Moje konto
Praca bez doświadczenia - jak ją znaleźć i gdzie szukać? [6 porad]

Praca bez doświadczenia - jak ją znaleźć i gdzie szukać? [6 porad]

Jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia?

 

Jak zdobyć doświadczenie skoro nie mam pracy?

 

To jedne z pytań, które najczęściej słyszę i czytam w komentarzach. Wielu z Was narzeka, że nie możecie przecież wpisać do CV imponujących osiągnięć, doświadczenia zawodowego lub innych mocnych stron. To prawda.

 

Czy mimo młodego wieku i braku doświadczenia można być atrakcyjnym dla pracodawy?

 

Pokażę Ci kilka sprawdzonych sposobów, jak szybciej znaleźć pracę.  Ten artykuł opieram wyłącznie na sposobach sprawdzonych przeze mnie lub moich bliskich znajomych.

 

Szukasz pracy? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

 Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Szukasz płatnego stażu? Dobrze trafiłeś! Obecnie poszukujemy stażystów do InterviewMe oraz Zety.

 

Podczas naszego stażu:

 

  • zrobimy z Ciebie mistrza marketingu internetowego
  • będziesz realizował własne, samodzielne projekty
  • zyskasz umiejętności, które po stażu pozwolą Ci dołączyć do naszego zespołu!

 

InterviewMe jest największym w Polsce blogiem dla osób poszukujących pracy. Z kolei Zety to nasza szybko rosnąca międzynarodowa marka. Z serwisów korzysta już ponad 3 mln klientów i czytelników miesięcznie!

 

Jaki jest nasz cel? Chcemy zbudować największy na świecie serwis związany z karierą oraz narzędzie łączące kandydatów z pracodawcami.

 

Brzmi dobrze? Zgłoś się na płatny staż i dołącz do nas (tutaj)!

 

InterviewMe staż

Dowiedz się więcej o stażu w InterviewMe oraz Zety i wyślij zgłoszenie!

 

1. Jak wygląda CV, które da Ci zaproszenie na rozmowę mimo, że nie masz doświadczenia?

 

Niezależnie, czy masz już CV, czy dopiero chcesz je napisać, w Twojej głowie mogą pojawić się pytania:

 

  • co napisać w CV? czy wpisywać pracę w kawiarni albo roznoszenie ulotek?
  • co zrobić, jeśli moje CV zajmuje tylko ¾ strony?
  • przecież ja nic nie umiem, co mam wpisać?

 

Bez skutecznego CV nie masz szansy na spotkanie z pracodawcą. Jeśli jednak przedstawisz swoje zalety w CV, brak doświadczenia nie odbierze Ci szansy na pracę.

 

Zobacz przykład CV, które stworzyliśmy w naszym kreatorze (stwórz CV tutaj):

 

Uwaga: Kreator da Ci wskazówki, jak napisać CV oraz list motywacyjny. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, możesz też przeczytać też artykuły z listy poniżej. 

 

 Szablon CV - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj

 

Zwróć uwagę na CV po prawej stronie. Sekcje, które przyciągają wzrok to :

 

 

Dzięki temu, po otwarciu CV pracodawca zobaczy najpierw Twoje mocne strony, czyli języki obce i umiejętności, które zdobyłeś na studiach.

 

Dodaj do CV podsumowanie zawodowe. Przekonaj w nim pracodawcę, że warto dać Ci szansę i zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Napisz, czym się zajmujesz, co Cię interesuje i przedstaw swoją motywację.

 

Zobacz na przykład:

 

„Jestem studentem zarządzania II roku i chciałbym zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Należę do organizacji studenckiej XYZ. w której zajmuję się organizacją eventów. Zależy mi, aby rozwijać moje kompetencje w Państwa firmie.”

 

Jeśli umiejętnie napiszesz CV, pracodawca może zaprosić Cię na spotkanie nawet, jeśli nie masz doświadczenia!

 

Chcesz poznać więcej rad jak napisać skuteczne CV bez doświadczenia? Przeczytaj artykuł:

 

"CV bez doświadczenia - wzór i porady jak napisać" (czytaj)

 

2. Jak znaleźć pierwszą pracę? Znajdź plan na siebie!

 

Z moich wyliczeń wynika, że 7 na 10 młodych osób, którym pomagam w InterviewMe, na pytanie o cele zawodowe odpowiada „nie mam” albo „nie wiem, co chcę robić” lub „chcę zaczepić się gdzieś, a dalej zobaczymy”. Jak sądzisz, dokąd prowadzi taka strategia?

 

Młodzi ludzie często nie przykładają uwagi do myślenia o swojej przyszłości. Absolutnie nie mam na myśli planowania kariery już w podstawówce! Przychodzi jednak pewien moment (najczęściej na studiach), gdy trzeba zastanowić się, co sprawia Ci największą satysfakcję. Wyznacz swoje cele zawodowe na podstawie porad z tego artykułu.

 

"Cele zawodowe w CV - 4 rady jak je opisać, aby dostać pracę" (czytaj)

 

jak znaleźć pierwszą pracę po studiach

 

3. Co jeszcze możesz zrobić na studiach?

 

Do połowy studiów nie wiedziałem, co tak naprawdę chciałbym robić w życiu zawodowym. Próbowałem różnych aktywności, aby zobaczyć, która z nich przychodzi mi najłatwiej i jest najbrdziej rozwijająca. Jak znaleźć pierwszą pracę?

 

Zaangażuj się w działalność non profit. Znajdź projekty w organizacjach studenckich, które będą pozwalały Ci na sprawdzenie się w różnych rolach. Wykorzystaj staże i praktyki, aby sprawdzić, co najbardziej chciałbyś robić. W jakim dziale pracować? W średniej firmie czy korporacji? Dzięki temu znacznie łatwiej unikniesz rozczarowania i nie rozpoczniesz kariery zawodowej od pracy, w której się nie odnajdziesz. 

Chodzenie na zajęcia i wykłady to tylko mała część tego pięknego okresu. Na studiach dobrze jest też znaleźć pomysł na siebie.

 

Jeżeli Twój plan udało Ci się opracować przed studiami i jesteś zadowolony z wybranego kierunku, znajdź czas na głębszy rozwój w tym kierunku. Znajdź interesujące strony, które będziesz obserwować lub sam zacznij pisać swojego bloga. Na rozmowie kwalifikacyjnej to będzie Twój wielki atut. Dołącz do społeczności osób, które mają podobne zainteresowania naukowe. Od takich kontaktów często zaczyna się fascynująca praca!

 

Darmowy ebook: Chcesz się upewnić się, że CV, które przygotowujesz do pracy lub na staż pomoże Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Pomyśl też jak skutecznie opisać swoje umiejętności i dotychczasowe doświadczenie. Dowiesz się w tym artykule: "Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)

 

4. Najcenniejsza rada, która podpowie Ci, jak znaleźć pracę bez doświadczenia...

 

Jeżeli jesteś na studiach, zrób wszystko żeby wyjechać na wymianę. Możesz skorzystać z wielu programów typu Erasmus, Socrates, umowy bilateralne między poszczególnymi uczelniami czy też programy work & travel. Patrząc na własne doświadczenia, to najcenniejsza rada, jaką mogę Ci dać. 

 

Jeżeli potrzebujesz chwili czasu, aby wszystko przemyśleć, zrób sobie „gap year”. Na zachodzie to popularna forma wchodzenia w dorosłość i życie zawodowe. Oszczędź trochę lub zarób pieniądze na wyjazd i zwiedź swoje ulubione miejsca. 

 

Chcesz szybko stworzyć atrakcyjne i profesjonalne CV, które pomoże Ci się odróżnić od innych i sprawi, że częściej zaczniesz chodzić na rozmowy o pracę? Wypróbuj kreator CV online i wybierz najlepszy z 400 szablonów CV i listu motywacyjnego.

 

 Szablon CV - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj 

 

5. Jak zamienić zainteresowania w pracę?

 

Jakie są Twoje zainteresowania? Co lubisz robić w wolnym czasie? Jeżeli pasjonuje Cię muzyka – spróbuj swoich sił w organizacji eventów, ich promocji lub pozyskiwaniu sponsorów. Czasami wystarczy krok, aby przekuć swoją pasję w pracę.  

 

Mój znajomy przez to, że bardzo lubił muzykę i ilustracje, zaczął tworzyć plakaty na wydarzenia muzyczne. Dostał później ciekawą pracę w studio, które robi fantastyczne projekty.

 

Inni, dzięki promocji wydarzeń kulturalnych na Facebook, nauczyli się podstaw marketingu i organizacji eventów. To otworzyło drzwi do własnej działalności albo pracy dla działów kreatywnych. Wystarczy chcieć! Przeczytaj też jak opisać swoje zainteresowania w CV:

 

"Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

 

jak znaleźć pierwszą pracę po studiach

 

6. Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?

 

Jeżeli z różnych przyczyn masz już za sobą studia i nie wykorzystałeś wszystkich możliwości, o których pisałem, nic straconego. Pamiętaj, że potrzebujesz pracy nad sobą i wypełnianiem swojego CV. Mało firm zatrudni kandydatów bez doświadczenia, dodatkowych aktywności ani celów zawodowych.

 

Twoim celem na początku kariery, nie powinno być zarabianie ogromnych pieniędzy. Skup się, aby znaleźć pracę, odpowiadającą Twoim celom. Jeżeli nie możesz znaleźć pracy płatnej, znajdź projekty non profit bliskie Twoim planom. Masz więcej czasu niż inni, więc wykorzystaj go na rozwój! Wiele osób pracuje na część etatu (praca dorywcza), a w wolnym czasie zdobywają doświadczenie kierunkowe. To trudne, ale nie jest niemożliwe. Początek kariery zależy tylko od Ciebie.

 

Na początku, zanim jeszcze nie podejmiesz stałej pracy,  możesz podejmować się różnych zleceń. Może będzie Ci w przyszłości potrzebny ten poradnik: Wypowiedzenie umowy zlecenia (wzór)

 

Czytaj też:

 

"Dlaczego mądrzy ludzie nie wiedzą, jak znaleźć pracę?" (czytaj)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

W jaki sposób udało Ci się znaleźć pierwszą pracę? Masz swoje sposoby no to, jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Wypowiedz się w komentarzu poniżej i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł: jak znalezc pierwsza prace 5 porad
Średnia: 3.15 (394 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Często świetni kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Zdarza się ofertę pracy otrzymują kandydaci znacznie gorsi od nich. Pokażę Ci 6 powodów, dlaczego tak się dzieje. Czy punkt 2 dotyczy także Ciebie? Przekonaj się, jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę.