Moje konto
Networking - co to jest? Jak zbudować sieć kontaktów?

Networking - co to jest? Jak zbudować sieć kontaktów?

Dowiedz się więcej na temat networkingu — na czym polegają te działania i jak skutecznie zdobywać wartościowe kontakty w swoim środowisku.

Networking to proces zdobywania znajomości w celu wymiany informacji i rozwijania kontaktów zawodowych lub społecznych. Chcesz znać najważniejsze osoby w Twoim środowisku biznesowym i trzymać rękę na pulsie? Lepiej zacznij networkingować!

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • czym jest networking
 • jakie znamy przykłady networkingu
 • w jaki sposób skutecznie nawiązywać kontakty zawodowe.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Networking — jak to się odbywa? Przykłady networkingu

 

Networking to dla wielu osób przykra konieczność. Jeśli jesteś introwertykiem, ciężko Ci będzie szybko nawiązywać znajomości z nieznanymi ludźmi — zwłaszcza gdy wszystko dzieje się w bardzo dynamicznym środowisku. 

 

Są też tacy, dla których networking jest przyjemnością. Ileż można się dowiedzieć od innych! Okazja do poszerzania wiedzy i dzielenia się nią to oczywista zaleta networkingu. 

 

Wszystko jednak zależy od warunków oraz naszego podejścia. Ciekawe badania przeprowadzone w USA wykazały, że networking realizowany naturalnie, a więc dzięki więziom społecznym np. między kolegami z pracy czy osobami z podobnego kręgu, przychodzi nam łatwo i daje wiele satysfakcji.

 

Z drugiej strony, wymuszony networking i taki, do którego obliguje nas sytuacja zawodowa, sprawia, że czujemy się dirty (takiego słowa użyto w badaniu — po polsku brudni). To oznacza, że warto być po prostu otwartym na znajomości w swojej branży, żeby nie trzeba było potem szukać kontaktów w sztuczny i nienaturalny sposób. 

 

Networking — przykłady 

 

Networking, rozumiany jako budowanie, utrzymywanie i wykorzystywanie relacji w celu osiągnięcia sukcesu w karierze, może być realizowany na różne sposoby. 

 

Przykładem networkingu jest:

 

 • wymiana wizytówek podczas spotkania biznesowego, w celu nawiązania ewentualnej współpracy
 • czas wykorzystywany na nawiązywanie znajomości biznesowych na konferencjach, targach, czy innych spotkaniach
 • komentowanie, zadawanie pytań, odpowiadanie na pytania w mediach społecznościowych
 • small talk pomiędzy ludźmi pracującymi w tej samej firmie (tak, nawet z pozoru błaha pogawędka w open space może być networkingiem)
 • nawiązywanie kontaktów zawodowych przez LinkedIn
 • dzielenie się wiedzą biznesową / zawodową z innymi
 • wymiana informacji kontaktowych z osobami, które mają zainteresowania w podobnych obszarach.

 

Jeśli któryś z tych przykładów networkingu wydaje Ci się do zrealizowania w ramach Twojej kariery, warto podjąć się takich działań. Tym bardziej że jak pokazują badania, networking ma związek z szybszym tempem wzrostu wynagrodzenia. To oznacza, że odpowiednie kontakty mogą sprawić, że kariera nabierze tempa.

 

Zobacz też: Jak napisać CV do pracy w 2021 roku? Wzór i porady eksperta

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Networking — dobre praktyki

 

Źle rozumiany networking może nasuwać skojarzenia z załatwianiem pracy po znajomości czy nepotyzmem. Ale tak naprawdę w pojęciu networkingu nie zawierają się tego typu zabiegi.

 

Budowanie relacji z osobami z danej branży to całkiem normalne i rozsądne zachowanie, które nie ma na celu osiągnięcia konkretnych korzyści. Bardziej chodzi tu o tworzenie środowiska przyjaznego ludziom zaangażowanym w daną tematykę.

 

Oczywiście — to wszystko sprzyja nowym możliwościom i warto z nich korzystać, jeśli tylko jest taka okazja. Warto jednak pamiętać, jak się zachować i co robić, by działać skutecznie.

 

Jak networkingować?

 

 1. Poznawaj ludzi dzięki swoim kontaktom — w ten sposób rozszerzysz sieć znajomości. Zawsze łatwiej wejść w dane środowisko, jeśli ktoś Cię przedstawi.

 

 1. Wykorzystuj media społecznościowe — w końcu po to powstały! Kontakty przez internet pozwalają uniknąć presji spotkania z kimś twarzą w twarz. Dlatego bądź aktywnym uczestnikiem grup na Facebooku, komentuj wpisy na LinkedInie, wchodź w dyskusje na Twitterze. Daj się poznać z jak najlepszej strony. 

 

 1. Nie proś o załatwienie sobie pracy — to zawsze oznacza strzał w stopę. Możesz prosić o informacje, które pomogą Ci w poszukiwaniu pracy. Twoim celem powinno być zbudowanie relacji. Jeśli w przyszłości pojawi się potencjalna okazja do zdobycia ciekawej posady, Twój kontakt może chcieć Cię polecić.

 

 1. Daj innym mówić — nie zarzucaj ich informacjami na swój temat. Kluczem do bycia dobrym rozmówcą jest bycie dobrym słuchaczem. Jeśli poprosiłeś inną osobę o radę lub opinię, daj jej możliwość udzielenia odpowiedzi. 

 

 1. Miej coś do opowiedzenia — w końcu networking to nie tylko zdobywanie kontaktów, lecz także dzielenie się wiedzą. Znajdź temat, którym może być zainteresowany Twój rozmówca i rozpocznij konwersację. 

 

Pamiętaj, że networking to proces ciągły — poznawanie nowych ludzi prowadzi do zdobywania kolejnych znajomości. Jeśli jesteś wytrwały i lubisz być w centrum wydarzeń, wiedząc co dzieje się w branży, networking jest dla Ciebie. 

 

Zobacz też: Autoresponder — jak ustawić treść Out of Office? [9 Przykładów]

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej. 

Oceń mój artykuł: networking
Średnia: 5 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

Przez networking do pracy za 100 000 dolarów [Prawdziwa historia]

Przez networking do pracy za 100 000 dolarów [Prawdziwa historia]

Poznaj Elle Torres, która zdobyła upragnioną pracę płatną ponad 100 tysięcy dolarów, przed trzydziestką, *zanim* skończyła studia. Dobra wiadomość? Elle użyła strategii, którą Ty też możesz zastosować, by za pomocą networkingu, dostać dokładnie tę pracę, o której marzysz.