Moje konto
Wypowiedzenie umowy o pracę - wzór jak napisać [PDF, DOC]

Wypowiedzenie umowy o pracę - wzór jak napisać [PDF, DOC]

Wypowiedzenie umowy o pracę to pismo, składane przez jedną ze stron stosunku pracy (pracodawcę lub pracownika), które skutkuje zakończeniem umowy. Złożenie wypowiedzenia jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy — z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez.

 

W skrócie — zanim złożysz wypowiedzenie, musisz zapoznać się z kilkoma zasadami. Wyjaśnimy je w prosty sposób (autorzy ustaw nie dbają o to, by jasno się wypowiedzieć). 

 

A jeśli dostałeś wypowiedzenie umowy o pracę od pracodawcy, dowiesz się, jak sprawdzić, czy na pewno chce Cię zwolnić zgodnie z prawem. 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wygląda wzór wypowiedzenia umowy o pracę
 • jak złożyć wypowiedzenie z pracy
 • jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony.

 

Chcesz od razu napisać wypowiedzenie umowy o pracę? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory wypowiedzeń wszystkich typów umów pracowniczych do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz wypowiedzenie umowy w 5 minut tutaj.

 

Stwórz wypowiedzenie umowy teraz

 

 

Zobacz inne wzory, stwórz wypowiedzenie i pobierz dokument w PDF tutaj.

  

1. Wypowiedzenie umowy o pracę — zasady

 

Umowa o pracę może być rozwiązana: 

 • za porozumieniem stron 
 • przez pracownika
 • przez pracodawcę.  

 

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron 

 

Kodeks Pracy (Art. 30) mówi, że rozwiązanie umowy o pracę może wyjść zarówno z inicjatywy pracownika, jak i pracodawcy. Jeden z nich proponuje warunki zakończenia umowy, a druga strona się na nie godzi. W ten sposób powstaje porozumienie.

 

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron następuje w terminie, który uzgodnią ze sobą pracodawca i pracownik. Jednym słowem — nie trzeba w tym wypadku przestrzegać ustalonego wcześniej terminu. 

 

A teraz bardzo ważna kwestia— 

 

Jeśli dostaniesz od pracodawcy na piśmie wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, musisz na nie odpowiedzieć. Jeśli nie odpowiesz pisemnie na propozycję rozwiązania umowy — oznacza to, że nie zgadzasz się na zaproponowane warunki. 

 

Podobnie w przypadku pracodawcy — jeśli dostanie on od pracownika wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, i dopisze na nim „Wyrażam zgodę”, dodając swój podpis i datę, oznacza to, że zgadza się na zaproponowane przez pracownika warunki wypowiedzenia. 

 

Wskazówka: W wypowiedzeniu umowy o pracę za porozumieniem stron musi się znaleźć akapit o tym, w jaki sposób obie strony (czyli Ty i pracodawca) zgadzacie się rozwiązać umowę o pracę. Trzeba również wspomnieć o warunkach, na jakich będziesz świadczył pracę na rzecz pracodawcy do czasu rozwiązania umowy. 

 

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika — jak złożyć wypowiedzenie z pracy?

 

Zamierzasz odejść z pracy? Musisz poinformować o tym swojego pracodawcę (nie chcesz przecież dopuścić się porzucenia pracy). W stanach Zjednoczonych składa się w takich przypadkach resignation letter — w Polsce pisze się wypowiedzenie umowy.

 

Oczywiście musisz trzymać się warunków swojej umowy o pracę, którą podpisałeś z pracodawcą. To, co w niej zawarte jest święte, więc jeśli nie chcesz trafić do zawodowego piekła, upewnij się, że złożyłeś u pracodawcy pisemne wypowiedzenie umowy o pracę. 

 

Uwaga: Pracownik może ponieść karę, jeśli wypowiada umowę o pracę bezzasadnie. Natomiast jeśli wypowiesz umowę o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec Ciebie (pracownika), przysługuje Ci odszkodowanie. O powodach wypowiedzenia o pracę przez pracownika mówi art. 55 Kodeksu Pracy

 

Tutaj zobaczysz, jak powinien wyglądać wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika:  Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika — wzór.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

 

Jak już wiesz, umowę o pracę może wypowiedzieć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Co zrobić, jeśli otrzymasz od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę? Przede wszystkim musisz wiedzieć, czy wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. Możesz przecież zostać zwolniony bezprawnie i wtedy masz prawo odwołać się do sądu pracy.

 

Przede wszystkim, jeśli pracodawca wręczy Ci wypowiedzenie, sprawdź, czy zachował termin wypowiedzenia, który zależy od rodzaju Twojej umowy o pracę. Opisujemy tę kwestię dokładnie w kolejnym rozdziale.

