Moje konto
Podanie o podwyżkę wynagrodzenia - wzór wniosku, argumenty i 15 rad

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia - wzór wniosku, argumenty i 15 rad

Ciekawe i ambitne obowiązki, przyjacielska atmosfera, prestiżowe projekty - to wszystko jest bardzo ważne w codziennej pracy.

 

Jednak nie oszukujmy się.

 

Dla wielu (a nawet większości) pracowników kluczowa jest pensja.

 

Niestety pracodawcy zazwyczaj niechętnie przyznają podwyżki. Szczególnie pracownikom, którzy o nie nie proszą.

 

Jeśli chcesz zarabiać lepiej, musisz wziąć sprawy w swoje ręce.

 

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać podanie o podwyżkę, kiedy o nią poprosić i jakich argumentów użyć, aby pracodawca zaakceptował Twój wniosek.

 

Do Twojego pracodawcy nie trafiają żadne argumenty i nie masz szans na podwyżkę? Warto pomyśleć o zmianie pracy! W naszym kreatorze stworzysz profesjonalne CV i list motywacyjny, które zainteresują najlepszych pracodawców (stwórz życiorys w 5 minut tutaj).

 

Podanie o podwyżkę

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

  

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 • jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia
 • jak wygląda wzór wniosku o podwyżkę
 • jakich argumentów użyć prosząc o podwyżkę pensji
 • kiedy warto poprosić o podwyżkę, aby mieć największe szanse na sukces negocjacji
 • co zrobić, kiedy przełożony odmówi podwyżki

 

1

Wzór podania o podwyżkę wynagrodzenia

 

Jeśli pracujesz w małej firmie i masz bezpośredni kontakt z przełożonym, a nawet właścicielem, podanie o podwyżkę raczej nie będzie Ci potrzebne.

 

Jednak w większych przedsiębiorstwach i korporacjach, w których wszystkie procesy są mocno sformalizowane, taki wniosek może być niezbędny.

 

W takiej sytuacji musisz pamiętać o określonych zasadach, które obowiązują przy tworzeniu pisma o podwyżkę.

 

Jak napisać podanie o podwyżkę? Powinno ono zawierać:

 

 • nazwę miejscowości, w której sporządzono dokument i datę
 • imię, nazwisko i stanowisko pracownika
 • imię i nazwisko przełożonego
 • dane firmy
 • tytuł (np. “Podanie o podwyżkę wynagrodzenia” lub “Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia”)
 • argumenty uzasadniające prośbę o podwyżkę
 • zwroty grzecznościowe
 • odręczny podpis

 

Poniżej znajdziesz wzór podania o podwyżkę, który możesz bezpłatnie wydrukować i pobrać do edycji w Wordzie lub jako PDF.

 

Oczywiście Twój wniosek nie musi być identyczny. Dopasuj go do swojego stanowiska, obowiązków, osiągnięć, kwalifikacji i pracodawcy.

 

Podanie o podwyżkę - wzór wniosku

 

Darmowy wzór podania o podwyżkę możesz pobrać w formacie DOC lub PDF tutaj

 

podanie o podwyżkę wzór

 

Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia - darmowy wzór do pobrania w PDF oraz DOC (tutaj)

 

Chcesz również dowiedzieć się, jak negocjować wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Porady z tego artykułu pomogą Ci wywalczyć lepszą pensję: "Jak negocjować wynagrodzenie? 13 rad, jak rozmawiać o pieniądzach" (czytaj)

 

2

Podanie o podwyżkę - argumenty, które przekonają pracodawcę (przykłady)

 

We wniosku o podwyżkę wynagrodzenia kluczowa nie jest jednak forma dokumentu, lecz skuteczne uzasadnienie podania i przekonujące argumenty.

 

To przede wszystkim od nich zależy, czy pracodawca zdecyduje się na podniesienie wynagrodzenia.

 

Pamiętaj jednak, że nie możesz iść na łatwiznę.

