Moje konto
Co robimy w pracy, kiedy nikt nie patrzy? Badanie 2020

Co robimy w pracy, kiedy nikt nie patrzy? Badanie 2020

Zobacz wyniki badania „Biurowe grzechy", w którym ponad 1000 polskich pracowników opowiada o swoich najgorszych zachowaniach w pracy.

biurowe grzechy badanie

 

Picie alkoholu w trakcie pracy, donoszenie na współpracowników, seks w biurze — na pewno słyszałeś o takich sytuacjach. A część z nas prawdopodobnie zna je z własnego doświadczenia.

 

Jednak czy tego typu zachowania to norma wśród polskich pracowników? A może są one bardzo rzadkie i opowieści o nich można określić mianem miejskich legend? 

 

W najnowszym badaniu „Biurowe grzechy. Co robimy w pracy, kiedy nikt nie patrzy?” zapytaliśmy ponad 1000 polskich pracowników o kontrowersyjne zachowania, których dopuścili się w pracy.

 

Ankietowani odpowiedzieli na ponad 20 pytań — m.in. o spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków w pracy, seks oraz masturabcję w biurze, przywłaszczanie biurowego sprzętu, przeglądanie prywatnej korespondencji i plików współpracowników, czy też donoszenie na kolegów i koleżanki.

 

Oto wyniki.

 

Sex, drugs and… work? Najczęstsze biurowe grzechy polskich pracowników

 

7 biurowych grzechów głównych

 

Polacy lubią zaglądać współpracownikom przez ramię i używać ich rzeczy bez pytania

 

Zdecydowanie najpopularniejszym grzeszkiem popełnianym w biurze jest zaglądanie współpracownikom przez ramię, aby zobaczyć, co robią. Przynajmniej raz zrobiło to 63% badanych. Nieco częściej robią to kobiety (64%) niż mężczyźni (60%).

 

Bardzo popularne jest również używanie rzeczy współpracowników bez pytania — chociaż raz zrobiło to 40% osób. Przyznaje się do tego 45% mężczyzn i 38% kobiet.

 

Znacznie rzadziej polscy pracownicy podjadają posiłki współpracowników (18%). 

 

Również 18% osób chociaż raz zostawiło po sobie brudną toaletę. Dużo częściej robią to mężczyźni (26%) niż kobiety (14%). Nic dziwnego, że część pracowników obawia się wizyty w łazience. Z ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii wynika, że 1 na 10 osób stara się unikać korzystania z toalety ze względu na brud.

 

Jeśli idzie o sprawy finansowe, warto zauważyć, że Polacy zazwyczaj starają się spłacać swoje długi. Tylko 11% badanych przyznało, że zdarzyło im się nie oddać współpracownikowi pożyczonych pieniędzy. Szczególnie dobrze wypadają kobiety — długu co najmniej raz nie spłaciło tylko 8% z nich. Mężczyźni wypadają gorzej — 17% z nich zdarzyło się nie oddać pożyczonych pieniędzy.

 

podglądanie współpracowników

 

Ponad 10% Polaków uprawiało seks w biurze

 

Z badania wynika, że Polacy w biurze starają się zachowywać przyzwoicie. Ale nie zawsze im to wychodzi.

 

Około 16% badanych zostało przynajmniej raz przyłapanych na oglądaniu w pracy nieprzyzwoitych filmów. Co ciekawe, w tym przypadku różnica między kobietami i mężczyznami wynosi tylko 1 punkt procentowy.

 

W trakcie pracy 13% pracowników przynajmniej raz uprawiało seks. Dużo częściej przyznawali się do tego mężczyźni (21% wskazań). Na seks w biurze zdecydowało się tylko 8% kobiet.

 

Minimalnie rzadszym zjawiskiem jest masturbacja w biurze — przyznało się do tego 12% pracowników. Ponownie przodują w tym panowie. Na masturbację w pracy co najmniej raz zdecydowało się 19% mężczyzn i 9% kobiet.

 

Co ciekawe, dużo wyższy wynik uzyskano w ankiecie przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych. Okazało się bowiem, że aż 39% amerykańskich pracowników przyznaje się do mastrurbacji z biurze.

 

Pracownikom zdarzało się również robić sobie w pracy pikantne zdjęcia (11% wskazań), a nawet… zeskanować intymne części ciała (7%). W obu przypadkach dwa razy częściej robili to panowie.

 

seks w pracy

 

Co drugi Polak pracował na kacu, co czwarty upił się w biurze

 

Zdecydowanie popularniejsze wśród polskich pracowników są biurowe grzechy związane z alkoholem.

