
Profesjonalne CV - wzór, jak napisać, 10+ szablonów i kreator
Tutaj znajdziesz ponad 10 wzorów profesjonalnego CV do uzupełnienia i pobrania, wskazówki jak napisać profesjonalne CV oraz kreator CV online.
Szukasz pracy sezonowej? Jesteś uczniem lub studentem, a może po prostu chcesz sobie dorobić? Tutaj dowiesz się, o czym pamiętać, szukając pracy na wakacje (również za granicą).
Teoretycznie znalezienie pracy na wakacje nie stanowi dużego problemu.
Teoretycznie, bo o te same wakacyjne prace ubiegają się dziesiątki kandydatów.
Nie wspominając o tym, że pula tych najfajniejszych opcji jest bardzo ograniczona.
Jakie prace możesz wykonywać jako student lub maturzysta? Czy jako nastolatek możesz pracować? Jak szukać wakacyjnej pracy? Jak ją zdobyć?
W tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym łatwiej znajdziesz satysfakcjonująca wakacyjną pracę.
Z artykułu dowiesz się:
Aby szybko zdobyć dobrze płatną pracę na wakacje, musisz przygotować profesjonalne CV oraz list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz gotowe szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Szukasz pracy za granicą? Pomogą Ci nasze pozostałe poradniki:
1
Przede wszystkim zadaj sobie jedno, kluczowe pytanie...
Czy zależy Ci na zdobyciu doświadczenia zawodowego czy też po prostu dodatkowym zarobku?
W tym pierwszym przypadku powinieneś rozejrzeć się za pracą, która jest związana z Twoim doświadczeniem, branżą lub zainteresowaniami.
Jeśli zależy Ci tylko na dobrej pensji, opcji będziesz miał nieco więcej.
Zastanów się także, czy w wakacje nie lepiej popracować w innej miejscowości lub za granicą.
Wybierając takie rozwiązanie możesz spędzić niezapomniane wakacje np. nad morzem lub w górach i jeszcze na tym zarobić!
Od dłuższego czasu masz problem ze znalezieniem pracy? Być może popełniasz kilka podstawowych błędów i nie wiesz, jak skutecznie zainteresować pracodawcę. Pomoże Ci nasz poradnik: “Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy” (czytaj)
2
Przede wszystkim powinieneś zdecydować, czy zależy Ci na ciekawym doświadczeniu zawodowym czy też pieniądzach.
Jeśli chcesz po prostu złapać dowolną wakacyjną pracę, skup się na branżach, w których w czasie wakacji jest dużo ofert.
Turystyka. W czasie wakacji pracowników szukają m.in. hotele, różnego rodzaju ośrodki wypoczynkowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego czy też szkółki np. kitesurfingu. Jest to przede wszystkim świetna okazja do znalezienia pracy w kurorcie wypoczynkowym nad morzem, jeziorem czy też w górach.
Gastronomia. Wakacje to również gorący okres dla restauracji, barów, smażalni, food trucków etc. Jeśli chcesz po prostu sobie dorobić, rozejrzyj się za ofertami pracy dla kelnerów czy też barmanów. Pamiętaj też, że letnie miesiące to czas wesel - dzięki nim możesz zdobyć dodatkową weekendową pracę.
Wydarzenia kulturalne. Wakacje to czas festiwali muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu (takich jak np. kino plenerowe). Jest to świetne rozwiązanie dla osób interesujących się muzyką czy filmem. W tej pracy nie tylko możesz zarobić, ale również zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe związane z Twoją pasją.
Budowy i ogrodnictwo. Wakacje to również okres remontów i innych prac budowlanych czy też ogrodniczych. Jeśli preferujesz zajęcie związane z wysiłkiem fizycznym na świeżym powietrzu, stosunkowo łatwo znajdziesz oferty pracy. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie ze względu na dobre zarobki.
Zbieranie owoców i warzyw. To zajęcie często wybierają osoby, które chcą sobie dorobić za granicą. Przykładowo przy zbiorach truskawek w Norwegii można liczyć na stawkę w wysokości co najmniej 45 zł za godzinę. Należy jednak pamiętać, aby dobrze zweryfikować informacje zawarte w ofercie i wiarygodność pracodawców. W mediach pojawiały się relacje pracowników, którzy słono płacili za miejsce noclegowe na… sali gimnastycznej i byli zmuszani do bardzo ciężkiej pracy po kilkanaście godzin dziennie.
Korporacje i startupy. Jeśli zależy Ci na zdobyciu doświadczenia zawodowego np. w branży finansowej, to wakacje są świetną okazją do załapania się na praktyki lub staż w dużej korporacji lub startupie. Oczywiście bardzo często są one bezpłatne lub oferowana stawka nie powala na kolana. Zdobyte doświadczenie może się jednak okazać bezcenne w przyszłości. Poza tym firmy często oferują praktykantom i stażystom stałą współpracę.
Ofert pracy najszybciej znajdziesz w portalach internetowych takich jak np. Pracuj.pl czy też Infopraca.pl.
Wykorzystuj również social media. Napisz na swoich profilach na Facebooku i LinkedIn, że szukasz dodatkowego zajęcia na wakacje.
Zajrzyj również do facebookowych grup takich jak np. ”Sezonowa praca nad morzem” czy też ”Praca dla studentów Warszawa”.
Dorywcza praca sezonowa latem zwykle oznacza zbiór owoców, ale nie ignoruj dużych ośrodków miejskich jak Warszawa czy Kraków. Kwitnąca w wakacje turystyka da Ci możliwość znalezienia pracy w mieście - nie tylko nad morzem.
Jeśli jesteś studentem, warto skontaktować się Twoim uczelnianym biurem karier.
W wakacje wolisz pracować zdalnie? Sprawdź, gdzie najszybciej znajdziesz oferty pracy z domu: "Praca w domu i zarabianie przez internet: 12 pomysłów. Oferty i zarobki" (czytaj)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3
Wakacyjną pracę możesz podjąć nawet wtedy, gdy jesteś niepełnoletni.
Pamiętaj jednak, że w takim przypadku prawo przewiduje pewne ograniczenia.
Jeśli już ukończyłeś 16. rok życia, ale nie jesteś jeszcze pełnoletni, możesz podjąć pracę na podstawie umowy o pracę na okres próbny, czas nieokreślony, na czas wykonywania określonej pracy, a także umowy zlecenia i o dzieło.
Jest to jednak dozwolone jedynie w przypadku wykonywania tzw. prac lekkich.
O jakie zajęcia chodzi?
Prace lekkie nie powodują zagrożenia dla życia, zdrowia oraz rozwoju psychofizycznego osoby młodocianej.
A co z pracą na wakacje jeszcze młodszych nastolatków?
Dzieci do momentu ukończenia 16. roku życia mogą wykonywać jedynie pracę o charakterze artystycznym, reklamowym lub sportowym. Wymagana jest też zgoda ich ustawowego przedstawiciela.
Pamiętaj, że niepełnoletni, który ukończył 16. rok życia, może pracować maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.
W przypadku jeszcze młodszych osób jest to 6 godzin na dobę.
Niepełnoletni nie mogą również pracować w nocy i wyrabiać “nadgodzin”.
Szukasz pracy na wakacje, ale nie masz doświadczenia? Dowiedz się, jak zdobyć swoje pierwsze stanowisko: "Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? 6 rad jak zdobyć pierwszą pracę" (czytaj)
4
Wyjazd do wakacyjnej pracy za granicę wiąże się z większym ryzykiem niż zatrudnienie się w miejscowym kinie.
Nie każdy ma rodzinę i znajomych w innym kraju, którzy za darmo załatwią Ci pracę i nocleg.
Dlatego korzystając z pomocy pośredników w stylu Work and Travel i przeglądając internetowe oferty, zawsze powinieneś zachowywać ostrożność.
Szukasz pracy na wakacje w Anglii lub gdzieś indziej za granicą? Przygotuj profesjonalne CV po angielsku. Niezbędne wskazówki znajdziesz w artykule: "Jak napisać CV po angielsku? 12 kroków, przykłady, wzór, zwroty" (czytaj)
5
Pamiętaj, że najlepsi pracodawcy są zalewani życiorysami od kandydatów.
Zdecydowanie trudniej będzie Ci zdobyć dobrze płatną pracę na wakacje w nadmorskim kurorcie niż w lokalnej Biedronce.
Dlatego musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Jak to zrobić? Powinieneś od razu zainteresować pracodawcę profesjonalnym CV oraz listem motywacyjnym.
To tylko kilka wskazówek, które pomogą Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów. Znacznie więcej porad znajdziesz w artykule "Jak napisać CV, które da Ci pracę? 9 rad".
Jeśli oprócz życiorysu przygotowujesz również list motywacyjny, zajrzyj do poradnika "Jak napisać list motywacyjny, by dostać pracę. Przykładowe listy i 8 rad".
Wskazówka: Znalazłeś swoje wymarzone miejsce pracy na wakacje, ale pracodawca akurat nie prowadzi rekrutacji? Możesz przygotować tzw. podanie o pracę na wakacje. Ten dokument wysyła się w sytuacji, gdy nie możesz odpowiedzieć na konkretną ofertę pracy. Jak je napisać? Wzór podania i niezbędne wskazówki znajdziesz w artykule: "Podanie o pracę - wzór + 4 rady jak napisać (także bez doświadczenia)".
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Właśnie szukasz pracy na wakacje? Napisz, z jakimi problemami się spotykasz i co według Ciebie mogliby poprawić pracodawcy. Sekcję komentarzy znajdziesz poniżej. Jestem ciekawy Twojej opinii!
Tutaj znajdziesz ponad 10 wzorów profesjonalnego CV do uzupełnienia i pobrania, wskazówki jak napisać profesjonalne CV oraz kreator CV online.
Nie wiesz, jak znaleźć pracę związaną z ochroną środowiska? Zastanawiasz się, ile zarobisz, gdzie szukać ofert i jak napisać skuteczne CV? Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Chcesz znaleźć pracę w hotelu? Tu znajdziesz cenne wskazówki o tym, jak to zrobić i na jakie zarobki możesz liczyć. Sprawdź, jak wygląda praca w hotelu.