Moje konto
Jak prosić szefa o podwyżkę? 6 argumentów do rozmowy

Jak prosić szefa o podwyżkę? 6 argumentów do rozmowy

Od dłuższego czasu nie dostałeś podwyżki? Twój szef ciągle Cię zbywa, a jego obietnice nie pokrywają się z rzeczywistością?

 

Masz poczucie, że z Twoimi umiejętnościami i doświadczeniem powinieneś zarabiać znacznie więcej?

 

Weź sprawy w swoje ręce i dokładnie zaplanuj rozmowę o podwyżkę! Za chwilę pokażemy Ci scenariusz takiego spotkania.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę
  • kiedy i jak zacząć rozmowę z szefem o wyższym wynagrodzeniu
  • jak poprosić o podwyżkę i jakich argumentów użyć, aby ją wywalczyć
  • czego unikać podczas rozmowy o podwyżkę.

 

Twój szef po raz kolejny odmówił Ci podwyżki? Być może już czas zmienić pracę! Skorzystaj z naszego kreatora i przygotuj życiorys, który zwróci uwagę najlepszych pracodawców. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

rozmowa o podwyżkę 3

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Rozmowa o podwyżkę — jak ją zaplanować, aby mieć szanse na sukces?

 

Przede wszystkim musisz pamiętać o dwóch rzeczach:

 

Po pierwsze, nie możesz liczyć na to, że podwyżka przyjdzie do Ciebie sama. Musisz ją „wywalczyć”.

 

Po drugie, o podwyżce nie rozmawia się w biegu, łapiąc szefa między spotkaniami na korytarzu.

 

Tę rozmowę musisz dobrze zaplanować.

 

Jeśli trafiłeś do firmy, która posiada plany podwyżkowe i oferuje pracownikom system awansów, powinieneś to wykorzystać.

 

Jak?

 

W takiej sytuacji o ścieżce rozwoju i związanych z nią podwyżkach najlepiej porozmawiać już na początku współpracy — przy ustalaniu warunków umowy lub pod koniec okresu próbnego.

 

Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, co zrobić, aby otrzymać wyższe wynagrodzenie, a Twój przełożony nie będzie mógł się „wykręcić” od podwyżki.

 

Przykład: Podczas rozmowy z przełożonym planujecie, że w ciągu najbliższego kwartału podniesiesz sprzedaż produktów firmy o 5%. Jeśli Ci się to uda, otrzymasz podwyżkę w wysokości 500 zł brutto.

 

W takiej sytuacji nie będziesz musiał stresować się proszeniem o podwyżkę, ponieważ wszystko będzie zaplanowane i jasne.

 

Wiele osób zastanawia się jednak, jak zacząć rozmowę o podwyżkę.

 

Najlepiej po prostu dać znać przełożonemu, że chciałbyś się spotkać i porozmawiać o swoim rozwoju w firmie lub np. nowych obowiązkach i wyzwaniach, które podejmujesz.

 

Nie musisz od razu zapowiadać, że chcesz rozmawiać o podwyżce. Twój szef i tak się tego spodziewa.

 

W niektórych firmach system podwyżek jest bardzo sformalizowany i wymagane jest tzw. podanie o podwyżkę. Jak je napisać? Zajrzyj do naszego poradnika: Podanie o podwyżkę wynagrodzenia — wzór wniosku, argumenty i 15 rad.

 

2

Kiedy prosić o podwyżkę?

 

Oczywiście są lepsze i gorsze momenty na rozmowę o podwyżkę.

 

Ideałem jest sytuacja opisana w poprzednim punkcie, kiedy zaplanowałeś z szefem, że zrobisz X w czasie Y i wtedy otrzymasz podwyżkę w wysokości Z.

 

Jeśli jednak nie udało Ci się przygotować takiego planu z przełożonym i zastanawiasz się, kiedy umówić spotkanie, przydadzą Ci się poniższe wskazówki.

 

Rozmowa o podwyżkę — kiedy masz największe szanse na sukces?

