![Praca w domu: Zarabianie przez Internet w 2023 [12 Sposobów]](https://cdn-images.interviewme.pl/pages/375a5f39-2552-4c2b-891e-e57cdf953c0c.jpg?fit=crop&h=250&dpr=2)
Praca w domu: Zarabianie przez Internet w 2023 [12 Sposobów]
Jak zarabiać w Internecie? Zobacz sposoby i możliwości wykonywania pracy online z domu. Sprawdź jak szukać ofert np. dla mam, osób, które wybierają zawód lub chcą dorobić.
Pod koniec 2018 roku Norwegia była drugim najczęściej wybieranym przez polskich emigrantów kierunkiem.
Trudno się dziwić — średnia pensja w kraju fiordów to prawie 20 tys. zł brutto!
Ciebie też kusi perspektywa bardzo wysokich zarobków? A może po prostu marzysz o życiu w tym pięknym kraju?
Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, aby zdobyć pracę w Norwegii i czy rzeczywiście masz szansę na tak wysokie wynagrodzenie.
W tym artykule dowiesz się:
Chcesz przygotować CV i list motywacyjny do pracy w Norwegii?W naszym kreatorze znajdziesz szablony do uzupełnienia przetłumaczone na norweski i angielski, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
1
Warto pamiętać, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej. Uzyskanie możliwości legalnej pracy wymaga więc załatwienia nieco większej liczby formalności.
Przede wszystkim znaczenie ma długość planowanego pobytu. W Norwegii wyróżnia się:
Pobytu turystycznego nie musisz rejestrować i „przysługuje” Ci on na podstawie ważnego paszportu. Masz więc 3 miesiące na spokojne poszukiwanie zatrudnienia na terenie Norwegii.
Jeśli planujesz przebywać w Norwegii dłużej niż 90 dni, musisz zarejestrować pobyt tymczasowy. W tym celu należy zarejestrować się i wypełnić formularz na stronie departamentu ds. cudzoziemców UDI, a następnie zarezerwować termin spotkania na posterunku policji.
Pamiętaj, że spotkanie powinno się odbyć w ciągu 3 miesięcy od przyjazdu do kraju, dlatego warto zarezerwować termin jak najwcześniej (szczególnie w okresie wakacyjnym).
Podczas spotkania na posterunku policji będziesz potrzebował ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wydanie zezwolenia na pobyt tymczasowy jest bezpłatne.
W pierwszej kolejności powinieneś udać się do urzędu podatkowego Skatteetaten. O jakie dokumenty powienieneś się ubiegać?
Karta podatkowa (Skattekort) — na jej podstawie pracodawca potrąca zaliczki przesyłane do Urzędu Podatkowego. Jest ona również niezbędna np. w Urzędzie Pracy.
Norweski numer identyfikacyjny (norsk identitetsnummer) — odpowiednik polskiego PESEL-u. Jest on niezbędny do założenia konta w banku i w kontaktach z urzędami. Do jego wyrobienia niezbędny jest ważny dowód osobisty lub paszport. Wyróżnia się dwa jego rodzaje:
Wniosek o zameldowanie — jest niezbędny w przypadku osób, które starają się o pozwolenie na pobyt stały. W tym przypadku niezbędne jest podanie aktualnego adresu zameldowania.
Co więcej, do formularzy powinieneś dołączyć umowę o pracę lub zaświadczenie o zatrudnieniu, zezwolenie na pobyt tymczasowy, a także umowę najmu lub kupna nieruchomości na terytorium Norwegii (jeśli ubiegasz się o zezwolenie na pobyt stały).
Wszystkie wnioski i dokumenty powinieneś dostarczyć do jednego z 42 urzędów podatkowych zajmujących się sprawami cudzoziemców. Formularze, listę placówek i wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie skatteetaten.no.
Po uzyskaniu wymaganych dokumentów, należy udać się z nimi do departamentu ds. cudzoziemców.
Na stronie udi.no dowiesz się, pod jaki urząd podlegasz i pobierzesz formularz aplikacyjny, który musisz wypełnić i dołączyć do pozostałych dokumentów. Zabierz ze sobą również dokument potwierdzający cel pobytu (np. umowa o pracę) i dowód osobisty lub paszport.
Urząd na miejscu zweryfikuje dokumenty i jeśli wszystko będzie się zgadzało — wyda bezpłatne pozwolenie na stały pobyt w Norwegii (ważne bezterminowo).
Marzysz o pracy za granicą, ale jeszcze nie zdecydowałeś, który kraj wybrać? Zajrzyj do naszych pozostałych poradników:
2
Jeśli nie znasz języka angielskiego i norweskiego lub po prostu nie chcesz załatwiać wszystkich formalności na własną rękę, możesz skorzystać z pomocy polskichagencji pracy.
Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzać ich wiarygodność. W danych kontaktowych powinny znaleźć się wszystkie informacje o firmie — adres, numer telefonu, e-mail etc. Warto także zajrzeć na ich portale społecznościowe i poszukać opinii o pośredniku w internecie.
