
Milenialsi, pokolenie Z, Y, X, generacja baby boomers - kto to?
Kim są ludzie z pokolenia Z? Poznaj najnowsze raporty. Sprawdź, czego spodziewać się po generacji Z w pracy i czym różni się ona od pokolenia Y i milenialsów.
Zobacz, czym jest nepotyzm. Sprawdź definicję nepotyzmu, poznaj historię i skutki tego zjawiska. Przeczytaj więcej o znanych przykładach nepotyzmu.
Nepotyzm (od łac. nepos, czyli potomek) — faworyzowanie członków rodziny i znajomych przy obsadzaniu stanowisk. Zdarza się w wielu środowiskach, w tym w biznesie, polityce, rozrywce, sporcie oraz w kościele.
Pierwotnie pojęcie oznaczało uprzywilejowane traktowanie nieślubnych dzieci i krewnych przez hierarchów kościelnych. Dziś termin nepotyzm jest dużo szerszy i odnosi się również do załatwiania sobie pracy po znajomości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Nepotyzm w praktyce oznacza sytuację, w której ktoś ignoruje zasady rekrutacji czy wyboru kandydata na dane stanowisko i podstępem (lub jawnie) oferuje pracę członkowi swojej rodziny. Lub znajomemu. To oczywiście zjawisko negatywne, ponieważ zamyka drogę do zdobycia pracy i rozwoju kariery osobom, które mogą się na danym stanowisku sprawdzić lepiej.
Nepotyzm to rodzaj korupcji i ma bezpośredni związek z nadużywaniem władzy. Niestety jest stary jak istnienie instytucji państwowych i kościelnych. Miał miejsce już w średniowieczu i jest jedną z najstarszych form gry o władzę. W dodatku taką, w którą wciąż wielu chce grać, ignorując zasady fair play.
Z nepotyzmem wiążą się takie synonimiczne pojęcia, jak: chody, dojścia, fory, koligacje, koneksje, kumoterstwo, „plecy”, poplecznictwo, protekcjonizm, układy, wstawiennictwo, załatwiactwo, znajomości, kastowość, koteryjność, wpływy i zależności.
Dziennikarz New York Times zapytał w swoim felietonie: Dlaczego nie miałbyś faworyzować swoich ludzi — tych, których znasz i którym (w przeciwieństwie do obcych) ufasz? Powołał się na książkę „Against Fairness”, w której znajdują się tezy o naturalnej skłonności człowieka do faworyzowania bliskich, motywowanej ewolucyjnie i mającej potwierdzenie w dążeniu do przetrwania gatunku.
Można by się zagłębić w tego typu etyczne rozważania, gdyby nie ewidentne dowody na to, że nepotyzm po prostu szkodzi. I to zarówno pracownikom, jak i działaniu całych instytucji, w których to zjawisko występuje. Badania to wykazały, że jedną z jej konsekwencji jest pogłębiające się ubóstwo ubogich i zwiększone nierówności ekonomiczne w społeczeństwie.
Z polskich badań wynika, że nepotyzm psuje relacje międzyludzkie. Bezpośrednio przyczynia się do utraty uzdolnionych pracowników w firmach. Zjawisko nepotyzmu ma wykalkulowany charakter, ponieważ osoba, która faworyzuje kogoś przy obsadzeniu stanowiska, prędzej czy później będzie oczekiwała rewanżu lub odwdzięczenia się.
1. Konsekwencje nepotyzmu dla zespołu:
2. Konsekwencje nepotyzmu dla jednostek:
3. Konsekwencje nepotyzmu dla osoby poleconej:
4. Konsekwencje nepotyzmu dla firmy:
Jak widać, bycie zatrudnionym po znajomości ma również swoje negatywne konsekwencje – jest się postrzeganym jako osoba mniej kompetentna, a zdobycie uznania wymaga większego wysiłku. Stąd już bardzo blisko do wypalenia zawodowego.
Zobacz też: Motywowanie pracowników — skąd się bierze motywacja do pracy? [+ rodzaje motywacji]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Czy w Polsce nepotyzm jest zjawiskiem powszechnym? W wielu kręgach tak. Jak ujawnił raport NIK, aż 75% urzędów skontrolowanych w 2010 roku wykazało nieprawidłowości w przeprowadzaniu naboru kandydatów. NIK odkryła także szereg manipulacji w procesach przeprowadzania konkursów na stanowiska urzędnicze.
Sama idea konkursu ma przeciwdziałać nepotyzmowi. Szczegółowo rozpisane zasady oceny kandydatów mają pozwolić na wyłonienie najlepszego kandydata. Niestety, jak stwierdza w swoim raporcie NIK: trzy czwarte samorządów świadomie majstruje przy procedurach konkursowych i manipuluje wynikami – tak, by stanowiska dostawali „sami swoi”.
Jak pokazują wyniki ankiety CBOS-u, więcej niż połowa obywateli zadeklarowała, iż nie powinno się przyjmować do pracy krewnych, ponieważ nie można obiektywnie ocenić ich kompetencji.
Jednocześnie aż 82% Polaków uznała zjawisko obsadzania krewnych, kolegów, znajomych na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp. przez wysokich urzędników państwowych i polityków za występujące często.
Zobacz też: Jak prowadzić procesy rekrutacyjne? Wyniki badania kandydatów 2019
Przypadki nepotyzmu odnajdujemy już w starożytnym Rzymie. Kandydaci pochodzący z najstarszych rodów byli uprzywilejowani w wyścigu o stanowiska urzędnicze. Liczyło się przede wszystkim pochodzenie z uznanej rodziny oraz nienaganna reputacja. Również w historii i mitologii greckiej zaznaczają się motywy konfliktu między rodziną a państwem.
Papież Kalikst III (1378 — 1458) uczynił kardynałami dwóch siostrzeńców. Po nim tradycja nepotyzmu była kontynuowana w Watykanie, a jej kres położyła bulla papieża Innocentego XII z 1692.
Najbardziej znane przykłady nepotyzmu pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Oto one:
Jak pokazuje historia, nie zawsze o zdobyciu intratnej posady decydowało dobre CV. Nie mówiąc już o liście motywacyjnym, który nawet dziś może być zbędny, jeśli w danym środowisku decydują nie kompetencje i umiejętności, ale koneksje rodzinne.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
A jaka jest Twoja opinia? Zauważasz przejawy nepotyzmu w swoim środowisku zawodowym? Czy uważasz, że system poleceń w firmie można uznać za nepotyzm? Jeśli chcesz się wypowiedzieć, dodaj komentarz na forum poniżej artykułu.
Kim są ludzie z pokolenia Z? Poznaj najnowsze raporty. Sprawdź, czego spodziewać się po generacji Z w pracy i czym różni się ona od pokolenia Y i milenialsów.
Dowiedz się, czym jest asertywność, poznaj jej definicję i przykłady takiej postawy. Sprawdź, jak możesz ćwiczyć asertywność i jak być asertywnym w pracy.
Dowiedz się, jakie umiejętności pozwalają sprawnie zarządzać czasem i jak dzięki nim zdobyć pracę. Dzięki ekspertom lepiej zorganizujesz swój czas już dziś!