Dobra praca... czyli jaka? Gdzie szukać ofert by ją zdobyć?
Stwórz CV terazCo jest najważniejsze w pracy?
Pieniądze! — odpowiada bez namysłu wiele osób.
Oczywiście są one bardzo istotne.
Okazuje się jednak, że wysoka pensja nie gwarantuje 100-procentowej satysfakcji z wykonywanego zajęcia
Z badań wynika, że oprócz zadowalającego wynagrodzenia, kluczowe jest wiele innych czynników.
Jak zatem wybrać dobrą pracę?
Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy mówimy o „dobrej pracy” i czym się ona charakteryzuje (badania i komentarz eksperta)
- jak zdobyć dobrą pracę w Polsce i za granicą (także bez studiów czy matury)
- gdzie szukać ofert
- jak napisać CV i list motywacyjny, aby dostać dobrą pracę.
Chcesz od razu napisać CV i list motywacyjny? Aby zdobyć dobrą pracę, musisz się wyróżnić. W naszym kreatorze znajdziesz oryginalne wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Dobra praca — czym jest i jak wybrać dobrze dopasowany zawód?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie da się obiektywnie stwierdzić, że konkretna praca lub zawód jest „dobra” dla każdego pracownika.
Każdy z nas się różni i będzie zwracał uwagę na inne aspekty zatrudnienia.
Chodzi przede wszystkim, aby dowiedzieć się, jakie elementy są dla nas najważniejsze i dopasować pracę do swoich potrzeb oraz cech charakteru i osobowości.
Potwierdza to Aleksandra Bończewska, psycholog i doradca ds. rozwoju kariery w Atelier Kariery.
Niezależnie od tego, czy zaczynasz pierwszą pracę, pracujesz od 10 lat, czy jesteś w trakcie poszukiwania pracy, przede wszystkim zadaj sobie pytanie: czy warto robić to, co robisz? Jeżeli założymy, że poświęcasz na coś 8 godzin dziennie, to powinno to być dla Ciebie przyjemne, a Twoje potrzeby powinny być zaspokojone.
Co ważne, wiele osób utożsamia dobrą pracę z wysoką pensją.
Jednak ta kwestia nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Dla wielu osób synonimem „dobrej pracy” jest wysokie wynagrodzenie. Nie przeczę, że dobrze jest mieć pieniądze, wyższy standard życia i oszczędności. Ale pewnie znasz osoby, które pomimo że obiektywnie bardzo dobrze zarabiają, nie są zadowolone ze swojego zajęcia. Najważniejsze jest opracowanie indywidualnej definicji dobrej pracy.
Potwierdzają to badania.
Z raportu serwisu 80000hours.org wynika, że od pewnego poziomu zarobków, satysfakcja z życia przestaje drastycznie wzrastać wraz z wyższą pensją.
Istotne zaczynają być takie kwestie, jak:
- Obowiązki, które pozwalają zaangażować się w pracę. Czyli po prostu czerpanie przyjemności z tego, co robisz każdego dnia.
- Pomaganie innym. Według badań ten element jest kluczowy do osiągnięcia satysfakcji z życia i daje poczucie sensu podczas wykonywania pracy.
- Bycie dobrym w swojej pracy. Dzięki temu elementowi po pierwsze masz poczucie, że odnosisz sukcesy, po drugie — masz możliwość uczestniczenia w ciekawszych projektach lub wynegocjowania wyższej pensji.
- Wsparcie od współpracowników. Istotne jest, abyś w pracy miał przynajmniej kilka osób, które lubisz i na które zawsze możesz liczyć.
- Dopasowanie pracy do Twojego życia. Chodzi np. tryb pracy, wartości, które wyznajesz czy też realizowanie swoich pasji oraz zainteresowań.
Z kolei w badaniu przeprowadzonym przez Jobbio, respondenci zapytani o to, co sprawia, że są szczęśliwi w pracy, wskazywali przede wszystkim na możliwość utrzymania równowagi między pracą, a życiem prywatnym (tzw. work-life balance), bycie produktywnym, kontrolowanie liczby swoich obowiązków, pozytywne reakcje klientów, docenienie przez przełożonych czy też naukę nowych umiejętności.
Na podobne wartości zwraca uwagę Aleksandra Bończewska.
Jeżeli miałabym wymienić najważniejsze potrzeby, których zaspokojenie może dać Ci poczucie zadowolenia w pracy, byłyby to:
Samodzielność — potrzeba kierowania własnym życiem, zadaniami, godzinami pracy.
Mistrzostwo — potrzeba bycia coraz lepszym w tym, co robisz.
Cel — potrzeba robienia czegoś, co ma sens i jest częścią większej całości.
Ciekawe wnioski nasuwają się również po analizie wyników badania kandydatów, przeprowadzonego przez InterviewMe na początku 2019 roku.
Okazuje się, że na decyzję o przyjęciu oferty pracy wpływają przede wszystkim:
- wysokość wynagrodzenia (76% wskazań)
- możliwości rozwoju w firmie (54%)
- lokalizacja firmy i godziny pracy (po 47%)
- zakres obowiązków (40%)
Dodatkowo kandydaci uznali “bezpłatne kursy i szkolenia” za najważniejszy benefit (69% wskazań).
Można więc zaryzykować stwierdzenie, że dla pracowników oprócz pensji kluczowy jest stały rozwój, work-life balance oraz ciekawe obowiązki.
Od dłuższego czasu męczysz się w pracy? Być może dopadło Cię wypalenie zawodowe (tutaj sprawdzisz jego najczęstsze objawy)! Warto pomyśleć o zmianie stanowiska lub branży. Pomoże Ci w tym nasz poradnik: Jak się przebranżowić lub przekwalifikować, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę.
Chcesz od razu przygotować CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do wypełnienia, przykłady i praktyczne wskazówki. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
2. Dobra praca w Polsce i za granicą — jak ją zdobyć (także bez studiów i matury)? Poradniki
W poszukiwaniu dobrej pracy, w pierwszej kolejności powinieneś spróbować odkryć, jakie kwestie są dla Ciebie kluczowe.
Pomoże Ci w tym nasz poradnik: Jaki zawód wybrać — czym się kierować, aby dobrze zaplanować zawodową przyszłość.
Jeśli uważasz, że dla zdecydowanie najważniejsza jest dla Ciebie dobra pensja, zapoznaj się z naszym zestawieniem najlepiej płatnych zawodów (tutaj).
A może interesuje Cię dobra praca z domu lub np. wakacyjne zajęcie? Zajrzyj do artykułów:
Jeśli z kolei szukasz dobrej pracy bez doświadczenia (np. nie masz studiów lub jesteś w trakcie nauki), pomogą Ci poniższe poradniki:
Jeśli zastanawiasz się, po jakich studiach znajdziesz dobrą pracę, sprawdź najbardziej przyszłościowe kierunki studiów (tutaj).
A może marzysz o pracy za granicą (np. w Niemczech)? Praktyczne wskazówki przygotowaliśmy dla Ciebie tutaj:
Więcej poradników o tym, jak znaleźć dobrą pracę w poszczególnych zawodach, możesz zobaczyć tutaj: Poradniki InterviewMe o tym, jak znaleźć pracę.
Pamiętaj, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą — psychologiem lub doradcą kariery.
Pomoże Ci on lepiej zrozumieć Twoje potrzeby zawodowe i znaleźć prawidłowy kierunek rozwoju.
Marzenia możesz spełniać nie tylko w takich zawodach jak lekarz czy pilot samolotu, ale także wykonując bardziej nietypowe zajęcia. Więcej dowiesz się z artykułu: Praca marzeń — oryginalne przykłady i pomysły, które Cię zainspirują.
3. Gdzie szukać ofert dobrej pracy?
Wiesz już, czym chciałbyś się zajmować i jakiego rodzaju praca do Ciebie pasuje?
Teraz wystarczy tylko znaleźć ciekawe oferty pracy i zacząć wysyłać swoje CV.
W pierwszej kolejności powinieneś odwiedzić strony firm czy też organizacji, w których chciałbyś pracować najbardziej.
Odszukaj tam zakładki takie jak Kariera, Praca czy też Dołącz do nas. Zazwyczaj znajdziesz tam szczegółowe informacje o aktualnych procesach rekrutacyjnych.
Warto również skorzystać z wyszukiwarek ofert pracy, np.:
Czasami można również znaleźć wyszukiwarki dla konkretnych branż (np. z ofertami pracy w mediach).
Sposobem na znalezienie pracy jest także zapisanie się do grup na Facebooku, w których publikowane są ogłoszenia z konkretnych branż (np. Praca w IT).
Więcej pomysłów na to, gdzie szukać pracy, znajdziesz w naszym zestawieniu: Strony, portale i wyszukiwarki z ofertami pracy (49 propozycji).
4. Jak napisać CV i list motywacyjny, aby dostać dobrą pracę?
Pamiętaj, że najlepsze oferty przyciągają setki kandydatów.
Jeśli chcesz zdobyć dobrą pracę, musisz wyróżnić się na tle swoich konkurentów.
Jak to zrobić? Przygotowując dobre CV oraz list motywacyjny.
W pierwszej kolejności musisz zdecydować, jaki typ życiorysu wybrać. Pomoże Ci w tym nasz poradnik: Rodzaje CV — charakterystyka, wskazówki, zalety i wady poszczególnych typów.
Następnie zajrzyj do artykułu, w którym wyjaśniamy, jak stworzyć idealne CV (tutaj). Nie zapomnij o klauzuli CV, która wyraża Twoją zgodę na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie przekonującego listu motywacyjnego.
To świetny sposób, aby wyróżnić się wśród kandydatów, którzy lekceważą ten dokument.
Sprawdź, jak napisać krótki, treściwy list motywacyjny (i zobacz przykład takiego dokumentu).
Kiedy wszystkie dokumenty będą już gotowe, pozostaje Ci tylko wysłać je do pracodawcy. Sprawdź, co napisać w mailu, aby przykuć wzrok rekrutera (tutaj).
Pamiętaj też, że dobra praca daje stabilizację i pewność. Mam nadzieję, że nie będziesz musiał pracować na tzw. śmieciówce, złożysz wypowiedzenie umowy zlecenia i zdobędziesz pracę na etat.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
A według Ciebie — czym powinna charakteryzować się dobra praca? Jakie elementy sprawiają, że czujesz zawodowe spełnienie? Podziel się swoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzu poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.