Moje konto
Składka zdrowotna 2021 - wysokość. Jakie zmiany w 2022?

Składka zdrowotna 2021 - wysokość. Jakie zmiany w 2022?

Tutaj dowiesz się, czym jest składka zdrowotna i jaka jest jej wysokość w 2021 roku, jaka jej część jest odliczana od podatku i jakie zmiany są planowane.

Często narzekamy na państwową opiekę zdrowotną, jednak niemal każdy pracownik lub samozatrudniony musi opłacać składkę zdrowotną na ubezpieczenie.

 

Jednocześnie wiele osób nie wie, jak wylicza się tę opłatę i jaka jest wysokość. A co najistotniejsze — że jak na razie można ją odliczyć od podatku dochodowego.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • czym jest składka zdrowotna ZUS
  • jaka jest wysokość składki zdrowotnej w 2021 roku i jaka jej część jest odliczana od podatku
  • jakie zmiany w kwestii składki zdrowotnej są planowane na 2022 rok.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Składka zdrowotna — co to jest?

 

Składka zdrowotna to jedna z obowiązkowych składek ZUS, do której regulowania zobowiązani są przedsiębiorcy oraz pracownicy. Opłacanie składki zdrowotnej oznacza objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, które gwarantuje możliwość korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Składka zdrowotna nie jest tym samym, co składka na ubezpieczenie chorobowe. Ta druga opłata jest dobrowolna i umożliwia uzyskanie zasiłku chorobowego czy też macierzyńskiego.

 

Uwaga: Warto wiedzieć, że osoby mające umowę o dzieło, a także obcokrajowcy, mogą skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

 

Ile wynosi składka zdrowotna? Dowiesz się tego w kolejnym rozdziale.

 

Zajrzyj także do naszego poradnika: Ubezpieczenie zdrowotne — kto mu podlega i co daje?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Wysokość składki zdrowotnej w 2021 roku

 

Zgodnie z informacją ZUS, składka zdrowotna w 2021 roku wynosi 9% tzw. podstawy wymiaru i jest niepodzielna.

 

Czym jest podstawa wymiaru? W przypadku przedsiębiorców jest to 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku. W 2021 r. jest to 75% z 5656,51 zł czyli 4242,38 zł. Składkę zdrowotną na dany rok otrzymujemy więc z równania 9% x 4242,38 zł = 381,81 zł.

 

Składka zdrowotna 2021 dla przedsiębiorców wynosi więc 381,81 zł miesięcznie.

 

Co ważne, 381,81 zł za ubezpieczenie zdrowotne zapłacą również przedsiębiorcy opłacający składki od preferencyjnej podstawy nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, a także korzystający z „ulgi na start” lub „mały ZUS”.

 

W przypadku pracowników składka zdrowotna to również 9%, jednak jest ona wyliczana na podstawie wynagrodzenia. Oznacza to, że im więcej zarabiasz, tym wyższą składkę zdrowotną płacisz.

 

Składka zdrowotna do odliczenia

 

Jak wyjaśniają eksperci Krajowej Informacji Skarbowej, podatnik który opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne (lub potrącał mu je płatnik), ma prawo odliczyć te składki od podatku dochodowego.

 

Kwota składki zdrowotnej, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Pokazaliśmy to na przykładzie poniżej.

 

Składka zdrowotna 2020 do odliczenia:

 

11 x 312,02 zł (75% podstawy wymiaru składki za 2020 r.) + 294,78 zł (75% podstawy wymiaru składki za 2019 r.) = 3727 zł

 

Uwaga: Przy obliczaniu składki zdrowotnej do odliczenia uwzględniamy grudzień 2019 r., ponieważ składkę opłaca się już w styczniu 2020 r. Z kolei nie uwzględniamy grudnia 2020 r., ponieważ składka jest opłacana już w 2021 r.

 

Łączna kwota składek zdrowotnych do odliczenia za rok 2020 wynosi więc 3727,00 zł.

 

Co ciekawe, w momencie wprowadzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, możliwe było odliczanie ich od podatku dochodowego w całości. Zaczęło się to jednak zmieniać w 2001 r. Od 2007 r. składka zdrowotna wynosi już 9% podstawy wymiaru, a od podatku odliczamy tylko 7,5%.

 

Może Cię także zainteresować: Najniższa krajowa — ile wynosi minimalne wynagrodzenie?

 

3. „Polski ład” a składka zdrowotna

 

W maju 2021 r. rząd PiS zapowiedział wprowadzenie nowego programu społeczno-gospodarczego „Polski Ład”.

 

Politycy zapowiedzieli m.in. zniesienie ryczałtu na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Oznacza to, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, nie będą już płacić stałej składki, lecz będzie ona uzależniona od wysokości ich dochodu (tak jak obecnie w przypadku pracowników).

 

Dodatkowo, w 2022 r. ma zniknąć możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego.

 

Wejście w życie tych propozycji oznaczałoby podwyższenie obciążeń podatkowych zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

 

Krótko po ogłoszeniu „Polskiego Ładu”, rząd zaczął wprowadzać do niego pierwsze poprawki. Obecnie rozważa się pozostawienie stawki ryczałtowej dla samozatrudnionych, którzy zarabiają dużo, ale mają niskie koszty działalności. Podstawą wymiaru byłaby jednak cała średnia pensja, a nie jak obecnie — 75% (przykładowo, w 2021 r. oznaczałoby to wzrost składki z 381,81 zł do ok. 509 zł).

 

Może Cię również zainteresować: Kuroniówka — komu należy się zasiłek dla bezrobotnych?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A według Ciebie, jaka powinna być wysokość składki zdrowotnej i jak powinna być ona wyliczana? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej.

Oceń mój artykuł: skladka zdrowotna
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Referencje dla pracownika - wzór jak napisać pozytywną opinię

Referencje dla pracownika - wzór jak napisać pozytywną opinię

Dowiedz się, jak napisać profesjonalne referencje dla pracownika, zobacz wzór oraz przykład listu referencyjnego i sprawdź, czym różnią się one od opinii o pracowniku. W artykule znajdziesz także wskazówki jak napisać list polecający dla praktykanta i stażysty oraz rekomendacje po angielsku.