
CV studenta - jak napisać pierwsze CV? Wzór i 10+ porad
Nie mam pracy, bo nie mam wymaganego doświadczenia. Nie mam doświadczenia, bo nie mogę znaleźć pracy. Znasz ten problem? Zobacz, jak napisać pierwsze CV studenta!
Dowiedz się, jakie są najskuteczniejsze sposoby na dorobienie do pensji, gdzie szukać ofert pracy dodatkowej i dorywczej (także zdalnej z domu) i na jakie stawki liczyć.
W internecie czeka na Ciebie mnóstwo ofert pracy dodatkowej.
Sprzątanie, roznoszenie ulotek, opieka nad dzieckiem lub praca dostawcy – to tylko kilka sposobów na dorobienie do pensji.
Pewnie wydaje Ci się, że zdobycie pracy dorywczej to bułka z masłem.
Niestety, to tylko pozory—
Wiele ofert nie spełni Twoich oczekiwań finansowych. Inne okażą się zbyt obciążające i trudno będzie Ci je wykonywać dorywczo.
A jeśli będziesz miał pecha, trafisz na pracodawcę-oszusta i po wykonanym zleceniu nie zobaczysz ani grosza.
Jak tego uniknąć?
Z tego artykułu dowiesz się, którymi ofertami pracy dodatkowej warto się zainteresować, jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i jak bezpiecznie dorobić do pensji.
Aby łatwo zdobyć dobrze płatną pracę dodatkową, powinieneś przygotować profesjonalne CV oraz list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz gotowe szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Z artykułu dowiesz się:
Zastanawiasz się, jaką pracę dorywczą wybrać?
W pierwszej kolejności szukaj zajęcia, które jest w jakimś stopniu związane z Twoim wykształceniem, doświadczeniem, umiejętnościami lub zainteresowaniami.
Jednak nie zawsze uda Ci się znaleźć idealną, dopasowaną do Ciebie ofertę.
Rozważ również inne sposoby na dorobienie. Poniżej znajdziesz nasze propozycje.
Obecna praca nie daje Ci satysfakcji? Chcesz zarabiać więcej? Dowiedz się, jak skutecznie zmienić pracodawcę: Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Większość osób odpowie: w internecie.
Racja—
Jednak pamiętaj, że nie wszystkie strony są godne zaufania.
Wybieraj oferty z serwisów, które mają dobrą renomę i mogą pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami.
W pierwszej kolejności poszukaj ogłoszeń o pracy dodatkowej w takich serwisach, jak Pracuj.pl, InfoPraca.pl, OLX, Gumtree, Indeed, Jooble, czy też Gratka (tutaj znajdziesz całą listę stron z ofertami pracy).
Pamiętaj, aby filtrować ogłoszenia zależnie od swojej lokalizacji lub innych wymagań (np. „praca dorywcza warszawa” lub „praca dodatkowa poznań”).
Sprawdzaj też oferty pracy sezonowej: latem możesz dorobić np. zbierając owoce, a w listopadzie i grudniu jako święty Mikołaj w sklepach, przedszkolach i prywatnych domach.
Ale—
Nie ograniczaj się tylko do wymienionych powyżej stron.
Zaglądaj również do serwisów z ofertami z branży, która Cię interesuje.
Jeśli np. szukasz dorywczej pracy po godzinach dla copywritera lub blogera, koniecznie odwiedź Wirtualnemedia.pl i Reachablogger.pl.
Inne serwisy ze zleceniami (polskie i zagraniczne), które powinieneś przetestować, to:
Interesuje Cię praca zdalna? Z naszego artykułu dowiesz się, jaki rodzaj pracy wybrać: Praca zdalna - jak szukać ofert?
Natrafiłeś już kiedyś na komentarz lub post typu „Zarabiam 10 000 zł za 5 godzin pracy z domu. Napisz do mnie, aby dowiedzieć się, jak to robię”?
Brzmi nieźle. Ale—
Mam nadzieję, że nie jesteś „nowy w internetach” i tego typu oferty jednak brzmią dla Ciebie podejrzanie.
Sieć pełna jest oszustów polujących na osoby, które chcą szybko dorobić do pensji.
Na szczęście nieuczciowych ofertodawców łatwo uniknąć. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak znaleźć bezpieczną ofertę dodatkowej pracy.
Krok 1. Uważaj na oferty, w których wymagane są takie czynności jak: przesłanie skanu dowodu osobistego, podanie numeru PESEL, dokonanie przelewu (nawet na drobną sumę), wysłanie SMS-a autoryzacyjnego, odbycie szkolenia płatnego z góry. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane i pieniądze od nieświadomych kandydatów.
Krok 2. Poszukaj informacji o pracodawcy / ofercie. Sprawdź, jakie opinie ma firma w internecie i czy posiada aktywne konta w portalach społecznościowych (przede wszystkim profil na Facebooku lub LinkedIn). Oszuści zazwyczaj starają się ukryć swoją działalność i uniemożliwić użytkownikom jej ocenę.
Krok 3. Podchodź ostrożnie do wyjątkowo lukratywnych ofert. Zachowaj zdrowy rozsądek. Oczywiście wizja wzbogacenia się bardzo małym nakładem pracy jest kusząca. Jednak w wielu takich przypadkach „dodatkowa praca marzeń” zakończy się kradzieżą Twoich danych lub pieniędzy.
Krok 4. Unikaj ofert ze stron z licznymi błędami. W internecie znajdziesz wiele stron, które wyglądają, jakby były przetłumaczone w Google Translate. Liczne literówki i błędy ortograficzne powinny od razu wzbudzić Twoją ostrożność.
Krok 5. Uważaj na pracodawców, którzy umożliwiają kontakt jedynie drogą mailową. Wiarygodna firma powinna mieć stronę internetową / profil na Facebooku z adresem, telefonem kontaktowym i adresem e-mail. Sprawdź numer NIP, numer REGON lub nazwę firmy potencjalnego pracodawcy w CEIDG.
Krok 6. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy. Jeśli już zdecydowałeś się na podjęcie współpracy i otrzymałeś umowę, dokładnie ją przeczytaj. Sprawdź, czy Twoje zadania są szczegółowo opisane, a także czy forma współpracy i terminy są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, koniecznie wyjaśnij to z ofertodawcą jeszcze przed podpisaniem dokumentu.
Szukasz pracy na wakacje (także dla studentów lub nieletnich)? Wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w naszym artykule: Praca na wakacje w Polsce i za granicą – 20 porad jak ją znaleźć.
Pamiętaj, że najlepsze oferty pracy dorywczej przyciągają wielu chętnych.
Dlatego Twoje kwalifikacje i doświadczenie mogą nie wystarczyć…
Jeśli chcesz solidnie dorobić do pensji, musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Jak to zrobić?
Profesjonalnym CV oraz listem motywacyjnym.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Co jest dla Ciebie najtrudniejsze podczas szukania pracy dodatkowej? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej.
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Nie mam pracy, bo nie mam wymaganego doświadczenia. Nie mam doświadczenia, bo nie mogę znaleźć pracy. Znasz ten problem? Zobacz, jak napisać pierwsze CV studenta!
Jak zarabiać w Internecie? Zobacz sposoby i możliwości wykonywania pracy online z domu. Sprawdź jak szukać ofert np. dla mam, osób, które wybierają zawód lub chcą dorobić.
Szukasz pracy sezonowej? Jesteś uczniem lub studentem, a może po prostu chcesz sobie dorobić? Tutaj dowiesz się, o czym pamiętać, szukając pracy na wakacje (również za granicą).