Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
Praca fotografa nie polega tylko na robieniu zdjęć.
Często musisz także wykazać się kreatywnością przy planowaniu sesji, zadbać o odpowiednie warunki i sprzęt, a także… mierzyć się z nietypowymi pomysłami klientów.
Pracodawcy wymagają m.in. doskonałej organizacji pracy, dyspozycyjności oraz terminowości.
Dlatego najlepsi z nich współpracują z fotografami, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem zawodowym lub posiadają kluczowe kompetencje.
Jeśli chcesz od razu wyróżnić się na tle innych kandydatów i zainteresować klienta, musisz przygotować skuteczne CV oraz list motywacyjny.
W tym artykule znajdziesz porady, dzięki którym Twój życiorys fotografa od razu pokaże, że jesteś profesjonalistą i warto z Tobą współpracować!
Chcesz od razu przygotować CV i list motywacyjny fotografa?Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
jak od razu zainteresować pracodawcę swoim CV fotografa
jak ciekawie opisać doświadczenie, umiejętności i edukację
czy w CV fotografa warto wpisywać zainteresowania
jak napisać list motywacyjny fotografa, który wyróżni Cię na tle innych kandydatów
1
Jak od razu wyróżnić CV fotografa?
Jaka jest pierwsza zasada skutecznego CV?
Najważniejsze informacje od razu muszą przyciągnąć wzrok rekrutera.
Jest na to sposób, którego wielu kandydatów w Polsce wciąż nie zna.
Tzw. podsumowanie zawodowe.
Co to jest?
To po prostu krótki (maksymalnie 50 słów) opis Twoich kluczowych doświadczeń zawodowych i umiejętności na samej górze CV.
Czyli coś w stylu zajawki artykułu, która ma przyciągnąć czytelnika do zapoznania się z całym tekstem.
Co powinno znaleźć się w podsumowaniu zawodowym fotografa?
Informacja o tym, kim jesteś. W jednym zdaniu napisz, czym się zajmujesz i pokaż, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko fotografa.
Opis Twoich najważniejszych umiejętności. Udowodnij pracodawcy, że posiadasz wszystkie wymagane kwalifikacje. Warto też wymienić swoje osiągnięcia, nagrody itp. Pamiętaj, aby dopasować opis do oferty pracy!
Wyjaśnienie, dlaczego chcesz pracować w danej firmie. Pokaż, że nieprzypadkowo zainteresowała Cię właśnie ta oferta pracy. Napisz, jak możesz pomóc firmie i wspomnij o swoich celach zawodowych.
Jak te wskazówki zastosować w praktyce? Poniżej znajdziesz przykład prawdziwej oferty pracy dla fotografa i dopasowane do niej podsumowanie zawodowe.
Oferta pracy dla fotografa - przykład:
Podsumowanie zawodowe fotografa dopasowane do oferty pracy:
DOBRZE:
Jestem absolwentem Akademii Fotografii w Warszawie i od 2 lat pracuję jako freelancer (współpracowałem m.in. z Teatrem Studio). Na co dzień pracuję w Photoshop i korzystałem z systemu WebRotate przy fotografowaniu produktów m.in. dla Biedronki. W Państwa firmie chciałbym rozwijać się w zakresie fotografii odzieży oraz sprzętu sportowego.
ŹLE:
Od zawsze interesuję się fotografią i obecnie pracuję jako freelancer. Współpracuję z wieloma firmami, dla których wykonuję m.in. zdjęcia produktów. Mam wysokie poczucie estetyki i ogromną motywację do pracy. Uważam, że świetnie się sprawdzę na stanowisku fotografa w Państwa firmie.
Dla pracodawców, oprócz Twoich umiejętności i jakości wykonywanych zdjęć, bardzo istotne są również kompetencje miękkie.
Chodzi np. o dotrzymywanie terminów, zaangażowanie czy też sprawną komunikację.
Właśnie dlatego pracodawcy taką uwagę przywiązują do opisu doświadczenia.
Jeśli masz na swoim koncie wiele udanych projektów lub np. stałą, kilkuletnią współpracę z jedną firmą, dla rekrutera jest to znak, że jesteś profesjonalistą.
Tylko...
Jak opisać doświadczenie, aby zrobić dobre wrażenie na najlepszych pracodawcach?
Dopasuj opis doświadczenia do oferty pracy. To najważniejsza zasada, której powinieneś przestrzegać tworząc CV. W pierwszej kolejności opisz te projekty i stanowiska, które są związane z wymaganiami w ogłoszeniu.
Unikaj ogólników. Każdy kandydat może wpisać, że “wykonywał zdjęcia”. Podaj konkretne przykłady i rodzaje obowiązków - np. Fotografowanie produktów w 3D.
Pochwal się osiągnięciami. Jeśli masz na swoim koncie jakieś sukcesy lub nagrody, koniecznie o nich napisz!
Zadbaj o czytelność opisu. Żaden rekruter nie będzie chciał czytać bloku tekstu. Stosuj pogrubienia, odstępy między wierszami, kategorie i punktory. Kluczowe informacje od razu powinny przyciągać wzrok.
Poniżej zobaczysz dobry i zły przykład opisu doświadczenia fotografa. Ten wzór CV, a raczej jego fragment, pomoże Ci prawidłowo storzyć sekcję w swoim curriculum vitae.
CV fotograf - przykład opisu doświadczenia:
DOBRZE:
10.2015 - 12.2017 Empik (Warszawa)
Stanowisko: Fotograf reklamowy
Główne obowiązki:
wykonywanie zdjęć typu packshot i packshot 360°
obróbka zdjęć w Adobe Photoshop
przygotowywanie produktów do zdjęć, ustawianie kompozycji
Dodatkowe obowiązki:
współpraca z działem marketingu przy kampaniach reklamowych
wdrażanie nowych rozwiązań i narzędzi w zakresie fotografii produktowej
06.2014 - obecnie Freelancer
Wybrani klienci:
Bosch (wykonywanie zdjęć produktów w systemie ModeVid)
Gazeta Wrocławska (relacje zdjęciowe z koncertów)
Gazeta.pl (fotoreportaż z podróży na Syberię)
Osiągnięcia:
3. miejsce w konkursie Gazeta.pl na najlepsze zdjęcie podróżnicze roku 2016
Portfolio i umiejętności fotografa w CV. Jak je zaprezentować?
Fotograf to zawód, w którym umiejętności są kluczowe.
Szczególnie, jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, ale chcesz pokazać pracodawcy, że spełniasz jego wymagania.
Właśnie dlatego Twoje najważniejsz twarde i miękkie kompetencje powinny znaleźć się na 1. stronie CV.
Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności wymienić te umiejętności, które pracodawca wpisał w wymaganiach.
Być może zastanawiasz się również, w jaki sposób “pokazać” w CV swoje portfolio z przykładowymi zdjęciami i zrealizowanymi projektami…
Nic prostszego!
W naszym kreatorze w 5 minut przygotujesz CV, w którym możesz wyróżnić dowolny link - np. do swojego profilu na Instagramie, Behance czy też DeviantArt (przykład poniżej). Stwórz CV tutaj.
Zastanawiasz się, jakiego rodzaju umiejętności wpisać w CV fotografa?
Poniżej znajdziesz przykłady, którymi możesz się zainspirować.
Umiejętności fotografa w CV (przykłady):
Adobe Photoshop (poziom zaawansowany)
wykonywanie zdjęć typu packshot i packshot 360°
fotografia ślubna
fotografia biznesowa i zdjęcia korporacyjne
przygotowywanie tła i oświetlenia
wykonywanie zdjęć w plenerze
znajomość systemów ModeVid oraz WebRotate
fotografia modowa
ustawianie kompozycji
nagrywanie i montaż wideo
terminowość
pełna dyspozycyjność
wysokie poczucie estetyki
Wskazówka: Pamiętaj, że bardzo ważnym elementem Twojego CV jest… zdjęcie. Jakie powinno być zdjęcie do CV u fotografa? Przede wszystkim profesjonalne. Jeśli wyślesz życiorys z fotografią wykonaną do dowodu osobistego, raczej nikt nie będzie traktował Cię poważnie. Możesz zdecydować się na klasyczne, biznesowe zdjęcie lub przygotować nieco bardziej kreatywną fotografię, np. z aparatem w rękach. Więcej porad znajdziesz w artykule: "Zdjęcie do CV - jakie wybrać, jak wstawić w CV, czego unikać".
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Czy w CV fotografa warto wpisywać zainteresowania?
Odpowiedź jest prosta: tak!
Szczególnie jeśli są one związane z fotografią. Dla pracodawcy to sygnał, że praca jest jednocześnie Twoją pasją.
Rekruterzy wiedzą, że takie osoby są zdecydowanie bardziej zaangażowane i kreatywne.
Opis zainteresowań powinien znaleźć się na końcu CV. Wystarczy jedno, dwa zdania. Proste CV jest najlepsze.
Postaraj się pokazać, że Twoje zainteresowania przekładają się na pracę i pozwolą Ci wnieść coś “ekstra” do realizowanych projektów.
Zainteresowania w CV fotografa (przykład):
Pasjonuję się architekturą oraz stylem skandynawskim, dzięki czemu w Państwa firmie będę mógł wdrożyć najnowocześniejsze rozwiązania w fotografii wnętrz i nieruchomości.
List motywacyjny fotografa - jak wyróżnić się na tle innych kandydatów?
Zastanawiasz się, po co przygotowywać list motywacyjny na stanowisko fotografa?
Jest to świetna okazja, aby opowiedzieć więcej o swoich kwalifikacjach i pokazać pracodawcy, że naprawdę chcesz dla niego pracować.
Dobry list motywacyjny jest dowodem na to, że nie wysyłasz masowo identycznych dokumentów i traktujesz ofertę poważnie.
Jak napisać list motywacyjny fotografa, który zainteresuje pracodawcę?
Nie kopiuj informacji z CV. Przepisywanie życiorysu nie ma sensu. List motywacyjny to dla fotografa świetna okazja, aby szerzej opisać zrealizowane projekty i podać przykłady sytuacji, w których wykorzystał swoje umiejętności.
Dopasuj treść listu do oferty pracy. Podobnie jak CV, list motywacyjny również powinien być odpowiedzią na wymagania z ogłoszenia. W pierwszej kolejności opisz umiejętności, doświadczenia i osiągnięcia, które będą dla pracodawcy najbardziej interesujące.
Pokaż pracodawcy, co zyska zatrudniając właśnie Ciebie. Zastanów się, jak możesz usprawnić jakiś proces lub rozwiązać konkretny problem firmy, w której chcesz pracować, a następnie opisz, jak to zrobisz.
Zadbaj o czytelność listu. List motywacyjny na stanowisko fotografa nie może wyglądać jak blok tekstu. Pamiętaj, że dla pracodawcy bardzo ważne jest Twoje poczucie estetyki! Zadbaj o odstępy między wierszami, używaj pogrubień i punktorów. Uważaj na literówki - pokaż pracodawcy, że jesteś skrupulatny i dbasz o detale.
Musisz napisać również list motywacyjny?W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Badania pokazują, że masz tylko 6 sekund, aby zainteresować pracodawcę swoim CV. Większość kandydatów rzadko otrzymuje zaproszenie na rozmowy kwalifikacyjne. Dowiedz się jak napisać CV, które da Ci przewagę nad innymi i pozwoli szybko zmienić pracę.
Dowiedz się, jak dostać pracę w mediach, gdzie szukać ofert i jak zacząć przygodę z dziennikarstwem. Sprawdź, czy warto studiować dziennikarstwo i brać udział w praktykach oraz stażach. Z artykułu dowiesz się również, jak stworzyć skuteczne CV i list motywacyjny do pracy w mediach.
Sprawdź, jak szybko napisać profesjonalne CV oraz list motywacyjny dziennikarza. Z artykułu dowiesz się, jak od razu zainteresować pracodawcę, jak opisać doświadczenie i umiejętności, a także czy warto wspominać o swoim wykształceniu i zainteresowaniach (6 skutecznych porad).