Moje konto
Jakie studia wybrać w 2019? Co warto studiować, aby dostać pracę?

Jakie studia wybrać w 2019? Co warto studiować, aby dostać pracę?

Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski
VP InterviewMe / Zety

Ostatnio prowadziłem konsultacje z kandydatem, który chciał dodać do CV cztery ukończone kierunki studiów. Jego sekcja "wykształcenie" zawierała podwójne studia magisterskie i dwa kursy podyplomowe. W sumie opis edukacji zajmował całą stronę w CV tego kandydata.

 

A teraz najciekawsza część historii. Mimo popartej czterema dyplomami wiedzy teoretycznej szuka on pracy od ponad pół roku. I ciągle zastanawia się, jak to możliwe, że z takim wykształceniem nie jest rozchwytywany przez pracodawców. W czasie konsultacji największą trudność sprawiło mi przekonanie go, aby część pozycji edukacji… usunąć z CV.

 

Zastanawiasz się czasem, jaki kierunek studiów wybrać? Może właśnie rozważasz studia podyplomowe? Albo chcesz doradzić bliskiej osobie, jak wybrać kierunek studiów, aby zdobyć przyszłościowy i dobrze płatny zawód?

 

Czy kierunki studiów mają jeszcze takie znaczenie jak w przeszłości? Przez większość życia na pewno słyszałeś:

 

„Skończ porządne studia, a szybko znajdziesz pracę.”

 

Jak jest naprawdę?

 

Już zacząłeś szukać pracy i chcesz zainteresować pracodawców profesjonalnym CV oraz listem motywacyjnym? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

kierunki studiów

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

  

Czy studia mogą Ci pomóc znaleźć pracę?

 

Aby wykonywać pewne zawody po prostu musisz skończyć określone kierunki. Bez ukończenia prawa nie zostaniesz prawnikiem, a bez architektury - architektem czy urbanistą. Jeżeli planujesz karierę w pewnych zawodach, musisz skończyć wymagane studia. One nie pomagają w CV. One muszą w nim po prostu być!

 

Jednak w większości współczesnych zawodów Twoje umiejętności, predyspozycje oraz przede wszystkim wybory decydują o ścieżce kariery. Sam jestem tego dobrym przykładem. Nie ukończyłem psychologii, ale w pewnym momencie zdecydowałem, że chcę pracować jako rekruter.

 

Niestety polski system edukacji jest daleki od ideału. Młode osoby nie wiedzą, które studia zapewnią im dobrą pracę w przyszłości. Uczelniom z kolei brakuje elastyczności na zmieniającym się rynku pracy. Niektóre kierunki studiów istnieją już chyba bardziej dla podtrzymania tradycji niż zaspokojenia potrzeb pracodawców. Nawet studia, które powinny uczyć praktycznej wiedzy, sposobu myślenia oraz nabywania umiejętności, w rzeczywistości uczą jedynie suchej teorii.

 

Podsumowując, uczelnie niestety rzadko przygotowują do podjęcia pracy. Nawet, gdy kończysz kierunki specjalistyczne, bez których ciężko zdobyć określony zawód, najwięcej nauczysz się w trakcie pierwszej pracy.

 

Studia to dobry czas, aby poznać siebie i odnaleźć to, co sprawia Ci satysfakcję. Jeżeli myślisz, że studia otworzą Ci każde drzwi, jesteś w błędzie.

 

 

najpopularniejsze kierunki studiów

 

 

Czy są kierunki studiów, które dyskwalifikują kandydata?

 

Pracując jako rekruter kilkukrotnie spotkałem się z pracodawcami przychylniej patrzącymi na kandydatów, którzy ukończyli niektóre uczelnie.

 

Na pewno nie jest to zjawisko przeważające. Prestiż uczelni i kierunku, który na niej wybierzesz może pomagać w znalezieniu pracy, ale na pewno nie jest czynnikiem kluczowym.

 

Czy warto studiować na uczelniach prywatnych? Czy pracodawcy nie postrzegają studiów prywatnych gorzej od studiów na uczelni państwowej?

 

Według mnie różnice powoli się zacierają. Sprawdź, gdzie w rankingach szkół znajdują się chociażby: Akademia Leona Koźmińskiego, SWPS czy PJATK.

 

Jeżeli decydujesz się na uczelnię prywatną, koniecznie zobacz, kto na niej wykłada i jak wygląda program studiów. Dowiedz się, jak uczelnie współpracują z pracodawcami i czy możesz liczyć na ich wsparcie przy planowaniu kariery. Jeśli to dla Ciebie ważne, sprawdź możliwości wymiany międzynarodowej.

 

Studia prywatne przestają być postrzegane przez pracodawców jako szkoły dla osób, które nie dostały się na uczelnie państwowe. Co więcej, dostanie się na studia wcale nie warunkuje tego, czy osiągniesz sukces w życiu zawodowym.

 


Znasz już nowy kreator CV?

Stwórz CV w 5 minut! (tutaj)

Korzystaj ze wskazówek przy pisaniu i sprawdzaj, czy pracodawcy czytają Twoje CV!

szablon cv cubic

Szablon CV Cascade - zobacz inne szablony 

 

 

Jak wybrać kierunek studiów, aby mieć atrakcyjną pracę?

 

W prawie wszystkich rankingach dla przyszłych studentów pojawiają się te same najpopularniejsze kierunki studiów, które potencjalnie zapewniają pracę:

 

  • finanse
  • informatyka
  • kierunki inżynieryjne
  • prawo
  • logistyka i transport

 

Jak wpływają one na zarobki i możliwość znalezienia pracy?

 

Przybliżę Ci ścieżkę kariery i średnie wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach. Posłużę się badaniami zarobków, aby pokazać Ci, w których miejscach możesz liczyć na wyższą pensję.

 

Zanim pomyślisz o zarobkach, najpierw dowiedz się jak znaleźć pracę, dzięki wyróżniającemu się CV. Pobierz bezpłatny e-book: "47 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim wyślesz CV."

 

 

ciekawe kierunki studiów w 2015

 

 

1. Finanse

 

Zapotrzebowanie na finansistów jest stale wysokie. Im większa jest firma, do której trafisz, tym więcej osób liczy dział finansowy.

 

Jak może wyglądać Twoja kariera, gdy wybierzesz kierunki studiów związane z finansami?

 

Na początku odbywasz staż, praktyki albo obejmujesz stanowisko młodszego specjalisty lub młodszego księgowego. Zarobki na tych stanowiskach są uzależnione od wielkości firmy, branży i województwa, w którym firma się mieści.

 

Na start kandydaci otrzymują zarobki w przedziale 3.000 – 4.000 złotych brutto. Po odpowiednim przygotowaniu i specjalizacji zaczynasz samodzielną pracę i realizujesz coraz bardziej skomplikowane zadania.

 

Zazwyczaj po około 2 – 3 latach pracy na samodzielnym stanowisku możesz liczyć na awans na stanowisko starszego specjalisty/starszego księgowego. Według badania wynagrodzeń Antal, możesz zarabiać wtedy od 6.000 do 9.000 złotych brutto.

 

Jeżeli jesteś dobrym specjalistą i cieszysz się zaufaniem swoich pracodawców otrzymujesz stanowisko managera/kierownika, które pozwala zarabiać, w zależności od specjalizacji, od 12.000 do 22.000 złotych brutto.

 

Na samym szczycie drabiny znajdują się dyrektorzy finansowi, których zarobki to nawet 30.000 złotych brutto i więcej.

 

 

kierunki studiów

 

 

2. Informatyka

 

Informatyka i inne związane z nią przyszłościowe kierunki studiów przeżywają boom. Każdy uważa, że studia związane z IT zapewniają bardzo wysokie zarobki i mało obciążającą pracę. To krzywdzące uproszczenie.

 

Aby być świetnym programistą, czy szefem IT musisz po prostu być dobry w tym, co robisz. Pamiętaj, że im więcej osób podąża w danym kierunku, tym większa jest Twoja konkurencja. IT zmienia się z dnia na dzień, więc musisz być stale na bieżąco z nowymi technologiami i językami programowania. Bez tego zawsze pozostaniesz na średnim poziomie zaawansowania i zarobków.

 

Jak (w uproszczeniu) wygląda typowa ścieżka zawodowa w IT?

 

Startując, otrzymujesz stanowisko junior developera albo polski odpowiednik - młodszego programisty. Twoje zarobki oscylują wokół 5.000 – 6.000 złotych brutto.

 

Gdy zdobędziesz nowe umiejętności programistyczne i wyspecjalizujesz się w danym języku programowania stajesz się developerem. W zależności od technologii, w których się poruszasz możesz zarabiać od 7.500 do 14.000 złotych brutto.

 

Specjalizacje sprawiają, że widełki mogą się różnić. Przykładowo, programiści urządzeń mobilnych zarabiają w tym momencie średnio więcej niż osoby zajmujące się technologiami stricte webowymi.

 

Jeżeli masz na swoim koncie ciekawe realizacje stajesz się senior developerem, a dalej team leaderem, jeżeli interesuje Cię managerska ścieżka rozwoju. Jeśli preferujesz stanowiska samodzielne zarabiasz odpowiednio więcej, ale nie zarządzasz zespołem. Zarobki na tym poziomie oscylują wokół przedziału 12.000 – 20.000 złotych brutto.

 

Dyrektorzy IT lub managerowie IT mogą zarabiać od 14.000 do 20.000 złotych brutto.

 

IT to wiele specjalizacji i możliwości rozwoju swojej ścieżki zawodowej, dlatego zastosowałem tu duże uproszczenie drabinki kariery. Sprawdź, jakie specjalizacje i możliwości osiągniesz w tej branży w samym badaniu.

 

 

kierunki studiów

 

 

3. Inżynieryjne kierunki studiów

 

Po latach 90tych i początku 2000, gdy królowały kierunki humanistyczne, politechniki przeżywają rozkwit. Ile zarabiają inżynierowie i jak wygląda uproszczona ścieżka ich rozwoju?

 

Po pierwszej pracy i zdobyciu podstawowego doświadczenia zostajesz inżynierem (procesu, badań i rozwoju, produkcji, konstruktorem), dzięki czemu możesz zarabiać od 5.000 do 12.000 złotych brutto.

 

Stanowiska kierownicze w zależności od branży i specjalizacji pozwolą Ci na osiągnięcie pułapu od 12.000 do nawet 25.000 złotych brutto.

 

Dyrektor techniczny zarabia od 15.000 do 20.000 złotych brutto, a dyrektor zakładu od 25.000 do 35.000 złotych brutto.

 

Rynek inżynierów cechuje się brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, dlatego studia inżynierskie powinny być dobrym rozwiązaniem jeszcze przez długie lata. Jako inżynier, który mówi biegle w językach obcych łatwo znajdziesz też dobrze płatną pracę poza granicami kraju.

 

 

najlepsze kierunki studiów do wybrania

 

 

4. Prawo

 

Kiedy przeglądasz rankingi przedstawiające najbardziej popularne kierunki studiów w Polsce, prawo jest zawsze wysoko na liście. Jeżeli zależy Ci na dobrych zarobkach i prestiżu, musisz uzbroić się w cierpliwość. Prawnicy na samym początku kariery zarabiają mało. Przygotuj się, że spędzisz dużo czasu na doszkalaniu się i wspieraniu swoich przełożonych, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje.

 

Prawo zmienia się codziennie. Jeśli na bieżąco nie będziesz śledzić zmian, trudno Ci będzie zostać dobrym prawnikiem. Jeżeli swoje opinie o tej karierze czerpiesz z filmów albo seriali – zapomnij o nich. Praca prawnika to bardzo ciężki kawałek chleba! Jak wyglądają zarobki w tej branży?

 

Praca młodszego prawnika albo „juniora” zapewnia wynagrodzenie na poziomie 3.000 – 8.000 złotych brutto. Uwolnienie zawodów prawniczych sprawiło, że wiele osób jest na poziomie aplikanta/niewykwalifikowanego prawnika. To niestety obniża średnie zarobki. Pamiętaj o tym, że początki tej pracy nie są łatwe.

 

Prawnik w kancelarii zarabia mniej więcej od 10.000 do 18.000 a nawet 20.000 złotych brutto.

 

Partner kancelarii to stanowisko, na którym możesz liczyć na najlepsze wynagrodzenie, które oscyluje nawet wokół 30.000 do 60.000 złotych brutto miesięcznie.

