Jak prowadzić procesy rekrutacyjne? Wyniki badania kandydatów 2019
Stwórz CV terazCzego brakuje w procesach rekrutacji? W jaki sposób pracodawcy powinni kontaktować się z potencjalnymi pracownikami? Co decyduje o tym, czy kandydat przyjmie ofertę pracy?
Serwis kariery InterviewMe przeprowadził badanie, w którym prawie 3500 kandydatów i pracowników odpowiedziało na te, oraz inne pytania dotyczące jakości procesów rekrutacyjnych w Polsce.
W naszym raporcie znajdziesz wyniki badania kandydatów, wykresy, kluczowe wnioski oraz komentarze ekspertów.
Badanie kandydatów 2019 okiem eksperta
Udało nam się dotrzeć do prawie 3500 kandydatów, którzy podpowiadają firmom co poprawić w rekrutacjach. Jestem dumny z tego, że kandydaci ufają InterviewMe i chcą dzielić się z nami swoim szczerymi, czasami bolesnymi opiniami o rekrutacji.
Dlaczego warto skorzystać z sugestii od aktywnych kandydatów? Bo dotyczą prostych zmian, które można łatwo zastosować w rekrutacjach prowadzonych przez większość firm.
Wiedza zgromadzona w raporcie przyda się każdemu, kto pracuje w HR - niezależnie od zajmowanego stanowiska. Przecież każda, nawet największa kariera zaczynała się od bycia kandydatem. Ostatnia edycja naszego badania sprawiła, że wiele firm odświeżyło swoje techniki rekrutacyjne. Wierzę, że tym razem będzie podobnie!
Metodologia badania
Zespół InterviewMe przeprowadził badanie w dniach 23 kwietnia–21 maja 2019 roku na grupie 3498 respondentów.
W anonimowej ankiecie odpowiedzieli oni na 9 pytań (wielokrotnego i jednokrotnego wyboru) dotyczących procesów rekrutacyjnych w Polsce.
Profil respondentów
W przeprowadzonym badaniu ponad 57% respondentów stanowiły kobiety.
W większości były to osoby z większych miast, liczących ponad 100 tys. mieszkańców.
Wśród respondentów przeważały osoby stosunkowo młode, w wieku od 18 do 40 lat.
Zdecydowana większość ankietowanych mogła pochwalić się wykształceniem wyższym (ponad 66%).
Najwięcej uczestników badania pracowało lub szukało pracy w branży IT, handlu, administracji oraz finansach
Gdzie kandydaci najczęściej szukają ofert pracy?
Zdecydowana większość kandydatów szuka pracy w internecie — na portalach z ogłoszeniami, w mediach społecznościowych i na stronach pracodawców. Wiele osób bazuje również na pomocy znajomych i rodziny.
Co ciekawe, tylko 9% z badanych nie szuka pracy poprzez portale z ogłoszeniami pracy.
Warto również wspomnieć, że kandydaci wybierający opcję „Inne” często wskazywali na targi pracy.
Jak wynika z zebranych danych, niewiele osób decyduje się na szukanie pracy poprzez Urząd Pracy (tylko nieco ponad 6%). Najczęściej robią to starsi kandydaci w wieku 41–65 lat (8,5% wskazań).
Jakich informacji najczęściej brakuje w ofertach pracy?
Kandydaci najczęściej narzekają na brak widełek wynagrodzenia (ponad 80% wskazań).
Problem stanowi również brak informacji o dalszych etapach rekrutacji (prawie 42%) i możliwościach rozwoju w firmie (37%).
Część badanych, która wybrała odpowiedź “Inne”, wytyka pracodawcom brak podstawowych informacji takich jak… nazwa firmy czy też lokalizacja! Warto więc być uważnym przy tworzeniu oferty.
Warto wspomnieć, że formą współpracy / umowy interesuje się więcej kobiet (22%) niż mężczyzn (14%).
Ciekawy jest również fakt, że informacja o widełkach wynagrodzenia jest bardziej istotna dla osób z wyższym wykształceniem (prawie 88% wskazań) niż średnim (niecałe 68%).
Co ma decydujący wpływ na przyjęcie oferty pracy?
Dla większości badanych decydująca jest wysokość wynagrodzenia (76% wskazań).
Wielu kandydatów zwraca również uwagę na możliwości rozwoju, lokalizację, godziny pracy czy też zakres obowiązków.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w tym pytaniu odpowiedzi rozkładają się stosunkowo równomiernie.
Może to sugerować, że na decyzję kandydatów wpływa wiele czynników i są one dla nich istotne w podobnym stopniu.
Znamienne jest to, że możliwość rozwoju w firmie jest szczególnie ważna w grupie wiekowej 26–30 lat (62% wskazań).
Warto też wspomnieć, że takie kwestie jak zakres obowiązków, lokalizacja firmy i godziny pracy okazały się ważniejsze dla kobiet niż mężczyzn.
Pełny raport z wynikami badania, analizami, wykresami i komentarzami ekspertów pobierzesz w PDF na stronie Badanie kandydatów 2019:
Jeśli chcesz porozmawiać o raporcie, zapytać co robimy w InterviewMe, dowiedzieć się, dlaczego zaufało nam już ponad 200 firm lub po prostu pogadać — zapraszamy do kontaktu!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.