 

1. Od razu po spektakularnym osiągnięciu.

 

Zrealizowałeś projekt, który przyniósł firmie duży zysk? Zdobyłeś umiejętności, które znacznie usprawnią pracę zespołu? To dobry moment, aby umówić się na rozmowę o podwyżce.

 

2. Kiedy dostajesz nowe obowiązki, np. po odchodzącym pracowniku.

 

Spadły na Ciebie nowe obowiązki i wiesz, że wkrótce będziesz miał znacznie więcej pracy? Koniecznie powiedz o tym przełożonemu! Jest duża szansa na to, że w takich okolicznościach zgodzi się zmianę wysokości wynagrodzenia.

 

3. Przed przyjęciem wymagającego projektu.

 

Twój szef chce, żebyś zrealizował bardzo wymagający projekt? To oznacza, że ceni Twoją pracę i ma do Ciebie zaufanie. Zasugeruj mu, że wyższe wynagrodzenie dodatkowo by Cię zmotywowało do realizacji zadania.

 

4. Firma ma dobre wyniki finansowe.

 

Proszenie o podwyżkę w momencie, gdy firma zmaga się z problemami finansowymi, nie ma większego sensu. Musisz wybrać czas, kiedy sytuacja będzie nieco lepsza.

 

5. Przed końcem kwartału lub na koniec roku finansowego w firmie.

 

Pracodawcy często planują budżet na podwyżki. Jeśli nie zasygnalizujesz wcześniej, że chcesz się o nią ubiegać, jej uzyskanie może być później po prostu niemożliwe.

 

Warto także wybrać odpowiedni… dzień i godzinę.

 

Wskazówka: Jak informuje Forbes, o podwyżce lepiej nie rozmawiać w poniedziałki, kiedy wszyscy są bardziej obciążeni pracą. Idealny moment to piątek rano.

 

Jesteś w trakcie procesu rekrutacyjnego? Zastanawiasz się, jak wynegocjować wyższe wynagrodzenie jeszcze zanim podpiszesz umowę? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak negocjować wynagrodzenie? 13 rad, jak rozmawiać o pieniądzach.

 

Dostałeś podwyżkę? Sprawdź także, jak powinien wyglądać aneks do umowy o pracę przy zmianie wynagrodzenia.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Jak prosić o podwyżkę, aby ją dostać? Argumenty i wskazówki

 

Niestety nie każdy pracodawca oferuje przejrzysty system podwyżek, dzięki któremu nie ma konieczności „proszenia” o podwyższenie pensji.

 

Często musisz po prostu przekonać pracodawcę, że na to zasłużyłeś.

 

Jak to zrobić?

 

Przede wszystkim przygotuj konkretne argumenty, które pokażą Twoja wartość dla firmy.

 

Jak prosić o podwyżkę? Argumenty, które przekonają szefa:

 

1. Zdobyłeś nowe umiejętności, przynosisz firmie konkretne zyski i jesteś dla niej kluczowy.

 

Pokaż pracodawcy, że cały czas się rozwijasz i zdobywasz kwalifikacje, które wymiernie przyczyniają się do lepszych wyników firmy lub usprawnienia konkretnych procesów. Spróbuj udowodnić, że posiadasz unikalne kompetencje i trudno byłoby Cię zastąpić.

 

2. Odniosłeś spektakularny sukces.

 

Pochwal się swoim ostatnim osiągnięciem, które miało realny wpływ na firmę. W ten sposób pokażesz, że wyróżniasz się na tle innych pracowników i nie tylko wykonujesz swoje standardowe obowiązki, ale również dajesz pracodawcy coś „ekstra”.

 

3. Masz więcej obowiązków i odpowiedzialności.

 

Ostatnio zostałeś zasypany robotą? A może przejąłeś ważny projekt, za który jesteś w 100% odpowiedzialny? Koniecznie przypomnij o tym pracodawcy! Dokładnie opisz swoje nowe obowiązki, aby udowodnić, że zasługujesz na podwyższenie pensji.

 

4. Masz wyższe kwalifikacje od innych pracowników.

 

Nie chodzi oczywiście o sformułowania w stylu „Maciek zarabia tyle samo co ja, a jest dużo gorszym pracownikiem”. Bazując na faktach i konkretnych liczbach pokaż szefowi, że rzeczywiście jesteś bardziej wykwalifikowany. Możesz też np. zaproponować, że przeprowadzisz szkolenie dla swoich kolegów i koleżanek, aby pomóc w ich rozwoju.

 

5. Awansowałeś.

 

Zostałeś oficjalnie awansowany i Twoje nowe stanowisko wiąże się z dodatkowymi obowiązkami oraz większą odpowiedzialność? W takiej sytuacji powinieneś wymagać od pracodawcy podniesienia wynagrodzenia. Nie daj się nabrać na „ważniejsze zadania” i „większą odpowiedzialność”, które mają zastąpić podwyżkę.

 

6. W innych firmach na Twoim stanowisku zarabia się więcej.

 

Przed rozmową o podwyżkę dokładnie przejrzyj oferty pracy innych firm. Postaraj się zorientować, jakie zarobki są oferowane na podobnym stanowisku osobom z Twoim doświadczeniem i kompetencjami. Pokaż swojemu szefowi konkretne liczby i udowodnij, że zatrudniając kogoś na Twoje miejsce, musiałby zaoferować znacznie wyższe wynagrodzenie.

 

Pamiętaj też o tym, aby przygotować swoją propozycję kwoty podwyżki, która Cię interesuje. Powinna być ona racjonalna. Jeśli będziesz domagał się 2 razy większego wynagrodzenia, Twój przełożony raczej na pewno odmówi.

 

O jaką podwyżkę powinieneś więc poprosić?

 

Jak podaje Business Insider, bezpiecznym rozwiązaniem jest zaproponowanie podwyższenia wynagrodzenia o 10–20%.

 

Czego unikać podczas rozmowy o podwyżkę?

 

Przede wszystkim nie kieruj się emocjami, nie nastawiaj do szefa agresywnie i nie obrażaj.

 

Rozmowa o podwyżkę powinna być spokojna, rzeczowa i bazować na konkretnych argumentach.

 

Staraj się również unikać słowa… podwyżka. Może się to kojarzyć z wyższym wynagrodzeniem za tę samą pracę. Lepiej sugerować szefowi, że chcesz dostosować swoją pensję do nowych obowiązków.

 

Unikaj również wątków osobistych.

 

Nie dostaniesz podwyżki, jeśli Twoje argumenty to:

  • „kolega zarabia więcej”
  • „powiększyła Ci się rodzina”
  • „wziąłem kredyt”
  • „uważam, że zasługuję na lepszą pensję”.

 

Postaraj się wejść w skórę pracodawcy i skup się na konkretnych korzyściach, które przynosisz firmie.

 

Nie powinieneś również stosować szantażu „jeśli nie dostanę podwyżki, odejdę”.

 

Pracodawcy szukają pracowników, których motywacja wykracza poza pieniądze.

 

Nawet jeśli po takim szantażu otrzymasz wyższe wynagrodzenie, to prawdopodobnie pracodawca zacznie szukać kogoś na Twoje miejsce. W gorszym przypadku — od razu zostaniesz zwolniony. Jest to więc bardzo ryzykowne zagranie.

 

Oczywiście nie możesz również dać się zbyt łatwo zbyć pracodawcy.

 

Jeśli od razu zaakceptujesz odmowę i pokażesz, że niezależnie od wszystkiego i tak nie odejdziesz, Twój szef nie będzie miał powodu, żeby dać Ci podwyżkę.

 

Bądź pewny siebie i twardo trzymaj się tego, że Twoje osiągnięcia, nowe obowiązki lub umiejętności sprawiają, że zasługujesz na wyższą pensję.

 

Poważnie myślisz o zmianie pracy? Przed podjęciem decyzji zajrzyj do naszego poradnika: Zmiana pracy — kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? (20 porad).

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz poprosić szefa o podwyżkę, ale wciąż nie jesteś pewien, jak to zrobić? Opisz swoje wątpliwości w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: rozmowa o podwyzke
Średnia: 4.09 (100 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły