Moje konto
Co to jest CV? Curriculum vitae - co to znaczy? Wyjaśnienie

Co to jest CV? Curriculum vitae - co to znaczy? Wyjaśnienie

Sprawdź, co to jest CV i co to znaczy curriculum vitae. W artykule znajdziesz wyjaśnienie tych pojęć, a także poznasz budowę i sposoby na wyróżnienie CV.

Curriculum vitae to rozwinięcie skrótu CV lub c.v. To łacińskie słowo oznacza „bieg życia” lub „przebieg życia”. W Polsce w ten sposób określa się życiorys zawodowy. Zazwyczaj jest to podstawowy i najważniejszy dokument aplikacyjny podczas rekrutacji do pracy.

 

Jak powinno wyglądać curriculum vitae i o czym warto wiedzieć?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest CV i co to znaczy curriculum vitae
  • jaka powinna być struktura tego dokumentu aplikacyjnego
  • jak napisać skuteczne CV (curriculum vitae) do pracy.

 

Chcesz od razu napisać CV? W naszym kreatorze znajdziesz szablony do uzupełnienia i eksperckie porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Może zainteresuje Cię również: 12 darmowych kreatorów CV online - test funkcji za darmo.

 

 

1. Curriculum vitae — co to znaczy? Co to jest CV?

 

Jak już wspomnieliśmy w definicji na początku artykułu, curriculum vitae to po prostu rozwinięcie skrótu CV. Oba te określenia oznaczają życiorys zawodowy.

 

W curriculum vitae opisuje się przede wszystkim swoje doświadczenie zawodowe, kompetencje twarde i miękkie, osiągnięcia, wykształcenie oraz inne kwalifikacje.

 

Głównym celem życiorysu jest przekonanie pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Podczas rekrutacji, do curriculum vitae często dołącza się również list motywacyjny.

 

Eksperci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis przypominają jednak, że np. w Stanach Zjednoczonych CV to resume. Z kolei curriculum vitae wykorzystuje się przede wszystkim do opisywania osiągnięć akademickich, np. podczas ubiegania się o stypendium lub aplikowania na stanowisko na uniwersytecie.

 

Szukając pracy u zagranicznego pracodawcy, nie zapomnij więc sprawdzić, jakie zasady panują w rekrutacji w danym kraju.

 

Zajrzyj również do naszego poradnika: Życiorys, życiorys zawodowy i CV — czym się różnią?

 

2. Jak zbudowane jest curriculum vitae (CV)?

 

W polskim curriculum vitae należy stosować określoną konstrukcję dokumentu. Chodzi o to, aby rekruter od razu odnalazł w dokumencie najważniejsze dla niego informacje.

 

Pamiętaj, że brak jednej z kluczowych sekcji, może pozbawić Cię szansy na wymarzoną pracę!

 

Struktura curriculum vitae (CV)

 

  1. Dane kontaktowe w CV. Na samej górze curriculum vitae muszą znaleźć się dane kandydata — imię i nazwisko, nazwa obecnego stanowiska lub wyuczonego zawodu, profesjonalny adres e-mail i numer telefonu.

 

  1. Podsumowanie zawodowe w CV. To krótki opis najważniejszych doświadczeń, kwalifikacji, osiągnięć i celów zawodowych, który umieszcza się na samej górze dokumentu.

 

  1. Doświadczenie zawodowe w CV. To sekcja, w której kandydat opisuje swoje poprzednie stanowiska i obowiązki. Mogą być to również wolontariaty, praktyki zawodowe czy też staż.

 

  1. Umiejętności w CV. W tej części opisuje się umiejętności twarde i miękkie, znajomość języków obcych, programów komputerowych itp. Można także wspomnieć o innych kwalifikacjach, np. certyfikatach.

 

  1. Wykształcenie w CV. W tej sekcji powinien znaleźć się krótki opis edukacji, np. lata nauki, nazwa uczelni i kierunku oraz uzyskany tytuł. Warto wypisać także odbyte szkolenia czy kursy.

 

  1. Klauzula CV. W polskim curriculum vitae na samym dole dokumentu należy dodać klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (zgodną z przepisami RODO).

 

W zależności od Twojego doświadczenia i kwalifikacji możesz wybrać różne układy CV. Najpopularniejsze z nich to:

 

Więcej dowiesz się w naszym poradniku: Rodzaje CV — struktura, zalety i wady różnych typów CV

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Jak napisać skuteczne CV?

 

Jeśli chcesz zainteresować pracodawcę, nie wystarczy tylko wypisać wszystkich swoich byłych stanowisk i kompetencji. Musisz postarać się wyróżnić. Jak to zrobić? 

 

Przede wszystkim, jak podkreślają doradcy Uniwersytetu Monasha curriculum vitae musi być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. W pierwszej kolejności opisz te doświadczenia, kwalifikacje i osiągnięcia, które najbardziej zainteresują pracodawcę. Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Jak dopasować CV do oferty pracy.

 

W CV nie możesz zapomnieć o podsumowaniu zawodowym. W Polsce wielu kandydatów wciąż nie zna tego sposobu na przyciągnięcie uwagi rekrutera. Dlatego od razu możesz zyskać nad nimi przewagę. Dzięki profilowi zawodowemu pracodawca od razu pozna Twoje najważniejsze kwalifikacje i nie będzie musiał czytać CV od deski do deski.

 

W curriculum vitae warto skupić się na osiągnięciach i konkretnych kwalifikacjach. Pochwal się liczbami (np. zwiększyłem sprzedaż o 20%), a także poziomem wiedzy (np. Excel — poziom zaawansowany). Staraj się być jak najbardziej konkretny. Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Profesjonalne CV — wzór i praktyczne porady.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Zajrzyj również do poradników:

 

Piszesz curriculum vitae i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: co to jest cv i curriculum vitae
Średnia: 5 (6 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły