Moje konto
Najlepiej płatne zawody w Polsce - TOP 10 (Ranking + Zarobki)

Najlepiej płatne zawody w Polsce - TOP 10 (Ranking + Zarobki)

Wojtek Martyński
Wojtek Martyński
Ekspert kariery w InterviewMe

Wyobraź sobie, że wracasz z pracy swoim nowym autem.

 

Zostawiasz je w garażu i wchodzisz do dużego, wygodnego domu z ogrodem.

 

W kilka lat spłaciłeś kredyt i nie masz na głowie większych zobowiązań finansowych. Jest koniec miesiąca, ale nie musisz martwić się stanem swojego konta.

 

Chcesz zaplanować urlop, więc włączasz komputer i zaczynasz przeglądać loty oraz wakacyjne oferty.

 

Degustowanie win we Włoszech? 3-tygodniowa podróż po Azji? A może rejs na Malediwach? Nie musisz się ograniczać!

 

Przy okazji zaglądasz na LinkedIn. Musisz odpisać rekruterom, którzy ostatnio zasypują Cię kuszącymi ofertami pracy.

 

Tak wygląda życie wielu osób, które wykonują najlepiej płatne zawody. 

 

Jakie ścieżki kariery prowadzą do zdobycia tak dobrze płatnej pracy?

 

W tym artykule:

 

  • znajdziesz listę najlepiej płatnych zawodów w Polsce (TOP 10)
  • sprawdzisz, ile można zarobić na najbardziej dochodowych stanowiskach (Ranking zarobków)
  • dowiesz się, jak zaplanować karierę, aby zdobyć dobrze płatną pracę w jednym z najlepszych zawodów (praktyczne wskazówki jak dobrze zarabiać)

 

Chcesz znaleźć dobrze płatną pracę? Będziesz potrzebował CV, które zwróci uwagę pracodawcy! W naszym kreatorze CV znajdziesz wyróżniające się szablony do wykorzystania, przykłady oraz praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Jaki zawód jest najbardziej opłacalny

Szablon CV Cubic - zobacz inne szablony, stwórz i pobierz CV tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Najlepiej płatne zawody w Polsce (Ranking)

 

Poniżej znajdziesz listę 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce i poznasz wysokość średnich zarobków na najbardziej opłacalnych stanowiskach. Dowiesz się również, jak pokierować swoją karierą, aby dużo zarabiać w jednym z wymienionych zawodów.

 

Najbardziej opłacalne zawody ranking

 

10. miejsce: Inżynier ds. jakości

 

Średnie zarobki: 5 200 zł brutto*

 

Opis stanowiska: Inżynier ds. jakości kontroluje wszystkie fazy procesu produkcyjnego, aby zapewnić jak najwyższą jakość towarów. Jego praca polega m.in. na opracowywaniu planów kontroli, dopuszczaniu do produkcji, prowadzeniu postępowania reklamacyjnego, analizach i badaniach laboratoryjnych oraz dokumentowaniu ich wyników.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatną pracę? Zazwyczaj pracodawcy wymagają wyższego wykształcenia, niekoniecznie technicznego, ale umożliwiającego zrozumienie podstaw technologicznych procesu, który ma być kontrolowany. Niezbędną wiedzę oraz certyfikaty można zdobyć na licznych kursach i szkoleniach. Pracodawcy oczekują od kandydata przede wszystkim znajomości i umiejętności odczytywania norm oraz rysunków technicznych, wiedzy z zakresu przeprowadzania badań laboratoryjnych oraz znajomości wymagań i narzędzi jakościowych stosowanych do rozwiązywania problemów.

 

Najlepiej płatne zawody na świecie

 

9. miejsce: Analityk finansowy

 

Średnie zarobki: 5 500 zł brutto

 

Opis stanowiska: Analityk finansowy uczestniczy w przygotowywaniu rocznego budżetu, tworzy prognozy i plany wieloletnie oraz nadzoruje ich realizację. Do jego zadań należy również tworzenie raportów i analiz finansowych, kontrola kosztów czy też analiza rentowności produktu.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatny zawód? Od kandydatów wymagane jest wyższe wykształcenie, najlepiej na kierunku ekonomicznym (np. finanse i rachunkowość). Niektóre uczelnie mają w ofercie specjalność “analityk finansowy” (np. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Przyszły analityk powinien być przygotowany do pracy z dużymi bazami danych oraz wykorzystywania systemów informacyjnych rachunkowości zarządczej i systemów wspomagających. Warto również zdobywać międzynarodowe certyfikaty zarządzania finansami (najpopularniejsze z nich to ACCA - Association of Chartered Certified Accountants, CFA - Chartered Financial Analyst czy CIA - Certified Internal Auditor).

 

Dobrze płatny zawód dla dziewczyn

 

8. miejsce: Programista

 

Średnie zarobki: 6 000 zł brutto

 

Opis stanowiska: Dopiero 8. pozycja programistów na liście najlepiej opłacanych zawodów może dziwić. Jednak należy pamiętać, że jest to branża obejmująca wiele różnych funkcji. Wśród nich są jedne z najlepiej opłacanych w Polsce stanowisk, takie jak architekt oprogramowania (średnio 11 000 zł brutto), Senior Java Developer (8 500 zł brutto) czy też Senior Software Engineer (7 750 zł brutto). Do zadań programistów należy m.in. tworzenie programów komputerowych i aplikacji przy wykorzystaniu języków programowania, a także ich testowanie i udoskonalanie.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatny zawód?  W branży IT w znacznie większym stopniu niż wykształcenie liczą się konkretne umiejętności, a wielu programistów to tzw. samouki. Pierwszym krokiem w kierunku tego zawodu powinno być wybranie języka programowania, w którym chcesz się rozwijać (najpopularniejsze z nich to Java, C, C++ i Python). Podstawy można opanować dzięki licznym internetowym kursom, które oferują takie serwisy jak:

 

 

Dobrze płatny zawód dla dziewczyn

 

7. miejsce: Specjalista ds. bezpieczeństwa IT

 

Średnie zarobki: 7 000 zł brutto

 

Opis stanowiska: Ci specjaliści zajmują się w firmach zarówno bezpieczeństwem fizycznym (np. biometria, kamery CCTV, karty magnetyczne do budynków), jak również obszarem logicznym (np. tworzenie i zarządzanie systemami ochrony danych w sieci). Najwięcej ofert pracy na tym stanowisku można znaleźć w bankowości, ubezpieczeniach i innych usługach finansowych. Zapotrzebowanie na tych specjalistów cały czas wzrasta, ze względu na coraz większą liczbę cyberataków.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatną pracę? Często (chociaż nie zawsze) pracodawcy wymagają wyższego wykształcenia technicznego (np. telekomunikacja, informatyka). Kandydat powinien mieć opanowane podstawy programowania, znać narzędzia weryfikujące bezpieczeństwo IT oraz dobre praktyki  w zakresie bezpiecznej eksploatacji systemów informatycznych. Nie powinien mieć również problemu z administrowaniem systemami takimi jak Microsoft czy Linux. 

 

Dobrze płatna praca w Polsce

 

6. miejsce: Radca prawny

 

Średnie zarobki: 7 200 zł brutto

 

Opis stanowiska:  Radcy prawni udzielają pomocy prawnej i reprezentują swoich klientów przed sądami oraz urzędami. Prowadzą oni sprawy administracyjne, gospodarcze, pracownicze, cywilne i rodzinne. Do ich obowiązków należy m.in. sporządzanie pism procesowych, opinii prawnych, projektów umów oraz innych dokumentów w bieżącej działalności kancelarii, koordynowanie obiegu dokumentów oraz dbanie o ich kompletność, czy też wydawanie opinii prawnych.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatną pracę? W tym przypadku wymagane jest ukończenie studiów prawniczych (6 lat) i aplikacji radcowskiej (3 lata), a następnie zdanie egzaminu radcowskiego. Dzięki temu można zostać wpisanym na listę radców prawnych. Radca musi również mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Bez konieczności odbywania aplikacji egzamin radcowski mogą zdawać m.in. doktorzy nauk prawnych lub osoby, które zdobyły kilkuletnie doświadczenie w zawodzie (np. przez co najmniej 5 lat były asystentem sędziego).

 

Opłacalne zawody dla kobiet

 

5. miejsce: Brand manager

 

Średnie zarobki: 7 500 zł brutto

 

Opis stanowiska: Brand manager, nazywany również menedżerem ds. marki lub opiekunem marki, jest odpowiedzialny za promocję firmowych produktów oraz ich sukces marketingowy i sprzedażowy. Jego praca jest szczególnie istotna podczas wprowadzania na rynek nowego towaru lub usługi. Do jego obowiązków należy m.in. tworzenie planów i strategii rynkowych, a także kierowanie zespołami odpowiedzialnymi za promocję i podnoszenie w ten sposób sprzedaży oraz zysków.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatny zawód? Pracodawcy przychylniejszym okiem patrzą na osoby z wyższym wykształceniem na kierunkach związanych z marketingiem i zarządzaniem. Przeważnie niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego (stanowiska brand managera powstają przede wszystkim w dużych, międzynarodowych firmach). Kandydat powinien dysponować wiedzą i umiejętnościami z zakresu marketingu, reklamy, promocji i public relations.

 

Dobrze płatne zawody bez studiów

 

4. miejsce: Project manager

 

Średnie zarobki: 7 700 zł brutto 

 

Opis stanowiska: Project manager jest odpowiedzialny za planowanie, realizację i efekt końcowy projektu. To stanowisko pojawia się w różnych branżach (np. IT, finansach czy budownictwie). Do zadań kierownika projektu należy m.in. budowa zespołu, ustalanie priorytetów zadań, tworzenie harmonogramu, identyfikowanie i rozwiązywanie problemów, monitorowanie budżetu i wydatków, czy też raportowanie postępu prac.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatną pracę? Jednym ze sposobów na zdobycie podstawowej wiedzy z kierowania projektem są studia (np. studia podyplomowe z project management na Uniwersytecie Warszawskim). Jednak również w przypadku tego dobrze płatnego zawodu ważniejsze są umiejętności niż wykształcenie. Można je zdobyć na licznych kursach i szkoleniach. Pracodawcy zwracają uwagę także na certyfikaty takie jak Prince2 (szkolenie znajdziesz np. w serwisie inprogress.pl) czy też CAMP (do egzaminu można przygotować się np. na szkoleniu Udemy.com).

 

Najlepiej opłacane zawody

 

3. miejsce: HR business partner

 

Średnie zarobki: 7 800 zł brutto

 

Opis stanowiska: HR business partner we współpracy z menedżerami danej firmy dba o to, aby sposób zarządzania zespołem wspomagał realizację strategicznych celów organizacji. Nie tylko opracowuje strategię zarządzania pracownikami, ale również ją wdraża i nadzoruje. 

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatną pracę? Kandydat powinien posiadać wyższe wykształcenie związane z HR-em. Niektóre uczelnie oferują specjalne studia podyplomowe na kierunku HR Biznes Partner (np. Szkoła Główna Handlowa). Idealny HR business partner powinien przede wszystkim potrafić łączyć cele biznesowe z tzw. miękkim HR-em. Niezbędne doświadczenie w zakresie Human Resources można zdobyć np. pracując w dziale personalnym lub jako konsultant kariery czy specjalista ds. HR (np. w InterviewMe).

 

Najlepiej płatne prace w Polsce ranking

 

2. miejsce: Key account manager

 

Średnie zarobki: 8 500 zł brutto

 

Opis stanowiska: Key account manager to osoba odpowiedzialna za kontakt z najważniejszymi i największymi klientami (tzw. klienci korporacyjni). Z jednej strony opiekuje się nimi i doradza, z drugiej - negocjuje warunki sprzedaży produktów lub usług. Do jego zadań należy również koordynacja realizacji umów, analiza danych rynkowych dotyczących branży, konsumentów czy działań konkurencji. Key account manager ściśle współpracuje z działem marketingu m.in. przy akcjach promocyjnych.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatny zawód? Pracodawcy oczekują, że kandydat będzie miał wyższe wykształcenie, najlepiej ekonomiczne (np. na kierunku związanym z zarządzaniem i marketingiem) lub techniczne (w przypadku firm z branży teleinformatycznej). Kluczowe jest jednak doświadczenie w sprzedaży (np. na stanowisku przedstawiciela handlowego), ewentualnie w marketingu (np. specjalista ds. promocji). Kandydat musi mieć wysokie umiejętności prezentacyjne i negocjacyjne, bardzo dobrze znać angielski, być odpornym na stres. Powinien również doskonale orientować się w branży swojego przyszłego pracodawcy.

 

Lista najlepiej płatnych zawodów

 

1. miejsce: Kontroler finansowy

 

Średnie zarobki: 8 800 zł brutto

 

Opis stanowiska: Kontroler finansowy sprawuje nadzór nad finansami firmy - m.in. poprzez nadzór nad działaniami księgowości, weryfikowanie sprawozdań finansowych czy też zgodności wydatków z założonym budżetem. Do jego zadań należy także ocena sytuacji firmy i doradztwo w zakresie obniżania kosztów. Kontroler finansowy przedstawia zagrożenia i szanse na poprawę sytuacji finansowej organizacji. Do jego obowiązków należy również m.in. przygotowywanie rocznego budżetu oraz planu wieloletniego, analizowanie rentowności, czy też przygotowywanie raportów zarządczych dla kierownictwa firmy.

 

Jak zacząć, aby zdobyć dobrze płatną pracę? Pracodawcy zazwyczaj oczekują od kandydata wyższego wykształcenia ekonomicznego, najlepiej na kierunku finanse i rachunkowość. Powinien on posiadać również kilkuletnie doświadczenie zdobyte w instytucjach finansowych (np. na stanowisku specjalisty ds. kontrolingu). Niezbędna jest szeroka wiedza z obszaru analizy finansowej czy też znajomość prawa finansowego. Kontroler finansowy powinien również posiadać międzynarodowe certyfikaty zarządzania finansami (np. ACCA - Association of Chartered Certified Accountants czy też CIMA - Chartered Institute of Management Accountants).

 

* w zestawieniu podano orientacyjne średnie zarobki dla całej Polski na podstawie danych serwisu Pracuj.pl

 

Uważasz, że część z wymienionych zawodów jest “przepłacana”? A może na liście najlepiej płatnych zawodów brakuje stanowisk, na których powinno zarabiać się zdecydowanie więcej? Czekamy na Twój komentarz poniżej!

Oceń mój artykuł
Średnia: 3.43 (1198 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojtek Martyński
Wojtek Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Często świetni kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Zdarza się ofertę pracy otrzymują kandydaci znacznie gorsi od nich. Pokażę Ci 6 powodów, dlaczego tak się dzieje. Czy punkt 2 dotyczy także Ciebie? Przekonaj się, jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę.