Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

6 sposobów, jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia

Jak szukać pracy? | 2017-05-08
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia?

 

Jak zdobyć doświadczenie skoro nie mam pracy?

 

To jedne z pytań, które najczęściej słyszę i czytam w komentarzach. Wielu z Was narzeka, że nie możecie przecież wpisać do CV imponujących osiągnięć, doświadczenia zawodowego lub innych mocnych stron. To prawda.

 

Czy mimo młodego wieku i braku doświadczenia można być atrakcyjnym dla pracodawy?

 

Pokażę Ci kilka sprawdzonych sposobów, jak szybciej znaleźć pracę.  Ten artykuł opieram wyłącznie na sposobach sprawdzonych przeze mnie lub moich bliskich znajomych.

 

1. Jak wygląda CV, które da Ci zaproszenie na rozmowę mimo, że nie masz doświadczenia?

 

Niezależnie, czy masz już CV, czy dopiero chcesz je napisać, w Twojej głowie mogą pojawić się pytania:

 

  • co napisać w CV? czy wpisywać pracę w kawiarni albo roznoszenie ulotek?
  • co zrobić, jeśli moje CV zajmuje tylko ¾ strony?
  • przecież ja nic nie umiem, co mam wpisać?

 

Bez skutecznego CV nie masz szansy na spotkanie z pracodawcą. Jeśli jednak przedstawisz swoje zalety w CV, brak doświadczenia nie odbierze Ci szansy na pracę.

 

Zobacz przykład CV Grzegorza, które stworzyliśmy w naszym kreatorze (stwórz CV tutaj):

 

Uwaga: Kreator da Ci wskazówki, jak napisać CV oraz list motywacyjny. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, możesz też przeczytać też artykuły z listy poniżej. 

 

szablon CV dla studenta

 Szablon CV Cascade- zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj

 

Zwróć uwagę na CV po prawej stronie. Sekcje, które przyciągają wzrok to :

 

 

Dzięki temu, po otwarciu CV pracodawca zobaczy najpierw Twoje mocne strony, czyli języki obce i umiejętności, które zdobyłeś na studiach.

 

Dodaj do CV podsumowanie zawodowe. Przekonaj w nim pracodawcę, że warto dać Ci szansę i zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Napisz, czym się zajmujesz, co Cię interesuje i przedstaw swoją motywację.

 

Zobacz na przykład:

 

„Jestem studentem zarządzania II roku i chciałbym zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Należę do organizacji studenckiej XYZ. w której zajmuję się organizacją eventów. Zależy mi, aby rozwijać moje kompetencje w Państwa firmie.”

 

Jeśli umiejętnie napiszesz CV, pracodawca może zaprosić Cię na spotkanie nawet, jeśli nie masz doświadczenia!

 

Chcesz poznać więcej rad jak napisać skuteczne CV bez doświadczenia? Przeczytaj artykuł o CV dla studenta i zwiększ szanse na rozmowę kwalifikacyjną:

 

"Pierwsze CV studenta bez doświadczenia - 8 rad jak napisać (+Wzór)" (czytaj)

 

2. Jak znaleźć pierwszą pracę? Znajdź plan na siebie!

 

Z moich wyliczeń wynika, że 7 na 10 młodych osób, którym pomagam w InterviewMe, na pytanie o cele zawodowe odpowiada „nie mam” albo „nie wiem, co chcę robić” lub „chcę zaczepić się gdzieś, a dalej zobaczymy”. Jak sądzisz, dokąd prowadzi taka strategia?

 

Młodzi ludzie często nie przykładają uwagi do myślenia o swojej przyszłości. Absolutnie nie mam na myśli planowania kariery już w podstawówce! Przychodzi jednak pewien moment (najczęściej na studiach), gdy trzeba zastanowić się, co sprawia Ci największą satysfakcję. Wyznacz swoje cele zawodowe na podstawie porad z tego artykułu.

 

"Cele zawodowe w CV - 4 rady jak je opisać, aby dostać pracę" (czytaj)

 

jak znaleźć pierwszą pracę po studiach

 

3. Co jeszcze możesz zrobić na studiach?

 

Do połowy studiów nie wiedziałem, co tak naprawdę chciałbym robić w życiu zawodowym. Próbowałem różnych aktywności, aby zobaczyć, która z nich przychodzi mi najłatwiej i jest najbrdziej rozwijająca. Jak znaleźć pierwszą pracę?