 

Jeżeli nie chcesz pracować w kancelarii, a wolisz karierę w wewnętrznym dziale prawnym, będziesz zarabiał mniej. Jako prawnik wewnętrzny zarobisz od 8.000 do 20.000 złotych brutto. Kierownik działu prawnego może liczyć na 12.000 – 18.000 złotych brutto.

 

najlepsze kierunki studiów 2015

 

 

5. Logistyka i transport

 

Jeżeli lubisz planować i optymalizować procesy, a także masz wysoko rozwinięte umiejętności analityczne, logistyka może być branżą odpowiednią dla Ciebie.

 

Z moich doświadczeń wynika, że logistycy z udokumentowanym osiągnięciami i wyspecjalizowaną wiedzą nie mają dużych problemów ze znalezieniem pracy. Firmy zwracają coraz większą uwagą na oszczędności związane z odpowiednim planowaniem łańcucha dostaw. Panowanie na „krwioobiegiem” firmy jest ciekawym zadaniem.

 

Ile można zarabiać w TSL (Transport Spedycja Logistyka)?

 

Specjaliści ds. logistyki mogą liczyć na zarobki w okolicach 3.000 – 6.000 złotych brutto.

 

Zarobki kierowników magazynu oscylują wokół 10.000 – 15.000 złotych brutto.

 

Dyrektorzy logistyki mogą liczyć na 15.000 – 25.000 złotych brutto.

 

Aby być spełnionym kierownikiem albo managerem w tej branży musisz mieć stale rękę na pulsie i „myśleć procesami”. 

 

kierunki studiów

 

 

Czy inne kierunki studiów nie pozwalają na dobre zarobki?

 

Oczywiście, chcąc zostać np. audytorem w firmach z Wielkiej Czwórki, dobrze jest skończyć kierunki związane z finansami. To wspiera Twoją kandydaturę. Znam jednak wielu świetnych specjalistów, którzy świetnie odnajdują się w tym, co robią mimo braku studiów kierunkowych. Sam nie kończyłem psychologii często łączonej z HR, a udało mi się realizować procesy rekrutacyjne, które sprawiały, że czułem się spełniony zawodowo.

 

Wybierając kierunki studiów młodzi ludzie mają często mgliste pojęcie o tym, czego chcą i co mogą po danym kierunku studiów robić. Dlatego tak ważne jest bycie aktywnym w trakcie nauki. Odpowiednie praktyki, staże czy programy ambasadorskie mogą Ci pomóc, mimo braku kierunkowego wykształcenia. Dodatkowo mogą też sprawić, że odkryjesz, co naprawdę lubisz robić. Najczęściej na brak perspektyw narzekają osoby, które źle wybrały kierunek studiów, a dodatkowo nie pracowały w trakcie nauki. 

 

Ostatecznie najwięcej zależy od tego, czym się pasjonujesz. Dzięki temu, ubezpieczasz się przed zmianą trendów na rynku pracy. Jeżeli czujesz, że coś sprawia Ci szczególną przyjemność, rozwijaj to poza studiami. W przyszłości możesz zmienić to w dochodowy zawód. Rozwijanie pasji i praca zaprowadzą Cię dalej niż prestiżowe kierunki studiów.

 

Zobacz, co na ten temat mówi ten krótki film! Zgadzasz się?

 

 

Co sądzisz o przydatności rankingów studiów? Co warto zmienić w polskim systemie edukacji wyższej, aby wykształcenie było bardziej dopasowane do rynku? Co studiować? Jakie są przyszłościowe kierunki studiów? Wypowiedz się w komentarzu poniżej.

Oceń mój artykuł
Średnia: 3.73 (1764 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Program do pisania CV - stwórz CV online i pobierz PDF w 5 minut!

Program do pisania CV - stwórz CV online i pobierz PDF w 5 minut!

Użyj programu do pisania CV, aby szybko stworzyć życiorys, który zainteresuje pracodawcę. W tej aplikacji znajdziesz praktyczne porady, ponad 350 szablonów do wypełnienia, wykadrujesz i dodasz do CV zdjęcie oraz pobierzesz dokument w PDF. Napiszesz także CV np. po angielsku.