 

Po drugie, w treści wypowiedzenia umowy o pracę od pracodawcy musisz znaleźć informacje o: 

 • długości trwania okresu wypowiedzenia
 • terminie rozwiązania umowy o pracę
 • przyczynie uzasadniającej wypowiedzenie (w przypadku wypowiadania umowy o pracę na czas nieokreślony).

 

Wskazówka: Przechodzisz niedługo na emeryturę? Pamiętaj, że nie można wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jeśli czeka Cię przejście na emeryturę, spodziewaj się także otrzymania odprawy emerytalnej.

 

Chcesz odejść z pracy z klasą? Z naszego artykułu dowiesz się, jak pozostawić po sobie dobre wrażenie: Zmiana pracy — kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? (20 porad).

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Okres wypowiedzenia umowy o pracę

 

Jeśli umowa o pracę zawarta jest na czas określony, to jej zakończenie wypada w dniu ustania stosunku pracy, który został wyznaczony w dokumencie (czyli umowie o pracę). Czas trwania umowy o pracę na czas określony to maksymalnie 33 miesiące. 

 

Natomiast — jeśli umowa o pracę zawarta jest na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia uzależniony jest od okresu Twojego zatrudnienia u danego pracodawcy.

 

Okres wypowiedzenia dla umowy na czas określony w 2021 r.

 

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony zależy od rodzaju umowy i czasu, który przepracowałeś. Ten okres wynosi: 

 • 2 tygodnie — jeśli byłeś pracownikiem krócej niż 6 miesięcy
 • 1 miesiąc — jeśli przepracowałeś u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy
 • 3 miesiące — jeśli byłeś zatrudniony przez co najmniej 3 lata. 

 

Inaczej wygląda to w przypadku, gdy chcesz złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny. Dlatego, zanim zdecydujesz się wypowiedzieć umowę o pracę, sprawdź, jaki okres wypowiedzenia przysługuje Ci według Kodeksu pracy. Szczegóły znajdziesz w poniższych tabelkach. 

 

Umowa na czas określony i nieokreślony

 

Ile czasu byłeś zatrudniony?

Okres wypowiedzenia

Poniżej 6 miesięcy

2 tygodnie

Co najmniej 6 miesięcy

1 miesiąc

Co najmniej 3 lata

3 miesiące

 

Umowa na okres próbny

 

Ile czasu byłeś zatrudniony?

Okres wypowiedzenia

Do 2 tygodni

3 dni

Co najmniej 2 tygodnie

1 tydzień

Na 3 miesiące

2 tygodnie

 

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony przez pracownika wygląda dokładnie tak samo, jak pokazaliśmy w pierwszym wzorze.

 

Zajrzyj też do naszego przewodnika: Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony — wzór, porady.

  

3. Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę (Wzór)?

 

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika może być złożone ustnie lub pisemnie. Natomiast jeśli pracodawca nie dotrzyma formy pisemnej wypowiedzenia, grożą mu za to kary. 

 

Pamiętaj jednak, że to bardzo ważne, by mimo wszystko złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na piśmie. Musisz mieć dowód (w postaci pisemnego podpisu pracodawcy), że Twoja informacja o wypowiedzeniu umowy o pracę została przyjęta. 

 

Oto co musi się znaleźć w wypowiedzeniu umowy o pracę:

 • miejscowość i data
 • dane pracownika
 • dane pracodawcy
 • nagłówek (np. “Wypowiedzenie umowy o pracę”)
 • informacja o tym, jaką umowę wypowiadasz i jaki jest okres wypowiedzenia
 • zwrot grzecznościowy i podpis
 • miejsce na potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia i podpis pracodawcy.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę — Wzór PDF i DOC

 

 

 

 

 Warszawa, 06.10.2020

 

Jan Tomczyk

+48 654 123 456

j.tomczyk@interviewme.pl
Marta Nowak

Kierownik działu handlowego

Firma Aladyn

Kwiatowa 185b

03–120 Warszawa

 WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘWypowiadam umowę o pracę zawartą 19.10.2018 r. w Warszawie pomiędzy spółką Aladyn a Janem Tomczykiem, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wynoszącego 3 miesiące.Z poważaniem

……………………….

(podpis pracownika)Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia,

……………………………………………....

(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)

 

 

Wypowiedzenie umowy o pracę (taki wzór, jak powyżej) wypełnisz i pobierzesz w naszym kreatorze dosłownie w parę minut. A tutaj masz: Wypowiedzenie umowy o pracę - wzór doc oraz wzór wypowiedzenia umowy o prace PDF. 

 

Może przydadzą Ci sie również informacje z tych poradników:

 

 

Zobacz też: Odstąpienie do umowy o dzieło — Wzór i zasady.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Masz jeszcze jakieś pytania? Wiesz już, jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadaj pytania na forum poniżej artykułu, a chętnie na nie odpowiem.

Oceń mój artykuł: wypowiedzenie umowy o prace wzor
Średnia: 3.96 (406 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły