
Jak napisać CV do pracy w 2021 roku? Wzór i porady eksperta
Jak poprawnie napisać CV? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po pisaniu CV, profesjonalny wzór CV i przykłady treści do wszystkich sekcji dokumentu.
Praca fotografa nie polega tylko na robieniu zdjęć.
Często musisz także wykazać się kreatywnością przy planowaniu sesji, zadbać o odpowiednie warunki i sprzęt, a także… mierzyć się z nietypowymi pomysłami klientów.
Pracodawcy wymagają m.in. doskonałej organizacji pracy, dyspozycyjności oraz terminowości.
Dlatego najlepsi z nich współpracują z fotografami, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem zawodowym lub posiadają kluczowe kompetencje.
Jeśli chcesz od razu wyróżnić się na tle innych kandydatów i zainteresować klienta, musisz przygotować skuteczne CV oraz list motywacyjny.
W tym artykule znajdziesz porady, dzięki którym Twój życiorys fotografa od razu pokaże, że jesteś profesjonalistą i warto z Tobą współpracować!
Chcesz od razu przygotować CV i list motywacyjny fotografa? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Z artykułu dowiesz się:
1
Jaka jest pierwsza zasada skutecznego CV?
Najważniejsze informacje od razu muszą przyciągnąć wzrok rekrutera.
Jest na to sposób, którego wielu kandydatów w Polsce wciąż nie zna.
Tzw. podsumowanie zawodowe.
Co to jest?
To po prostu krótki (maksymalnie 50 słów) opis Twoich kluczowych doświadczeń zawodowych i umiejętności na samej górze CV.
Czyli coś w stylu zajawki artykułu, która ma przyciągnąć czytelnika do zapoznania się z całym tekstem.
Jak te wskazówki zastosować w praktyce? Poniżej znajdziesz przykład prawdziwej oferty pracy dla fotografa i dopasowane do niej podsumowanie zawodowe.
DOBRZE: |
---|
Jestem absolwentem Akademii Fotografii w Warszawie i od 2 lat pracuję jako freelancer (współpracowałem m.in. z Teatrem Studio). Na co dzień pracuję w Photoshop i korzystałem z systemu WebRotate przy fotografowaniu produktów m.in. dla Biedronki. W Państwa firmie chciałbym rozwijać się w zakresie fotografii odzieży oraz sprzętu sportowego. |
ŹLE: |
---|
Od zawsze interesuję się fotografią i obecnie pracuję jako freelancer. Współpracuję z wieloma firmami, dla których wykonuję m.in. zdjęcia produktów. Mam wysokie poczucie estetyki i ogromną motywację do pracy. Uważam, że świetnie się sprawdzę na stanowisku fotografa w Państwa firmie. |
Chcesz dowiedzieć się więcej? Dodatkowe wskazówki i przykłady znajdziesz w artykule: "Cele zawodowe i podsumowanie w CV - wzór jak napisać" (czytaj)
2
Dla pracodawców, oprócz Twoich umiejętności i jakości wykonywanych zdjęć, bardzo istotne są również kompetencje miękkie.
Chodzi np. o dotrzymywanie terminów, zaangażowanie czy też sprawną komunikację.
Właśnie dlatego pracodawcy taką uwagę przywiązują do opisu doświadczenia.
Jeśli masz na swoim koncie wiele udanych projektów lub np. stałą, kilkuletnią współpracę z jedną firmą, dla rekrutera jest to znak, że jesteś profesjonalistą.
Tylko...
Poniżej zobaczysz dobry i zły przykład opisu doświadczenia fotografa. Ten wzór CV, a raczej jego fragment, pomoże Ci prawidłowo storzyć sekcję w swoim curriculum vitae.
DOBRZE: |
---|
10.2015 - 12.2017 Empik (Warszawa) Stanowisko: Fotograf reklamowy
Główne obowiązki:
Dodatkowe obowiązki:
06.2014 - obecnie Freelancer
Wybrani klienci:
Osiągnięcia:
|
ŹLE: |
---|
2014 - obecnie Fotograf
Wykonywanie zdjęć produktowych dla Empiku Obróbka zdjęć w Photoshop Przygotowywanie produktów do zdjęć Współpraca z Bosch, Gazetą Wrocławską i Gazeta.pl Przygotowywanie fotorelacji |
Więcej wskazówek, jak interesująco opisać doświadczenie w CV, znajdziesz w artykule: “Doświadczenie zawodowe w CV: jak opisać? Przykłady i 4 rady eksperta” (czytaj)
3
Fotograf to zawód, w którym umiejętności są kluczowe.
Szczególnie, jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, ale chcesz pokazać pracodawcy, że spełniasz jego wymagania.
Właśnie dlatego Twoje najważniejsz twarde i miękkie kompetencje powinny znaleźć się na 1. stronie CV.
Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności wymienić te umiejętności, które pracodawca wpisał w wymaganiach.
Być może zastanawiasz się również, w jaki sposób “pokazać” w CV swoje portfolio z przykładowymi zdjęciami i zrealizowanymi projektami…
Nic prostszego!
W naszym kreatorze w 5 minut przygotujesz CV, w którym możesz wyróżnić dowolny link - np. do swojego profilu na Instagramie, Behance czy też DeviantArt (przykład poniżej). Stwórz CV tutaj.
Stwórz CV z linkiem do portfolio i pobierz dokument w PDF tutaj
Zastanawiasz się, jakiego rodzaju umiejętności wpisać w CV fotografa?
Poniżej znajdziesz przykłady, którymi możesz się zainspirować.
Wskazówka: Pamiętaj, że bardzo ważnym elementem Twojego CV jest… zdjęcie. Jakie powinno być zdjęcie do CV u fotografa? Przede wszystkim profesjonalne. Jeśli wyślesz życiorys z fotografią wykonaną do dowodu osobistego, raczej nikt nie będzie traktował Cię poważnie. Możesz zdecydować się na klasyczne, biznesowe zdjęcie lub przygotować nieco bardziej kreatywną fotografię, np. z aparatem w rękach. Więcej porad znajdziesz w artykule: "Zdjęcie do CV - jakie wybrać, jak wstawić w CV, czego unikać".
Chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek o tym, jak wpisać umiejętności w CV? Zajrzyj do artykułu: "Umiejętności do CV. Co wpisać, by szybko znaleźć pracę? Przykłady" (czytaj)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
4
Zastanawiasz się, czy wykształcenie fotografa jest istotne dla pracodawców?
Tak, jeśli jest ono związane z fotografią.
Zwłaszcza w sytuacji, gdy przygotowujesz CV fotografa bez doświadczenia zawodowego.
W jaki sposób poprawnie opisać edukację?
Nie musisz się rozpisywać, wystarczy podać okresy nauki, nazwę uczelni, szkoły lub kursu, a także uzyskany tytuł, certyfikat etc.
2015 - 2016 Warszawska Szkoła Fotografii
Kierunek: Fotografia (studia podyplomowe)
2012 - 2015 Uniwersytet Warszawski - Instytut Historii Sztuki
Kierunek: Historia sztuki
Uzyskany tytuł licencjata
Nowoczesne CV fotografa powinno więc zawierać podstawowe informacje na temat edukacji kandydata.
Wciąż masz wątpliwości, jak opisać swoje wykształcenie w CV? Więcej wskazówek znajdziesz w artykule: "Wykształcenie w CV - jak wpisać poziom edukacji. 5 porad + Przykłady" (czytaj)
5
Odpowiedź jest prosta: tak!
Szczególnie jeśli są one związane z fotografią. Dla pracodawcy to sygnał, że praca jest jednocześnie Twoją pasją.
Rekruterzy wiedzą, że takie osoby są zdecydowanie bardziej zaangażowane i kreatywne.
Opis zainteresowań powinien znaleźć się na końcu CV. Wystarczy jedno, dwa zdania. Proste CV jest najlepsze.
Postaraj się pokazać, że Twoje zainteresowania przekładają się na pracę i pozwolą Ci wnieść coś “ekstra” do realizowanych projektów.
Pasjonuję się architekturą oraz stylem skandynawskim, dzięki czemu w Państwa firmie będę mógł wdrożyć najnowocześniejsze rozwiązania w fotografii wnętrz i nieruchomości.
Więcej wskazówek jak opisać swoje zainteresowania znajdziesz w artykule: "Zainteresowania w CV – 6 rad jak opisać hobby w CV. Przykłady" (czytaj)
6
Zastanawiasz się, po co przygotowywać list motywacyjny na stanowisko fotografa?
Jest to świetna okazja, aby opowiedzieć więcej o swoich kwalifikacjach i pokazać pracodawcy, że naprawdę chcesz dla niego pracować.
Dobry list motywacyjny jest dowodem na to, że nie wysyłasz masowo identycznych dokumentów i traktujesz ofertę poważnie.
Chcesz poznać więcej wskazówek i zobaczyć wzór listu motywacyjnego? Zajrzyj do artykułu: "Jak napisać list motywacyjny do pracy. Przykłady listów i 8 rad eksperta".
Jest Ci potrzebny list motywacyjny po angielsku? Przeczytaj koniecznie: ”Photographer resume: sample and full writing guide [20+ Examples]”
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wskazówka: Zastanawiasz się, czy do CV trzeba dodawać klauzulę o ochronie danych osobowych? Dowiesz się tego tutaj: Klauzula poufności w CV — czy jest konieczna?
Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości? Wpisz je w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!
Jak poprawnie napisać CV? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po pisaniu CV, profesjonalny wzór CV i przykłady treści do wszystkich sekcji dokumentu.
Dowiedz się, jak dostać pracę w mediach, gdzie szukać ofert i jak zacząć przygodę z dziennikarstwem. Sprawdź, czy warto studiować dziennikarstwo i brać udział w praktykach oraz stażach. Z artykułu dowiesz się również, jak stworzyć skuteczne CV i list motywacyjny do pracy w mediach.
Sprawdź, jak szybko napisać profesjonalne CV oraz list motywacyjny dziennikarza. Z artykułu dowiesz się, jak od razu zainteresować pracodawcę, jak opisać doświadczenie i umiejętności, a także czy warto wspominać o swoim wykształceniu i zainteresowaniach (6 skutecznych porad).