Co to jest CV? Curriculum vitae - co to znaczy? Definicja
Stwórz CV terazCurriculum vitae to rozwinięcie skrótu CV lub c.v. To łacińskie słowo oznacza „bieg życia” lub „przebieg życia”. W Polsce w ten sposób określa się życiorys zawodowy. Zazwyczaj jest to podstawowy i najważniejszy dokument aplikacyjny podczas rekrutacji do pracy.
Jak powinno wyglądać curriculum vitae i o czym warto wiedzieć?
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest CV i co to znaczy curriculum vitae
- jaka powinna być struktura tego dokumentu aplikacyjnego
- jak napisać skuteczne CV (curriculum vitae) do pracy.
Chcesz od razu napisać świetne CV? Możesz to zrobić w naszym kreatorze na jednym z 20+ profesjonalnych szablonów do CV. Znajdziesz tam też gotowe zwroty i porady ekspertów.
Zobacz też gotowe wzory CV dla różnych branż i stanowisk.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Przebadaliśmy 1,15 miliona curriculum vitae, które nasi użytkownicy stworzyli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zobacz, co możesz zrobić lepiej od nich, by dostać wymarzoną pracę.
Dane zebrane z analizy prawdziwych CV kandydatów do pracy
- Ponad 40% CV napisanych w kreatorze InterviewMe ma mniej niż 300 słów, a 30% — więcej niż 700 słów.
- 27% naszych użytkowników ma ponad 10 lat doświadczenia.
- Co czwarte CV napisane w kreatorze InterviewMe zawiera tylko jedną pozycję w sekcji z doświadczeniem.
- Nasi użytkownicy wpisują do CV średnio 6 umiejętności.
- Średni czas przygotowania CV w naszym kreatorze to tylko 17 minut.
1. Curriculum vitae — co to znaczy? Co to jest CV? Definicja
Jak już wspomnieliśmy w definicji na początku artykułu, curriculum vitae to po prostu rozwinięcie skrótu CV. Oba te określenia oznaczają życiorys zawodowy – dokument, którego używa się w procesach rekrutacyjnych.
W curriculum vitae opisuje się przede wszystkim swoje doświadczenie zawodowe, kompetencje twarde i miękkie, osiągnięcia, wykształcenie oraz inne kwalifikacje. Głównym celem życiorysu jest przekonanie pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Podczas rekrutacji, do curriculum vitae często dołącza się również list motywacyjny.
Eksperci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis przypominają jednak, że np. w Stanach Zjednoczonych CV to resume. Z kolei curriculum vitae wykorzystuje się przede wszystkim do opisywania osiągnięć akademickich, np. podczas ubiegania się o stypendium lub aplikowania na stanowisko na uniwersytecie.
Szukając pracy u zagranicznego pracodawcy, nie zapomnij więc sprawdzić, jakie zasady panują w rekrutacji w danym kraju.
Zajrzyj również do naszego poradnika: Życiorys, życiorys zawodowy i CV — czym się różnią?
2. Jak zbudowane jest curriculum vitae (CV)?
W polskim curriculum vitae należy stosować określoną konstrukcję dokumentu. Chodzi o to, aby rekruter od razu odnalazł w dokumencie najważniejsze dla niego informacje.
Pamiętaj, że brak jednej z kluczowych sekcji, może pozbawić Cię szansy na wymarzoną pracę!
Struktura CV jest dla rekrutera bardzo istotna. To jeden z elementów, który wpływa na czytelność dokumentu. Decyduje o tym, czy rekruter łatwo i szybko znajdzie w nim wszystkie niezbędne informacje, czy też będzie musiał włożyć — na tym etapie rekrutacji nieproporcjonalnie duży — wysiłek w zrozumienie treści. Może też świadczyć o innych cechach kandydata, które są istotne w pracy, np. dobrej lub kiepskiej organizacji, komunikatywności czy uważności na detale.
Struktura curriculum vitae (CV)
- Dane kontaktowe w CV. Na samej górze curriculum vitae muszą znaleźć się dane kandydata — imię i nazwisko, nazwa obecnego stanowiska lub wyuczonego zawodu, profesjonalny adres e-mail i numer telefonu.
- Podsumowanie zawodowe w CV. To krótki opis najważniejszych doświadczeń, kwalifikacji, osiągnięć i celów zawodowych, który umieszcza się na samej górze dokumentu.
- Doświadczenie zawodowe w CV. To sekcja, w której kandydat opisuje swoje poprzednie stanowiska i obowiązki. Mogą być to również wolontariaty, praktyki zawodowe czy też staż.
- Umiejętności w CV. W tej części opisuje się umiejętności twarde i miękkie, znajomość języków obcych, programów komputerowych itp. Można także wspomnieć o innych kwalifikacjach, np. certyfikatach.
- Wykształcenie w CV. W tej sekcji powinien znaleźć się krótki opis edukacji, np. lata nauki, nazwa uczelni i kierunku oraz uzyskany tytuł. Warto wypisać także odbyte szkolenia czy kursy.
- Klauzula CV. W polskim curriculum vitae na samym dole dokumentu należy dodać klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (zgodną z przepisami RODO).
W zależności od Twojego doświadczenia i kwalifikacji możesz wybrać różne układy CV. Najpopularniejsze z nich to:
- CV nowoczesne (nazywane też profesjonalnym)
- CV chronologiczne
- CV funkcjonalne
- CV kreatywne
- CV klasyczne
Więcej dowiesz się w naszym poradniku: Rodzaje CV — struktura, zalety i wady różnych typów CV
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3. Jak napisać skuteczne CV?
Jeśli chcesz zainteresować pracodawcę, nie wystarczy tylko wypisać wszystkich swoich byłych stanowisk i kompetencji. Musisz postarać się wyróżnić. Jak to zrobić?
Przede wszystkim, jak podkreślają doradcy Uniwersytetu Monasha curriculum vitae musi być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. W pierwszej kolejności opisz te doświadczenia, kwalifikacje i osiągnięcia, które najbardziej zainteresują pracodawcę. Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Jak dopasować CV do oferty pracy.
W CV nie możesz zapomnieć o podsumowaniu zawodowym. W Polsce wielu kandydatów wciąż nie zna tego sposobu na przyciągnięcie uwagi rekrutera. Dlatego od razu możesz zyskać nad nimi przewagę. Dzięki profilowi zawodowemu pracodawca od razu pozna Twoje najważniejsze kwalifikacje i nie będzie musiał czytać CV od deski do deski.
W curriculum vitae warto skupić się na osiągnięciach i konkretnych kwalifikacjach. Pochwal się liczbami (np. zwiększyłem sprzedaż o 20%), a także poziomem wiedzy (np. Excel — poziom zaawansowany). Staraj się być jak najbardziej konkretny. Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Profesjonalne CV — wzór i praktyczne porady.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zajrzyj również do poradników:
Piszesz curriculum vitae i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.