 

Jeśli Twoim argumentem będzie to, że “kolega zarabia więcej” lub “odejdziesz, jeśli nie dostaniesz podwyżki”, przełożony raczej nie przychyli się do prośby.

 

A więc jak prosić o podwyżkę?

 

Poniżej znajdziesz listę skutecznych argumentów do podania o podwyżkę.

 

 1. Masz nowe, nadprogramowe obowiązki i większą odpowiedzialność. Pokaż pracodawcy, że w ostatnim czasie otrzymałeś dodatkowe zadania, które pochłaniają dużo czasu i energii. Jeśli np. zacząłeś zarządzać zespołem i jesteś rozliczany z jego wyników, zwiększyła się również Twoja odpowiedzialność i powinno być to nagrodzone.

 

 1. Masz na koncie konkretne osiągnięcia. To najskuteczniejszy argument. Pokaż pracodawcy jakie usprawnienia i projekty opracowałeś, a następnie zrealizowałeś. Pozyskałeś cennego klienta? Przeprowadziłeś od początku do końca projekt, który przyniósł firmie duży zysk? Wpadłeś na pomysł, który przyniósł wymierne korzyści? Koniecznie pochwal się tymi osiągnięciami i podkreśl swoją rolę w ich realizacji.

 

 1. Podwyżka w związku z podniesieniem kwalifikacji. Podkreśl, że cały czas się rozwijasz i zyskujesz nowe, cenne umiejętności. Wspomnij o ukończonych kursach, szkoleniach i konferencjach, w których brałeś udział. Wyjaśnij w jaki sposób zdobyte kompetencji przekładają się na wydajniejszą pracę.

 

 1. Masz większe umiejętności od pracowników na podobnym stanowisku. Jeśli masz pewność, że wyraźnie przewyższasz kompetencjami współpracowników i jesteś niezastąpiony na swoim stanowisku, koniecznie o tym wspomnij.

 

 1. Uzyskałeś awans. Niektórzy pracodawcy stosują tzw. awans poziomy. Często oznacza to dodatkowe obowiązki i większą odpowiedzialność bez wzrostu pensji. W takiej sytuacji powinieneś zdecydowanie poprosić o podwyżkę. (W przypadku osób pracujących w szkole wysokość pensji wiąże się z awansem zawodowym nauczyciela).

 

 1. Jesteś kluczowy dla funkcjonowania i rozwoju firmy. Pokaż pracodawcy, w jaki sposób zapewniasz firmie sprawne działanie. Zarysuj również wizję przyszłości i wyjaśnij, jak Twoja praca wpłynie na rozwój przedsiębiorstwa.

 

 1. Pracujesz w firmie wiele lat i wciąż nie otrzymałeś podwyżki. Pracodawcy niechętnie dają podwyżki za to, że “pracujesz w firmie od dawna i dobrze wypełniasz swoje obowiązki”. Jednak jeśli nie dostałeś podwyżki od roku lub jeszcze dłużej, to moment, kiedy warto zadać sobie pytanie: “czy kiedykolwiek ją dostanę?”. Może być to dodatkowy argument w podaniu.

 

Chcesz zmienić pracę? Najlepszych pracodawców zainteresujesz profesjonalnym listem motywacyjnym. Z naszego artykułu dowiesz się, jak napisać list motywacyjny, który przyciągnie ich wzrok: "Jak napisać list motywacyjny do pracy. Przykłady listów i 8 rad eksperta" (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Kiedy prosić o podwyżkę wynagrodzenia?

 

Pamiętaj, że znaczenie ma również to, kiedy i w jakich okolicznościach złożysz podanie o podwyżkę.

 

Jeśli firma jest w kryzysie, atmosfera jest napięta i masowo zwalnia się pracowników, nie jest to dobry moment na prośbę o podwyższenie wynagrodzenia.

 

Kiedy zatem to zrobić?