 

Aż 48% badanych przyznało, że przynajmniej raz pracowało na kacu. Znacznie częściej decydowali się na to mężczyźni (59% wskazań) niż kobiety (42%). Co ciekawe 24% panów zdradziło, że pracowali na kacu co najmniej kilka razy.

 

A jak wygląda kwestia spożywania alkoholu w trakcie pracy? Aż 43% badanych widziało w biurze pijanego współpracownika, a 25% przyznaje, że im również zdarzyło się upić w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. W tej niechlubnej statystyce również przodują panowie. Do upicia się w pracy przyznało się 35% mężczyzn i 19% kobiet.

 

Warto tutaj przypomnieć badanie przytoczone przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, według którego w 2008 roku tylko 8% Polaków zdarzało się spożywać alkohol w miejscu pracy.

 

Cieszyć może natomiast fakt, że polscy pracownicy rzadko zażywają w pracy narkotyki. Przyznało się do tego tylko 8% badanych. Respondenci najczęściej odurzali się marihuaną (4% wskazań), kokainą (3%) oraz LSD (2%). Nieco więcej osób (10%) stosowało leki niezgodnie z ich przeznaczeniem. Chodzi o odurzanie się środkami zawierającymi amfetaminę (5%), opiatami (4%) czy też lekami przeciwlękowymi takimi jak Xanax (4%).

 

używki w pracy

 

Co trzeci Polak doniósł na współpracownika

 

Aż 32% badanych przyznało się do tego, że przynajmniej raz zgłosili przełożonemu nieodpowiednie zachowanie współpracownika. Jest to równie częste u kobiet i mężczyzn. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi być to negatywne zjawisko — np. jeśli ktoś źle traktuje innego pracownika.

 

Polacy przyznają się jednak do dużo gorszych zachowań. Około 29% z nich zdarzyło się zabrać z pracy przedmiot lub sprzęt i nie oddać go pracodawcy. Z kolei 13% co najmniej raz przeglądało prywatną konwersację lub pliki współpracownika (17% mężczyzn i 12% kobiet).

 

Może być to zaskakujące, ale aż 10% pracowników przyznaje, że zdarzyło im się brać udział w bójce w pracy. W tym przypadku różnica między płciami jest bardzo wyraźna. W bójce w pracy brało udział 16% mężczyzn i tylko 7% kobiet.

 

Cieszyć może fakt, że zaledwie 7% polskich pracowników zdarzyło się zmyślić historię o współpracowniku, aby doprowadzić do jego zwolnienia. Przyznaje się do tego 10% mężczyzn i 5% kobiet.

 

donoszenie na współpracowników

 

Najważniejsze wnioski z badania

 

Podsumujmy najważniejsze i najciekawsze wyniki badania pracowników 2020:

  • Najczęściej popełniane biurowe grzechy to: zaglądanie pracownikowi przez ramię (63%), pracowanie na kacu (48%) i używanie rzeczy współpracowników bez pytania (40%).
  • 25% osób przynajmniej raz upiło się w pracy, ale tylko 8% zażywało w biurze narkotyki.
  • 13% pracowników przynajmniej raz uprawiało w pracy seks, a 12% się masturbowało. W tej statystyce zdecydowanie przeważają mężczyźni.
  • 29% badanych przyznało się do przywłaszczenia firmowych przedmiotów lub sprzętu, a 13% pracowników zdarzyło się przeglądać prywatną korespondencję lub pliki współpracownika.
  • 32% pracowników przynajmniej raz zgłosiło przełożonemu nieodpowiednie zachowanie współpracownika.

 

podsumowanie biurowych grzechów

 

Metodologia badania

 

W badaniu wzięło udział 1046 osób. 66% z nich to kobiety, a 34% mężczyźni. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 22 pytania dotyczące negatywnie postrzeganych i kontrowersyjnych zachowań w pracy.

 

Masz własne obserwacje na temat nietypowych zachowań w pracy? Chcesz podzielić się ciekawą historią z Twojego biura? Zachęcamy do komentowania wyników naszego badania.

Oceń mój artykuł: biurowe grzechy badanie
Średnia: 5 (12 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Co nas drażni w pracy? Badanie 2020

Co nas drażni w pracy? Badanie 2020

Badanie, które ukazuje najbardziej denerwujące aspekty życia biurowego. Zapytaliśmy, co drażni Polaków w pracy i jak często takie sytuacje się zdarzają.