Moje konto
Awanse i podwyżki u polskich pracowników. Badanie 2020

Awanse i podwyżki u polskich pracowników. Badanie 2020

Zobacz wyniki badania, w którym prawie 1000 polskich pracowników opowiada o swoich doświadczeniach związanych z awansami i podwyżkami.

awans w pracy badanie

 

Czy Polacy często cieszą się z awansu w pracy? 

 

Czy są zazdrośni o sukcesy współpracowników?

 

Czy są gotowi przyjąć ofertę awansu bez podwyżki wynagrodzenia?

 

Odpowiedzi na te, i inne pytania, znajdziesz w naszym najnowszym badaniu „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników”. Prawie 1000 ankietowanych opowiedziało nam o swoich doświadczeniach i oczekiwaniach związanych z awansem w pracy oraz podwyżką.

 

Oto wyniki badania.

 

Realia awansów wśród polskich pracowników

 

awans w pracy badanie

 

Czy awanse są dla Polaków istotne? Zdecydowanie tak. Czy otrzymują je wystarczająco często? Niestety nie.

 

Z naszego podania wynika, że aż 37% Polaków nigdy nie dostało awansu, a 62% nie awansowało w ciągu ostatnich 3 lat. Jednocześnie dla 74% badanych regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej.

 

Z awansu nieco częściej mogą się cieszyć mężczyźni. W ciągu ostatnich 3 lat w ten sposób docenione zostało 41% mężczyzn i 35% kobiet.

 

Spośród osób, które nie dostały awansu w ostatnim czasie, aż 34% uważa, że na niego zasłużyło. Co ciekawe, również nieco ponad 30% badanych stwierdziło, że na awans zasłużył któryś z ich współpracowników.

 

Z czego wynikają problemy z uzyskaniem awansu?

 

Z jednej strony pracownicy po prostu obawiają się pytać przełożonych o taką możliwość. Z badania firmy rekrutacyjnej Devire wynika, że co trzeci Polak nigdy nie zapytał o awans lub podwyżkę.

 

Z drugiej — pracodawcy niechętnie przyznają tego typu nagrody. Z badania serwisu LiveCareer wynika, że odmawianie awansu lub podwyżki bez podania powodu, to jedno z popularnych, negatywnych zachowań przełożonych. Takiej sytuacji doświadczyło aż 61% badanych.

 

Taka sytuacja powinna martwić. Jak przekonują autorzy badania Tinbergen Institute, perspektywa awansu wyraźnie zwiększa poziom zewnętrznej motywacji pracownika. Z kolei już uzyskany awans, silnie wpływa na motywację wewnętrzną. W efekcie pracownik jest bardziej zaangażowany, ma większą satysfakcję z wykonywanej pracy czy też poczucie prestiżu.

 

Mimo to, w badaniu InterviewMe tylko 27% ankietowanych przyznało, że zdarzyło im się odejść z pracy przez brak promocji na wyższe stanowisko.

 

Z kolei wśród badanych, którym udało się uzyskać awans, panuje przekonanie, że był on zasłużony. Przyznało to aż 89% ankietowanych. Polacy równie przychylnym okiem patrzą na tego typu nagrodę dla współpracowników. 85% badanych stwierdziło, że ich współpracownik otrzymał awans zasłużenie.

 

Co ciekawe, awanse w pracy wpływają neutralnie, a często nawet pozytywnie na relacje między pracownikami. Świadczą o tym poniższe odpowiedzi badanych.

 

Jak Twój awans wpłynął na Twoje relacje ze współpracownikami?

 

 • nasze relacje się nie zmieniły — 48%
 • poprawił je — 35%
 • pogorszył je — 17%

 

Jak awans Twojego współpracownika wpłynął na Wasze relacje?

 

 • nasze relacje się nie zmieniły — 58%
 • poprawił je — 29%
 • pogorszył je — 13%

 

Co ciekawe, awanse nieco gorzej wpływają na relacje wśród mężczyzn niż kobiet. Tylko 10% Polek stwierdziło, że awans ich współpracownika pogorszył wzajemne relacje. Z kolei u mężczyzn było to już 16%.

 

Z naszego badania wynika, że dla wielu osób awans jest dosyć odległą wizją. Jednak czy w ogóle wiemy, co zrobić, aby go uzyskać?

 

Co według pracowników powinno decydować o awansie?

 

awans w pracy badanie

 

Co ciekawe, mimo że Polacy otrzymują awans dosyć rzadko, to zazwyczaj wiedzą, w jaki sposób powinni się o niego ubiegać.

 

Aż 67% Polaków uważa, że o awansie powinny decydować osiągane rezultaty, a nie czas spędzony na danym stanowisku. Jeśli pracownik ma bardzo dobre wyniki, powinien zostać awansowany jak najszybciej.

 

W badaniu InterviewMe aż 62% ankietowanych przyznało, że wie, jakie wymagania musi spełnić, aby otrzymać awans. Tylko 17% ankietowanych stwierdziło, że tego typu promocję powinno otrzymywać się po pierwszym roku zatrudnienia, a 16% — że po 2 latach.

 

Wyniki badania InterviewMe sugerują więc, że to realizacja określonych celów i zadań powinna być decydująca podczas przyznawania awansu.

 

Co ciekawe, z badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Robert Half wśród amerykańskich menedżerów wynika, że pracownicy otrzymują awans średnio co 2 lata i 5 miesięcy. Może to oznaczać, że zaprezentowanie naszych głównych atutów i przekonanie do siebie przełożonego, zajmuje ok. 2–3 lata. 

 

Dowiedzieliśmy się już, co powinno decydować o awansie. Teraz sprawdźmy, z jakimi profitami powinna być związana promocja na wyższe stanowisko.

 

Podwyżka — najważniejszy element awansu?

 

awans w pracy badanie

 

Nie ma co się oszukiwać — dla Polaków w awansie zdecydowanie najważniejsze jest wyższe wynagrodzenie. Jednak okazuje się, że jesteśmy w stanie pójść na kompromis.

 

Aż 60% badanych przyznało, że podwyżka jest najważniejszym elementem awansu. Tylko 17% wskazało większą odpowiedzialność, 15% nowe obowiązki, a 8% możliwość zarządzania ludźmi.

 

Mimo to, aż 32% badanych zdradziło, że zdarzyło im się przyjąć propozycję awansu bez podwyżki pensji (28% ankietowanych odrzuciło taką ofertę). Na dodatek 41% Polaków w przyszłości zgodziłoby się na takie warunki.

Dla porównania, w Wielkiej Brytanii na propozycję awansu bez podwyżki zdecydowanie tak odpowiedziałoby ponad 20% pracowników — wynika z badania przeprowadzonego przez Vanquis Bank. Co decyduje o tym, że godzimy się na takie oferty? Aż 68% badanych stwierdziło, że dzięki awansowi, nawet bez podwyżki, w przyszłości mogłoby ubiegać się o lepszą pracę.

 

Z badania firmy rekrutacyjnej Robert Half przeprowadzonego wśród Amerykanów wynika, że trend awansów bez podwyżek się nasila. W 2011 r. rozwiązanie to proponowało tylko 22% pracodawców, a w 2018 r. — już 39%! Jednocześnie aż 65% amerykańskich pracowników przyznało, że zgodziłoby się na taką ofertę (przy 55% w 2011 roku).

W naszym badaniu, aż 41% Polaków przyznało, że w przyszłości zgodziłoby się na awans nieuwzględniający podwyżki pensji. To zaskakująco wysoki wynik. Może to oznaczać, że wielu osobom zależy przede wszystkim na rozwijaniu kwalifikacji oraz budowaniu doświadczenia zawodowego. Na postawę Polaków może mieć również wpływ obecna trudna sytuacja na rynku pracy związana z pandemią koronawirusa. Po prostu pracownicy zdają sobie sprawę, że w najbliższej przyszłości o podwyżkę może być dużo trudniej. I zadowala ich wyższe lub ciekawsze stanowisko.
Piotr SosnowskiPiotr SosnowskiGłówny ekspert kariery w InterviewMe

Najważniejsze wnioski z badania

 

Podsumujmy najważniejsze i najciekawsze wyniki badania „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników”:

 • Około 37% Polaków nigdy nie dostało w pracy awansu; 62% nie otrzymało promocji na wyższe stanowisko w ciągu ostatnich 3 lat.
 • Jednocześnie dla 74% badanych regularne awanse są istotnym elementem kariery.
 • Awans w większości przypadków wpływa neutralnie lub pozytywnie na relacje między pracownikami.
 • Zdecydowana większość Polaków uważa, że oni lub ich współpracownicy otrzymali awans zasłużenie.
 • Aż 67% badanych stwierdziła, że o awansie powinny decydować osiągane rezultaty, a nie czas spędzony na danym stanowisku.
 • Około 41% Polaków w przyszłości przyjęłoby propozycję awansu bez podwyżki pensji.
 • Jednocześnie dla 60% badanych podwyżka jest najważniejszym elementem promocji na wyższe stanowisko.

 

Metodologia badania

 

W badaniu wzięło udział 935 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 18 pytań o ich doświadczenia i oczekiwania związane z awansem w pracy oraz podwyżką.

 

Chcesz podzielić się własnymi obserwacjami na temat awansu w pracy lub podwyżek? Zachęcamy do komentowania wyników raportu poniżej.

Oceń mój artykuł: awans w pracy badanie
Średnia: 5 (7 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Co nas drażni w pracy? Badanie 2020

Co nas drażni w pracy? Badanie 2020

Badanie, które ukazuje najbardziej denerwujące aspekty życia biurowego. Zapytaliśmy, co drażni Polaków w pracy i jak często takie sytuacje się zdarzają.