 

Wniosek o podwyżkę najlepiej złożyć:

 

 1. Kiedy firma ma dobre wyniki finansowe. Jeśli masz pewność, że Twój pracodawca jest wyraźnie “na plusie”, prawdopodobieństwo otrzymania podwyżki jest znacznie wyższe.

 

 1. Od razu po spektakularnym sukcesie lub zdobyciu nowych kwalifikacji. Nie pozwól zapomnieć pracodawcy o Twoich osiągnięciach i “kuj żelazo póki gorące”.

 

 1. Na koniec roku finansowego w firmie. Podczas podsumowania roku i przy planowaniu budżetu na kolejne 12 miesięcy pracodawca może przewidzieć środki na podwyżki pensji. Po zamknięciu budżetu może być to niemożliwe.

 

 1. Kiedy odchodzi inny pracownik, a Ty przejmujesz jego obowiązki. Twój współpracownik właśnie odchodzi z pracy, a szef “zrzuca” na Ciebie jego obowiązki? To idealny moment, aby poprosić o podwyżkę.

 

 1. Przed podjęciem się nowego, wymagającego projektu. Pokaż pracodawcy, że nowe zadania będą wymagały od Ciebie uzyskania nowych kwalifikacji i dużego nakładu pracy.

 

 1. Wybierz odpowiedni dzień i godzinę. Jak przekonuje Forbes, o pieniądzach z przełożonym najlepiej rozmawiać w piątek rano. Nie rób tego z kolei w poniedziałek.

 

 1. Masz inne oferty pracy. Jesteś w komfortowej sytuacji i inni pracodawcy o Ciebie zabiegają? Jeśli jesteś pewien, że łatwo znajdziesz inne miejsce zatrudnienia, warto złożyć podanie o podwyżkę. Nic nie stracisz, a możesz tylko zyskać! Oczywiście we wniosku nie powinieneś wspominać o tym, że masz inne oferty. Taki szantaż może skończyć się otrzymaniem wypowiedzenia.

 

 1. Zbliża się okres, w którym firma przyznaje podwyżki. Wiesz, że w Twoim miejscu pracy podwyżki przyznaje się w czerwcu? Złóż podanie 2-3 miesiące wcześniej, aby pracodawca mógł się odpowiednio przygotować i zaplanować budżet.

 

Co zrobić, jeśli pracodawca odrzuci Twój wniosek o podwyżkę?

 

Przede wszystkim poproś przełożonego o uzasadnienie decyzji, a także informację, co musisz zrobić, aby uzyskać podwyżkę.

 

Wyznaczcie wspólnie cele i umówcie się na kolejne spotkanie, np. za 3 miesiące, aby zweryfikować efekty.

 

Ustal z pracodawcą również wysokość podwyżki lub bonusu w razie realizacji założonych celów.

 

Po rozmowie poproś o “pisemne” potwierdzenie ustaleń - np. w mailu.

 

Pamiętaj jednak, że tego typu ustalenia nie są wiążące i przy następnym spotkaniu znowu możesz obejść się smakiem.

 

Jeśli przełożony odmówił Ci podwyżki, warto zacząć powoli rozglądać się za innym pracodawcą. W naszym artykule znajdziesz wskazówki, jak zmienić pracę na lepszą: "Zmiana pracy - kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? 20 porad" (czytaj)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Ubiegałeś się kiedyś o podwyżkę? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej. Jakie według Ciebie błędy popełniają pracodawcy podczas negocjowania wynagrodzenia?

Oceń mój artykuł: podanie o podwyzke wzor wniosku
Średnia: 3.7 (112 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak negocjować wynagrodzenie [Lepsze zarobki na start lub podwyżka]

Jak negocjować wynagrodzenie [Lepsze zarobki na start lub podwyżka]

Przeczytaj nasz szczegółowy poradnik jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Zdradzę Ci 13 przydatnych wskazówek oraz mało znane ale skuteczne techniki, jak przekonać pracodawcę, aby zgodził się zapłacić Ci więcej. Przeczytaj koniecznie, jeśli chcesz otrzymywać lepsze oferty pracy.