Jeśli dobrze znasz język angielski lub norweski, możesz skontaktować się z agencją pracy w Norwegii. Aktualną listę norweskich pośredników znajdziesz tutaj.
Jeśli chcesz szukać zatrudnienia w Norwegii na własną rękę, w pierwszej kolejności zajrzyj do ofert w popularnym serwisie mojanorwegia.pl.
Odwiedź także serwisy z ogłoszeniami o pracę za granicą, przede wszystkim Poloniusz.pl, Europa.jobs oraz Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES.
Skorzystaj także z pomocy polskich stron z ogłoszeniami. Znajdziesz tam wiele ofert pracy w Norwegii (także dla par, bez znajomości języka i z zakwaterowaniem), często dostępnych od zaraz.
Popularne wyszukiwarki z ofertami pracy w Norwegii:
Jeśli dobrze znasz angielski lub norweski, sprawdź także stronę norweskiego urzędu pracy.
Warto dołączyć także do facebookowych grup z ofertami pracy w Norwegii. Najpopularniejsze z nich to:
Podobnie jak w przypadku pośredników, ostrożność powinieneś zachować również przy wyborze oferty pracy. Przed podjęciem decyzji, postaraj się znaleźć jak najwięcej informacji o pracodawcy!
Interesuje Cię praca sezonowa lub na wakacje? Więcej porad i pomysłów znajdziesz w naszych artykułach:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3
W Norwegii co roku aktualizowane są minimalne stawki w branżach objętych upowszechnionymi umowami zbiorowymi.
Po zmianie 1 czerwca 2019 r. minimalne godzinowe stawki brutto w wybranych branżach prezentują się następująco (ich wysokość zależy od wieku, wykwalifikowania i doświadczenia pracownika):
Łatwo więc przeliczyć, że minimalne stawki godzinowe w Norwegii kształtują się na poziomie ok. 48–95 zł (oczywiście w zależności od kursu korony norweskiej).
Warto też wspomnieć, że średnie zarobki w Norwegii wynoszą obecnie 43 870 NOK brutto miesięcznie (czyli ok. 19 200 zł).
Najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem mogą się cieszyć pracownicy przemysłu petrochemicznego (62 160 NOK), finansów i ubezpieczeń (60 070 NOK) oraz technologii komunikacyjnych (56 500 NOK).
Najgorzej zarabia się w hotelarstwie i gastronomii (średnio 31 270 NOK), rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie (38 220 NOK), sprzedaży części motoryzacyjnych oraz w usługach mechanicznych (39 300 NOK).
Na jakie realne zarobki mogą liczyć Polacy wyjeżdżający do pracy w Norwegii?
Przykładowe zarobki w ofertach pracy w Norwegii:
Oczywiście na najlepsze zarobki mogą liczyć wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem, dobrze znający angielski lub norweski.
Oddzielną kategorię stanowi praca na platformach wiertniczych, nazywana niekiedy „więzieniem na życzenie”. Jednak zarobki wynagradzają większość niedogodności pracy na morzu — to nawet 150–400 euro dziennie (650–1735 zł).
Jesteś młodą osobą bez doświadczenia zawodowego? Zajrzyj do naszych poradników z pomysłami na pracę i praktycznymi poradami:
4
Chociaż w Norwegii ogólne zasady pisania CV i listu motywacyjnego są podobne jak w Polsce oraz innych krajach, to musisz pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.
Jakich?
Uniwersalne wskazówki i wytyczne pisania CV znajdziesz w naszym artykule: CV po angielsku — jak wygląda? Co musi się w nim znaleźć? Jeśli przygotowujesz także list motywacyjny, zajrzyj do poradnika: Jak napisać list motywacyjny po angielsku?
Pamiętaj, że Twoje dokumenty aplikacyjne muszą być przejrzyste i schludne. Takie CV i list motywacyjny łatwo przygotujesz w naszym kreatorze, który automatycznie przetłumaczy szablon na język norweski lub angielski. CV z wyróżnionymi umiejętnościami i znajomością języków w 5 minut stworzysz w naszym kreatorze.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
Masz już doświadczenia związane z pracą w Norwegii? Chcesz opowiedzieć, jak wyglądają realia zatrudnienia w tym kraju? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej!
Jak zarabiać w Internecie? Zobacz sposoby i możliwości wykonywania pracy online z domu. Sprawdź jak szukać ofert np. dla mam, osób, które wybierają zawód lub chcą dorobić.
Sprawdź, jaką kategorię prawa jazdy wybrać i gdzie szukać ofert pracy dla kierowców B, C, C+E i D. Dowiesz się także, ile zarabia kierowca tira czy autobusu.
Chcesz znaleźć pracę w hotelu? Tu znajdziesz cenne wskazówki o tym, jak to zrobić i na jakie zarobki możesz liczyć. Sprawdź, jak wygląda praca w hotelu.