Działalność nierejestrowana 2024: co to? Jakie zasady?
Stwórz CV terazJeśli udzielasz korepetycji, sprzedajesz rękodzieło lub po prostu nie chcesz zakładać firmy, możesz wybrać prowadzenie działalności nierejestrowanej. Taka firma „na próbę” jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które na swoich usługach nie zarabiają kokosów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest działalność nierejestrowana
- czy można godzić prowadzenie działalności nierejestrowanej i pracę na etacie
- czy prowadząc działalność nierejestrowaną, trzeba wystawiać rachunek lub fakturę.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Co to jest działalność nierejestrowana i kto może ją wykonywać?
Działalność nierejestrowana to świetne rozwiązanie dla osób, które zajmują się drobną wytwórczością, udzielaniem korepetycji lub inną działalnością zarobkową, ale zarabiają na niej na tyle niewiele, że nie chcą zakładać firmy.
Nierejestrowana działalność (nie gospodarcza!) bywa też nazywana „firmą na próbę”. To dlatego, że pozwala przetestować, jak wygląda prowadzenie firmy w małej skali. Od 30 kwietnia 2018 roku (w dniu wprowadzenia w życie Konstytucji Biznesu) można świadczyć usługi i sprzedawać bez konieczności formalnego zakładania firmy w ramach działalności nierejestrowanej.
Nierejestrowana działalność — kto może ją prowadzić?
Żeby móc wykonywać nierejestrowaną działalność gospodarczą, trzeba spełnić następujące warunki:
- być osobą fizyczną
- osiągać przychody z działalności nieprzekraczające w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia
- nie wykonywać działalności w ramach spółki cywilnej
- nie prowadzić działalności regulowanej
- w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywać działalności gospodarczej.
Musisz wiedzieć, że po przekroczeniu limitu przychodów, Twój mały biznes zostanie uznany za działalność gospodarczą. W takim przypadku trzeba już zarejestrować firmę. Masz na to tylko 7 dni.
Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić również:
- nieletni
- bezrobotni
- urzędnicy
- rolnicy
- emeryci.
Jak założyć działalność nierejestrowaną?
Żeby prowadzić działalność nierejestrowaną, nie trzeba rejestrować się w żadnym z urzędów. Nie trzeba również płacić ZUS-u czy dokonywać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ani do Krajowego Rejestru Sądowego.
Działalność nierejestrowana a VAT
Osoby, które prowadzą działalność nierejestrowaną, są zwolnione z podatku VAT. Istnieją jednak zajęcia, które zobowiązują do rejestracji jako czynny podatnik VAT, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Są to:
- usługi prawnicze
- usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego
- usługi jubilerskie
- usługi ściągania długów, w tym factoringu
- hurtowa i detaliczna sprzedaż części do samochodów i motocykli
- internetowa sprzedaż preparatów kosmetycznych, toaletowych, sprzętu gospodarstwa domowego, wyrobów elektronicznych i optycznych.
Działalność nierejestrowana — rachunek, faktura?
Wielką zaletą działalności nierejestrowanej jest brak papierologii. Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT, nie musisz wystawiać ani rachunku, ani faktury. Może się zdarzyć, że Twój klient będzie tego od Ciebie wymagał. Wtedy taka faktura musi zawierać następujące dane:
- data wystawienia
- numer kolejny rachunku
- dane sprzedawcy i nabywcy (opcjonalnie adresy sprzedawcy i kupującego)
- data sprzedaży
- określenie rodzaju i liczby towarów lub wykonanych usług oraz ich ceny jednostkowe
- kwota do zapłaty.
Jeśli chodzi o Twoje dane, to wystarczy, że na fakturze będzie widniało Twoje imię i nazwisko. Nie trzeba wpisywać numeru PESEL ani adresu.
Działalność nierejestrowana a koszty uzyskania przychodu
W działalności nierejestrowanej płacisz podatek dochodowy, a więc możesz odliczyć wydatki poniesione dla celów działalności. Żeby odpisać koszty od podatku, warto więc zbierać faktury i prowadzić ewidencję przychodów i kosztów.
Zobacz też: Własna działalność gospodarcza — zakładanie firmy krok po kroku
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Działalność nierejestrowana, czyli firma na próbę a praca na etacie
Pracując na etacie, możesz w „międzyczasie” rozkręcać własny mały biznes. Nie ma zakazu prowadzenia działalności nierejestrowanej dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Trzeba tylko opamiętać o kilku kwestiach.
Po pierwsze — żadna działalność zarobkowa nie może wpływać negatywnie na realizowanie obowiązków w pracy etatowej. Po drugie — niektóre firmy wprowadzają w umowach z pracownikami zakaz konkurencji. Jeśli więc Twoja działalność może być w jakiś sposób konkurencyjna w stosunku do działalności Twojego pracodawcy, będziesz musiał wybrać jedno z dwojga.
Zawsze też warto po prostu poinformować pracodawcę o tym, że prowadzisz działalność nierejestrowaną. Wtedy wszystko będzie jasne i legalne.
Zobacz też: Przychód a dochód — wyjaśnienie pojęć i różnice [Jak obliczyć?]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj wiadomość na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.