Podanie o przedłużenie umowy o pracę - przykład do pobrania
Stwórz CV terazBrak pewności zatrudnienia to bardzo stresujące doświadczenie. Niestety nie każdy ma na tyle bliskie relacje z przełożonym, aby móc zapytać go wprost, czy wygasająca umowa zostanie przedłużona.
Jeśli relacje w Twojej firmie są bardziej sformalizowane, warto przygotować w tej sprawie oficjalny dokument, czyli podanie o przedłużenie umowy o pracę.
W tym artykule znajdziesz:
- przykład podania o przedłużenie umowy o pracę z uzasadnieniem (do pobrania w PDF)
- omówienie wzoru i wskazówki, jak napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę na 2020 i 2021 rok
- wyjaśnienie, kiedy składa się podanie o przedłużenie umowy o pracę (np. na czas nieokreślony)
- kreator online, w którym stworzysz podanie o przedłużenie umowy o pracę i pobierzesz dokument w PDF.
Chcesz od razu napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony i gotowe wzory podań o pracę do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz podanie o pracę w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz podanie o przedłużenie umowy o pracę i pobierz dokument w PDF tutaj.
1. Podanie o przedłużenie umowy o pracę — przykład do pobrania w PDF
Podanie o przedłużenie umowy o pracę w PDF do pobrania tutaj.
Marzy Ci się lepsza pensja? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia
2. Jak napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę?
Przygotowując podanie o przedłużenie umowy o pracę, musisz spełnić określone formalności. Jakie?
Dane kontaktowe
Dokument zacznij od podania daty i miejscowości, a także danych kontaktowych — zarówno swoich jak i pracodawcy. Oprócz imienia i nazwiska, numeru telefonu oraz adresu e-mail, możesz wpisać również swoje stanowisko. Opisując dane pracodawcy, podaj także nazwę i adres firmy, w której pracujesz.
Nagłówek
Pod tymi danymi powinien znaleźć się nagłówek dokumentu — np. „Podanie o przedłużenie umowy o pracę” lub „Wniosek o przedłużenie umowy o pracę”. Następnie użyj zwrotu grzecznościowego dopasowanego do odbiorcy — „Szanowna Pani” lub „Szanowny Panie”.
Wstęp
W pierwszym zdaniu wyjaśnij, w jakim celu piszesz podanie, o jaką umowę chodzi, kiedy została podpisana i kiedy wygasa. Jeśli kolejna umowa ma być podpisana na czas nieokreślony, warto o tym wspomnieć.
Uzasadnienie
W uzasadnieniu podania o przedłużenie umowy o pracy wyjaśnij, dlaczego uważasz, że spełniasz oczekiwania pracodawcy i warto podpisać z Tobą kolejny kontrakt. Warto też wskazać, jakie masz plany i cele związane z dalszą pracą na danym stanowisku.
Zakończenie
Na koniec przypomnij, kiedy kończy się Twoja umowa o pracę i wyraź nadzieję na pozytywne rozpatrzenie Twojej prośby. Na dole dokumentu umieść zwrot grzecznościowy (np. „Z poważaniem” lub “Z wyrazami szacunku”) i podpisz go imieniem oraz nazwiskiem. Jeśli podanie składasz w formie papierowej, dodaj także swój odręczny podpis.
Chcesz złożyć wniosek o urlop — np. macierzyński lub wypoczynkowy? Niezbędne informacje znajdziesz w naszym zestawieniu: Urlopy według Kodeksu pracy
Pracodawca nie przedłużył Twojej umowy? A może chcesz znaleźć inną pracę? W zdobyciu lepszego stanowiska pomoże Ci profesjonalne CV! W naszym kreatorze znajdziesz szablony do uzupełnienia i eksperckie porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3. Kiedy składa się podanie o przedłużenie umowy o pracę?
Podanie o przedłużenie umowy o pracę najczęściej składa się w sytuacji, gdy Twoja obecna umowa dobiega końca, a pracodawca nie poinformował Cię, czy zostanie ona przedłużona. Oczywiście możesz złożyć podanie o przedłużenie umowy o pracę zarówno na czas określony, jak i nieokreślony.
Przedłużenie umowy o pracę, a Kodeks pracy
Pamiętaj jednak, że zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony maksymalnie 3 razy i na okres w sumie nie dłuższy niż 33 miesiące + dodatkowo ewentualne 3 miesiące próbne (czyli 36 miesięcy wliczając w to umowę na okres próbny).
Po spełnieniu tych warunków kolejna umowa o pracę automatycznie staje się umową na czas nieokreślony.
Przedłużenie umowy o pracę a ciąża
Jeśli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż miesiąc lub termin zakończenia umowy przypada po upływie 3 miesiąca ciąży, to kontrakt zostaje przedłużony automatycznie (do czasu porodu).
Ten przepis nie obowiązuje, jeśli pracownica została zwolniona dyscyplinarnie, była zatrudniona na zastępstwo/okres próbny lub firma ogłosiła bankructwo/została zlikwidowana.
W którym momencie trwania umowy złożyć podanie o jej przedłużenie?
Podanie o przedłużenie umowy o pracę najlepiej złożyć w takim momencie, aby w razie odrzucenia wniosku, mieć odpowiednio dużo czasu na złożenie wypowiedzenia z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia i poszukiwanie innego zatrudnienia (dokładne wyliczenie długości okresu wypowiedzenia znajdziesz na stronie gov.pl).
Jeśli więc pracodawca nie wspomina o przedłużeniu umowy i nie jesteś pewien jego decyzji, podanie o przedłużenie umowy o pracę najlepiej złożyć:
- najpóźniej 3–4 tygodnie przed wygaśnięciem umowy (jeśli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie)
- najpóźniej 5–6 tygodni przed wygaśnięciem umowy (jeśli okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc)
- najpóźniej 3,5 miesiąca przed wygaśnięciem umowy (jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące)
Jeśli pracodawca odrzuci Twoje podanie, po prostu złóż wypowiedzenie z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz złożyć podanie o przedłużenie umowy o pracę i masz dodatkowe pytania? Możesz zadać je w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.