 

Zaangażuj się w działalność non profit. Znajdź projekty w organizacjach studenckich, które będą pozwalały Ci na sprawdzenie się w różnych rolach. Wykorzystaj staże i praktyki, aby sprawdzić, co najbardziej chciałbyś robić. W jakim dziale pracować? W średniej firmie czy korporacji? Dzięki temu znacznie łatwiej unikniesz rozczarowania i nie rozpoczniesz kariery zawodowej od pracy, w której się nie odnajdziesz. 

Chodzenie na zajęcia i wykłady to tylko mała część tego pięknego okresu. Na studiach dobrze jest też znaleźć pomysł na siebie.

 

Jeżeli Twój plan udało Ci się opracować przed studiami i jesteś zadowolony z wybranego kierunku, znajdź czas na głębszy rozwój w tym kierunku. Znajdź interesujące strony, które będziesz obserwować lub sam zacznij pisać swojego bloga. Na rozmowie kwalifikacyjnej to będzie Twój wielki atut. Dołącz do społeczności osób, które mają podobne zainteresowania naukowe. Od takich kontaktów często zaczyna się fascynująca praca!

 

Pomyśl też jak skutecznie opisać swoje umiejętności i dotychczasowe doświadczenie. Jak napisać CV, które zainteresuje pracodawcę? Dowiesz się w tym artykule:

 

"Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)

 

4. Najcenniejsza rada, która podpowie Ci, jak znaleźć pracę bez doświadczenia...

 

Jeżeli jesteś na studiach, zrób wszystko żeby wyjechać na wymianę. Możesz skorzystać z wielu programów typu Erasmus, Socrates, umowy bilateralne między poszczególnymi uczelniami czy też programy work & travel. Patrząc na własne doświadczenia, to najcenniejsza rada, jaką mogę Ci dać. 

 

Jeżeli potrzebujesz chwili czasu, aby wszystko przemyśleć, zrób sobie „gap year”. Na zachodzie to popularna forma wchodzenia w dorosłość i życie zawodowe. Oszczędź trochę lub zarób pieniądze na wyjazd i zwiedź swoje ulubione miejsca. 

 

Chcesz szybko stworzyć atrakcyjne i profesjonalne CV, które pomoże Ci się odróżnić od innych i sprawi, że częściej zaczniesz chodzić na rozmowy o pracę? Wypróbuj kreator CV online i wybierz najlepszy z 400 szablonów CV i listu motywacyjnego.

 

jak znaleźć pracę?

 Szablon CV Modern - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj 

 

5. Jak zamienić zainteresowania w pracę?

 

Jakie są Twoje zainteresowania? Co lubisz robić w wolnym czasie? Jeżeli pasjonuje Cię muzyka – spróbuj swoich sił w organizacji eventów, ich promocji lub pozyskiwaniu sponsorów. Czasami wystarczy krok, aby przekuć swoją pasję w pracę.  

 

Mój znajomy przez to, że bardzo lubił muzykę i ilustracje, zaczął tworzyć plakaty na wydarzenia muzyczne. Dostał później ciekawą pracę w studio, które robi fantastyczne projekty.

 

Inni, dzięki promocji wydarzeń kulturalnych na Facebook, nauczyli się podstaw marketingu i organizacji eventów. To otworzyło drzwi do własnej działalności albo pracy dla działów kreatywnych. Wystarczy chcieć! Przeczytaj też jak opisać swoje zainteresowania w CV:

 

"Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

 

jak znaleźć pierwszą pracę po studiach

 

6. Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?

 

Jeżeli z różnych przyczyn masz już za sobą studia i nie wykorzystałeś wszystkich możliwości, o których pisałem, nic straconego. Pamiętaj, że potrzebujesz pracy nad sobą i wypełnianiem swojego CV. Mało firm zatrudni kandydatów bez doświadczenia, dodatkowych aktywności ani celów zawodowych.

 

Twoim celem na początku kariery, nie powinno być zarabianie ogromnych pieniędzy. Skup się, aby znaleźć pracę, odpowiadającą Twoim celom. Jeżeli nie możesz znaleźć pracy płatnej, znajdź projekty non profit bliskie Twoim planom. Masz więcej czasu niż inni, więc wykorzystaj go na rozwój! Wiele osób pracuje na część etatu (praca dorywcza), a w wolnym czasie zdobywają doświadczenie kierunkowe. To trudne, ale nie jest niemożliwe. Początek kariery zależy tylko od Ciebie. Czytaj też:

 

"Dlaczego mądrzy ludzie nie wiedzą, jak znaleźć pracę?" (czytaj)

 

W jaki sposób udało Ci się znaleźć pierwszą pracę? Masz swoje sposoby no to, jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Wypowiedz się w komentarzu poniżej i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.5 (115 głosów)
Komentarze
iautomatyka.pl 2015-12-15 08:44:18

Zapraszam młodych inżynierów do artykułu pod tytułem "Jak zdobyć doświadczenie na studiach"
http://iautomatyka.pl/zdobywan...

Łukasz 2015-10-05 17:00:52

No np. ja... Takie teksty rzucają tylko ludzie, którzy nawet nie próbowali...

Piotr Sosnowski 2015-09-08 15:31:26

Przesadzasz :) Znam wiele osób, które były na tym stypendium, których rodzice nie zarabiali fortuny.

lemonchan 2015-09-08 13:43:54

Ta.... Erasmus tam jechały tylko dzieciaki nauczycieli i lekarzy gz z takimi durnymi podpowiedziami

Maciej Jellinek 2015-09-07 07:24:41

Fast-group oferuje bardzo fajny pakiet pracowniczy, dużą
pensję motywacyjną, drzwi do prezesa są zawsze otwarte. Atmosfera jest bardzo w
porządku a jeśli ktoś chce się rozwijać to firma oferuje bardzo szeroki pakiet
szkoleń (nawet języka obcego)Fast-group oferuje bardzo fajny pakiet pracowniczy, dużą
pensję motywacyjną, drzwi do prezesa są zawsze otwarte. Atmosfera jest bardzo w
porządku a jeśli ktoś chce się rozwijać to firma oferuje bardzo szeroki pakiet
szkoleń (nawet języka obcego)

elka 2015-07-02 11:06:37

Ja też swoje pierwsze kroki poi studiach zaczynałam w Nobilon. Powiem szczerze, że nabyłam tam sporego doświadczenia jeśli chodzi o sprzedaż, nawet sobie do końca nie zdawałam sprawy jak dużego. Można śmiało próbować.

druga irlandia donalda... 2015-06-09 22:43:46

przepraszam za błędy... zrozumcie to przez siedzenie godzinami na necie szukajac legalnej pracy. za miesiąc się mi skaczą odłożone pieniążki i po wszystkim... wygraja wyzyskiwacze gŁoszący teze "NIE CHCESZ TEJ ROBOTY? DO WIDZENIA! 10SIECIU JEST NA TWOJE MIEJSCE"

druga irlandia donalda... 2015-06-09 22:33:54

mam średnie z matura szkoła ekonomiczno-handlowa niestety nie przystąpiłem do egzaminu zawodowego... życie... lobię marketing,promocje,reklamę, ale jestem realista bez wykształcenia w tym kierunku nie ma szans na prace w tej dziedzinie po technikum poszedłem na budowę na początku "na czarno" po paru latach trafiłem do firmy montującej domy z prefabrykat to już nie ta "zwykła" budowlanka. czytanie planów, specjalistyczny sprzęt,w Polsce wciąż nowa technologia itp. cieszyło mnie to!!! niestety kłótnia z prezesem jestem bezrobotny(inne firmy zajmujące się podobna praca 200-300 km od mnie)... mam 26 lat znam podstawy reklamy,marketingu, uwielbiam to interesuje się ta tematyka w czasie wolnym.... mam wysokie zdolności manualne, techniczne jeśli chodzi o fizyczna prace nigdy nie "pękałem". zarabiałem 4-4,200 tys miesięcznie teraz nie chcą mnie przyjąć przez agencje na zwykła "jakaś" produkcje! wyjechałem do Szwecji zarabiałem dużo z przyczyn rodzinnych wróciłem zaledwie po 3 miesiącach! 7 miesięcy nie robię nic a tu?
1480? to jakaś jałmużna...co mam robić?

Y 2015-05-25 20:08:40

NO WŁASNIE A JAK NIE ZNAJDZIE TO CO BĘDZIE ?

Y 2015-05-25 20:08:12

MAM ŚREDNIE WYKSZTAŁCENIE ALE NIGDY NIE PRACOWAŁEM NA UMOWIE , CHCE ZNALEŚĆ , BO NIE CHCE BYĆ BEZ PRACY i MIEĆ PROBLEMY

Piotr Sosnowski 2015-05-13 09:40:24

Tak byłoby idealnie, ale to założenie może być bardzo trudne do zrealizowania. Dodatkowo zabiera cały fun poszukiwań własnej ścieżki :)

Marian 2015-05-13 09:27:45

Nie sądzi Pan, że jak ktoś idzie na studia to już (w teorii) powinien mieć obrany życiowy/zawodowy cel?

Piotr Sosnowski 2015-05-03 13:44:47

W takiej sytuacji najszybsza opcja to polecenie od kogoś znajomego - to zawsze działa najszybciej. Podpytaj wszystkich znajomych, czy nie znają kogoś kto poszukuje pracownika.

pr 2015-04-23 19:07:37

A jak w tydzień znaleźć prace ? poważnie na serio pytam , bo to sprawa poważna , bo strace miejsce w którym mieszkam

Byłystudent 2015-01-25 17:12:41

Jeśli ktoś chce zdobyć doświadczenie polecam Nobilon. Sam zdobyłem tam pierwsze doświadczenie w pracy. Oczywiście nie w zawodzie. Nie dość że w końcu miałem co wpisać do CV to jeszcze sporo rzeczy sie nauczyłem w takiej pracy. Zwłaszcza jeśli chodzi o podejście systematyczność, samozaparcie. tego typu praca daje okazje do sprawdzenia się. Co do samej pracy nie jest ciężka ale trochę czasochłonna zwłaszcza na początku jak sie nie ogarnia. Ale można zdobyć doświadczenie i do tego zarobić.

lubiewachacwinyl00@gmail.com 2014-12-18 15:00:04

No Proszę, ja już po wyjeździe na Erasmusa a w trakcie gap year :). Moją pierwszą prace jednak zalazłam w Anglii. Oczywiście bycie barmanką to nie jest to co chciała bym robić całe życie ale jak na razie sprawia mi przyjemność. Muszę dodać, że przez 4.5 miesiąca prace zmieniałam już 4 razy. Znaleźć prace nie jest tak trudno. Chodzi jednak o znalezienie dobrej pracy

rozpedzona 2014-10-29 11:17:01

A co z pracą w trakcie studiów, młodzi ludzie często wybierają studia zaoczne, by móc pracować, jednak najczęściej jest to praca, albo sprzedawcy, albo kelnera, czy w trakcie studiów młodzi ludzie nie mają szansy zaczepienia na lepszym stanowisku ?!

Marcin 2014-10-29 09:24:10

We wrześniu skończyłem wakacyjną pracę, którą podjąłem z tą myślą, że dyplom licencjata odbiorę dopiero i tak pod koniec wakacji. Od tamtego czasu bezskutecznie poszukuję pracy. Zawsze byłem pracowity, bo podczas każdych kolejnych wakacji czy czasem nawet podczas roku akademickiego podejmowałem pracę jednak były to prace dorywcze. W kierunku studiów, pracy, którą chciałbym wykonywać w rubryce 'doświadczenie' mogę wpisać tylko dwie odbyte praktyki oraz kilka szkoleń. Trochę mało. Wysyłam swoje dokumenty na konkretne ogłoszenia, a także zanoszę bezpośrednio do firm jednak nie dostaję odpowiedzi. Co jeszcze mógłbym zrobić w kierunku poszukania pracy, aby zwiększyć swoje szanse i nie mieć już dłuższej niż miesiąc przerwy w CV?

Piotr Sosnowski 2014-10-23 17:00:44

Można jeszcze pisać bezpośrednio do osób, które prowadzą rekrutacje do działów, jakie Cię interesują. Oczywiście dostarczenie osobiste i poczta to też dobre dla wyróżnienia się.

Jeżeli wysyłasz niezliczoną ilość CV i nie masz odzewu to znaczy, że masz słabo skonstruowane CV lub doświadczenie, które nie jest atrakcyjne dla pracodawców. Jest też szansa, że coś robisz po prostu źle w strategii szukania pracy. Jeżeli ona nie działa, musisz coś zmienić.

Napisz do mnie na priv, może będę w stanie podpowiedzieć więcej o tym, jak znaleźć pierwszą pracę.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:58:37

Nie traktowałbym mojego bloga jako "książkowego poradnika". To bardziej zbiór inspiracji i moich obserwacji. Jeżeli zastosujesz się do nich metodą kopiuj wklej, to CV nie będzie Twoje...

Też przechodziłem przez darmowe praktyki, ale jednak udało mi się. Znam dużo osób, które działały podobnie więc może jednak nie jest aż tak tragicznie.

Jeżeli jesteś zadowolona z wyjazdu i to, co robisz przynosi Ci satysfakcje, to chyba o to w tym wszystkim chodzi :)

Może dodasz informacje o Twoim przypadku? Jak udało Ci się znaleźć pierwszą pracę poza Polską?

Hong Kong Dreaming 2014-10-23 14:27:30

Zrobilam wszystkie rzeczy, o ktorych mowisz, ale to tylko ksiazkowy poradnik! Nie widze, zeby w Polsce pracodawcy byli otwarci na mlodych ludzi. Po wtornych bezplatnych praktykach bardzo ciezko jest utrzymac motywacje do pracy na odpowiednim poziomie. Ja dokladnie zaplanowalam sobie emigracje i decyzji nie zaluje.

Barbara 2014-10-18 09:42:39

Jestem ponad rok po ukończeniu studiów magisterskich. Szukam pracy w zawodzie od około 1,5 roku. Wysłałam niezliczoną ilość cv i listów motywacyjnych, które dopracowałam do perfekcji. Doświadczenie jakie posiadam to przebyte 3-krotnie w trakcie studiów praktyki oraz obecna praca w Jakości. Niestety, do tej pory nie odebrałam ani jednego telefonu, ani jednego maila od firm do których się starałam. Nie mam wielkich wymagań, zdaje sobie sprawę że muszę od czegoś zacząć więc więc kieruje się póki co specjalizacją i zawodem a nie wynagrodzeniem czy prestiżem firmy. To dość dołujące.. Czy można się postrać bardziej? Czy wysyłanie cv pocztą, zanoszenie ich osobiście do siedzib firm itp. ma większy sens?

Piotr Sosnowski 2014-10-14 18:23:10

Generalnie pisanie CV rządzi się tymi samymi prawami niezależnie od studiów. Trzeba do niego dodać umiejętności i doświadczenie z innych dziedzin niż studenckie. Postaram się kiedyś napisać bloga dla osób, które nie studiowały :)

Pytanie o to, jak znaleźć pierwszą pracę jest uniwersalne dla wszystkich młodych osób.

Piotr Sosnowski 2014-10-14 18:21:21

Spróbuj zaczepić się w projektach non profit albo ngo. Tam często można zdobyć doświadczenie, które może pomóc w wypełnieniu luk. Jeżeli nie ma innego wyjścia, trzeba zdobyć je nieodpłatnie (czego nie popieram, ale znam realia). Lepiej mieć jakieś wpisy w CV niż ich nie mieć.

Blowerka 2014-10-13 17:37:22

Niestety dopiero na ostatnim roku studiów się ocknęłam i byłam tylko na dwóch szkoleniach Biura Karier, brak doświadczenia to mój główny problem i nie tylko mój. Codziennie szukam pracy i czytam porady, a co z wysyłaniem oferty własnej do firm, czy zapytaniem o możliwość pracy ? Czy to ma sens ?

Marcin 2014-10-05 11:02:05

A jak znaleźć dobrą i ciekawą pracę, kiedy nie wyjeżdżałeś na wymiany międzynarodowe, nie byłeś członkiem organizacji studenckich, ba, nawet nie byłeś studentem, bo nie poszedłeś na studia z takich czy innych przyczyn? Masz jakieś doświadczenie, średnie wykształcenie, ale nie masz zawodu. Co z takimi osobami, których jest mnóstwo? Czy dla nich też ma Pan jakieś porady?

Nie każda osoba ukończyła studia, niektóre ich nawet nie zaczęły. Mam wrażenie, że ten blog jest skierowany głównie dla osób które studiują/studiowały.

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Jak szukać pracy?
Artykuły o podobnej tematyce