez okres 3 miesięcy (za zgodą 6 miesięcy).
Karta EKUZ — Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego, która poświadcza
uprawnienia ubezpieczonego do świadczeń zdrowotnych.
CV wraz ze świadectwem pracy od poprzednich pracodawców. Jeśli nie masz CV, stwórz je w naszym kreatorze CV (tutaj). Narzędzie pomaga napisać CV w języku niemieckim.
Wskazówka: Dużo ciekawych informacji na temat życia i pracy w Niemczech znajdziesz na stronie niemieckiej ambasady w Polsce.
Jak już wyjedziesz do Niemiec, pamiętaj o dwóch uber-ważnych sprawach:
Obowiązek meldunkowy — jeśli przebywasz w RFN dłużej niż tydzień-dwa (jest to zależne od miasta) i plaujesz zostać tu więcej niż 3 miesiące, musisz się zameldować. W zależności od landu trzeba udać się do Bürgeramt, Ordnungsamt lub Einwohnermeldeamt.
Ubezpieczenie zdrowotne — musisz być ubezpieczony, bo w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przebywasz tu tylko czasowo, a składki zdrowotne płacisz w Polsce.
Czy do pracy w Niemczech niezbędna jest znajomość języka?
Jein.
Wszystko zależy od tego, jakiej pracy się podejmujesz.
Jeśli chcesz opiekować się starszymi ludźmi, po prostu musisz znać choć trochę ich język.
Z drugiej strony, zdarza, że w dużych międzynarodowych firmach z siedzibą w Niemczech połowa pracowników nie zna języka tego kraju. W końcu i tak wszystkie rozmowy odbywają się po angielsku.
Inne źródła sugerują, że bez znajomości niemieckiego, ciężko jest znaleźć pracę nie najniższego szczebla.
Na tej stronie możesz wyszukać oferty pracy w NIemczech, które wymagają znajomości konkretnych języków (również polskiego).
Pamiętaj, że nie liczą się wyłącznie wymogi pracodawcy, ale też Twój własny komfort.
Jeśli chociaż trochę porozumiewasz się po niemiecku, na pewno łatwiej odnajdziesz się w nowej rzeczywistości.
Brak znajomości języka to zawsze przeszkoda.
Poza tym jestem pewna, że jeśli wpiszesz do CV poziom języka obcego, a w tym przypadku — niemieckiego, zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.
Ofert jest naprawdę bardzo dużo, więcej niż w najdłuższym niemieckim wyrazie (Donaudampfschiffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft).
Przede wszystkim zacznij od tych stron z ogłoszeniami:
Prawie dwie trzecie gospodarstw, które zajmują się produkcją owoców i warzyw, skarży się na niedobory pracowników. Brak ludzi do pracy oznacza przy tym gigantyczne straty dla rolnictwa.
Ważna sprawa — żeby dostać dobrą pracę jako elektryk w Niemczech, trzeba mieć niemieckie uprawnienia.
Chodzi o certyfikat CSS (ang. Safety Checklist for Contractors), którego wymagają niemieccy pracodawcy.
To swojego rodzaju szkolenie BHP, które kończy się wydaniem uprawnień i poświadcza, że wiesz, jak przestrzegać obowiązujących standardów bezpiecznej pracy.
Tutaj możesz się dowiedzieć więcej na temat przebiegu szkolenia i zapisać na kurs.
Spodziewaj się kosztów w wysokości około 1 000 złotych.
Wskazówka: Uprawnień SCC wymagają pracodawcy w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji oraz krajach skandynawskich.
Odwiedź również strony, które wyliczyłam na początku rozdziału.
Praca opieka — Niemcy
Jeśli chcesz pojechać do Niemiec, by podjąć pracę jako opiekunka/opiekun, rozważ najpierw te kwestie:
Po pierwsze — niemiecki sektor opieki zdrowotnej zatrudnia siedem milionów pracowników i jest jednym z największych pracodawców w kraju. To tutaj jest najwięcej wolnych miejsc pracy.
Poza lekarzami Niemcy poszukują również innych pracowników służby zdrowia, w szczególności pielęgniarek i opiekunów.
Po trzecie — trzeba bardzo uważać na pośredników. Okazuje się, że niektóre agencje pracy są nieuczciwe i wypłacają niepełne wynagrodzenie, nie oferując przy tym dostatecznej opieki w przypadku np. wypadków.
Ten ostatni punkt brzmi groźnie jak kompozycje Wagnera. Ale warto wziąć go pod uwagę, zanim zaczniesz szukać pracy w Niemczech jako opiekunka.
Pamiętaj więc przede wszystkim o tym, żeby przede wyjazdem poduczyć się niemieckiego. Praca jako opieka w Niemczech w polskiej rodzinie zdarza się bardzo rzadko. Na koniec kilka rad na temat pisania CV po niemiecku.
Po drugie — pamiętaj o tym, żeby zawrzeć w CV podsumowanie zawodowe. To taka krótka sekcja na samej górze, która przyciąga wzrok rekrutera i zawiera skrót informacji o kandydacie.
Po trzecie — dopasuj CV do oferty pracy. Pokaż, że naprawdę zależy Ci na tej konkretnej pracy, a nie, że wysyłasz wszędzie ten sam dokument, z nadzieją, że ktoś się odezwie.
Wiesz już wszystko?
Od pisania CV przez szukanie ogłoszeń po warunki pracy?
Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoim doświadczeniem z wyjazdu do pracy w Niemczech.
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.
Newsletter InterviewMe
Wrzuć wyższy bieg kariery dzięki poradom i wskazówkom od międzynarodowych ekspertów.
Super, że dołączasz! Sprawdź skrzynkę i miłej lektury!
Użyj programu do pisania CV, aby szybko stworzyć życiorys, który zainteresuje pracodawcę. W tej aplikacji znajdziesz praktyczne porady, ponad 350 szablonów do wypełnienia, wykadrujesz i dodasz do CV zdjęcie oraz pobierzesz dokument w PDF. Napiszesz także CV np. po angielsku.