Moje konto
Wypełnianie ankiet — jak zarabiać na ankietach? [Opinie i stawki]

Wypełnianie ankiet — jak zarabiać na ankietach? [Opinie i stawki]

Wypełniaj ankiety i zarabiaj!

 

Ile razy widziałeś już to hasło przed oczami?

 

Dziesiątki serwisów krzyczą, że wypełnianie ankiet online to łatwy i szybki zarobek.

 

Jak jest naprawdę?

 

W tym artykule dowiesz się:

 • czy płatne ankiety internetowe to bezpieczne zajęcie?
 • jakie są opinie osób wypełniających ankiety za pieniądze?
 • czy to opłacalna praca?

 

Chcesz od razu napisać CV oraz list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Jesteś studentem i szukasz pracy na weekend? Zobacz: Praca na weekendy — gdzie, dla kogo, ile można zarobić?

 

1

Zarabianie na ankietach — na czym polega wypełnianie ankiet za pieniądze?

 

Wypełnianie ankiet online to praca niewymagająca żadnego doświadczenia. Dołączenie do panelistów nie wymaga również przygotowania CV. Jedynym wymogiem jest rejestracja w serwisie.

 

Zadajesz sobie zatem pytanie, jak to możliwe, że ktoś płaci za wypełnianie ankiet?

 

To proste—

 

Duże firmy chcą wiedzieć możliwie jak najwięcej na temat potencjalnych klientów. Wypełniając ankiety przekazujesz informacje o:

 • swoich preferencjach
 • upodobaniach
 • nawykach zakupowych
 • zainteresowaniach.

 

W oparciu o tysiące wypełnionych ankiet duże firmy planują swoje działania marketingowe. Dzięki informacjom z płatnych ankiet są w stanie lepiej dopasować swoje produkty i usługi do grupy docelowej.

 

Dlaczego firmy chcą za to płacić? Bez motywacji finansowej nie znalazłyby wystarczającej liczby osób chętnych do wypełnienia ankiet.

 

Niestety, zarabianie na ankietach jest obarczone dużym ryzykiem. Na fali popularności płatnych ankiet na rynku pojawiło się wielu oszustów.

 

Od strony prawnej, nie jest to nawet forma zatrudnienia. Nie dostaniesz żadnej umowy, nawet umowy cywilno-prawnej, takiej jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło.

 

Wypełnianie ankiet nie jest również w żaden sposób opodatkowane.

 

Co więcej—

 

Jeśli wczytasz się w regulaminy firm oferujących zarabianie na ankietach, dostrzeżesz, że tak naprawdę bierzesz udział w konkursach. Wypełnianie ankiet jest konkursem, w którym wynagrodzenie jest nagrodą.

 

Wskazówka: Jeśli zależy Ci na dodatkowej gotówce, upewnij się, że dana firma oferuje wypłatę w tej formie. Niektóre panele oferują jedynie wymianę punktów na nagrody, np. vouchery do Media Markt, Empiku czy Zalando.

 

Zatem—

 

Zarabianie na ankietach to żmudna praca, która nie przynosi dużych pieniędzy (o ile przynosi je w ogóle). Nie jest również uwarunkowana prawnie jako wynagrodzenie, a po prostu wykorzystuje lukę w prawie.

 

Odbiór nagrody czy pieniędzy jest możliwy dopiero po uzbieraniu odpowiedniej ilości środków na koncie, a ankiet możesz nie otrzymywać regularnie. Wtedy nie będziesz mieć możliwości wypłaty wynagrodzenia!

 

W ankietach mogą pojawić się takie pytania jak:

 • w jakich godzinach robisz zakupy?
 • którą czekoladę lubisz najbardziej?
 • czy słyszałeś o nowej marce modowej?

 

Takie dane są bardzo cenne, zwłaszcza, gdy zostaną powiązane z Twoim miejscem zamieszkania czy numerem telefonu. Firmy pośredniczące zarabiają na sprzedawaniu tego typu danych osobowych.

 

Wypełnianie ankiet — jako praca — posiada wiele zalet takich jak:

 • prostota — wypełnianie ankiet nie wymaga dużego skupienia
 • zróżnicowanie tematyczne — zazwyczaj ankiety różnią się tematem głównym
 • brak wymogów odnośnie doświadczenia — wystarczy rejestracja w serwisie
 • elastyczność czasu pracy — ankiety wypełniasz w wolnej chwili.

 

Nie pozwól jednak, aby potencjalne zalety przysłoniły wady. Pamiętaj o zagrożeniach wynikających z tego typu formy dorabiania.

 

Zarabianie na ankietach to nie jedyna możliwość pracy dodatkowej. Sprawdź nasz artykuł: 18 pomysłów, jak dorobić do pensji.

 

2

Płatne wypełnianie ankiet — jak nie dać się oszukać?

 

W internecie możesz trafić na wielu oszustów. Stworzenie strony internetowej, na której można się zarejestrować, aby wypełniać ankiety online, nie jest ani czasochłonne, ani kosztowne. To, że firma posiada stronę internetową, nie oznacza, że jest wiarygodna.

 

Jakie zagrożenia czyhają na Ciebie, jeśli zdecydujesz się na tę formę zarobku?

 1. Przede wszystkim możesz nie otrzymać wynagrodzenia za wypełnione ankiety.
 2. Organizator konkursów może chcieć wyłudzić od Ciebie dane osobowe.
 3. Jeśli któryś z tych negatywnych scenariuszy się spełni, Twój wysiłek przy wypełnianiu ankiet pójdzie na marne.

 

Wskazówka: W serwisach oferujących zarabianie na ankietach pod żadnym pozorem nie podawaj danych takich jak PESEL czy numer i seria dowodu osobistego! Takie dane mogą zostać użyte do zaciągnięcia zobowiązań, np. kredytu na Twoje nazwisko!

 

Przed rejestracją w firmie z płatnymi ankietami sprawdź więc:

 • czy firma jest zarejestrowana w Polsce
 • czy posiada NIP i fizyczny adres
 • czy pod fizycznym adresem znajduje się biuro (wpisz adres do Google Maps).

 

Możesz również spróbować zweryfikować firmę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trafiają do niego skargi dotyczące nieuczciwych zachowań firm.

 

Zapytanie w ramach informacji publicznej możesz złożyć w kilku różnych formach. Wszelkie dane kontaktowe znajdziesz na stronie UOKiK, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 14 dni.

 

Zawsze zastanów się dwa razy zanim podasz swoje dane w internecie. Przetwarzanie danych osobowych jest obwarowane prawnie: RODO w praktyce.

 

3

Wypełnianie ankiet — ile można zarobić?

 

Musisz wiedzieć jedno—

 

Wypełnianie ankiet to nie jest praca, która zapewni Ci utrzymanie. Stawki za pojedynczą ankietę wahają się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych.

 

Natomiast czas potrzebny na wypełnienie pojedynczej ankiety to od kilku do kilkudziesięciu minut.

 

Dlatego nie zdołasz wypełnić sobie standardowego dnia pracy wystarczającą liczbą płatnych ankiet, aby się utrzymać.

 

Ponadto, wynagrodzenie za wypełnianie ankiet nie jest stałe. Stawki za ankiety są różne i zależą od liczby pytań, co przekłada się na czas potrzebny do ich wypełnienia.

 

Nie masz również gwarancji, jak dużo ankiet będziesz otrzymywać. Możesz mieć kilka ankiet do wypełnienia w ciągu tygodnia, a potem nie mieć ani jednej przez kolejny tydzień.

 

Oprócz tego, wynagrodzenia możesz nie otrzymać w wybranym przez siebie momencie, jeśli nie osiągnąłeś minimalnego poziomu wymaganego do wypłaty środków lub nagrody.

 

Wypełnianie ankiet teoretycznie może Ci przynieść wynagrodzenie w wysokości około 10 złotych na godzinę. Na to wskazują stawki podawane przez firmy oferujące zarabianie na ankietach.

 

W praktyce z jednego panelu zarobisz maksymalnie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zakładając, że dana firma oferująca zarabianie na ankietach jest wiarygodna, osiągnięcie minimalnego progu do wypłaty może zająć Ci nawet kilka miesięcy.

 

Serwisy oferujące zarabianie na ankietach oferują również różne bonusy. Przykładowo za wypełnienie profilu w Opinie.pl otrzymasz 400 punktów. W praktyce przekłada się to na około 2 zł w gotówce. Wypełnienie profilu zajmuje kilkanaście minut.

 

Jeśli poszukujesz możliwości dorobienia, rozważ dodatkową pracę na część etatu. Sprawdź: Jak szukać pracy na pół etatu?

 

4

Jak zarabiać na ankietach?

 

Aby zostać panelistą, musisz zarejestrować się w wybranym serwisie. Oczywiście możesz posiadać konta w wielu serwisach na raz, jeśli chcesz otrzymywać więcej ankiet do wypełnienia.

 

W większości przypadków wypełnianie ankiet odbywa się za pomocą strony internetowej. Dla większej wygody użytkowników niektóre serwisy oferują aplikację na smartfona.

 

Firmy ankietujące posiadają wymogi związane z miejscem zamieszkania i wiekiem użytkownika.

 

Najczęściej do uczestnictwa w panelu badawczym mogą przystąpić osoby zamieszkujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które ukończyły 16 lat.

 

Bardzo ważnym krokiem podczas rejestracji w serwisie oferującym ankiety za pieniądze jest uzupełnienie swojego profilu. Na bazie tych informacji otrzymasz spersonalizowane ankiety do wypełnienia. Ankiety trafiają bowiem do osób spełniających kryteria grupy docelowej.

 

Wskazówka: Ankiety należy wypełniać regularnie. Aktywni użytkownicy otrzymują więcej ankiet. Z drugiej strony — konta nieaktywnych użytkowników są usuwane.

 

Niektóre panele przesyłają informację o nowych ankietach na adres e-mail. Warto w takiej sytuacji rozważyć założenie osobnej skrzynki mailowej, aby nie zaspamować swojej prywatnej skrzynki.

 

W innych panelach trzeba samodzielnie monitorować nowe ankiety na stronie internetowej panelu. Wtedy najlepiej regularnie logować się do serwisu, aby być na bieżąco.

 

Wypłata wynagrodzenia następuje na rachunek bankowy lub poprzez PayPal. Najczęściej gromadzisz środki w serwisie i możesz zlecić ich transfer na Twoje konto po przekroczeniu progu, np. 50 zł. W przypadku vouchera jest to zazwyczaj kod, który możesz wykorzystać do obniżenia ceny zakupu w sklepie internetowym.

 

W wielu serwisach zamiast środków w złotówkach zbiera się punkty. Zebrane punkty możesz wymienić na gotówkę lub nagrodę. Przykładowo w jednym z serwisów 10 punktów to równowartość 1 złotego.

 

Jeżeli jednorazowa wartość wygranej w konkursie nie przekracza 760 zł, nie pojawia się konieczność odprowadzenia podatku do Urzędu Skarbowego. Nie będziesz w stanie przekroczyć tej kwoty — jednorazowe zlecenie wypłaty środków z panelu (czyli odebranie nagrody) jest ograniczone do kwoty 50 lub 100 złotych.

 

A może zamiast szukać zarobku przy wypełnianiu ankiet online, zainteresuje Cię praca sezonowa? Zobacz, gdzie jej szukać i ile możesz zarobić: Praca sezonowa — nad morzem, za granicą, przy zbiorach.

 

CV z wyróżnionymi umiejętnościami i znajomością języków w 5 minut stworzysz w naszym kreatorze.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

5

Płatne ankiety online — opinie

 

W internecie możesz spotkać wiele opinii przedstawiających zarabianie na ankietach jako dobrą metodę na dorobienie.

 

Zwróć jednak uwagę, że większość takich wiadomości czy artykułów zawiera tzw. linki polecające. Gdy zarejestrujesz się z takiego polecenia, polecający otrzymuje prowizję od wypełnionych przez Ciebie ankiet.

 

Negatywne opinie pokazują, że na wypełnianiu płatnych ankiet nie można zarobić dużo, na pewno nie da się z tego utrzymać. Przykładowa opinia z forum vinted.pl:

 

Ja na studiach wypełniałam, ale nigdy nie załapałam się na zarobienie dodatkowej kasy, a włożenie czasem kilku godzin swojego czasu tygodniowo, żeby po pół roku dostać 50 zł, jest dla mnie kompletną strata czasu.

 

Dlatego dobrze zastanów się, czy wypełnianie ankiet to praca dla Ciebie. W końcu istnieją inne możliwości, by zarobić przez internet.

 

Zarabianie na ankietach — krótkie podsumowanie:

 

 1. Wypełnianie ankiet za pieniądze ma dużo zalet takich jak elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy w dowolnym miejscu.
 2. Zarabianie na ankietach jest ryzykowne, możesz nie otrzymać wynagrodzenia za swoją pracę.
 3. Minusem pracy przez internet przy wypełnianiu ankiet są nieregularne i niskie zarobki.

 

Jeśli jesteś studentem, możesz rozważyć również płatne praktyki. Sprawdź poradnik: Jak szukać i znaleźć płatne praktyki studenckie?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Czy zdecydowałeś się na zarabianie przez wypełnianie ankiet? Daj znać w komentarzu. Czekamy również na dodatkowe pytania dotyczące zarabiania na ankietach.

Oceń mój artykuł: wypelnianie ankiet praca
Średnia: 4.09 (548 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Szymon Barczak
Ekspert kariery w InterviewMe. W swoich tekstach dzielę się wiedzą o tym, jak pisać skuteczne CV i listy motywacyjne, i jak radzić sobie na rozmowach kwalifikacyjnych, żeby dostać pracę.
Linkedin

Podobne artykuły