Moje konto
Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]

Chociaż wraz ze spadkiem bezrobocia sytuacja młodych ludzi na rynku pracy powoli się poprawia, to jednak wciąż brak doświadczenia stanowi spore utrudnienie.

 

Z danych Eurostat wynika, że w grudniu 2019 r. w Unii Europejskiej bezrobocie wśród młodzieży wyniosło 14,1% - o 0,5 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej.

 

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Jak informował GUS, pod koniec III kwartału 2019 r. wśród osób w wieku 25-34 lata bezrobocie wyniosło 27,7%.

 

Na tę sytuację nie masz wpływu - pracodawcy zazwyczaj preferują bardziej doświadczonych kandydatów. Jednak możesz zrobić bardzo wiele, aby dołączyć do osób, które wiedziały, jak znaleźć pierwszą pracę.

 

Gdy inni narzekają na sytuacje ekonomiczną czy wymagania pracodawców, weź sprawy w swoje ręce. Przed Tobą 7 kroków, które Ci w tym pomogą.

 

Przede wszystkim, aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Pasje.

 

Dbaj o swoje pasje! Rozwijaj je. Lubisz muzykę? Spróbuj zorganizować, nawet za małe pieniądze, imprezy lub wydarzenia. Na początek będziesz zadowolony ze sprawdzenia się i nabycia nowych umiejętności. Znasz się na czymś lepiej niż inni? Stań się pasjonatem. Załóż bloga, potem możesz oprzeć na nim sklep internetowy. W pewnym momencie może dzielić Cię tylko krok od tego, by hobby stało się Twoim źródłem utrzymania!

 

Nawet, jeśli się nie uda - ciekawe zainteresowania pozwolą Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jeśli potrafisz na rozmowach kwalifikacyjnych z pasją opowiadać o tym, co kochasz – dla pracodawcy to znak, że potrafisz się zaangażować w pracę. Jeśli tylko uznasz ją za intersującą. Zobacz, jak opisać zainteresowania w CV.

 

pierwsza praca

 

2. Jak znaleźć pierwszą pracę? Wykorzystaj organizacje studenckie!

 

Dlaczego warto? Dostęp do szkoleń, zdobyte doświadczenie i znajomości (także międzynarodowe) oraz wpis w CV są bezcenne. Organizacje studenckie często mają budżety eventowe i sprawnie prowadzą swoje flagowe projekty. W korporacji czasami trzeba kilka lat pracy, by otrzymać samodzielny projekt. Tutaj jest to prostsze, ale trzeba wykazać się dużym samozaparciem. Sprawdź najpopularniejsze w Polsce organizacje: ESN, AIESEC, AEGEE i organizacje stowarzyszone w PROM. Sprawdź, jak znaleźć pracę w czasach, gdy zwykłe CV nie wystarcza.

 

3. Zadbaj o języki obce. Wyjeżdżaj!

 

Zrób wszystko żeby wyjechać, chociaż na jeden semestr za granicę. Oprócz niesamowitych wrażeń z wyjazdu wyniesiesz cenne doświadczenia, znajomości i znacznie lepszą znajomość języków obcych. Nie uzależniaj wyjazdu od znajomych z Polski - na miejscu poznasz fascynujące osoby i im mniej będziesz mówił w języku ojczystym, tym więcej się nauczysz. Korzystaj z każdej możliwości: Erasmus, au pair, work&travel.

 

Nie ograniczaj się do najpopularniejszych języków. Dzisiaj, jeśli nie mówisz superbiegle to angielsku to i tak jesteś jednym z wielu. Pomyśl dodatkow o mniej popularnych językach jak norweski, chiński lub rosyjski. Za parę lat ich znajomość, nawet w stopniu średnio-zaawansowanym, może dać Ci olbrzymią przewagę na rynku pracy.

 

staże i praktyki

 

4. Zadbaj o wizerunek w sieci.

 

Przejrzyj wszystko, co znajdziesz na swój temat w Google. Pracodawcy sprawdzają profile kandydatów w mediach społecznościowych. Zdjęcia z imprez udostępnione na Facebooku, przysporzą Ci popularności wśród znajomych, ale mogą przekreślić Cię w oczach pracodawcy. Zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności.  Jeśli po wpisaniu swoich danych w Google znajdziesz rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć, tu znajdziesz formularz z wnioskiem o usunięciem danych w Google.

 

Jak znaleźć pracę? Pokazać się! Koniecznie załóż profil na LinkedIn i powoli twórz sieć profesjonalnych kontaktów. Nigdy nie wiadomo, kto pomoże Ci w dostaniu pierwszej pracy lub chociaż powiadomić o rekrutacji w firmie, w której chcesz pracować.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

5. Czy pracować za darmo dla doświadczenia?

 

W mniejszych firmach często można liczyć jedynie na możliwość odbycia bezpłatnych praktyk. Te jednak często są oferowane w bardziej elastycznych godzinach pracy, dostosowanych do planu zajęć studenta. Co do zasady nie pochwalam takiej formy współpracy (choć sam tak pracowałem), bo każda praca ma określoną wartość. Solidna firma, jeśli nie da Ci zadowalającej pensji, powinna zaoferować możliwość nauki. 

 

Możesz też spróbować swoich sił jako agent nieruchomości. Twoją pensją będzie prowizja od wynajętych lub sprzedanych lokali. 

 

jak znaleźć dobrą pracę 

 

Ważne, by czuć, że to, co robisz prowadzi do celu. Jeżeli czujesz, że wykonujesz jedynie żmudną pracę, niczego się nie uczysz, i nie ma szansy na zmianę, poszukaj czegoś nowego. Informacji o stażach można szukać na portalach pracy, bezpośrednio na stronach www pracodawców, uczelnianych biurach kariery, targach pracy. Sprawdź też programy stażowe jak np. "Grasz o Staż".

 

Szukasz płatnego stażu? Dobrze trafiłeś! Obecnie poszukujemy stażystów do InterviewMe oraz Zety.

 

Podczas naszego stażu:

 

  • zrobimy z Ciebie mistrza marketingu internetowego
  • będziesz realizował własne, samodzielne projekty
  • zyskasz umiejętności, które po stażu pozwolą Ci dołączyć do naszego zespołu!

 

InterviewMe jest największym w Polsce blogiem dla osób poszukujących pracy. Z kolei Zety to nasza szybko rosnąca międzynarodowa marka. Z serwisów korzysta już ponad 3 mln klientów i czytelników miesięcznie!

 

Jaki jest nasz cel? Chcemy zbudować największy na świecie serwis związany z karierą oraz narzędzie łączące kandydatów z pracodawcami.

 

Brzmi dobrze? Zgłoś się na płatny staż i dołącz do nas (tutaj)!

 

Płatny staż w Zety

Dowiedz się więcej o stażu w InterviewMe oraz Zety i wyślij zgłoszenie!

 

6. Zainwestuj w profesjonalne CV i list.
 

Jeśli robisz coś po raz pierwszy, jest szansa, że rezultat będzie daleki od ideału. Zawsze jest Google i hasło "jak napisać CV", ale pamiętaj, że w dużej mierze otrzymasz śmieciowe i podstawowe rady, według których CV przygotuje większość kandydatów. Jeśli sciągniesz sobie z internetu przepis na wykwintne danie, to pewnie coś ugotujesz, ale nie będzie to jakość godna restauracji z gwiazdką Michellin.

 

znajdź pierwszą pracę

 

7. Wyróżnij się i bądź lepszy od innych.

 

Twoi konkurenci też nie mają doświadczenia, więc pomyśl jak być lepszym i co możesz wykorzystać, jako argument na swoją korzyść.  Wykaż związek między pracą magisterską, a przyszłymi obowiązkami zawodowymi.  Zaproponuj ciekawe rozwiązanie dotyczące firmy, do której aplikujesz. Wyszukaj w dotychczasowych doświadczeniach wszystko, co może się przydać w przyszłej pracy. Pomyśl, czego możesz dać więcej niż inni kandydaci.

 

Większość wyśle CV na adres z ogłoszenia, więc jeśli Ci naprawdę zależy to znajdź osobę odpowiedzialną za rekrutację na LinkedIn. Możesz wykupić konto na miesiąc i napisać wiadomości do 10 najważniejszych osób. Tu zostaniesz łatwiej zauważony niż 300 innych kandydatów. Możesz też ustalić imię i nazwisko tej osoby i napisać do niej wiadomość. Maile firmowe zazwyczaj tworzone są według tej samej zasady: imie.nazwisko@firma.pl lub inicjal.nazwisko@firma.pl, więc znając imię i nazwisko rekrutera, łatwo ustalisz adres. Nie zaczynaj maila standardowo od "W odpowiedzi na ogłoszenie..." tylko zareklamuj się i daj się zapamiętać.

 

praca pod studiach

 

Jak znaleźć pierwszą pracę? Podsumowanie.

 

Byle jaka praca bywa gorsza niż jej brak – presja zapełniania CV jakimkolwiek doświadczeniem jest coraz silniejsza. Potem pojawia się opcja pozostania w firmie, dalej awans a po kilku latach zdajemy sobie sprawę, że zostaliśmy specjalistą w czymś, czego do końca nie lubimy. Jeśli chcesz być w życiu szczęśliwy, rób to, co lubisz!

 

Szukając pierwszych doświadczeń staraj się żeby każdy krok, nieważne jak mały, kierował Cię w stronę celu (jeśli potrzebujesz sobie dorobić, możesz w czasie studiów zarabiać np. na wypełnianiu ankiet, ale zawsze myśl o tym, akie zajęcie naprawdę pozwoli Ci się rozwijać). Sytuacja ekonomiczna, jest trudna, uczelnie kształcą niepraktycznie i tak ogólnie jest… słabo. Znasz takie słowa, prawda? Musisz skończyć z takim myśleniem i pamiętać, że w dalszym ciągu 76% młodych ma pracę, a część z nich, jeśli są dobrzy i mają trochę szczęścia, robią naprawdę ciekawe rzeczy za atrakcyjne pieniądze. Dlatego, za każdym razem, gdy będziesz poszukiwał wymówki spróbuj jednak znaleźć sposób.

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jak udało CI się znaleźć Twoją pierwszą pracę? Czy zgodziłbyś się na darmowy staż? Podziel się ze mną opinią w komentarzu!

Oceń mój artykuł: jak znalezc pierwsza prace a
Średnia: 3.84 (91 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Często świetni kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Zdarza się ofertę pracy otrzymują kandydaci znacznie gorsi od nich. Pokażę Ci 6 powodów, dlaczego tak się dzieje. Czy punkt 2 dotyczy także Ciebie? Przekonaj się, jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę.

Zmiana pracy - kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? (20 porad)

Zmiana pracy - kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? (20 porad)

Dowiedz się, jakie sygnały oznaczają, że warto zmienić pracę i jak to zrobić, aby uniknąć nadmiernego stresu i znaleźć lepsze stanowisko (ponad 20 porad). Z artykułu dowiesz się także, co stanie się z niewykorzystanym urlopem i czy przy zmianie pracodawcy dostaniesz kredyt.