Moje konto
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne 2022 - wysokość składki

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne 2022 - wysokość składki

Jeśli interesuje Cię dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, sprawdź, jakie są miesięczne koszty składek i jak można ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego ubezpieczenie zdrowotne to coś, na czym wielu z nas bardzo zależy. Jeśli nie ubezpiecza Cię pracodawca, możesz wziąć sprawy w swoje ręce.

 

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wyleczy Cię z obaw o ewentualne problemy z dostępem do państwowych usług medycznych. 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
 • jak ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ
 • jakie druki trzeba wypełnić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Co to jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i ile kosztuje?

 

Z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego korzystają ci, którym pracodawca nie odprowadza obowiązkowych składek zdrowotnych na ZUS. Są to często np. osoby zatrudnione na umowę o dzieło, wolontariusze lub obcokrajowcy.

 

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek Cię ubezpieczyć — dlatego mówimy tu o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

 

Jeśli masz np. umowę o dzieło i nikt nie opłaca za Ciebie składek na ZUS, możesz zrobić to sam — w ramach dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Wskazówka: Do dobrowolnego ubezpieczenie zdrowotnego można zgłosić żonę lub męża i dzieci, a także rodziców lub dziadków, jeśli pozostają z ubezpieczonym w jednym gospodarstwie domowym.

Ubezpieczać się czy nie?

 

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, w razie choroby lub wypadku skorzystasz z bezpłatnej opieki medycznej w publicznych placówkach zdrowia. 

 

Jeśli nie opłacałeś składek — leczenie będzie Cię sporo kosztowało (cenniki usług medycznych dla osób nieubezpieczonych znajdują się na stronach konkretnych placówek). Wyjątkiem od tej reguły jest stan pandemii.

 

Jak czytamy na stronach rządowychkażdy ma prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej (np. leków) i badań sanitarno-epidemiologicznych (np. testów), które są związane z COVID-19.

 

Zobacz też: Umowa zlecenie 2021 - wzór z danymi. Jakie składki i urlop?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ — wysokość składki

 

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ zmienia się co kwartał i wynosi 9% wartości miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Aktualne dane podawane są np. tutaj.

 

W okresie od 1.04.2021 do 30.06.2021 składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ to 510,80 zł miesięcznie. 

 

Zobacz też: Zwolnienie lekarskie [L4] po ustaniu zatrudnienia jest możliwe?

 

3. Jak ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ?

 

O przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego możesz ubiegać się w placówce Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) — oto lista oddziałów NFZ w całym kraju. Trzeba się tam udać z wypełnionym wnioskiem (pobierzesz go tutaj).

 

Poza wnioskiem potrzebne Ci będą również:

 

 • dokument potwierdzający twoją tożsamość, np. dowód osobisty

 

Oraz w zależności od Twojej sytuacji:

 

 • poświadczenie wygaśnięcia poprzedniego tytułu do ubezpieczenia, np. świadectwo pracy
 • potwierdzenie zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarcze
 • decyzja o utracie statusu osoby bezrobotnej, inaczej o wyrejestrowaniu z Powiatowego Urzędu Pracy
 • decyzja o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Po przedstawieniu w oddziale NFZ niezbędnych dokumentów dostaniesz do podpisania umowę. Będzie to umowa na czas nieokreślony, którą możesz rozwiązać kiedy zechcesz. 

 

Ale jest tu jeszcze mały haczyk, a mianowicie — opłata dodatkowa.

 

Kwota, którą musisz wpłacić na konto właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zależy od tego, jak długą miałeś przerwę w opłacaniu składek zdrowotnych i wynosi:

 

 • 20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki — jeśli przerwa w opłacaniu składki zdrowotnej wynosi od 3 miesięcy do roku 
 • 50% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki — jeśli przerwa w opłacaniu składki zdrowotnej wynosi powyżej roku i do 2 lat
 • 100% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki — jeśli przerwa w opłacaniu składki zdrowotnej wynosi od 2 do 5 lat
 • 150% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki — jeśli przerwa w opłacaniu składki zdrowotnej wynosi od od 5 do 10 lat
 • 200% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki — jeśli przerwa w opłacaniu składki zdrowotnej wynosi więcej niż 10 lat.

 

Tę opłatę trzeba uiścić dlatego, żeby nie było sytuacji, w których ktoś decyduje się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne tylko po to, by odbyć w konkretnym czasie leczenie, a potem po prostu z opłacania składek zrezygnować. 

 

Co dalej? Po zawarciu umowy z NFZ o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym masz 7 dni na złożenie w ZUS-e wypełnionego druku ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego). W tym druku trzeba wpisać kod tytułu ubezpieczenia 24 10 x x. 

 

Następnie — trzeba przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA. W tym druku deklarujesz wysokość opłacanych składek za każdy miesiąc dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pełną instrukcję jak wypełnić druk ZUS DRA znajdziesz w tych dokumentach przygotowanych przez ZUS

Wskazówka: Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne opłaca się w terminie do 15 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

I to wszystko. Brzmi jak długa procedura, ale zarówno ZUS jak i NFZ przygotowały w tej sprawie bardzo jasne instrukcje. 

 

Pamiętaj, że poza dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym istnieje również ubezpieczenie oferowane przez prywatne firmy. Tu możesz porównać ceny polis ubezpieczeniowych. 

 

Zobacz też: Urlop bezpłatny 2021 a ubezpieczenie i urlop wypoczynkowy

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Średnia: 3.7 (10 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły