Programista - zarobki, praca [Jak zostać deweloperem od zera]
Stwórz CV terazProgramista — inaczej koder, developer czy inżynier oprogramowania. Jest to osoba, która tworzy programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania (np. C++, Python, Java). Programiści zazwyczaj specjalizują się w jednym z nich. Programistów dzieli się również na tzw. frontendowców, backendowców oraz full stack developerów, w zależności od tego, którą "warstwą" aplikacji się zajmują.
Ten zawód uważa się za pracę marzeń, bo daje dobre pieniądze, szerokie możliwości rozwoju i mnóstwo ofert pracy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze możliwość pracy zdalnej. Kto nie chciałby mieć takich perspektyw?
Jeśli chcesz zostać programistą, najpierw sprawdź w naszym artykule:
- jak nauczyć się programowania
- czy programista bez studiów ma szansę na pracę
- od czego zacząć naukę programowania
- czy warto inwestować w kurs programisty.
Zanim zaczniesz szukać ofert, przygotuj profesjonalne CV. Pomoże Ci w tym kreator CV, który został zaprogramowany tak, by wygrywać rekrutacje. Znajdziesz w nim profesjonalne szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Zawód: programista. Na czym polega praca programisty?
Programiści wykonują swoją pracę po to, żeby świat się nagle nie zatrzymał, a nasza wirtualna rzeczywistość nie zniknęła. W końcu żeby zamówić taksówkę, jedzenie z dowozem, nowe buty, a potem za to wszystko zapłacić, potrzebujemy aplikacji z kodem pod spodem.
Gotowy? Dowiedz się, jak zacząć programować.
Praca: programista
Języki programowania to bardzo szeroka dziedzina. Którego z nich się zacząć uczyć?
Wybór zależy od Ciebie. Możesz zostać programistą aplikacji mobilnych (na telefony i tablety) lub desktopowych (bezpośrednio działających na komputerze).
Możesz też zostać web developerem:
- Frontendowcem
Front-end to ta część programu, którą widzą użytkownicy. Jest jak fasada budynku.
Front-end developer dba o to, żeby aplikacja webowa była funkcjonalna, atrakcyjna i dostosowana do różnych urządzeń. Używa języków HTML, CSS czy JavaScript.
- Backendowcem
Back-end — siła napędowa programu. Backend development ogranicza się w dużej mierze do budowy aplikacji serwerowej, która faktycznie zasila aplikację webową (frontendową), obługuje komunikację pomiędzy serwerami i obsługuje bazy danych. Używa do tego języków: PHP, Ruby, Java, C# czy Python.
- Full Stack Developerem
To trzecia możliwość, czyli full metal jacket, a raczej Full Stack Developer. To prostu programista uzbrojony w obie umiejętności, zarówno tworzenia frontendu, jak i backendu. Natomiast jeśli chciałbyś programować urządzenia przemysłowe, potrzebna Ci będzie znajomość programowania niskopoziomowego. A może chciałbyś kodować gry albo programować bazy danych?
Jak widzisz, wybór jest bardzo szeroki. Który język programowania wybrać? Odpowiem na to pytanie w następnym rozdziale. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na początek?
Może to, że w pracy programisty nie chodzi tylko o sam kod, ale przede wszystkim o rozwiązywanie problemów (znasz metodę gumowej kaczuszki?) i podejmowanie trafnych decyzji w krótkim czasie.
Mawia się, że deweloper jest rzemieślnikiem, bo każdego dnia uczy się na własnych błędach. W dodatku nie jest on autorem konkretnego projektu, ale wykonawcą i to od naprawdę czarnej roboty.
Trzeba mieć dużo pokory, żeby nie tylko ciężko i czasami monotonnie generować tysiące znaków kodu, ale również zaakceptować fakt, że nigdy nie osiągniesz w swoim zawodzie mistrzostwa.
Oto plusy i minusy zawodu programisty:
zalety |
---|
|
wady |
---|
|
Zanim dowiesz się jak zostać programistą, zaczniesz szukać ogłoszeń o pracę i kupisz koszulkę z napisem I dress code, sprawdź: Jak napisać CV programisty?
2. Jak zostać programistą? Czy zawód programisty wymaga studiów?
Do zawodu programisty prowadzą cztery drogi. Możesz wybrać jedną z nich lub przejść przez wszystkie.
Sam zdecyduj, jak chcesz zacząć uczyć się programować.
Studia informatyczne
Żeby zrozumieć algorytmy nie potrzeba wyższego wykształcenia, bo dla przyszłego pracodawcy i tak najważniejsza będzie Twoja wiedza. Tę opinię podziela wiele osób.
Portal No fluff Jobs przeprowadził wśród swoich czytelników ankietę, której pytanie brzmiało: Czy studia informatyczne są przydatne w nauce programowania?
Wynik?
Zaledwie 17% programistów uważa, że studia pomagają w nauce programowania.
Na niekorzyść studiów przemawia fakt, że mało tam zajęć praktycznych, kadra składa się z nieaktywnych w zawodzie programisty wykładowców, wymagania są niewielkie, a jeszcze mniej jest nowoczesnych specjalizacji.
Na studiach informatycznych jest sporo nauki, dlatego to rozwiązanie jest dobre dla młodych ludzi, którzy mają dużo czasu i nie muszą jeszcze zarabiać.
Poza tym, wiadomo, że jeśli masz wybór, to zawsze lepiej mieć dyplom, niż go nie mieć.
Oto lista polskich uczelni, które wygrywają rankingi:
- Politechnika Warszawska — Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie — Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
- Uniwersytet Warszawski — Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
- Politechnika Wrocławska — Wydział Elektroniki
- Politechnika Poznańska — Wydział Informatyki
- Uniwersytet Jagielloński — Wydział Matematyki i Informatyki
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie — Wydział Informatyki
Czy studia programistyczne nauczą Cię jak programować?
Nie, bo takie studia nie istnieją. Wiedzę na temat komputerów zdobywa się na studiach informatycznych, a programowanie to tylko część programu dydaktycznego. Czy studia przydadzą się komuś, kto chce zostać programistą? Bardzo rozsądnie i przekonująco przedstawia sprawę autor bloga devstyle.pl.
Kwestię przydatności studiów wyjaśnia w ten sposób:
Na studiach dowiesz się o rzeczach, których sam się nie nauczysz, bo ich nie potrzebujesz. A nawet lepiej: nie wiesz, że ich potrzebujesz, bo nie wiesz o ich istnieniu.
Oczywiście nikt nie okłamuje Cię, że studia uczynią z Ciebie od razu programistę.
Staram się pisać te słowa delikatnie, ale nie ma okularów aż tak różowych, żeby zmienić fakty. Programowania Cię na studiach nie nauczą. Trzeba się uczyć samemu. Co ma i dobrą stronę: w pracy zawodowej rzadko ktoś będzie Cię trzymał za rączkę. Samodzielność jest bardzo pożądaną cechą u programisty.
Jeśli pójdziesz na studia informatyczne, wykorzystaj ten czas jak najlepiej.
Studia otwierają Ci bardzo wiele drzwi. To tam dowiesz się o ciekawych inicjatywach: studenckich zlotach, konkursach, konferencjach. Tanie Szampany warto wymienić również na to. Zgłaszaj się wszędzie, jeźdź i poznawaj ludzi. To jest czas, w którym możesz przygotować sobie naprawdę wygodne i interesujące dalsze życie.
Wkręcaj się w środowisko. Rób wiele, jak najwięcej. Nie bój się „zawodowych” czy też „profesjonalnych” spotkań dla ludzi „już pracujących”. My, w IT, jesteśmy bardzo otwarci i pomocni wbrew temu, co się czasami mówi. Zapytasz, poprosisz — odpowiemy, pomożemy. Dzięki zaangażowaniu możesz pchnąć swoje doświadczenie o całe lata świetlne naprzód. To do tego są studia.
Argumentów za studiami jest tak dużo jak i przeciw nim. Nikt jeszcze nie wymyślił algorytmu, który by rozwiązał tę kwestię. Wybór należy do Ciebie, a skoro masz już te informacje, nie będzie to na pewno decyzja nieświadoma.
W razie kłopotów finansowych na studiach pomoże Ci nasz artykuł: Praca dla studenta — jak dorobić? Gdzie szukać pracy?
Kurs programowania
Jeśli chodzi o kursy programowania, to więcej tu sprzecznych opinii niż w przypadku studiów.
Viktoriia Staienna, które na co dzień programuje w InterviewMe i Zety, twierdzi, że:
Kurs programowania warto zrobić dopiero wtedy, gdy wiesz już, co Ci się przyda w pracy i w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać i doszkalać. W innym przypadku mogą to być zmarnowane pieniądze.
Chodzi o to, że każdy, nawet najlepszy kurs niesie ze sobą duże ryzyko zmarnowanych wydatków. Po pierwsze dlatego, że nie masz pewności, czy nauka danego języka programowania nie jest już na starcie przeszłościowa, a po drugie dlatego, że jako zupełny żółtodziób możesz się bardzo zniechęcić, jeśli trafisz na nieodpowiadającą Ci metodę nauki.
Jeśli już zdecydujesz się na kurs w szkole programowania, zwróć uwagę na aktualność oferty edukacyjnej.
Jednym słowem — gdy wybierasz kurs, wybierz najnowszy. Wygugluj, czy oferta jest świeża. Zobacz też, czego szukają rekruterzy — przejrzyj ogłoszenia o pracę dla programistów.
Oto kilka popularnych szkół, które uczą programowania profesjonalnie:
- Software Development Academy — działa we wszystkich większych miastach w Polsce. Prowadzi kursy Javy, ale również JavaScript, PHP, .NET, SQL i testerskie
- IT Academy — ma siedzibę w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Kładzie duży nacisk na praktykę i samodzielne rozwiązywanie problemów. Na końcu kursu masz możliwość wzięcia udziału w konsultacjach, które przygotowują uczestników do rozmów kwalifikacyjnych na programistę
- Coders Lab — najstarsza polska szkoła programowania, które istnieje od 2013 roku. Na kurs możesz uczęszczać w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Białymstoku i Gdańsku
- Infoshare Academy — założona przez twórców największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji technologicznej infoShare. Regularnie organizuje meetupy oraz webinary z doświadczonymi programistami i architektami
Uwaga: Kursy w szkołach programowania są naprawdę drogie. Ich ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych, a średni koszt kursu wynosi 8-10 tysięcy złotych za kilkumiesięczną naukę.
Nauka programowania przez Internet
Najmniej kontrowersyjna metoda nauki programowania.
Nie tracisz pieniędzy, czas i miejsce nauki wybierasz sam, a przy okazji od razu wchodzisz w tryb pracy, który polega na samodzielnym wyszukiwaniu informacji.
Oto kilka pewnych kursów programowania online:
- The Odin Project — darmowy kurs programowania Ruby on Rails i JavaScript
- Udemy — międzynarodowa platforma, które zawiera ponad 45 000 kursów z różnych dziedzin, w tym także z IT
- Coursera — podobnie jak Udemy oferuje szeroki wybór kursów z różnych dziedzin, w backend i front end development
- Kodilla — kładzie nacisk na praktyczną naukę, aby umożliwić kursantom przebranżowienie się
- Kodologia — uczysz się poprzez rozwiązywanie interaktywnych zadań, system sprawdza i ocenia rozwiązania oraz informuje o postępach w nauce
- Coders Trust — płatne kursy, które mogą być finansowane przez urzędy pracy oraz instytucje unijne. Masz zagwarantowane wsparcie doświadczonych mentorów
- Codecademy — wg nich If you know how to read, you can learn to code. Z ich oferty korzystała właśnie Viktoriia, które dziś jest już programistką
Wskazówka: Jeśli zastanawiasz się, czy kursy internetowe możesz wpisać do CV, odpowiedź brzmi: tak!
I jeszcze na koniec: stary dobry Youtube, który jest fajnym źródłem do zbierania zajawek i bycia na bieżąco.
Poniżej kilka propozycji:
- Mirosław Zelent — znany najbardziej z nauki programowania w C++ dla początkujących. Oprócz C++ możesz skorzystać także z wprowadzeń do HTML, CSS, PHP, JavaScript i MySQL
- Oracle Academy — polski kurs programowania w Javie dla początkujących przygotowany przez Wojskową Akademię Techniczną
- P jak Programowanie — kursy Androida i Pythona w 20 odcinkach
- Dominik Kozaczko — nauka podstaw programowania w Pythonie i frameworku Django
Plus kilka anglojęzycznych youtubowych kanałów z nauką programowania:
- Derek Banas — tutoriale dotyczące programowania w wielu językach
- Learn Code Academy — szeroki wybór tematów, wszystko, co jest niezbędne do tworzenia i zarządzania stronami; podstawy HTML, najważniejsze wiadomości z zakresu JavaScript, jQuery i CSS
- Programming Knowledge — ponad 1000 filmów przeznaczonych dla początkujących; kanał ma ponad 150 000 subskrybentów
- Codecourse — nauczysz się tworzenia CSS przy użyciu Burbon & Neat oraz aplikacji z graficznymi interfejsami w PHP; znajdziesz tu materiały do nauki pisania aplikacji w PHP od najbardziej podstawowych do bardziej złożonych
Zerknij jeszcze na Kurs Boba Tabora, który był pierwszym autorem internetowych kursów video C# oraz .NET, ASP.NET, Visual Basic, Visual Studio, SQL Server, i innych.
Bootcampy programistyczne
Czyli intensywne szkolenie z programowania.
I chociaż sama nazwa bootcamp odnosi się do treningu na świeżym powietrzu, to nauka programowania na bootcampie odbywa się online.
Taki kurs trwa zazwyczaj kilka tygodni, masz zapewnione spotkania 1 on 1 z przydzielonym Ci mentorem oraz lekcje na żywo przez Internet.
Bootcamp to okazja do nauki programowania w warunkach domowych, ale pod okiem doświadczonych specjalistów.
Jeśli chcesz wziąć udział w bootcampie sprawdź np. stronę bootcampy.pl
Pamiętaj również o tym, że jeśli chcesz zostać programistą, to przede wszystkim potrzebne Ci będą pasja i zaangażowanie — tak duże, że ani się obejrzysz, a prywatny czas zaczniesz wykorzystywać na naukę lub praktykę.
Poza tym przyda Ci się również:
- intuicja
- spostrzegawczość
- zdolności analityczne
- umiejętność skupienia się
- wytrwałość i cierpliwość
a także, a może przede wszystkim
- znajomość logiki, algorytmiki, matematyki, co najmniej w podstawowym zakresie.
Viktoriia dodaje:
Najważniejsze jednak, to znaleźć w sobie predyspozycje do kodowania. Jeśli chcesz wykonywać ten zawód wyłącznie dla atrakcyjnej pensji — zmęczysz się po paru miesiącach. Albo przestaniesz nadążać za zmianami.
Jak się przekwalifikować na programistę?
Jeśli masz już zawód i jest on zupełnie niezwiązany z informatyką, wciąż masz szansę na karierę programisty.
Naprawdę wiele osób przekwalifikowuje się na kodera. Jedną z nich jest właśnie Viktoriia.
Chciałam zmienić swoją pracę i nauczyć się kodowania. Na początek kupiłam kilka książek i czytałam je codziennie w drodze autobusem do biura. 20 minut w jedną, 20 minut w drugą stronę. Zorientowałam się, że bardzo mi się to podoba i po 3 miesiącach dostałam się już na swój pierwszy staż w poważnej firmie. Poszłam na targi pracy dla programistów i zapytałam na jednym ze stoisk, czy nie potrzebują praktykantów. Zgodzili się z radością.
Jeśli chcesz poznać więcej historii osób, które zdecydowały się na przebranżowienie i różne sposoby na to, jak zostać programistą, zerknij tutaj.
Co dalej?
Zanim przejdziemy do kolejnej sekcji, sprawdź na wszelki wypadek: Jak wybrać pracę i karierę?
A o Twoje CV najlepiej zadba kreator CV. Jeśli chcesz wygenerować profesjonalny dokument w kilka minut, nie ma lepszego narzędzia. CV z wyróżnionymi umiejętnościami i znajomością języków w 5 minut stworzysz w naszym kreatorze.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
3. Jak zacząć programować, czyli nauka programowania od zera
Żeby zacząć programować, po prostu musisz spróbować.
Zresztą—
Na tym będzie już zawsze polegała Twoja praca — na próbach, odkryciach, nowych wnioskach, potem na implementowaniu tych wniosków do konkretnego projektu.
Jeśli zupełnie nic nie wiesz o specyfice programowania, na początek zapoznaj się z tematem, obejrzyj kilka tutoriali, kup książkę.
Możesz od razu zafascynować się programowaniem albo dojść do wniosku, że zupełnie nie tak wyobrażałeś sobie kodowanie.
Jak już trochę pouczysz się sam, możesz też postarać się o staż w firmie informatycznej.
Nie wiesz jak to zrobić?
Wpisz w google praktyki dla programistów, a od razu znajdziesz oferty.
Po paru miesiącach nauki pod okiem doświadczonych koderów bardzo dużo się nauczysz, a może nawet dostaniesz propozycję pracy na stałe.
Od czego zacząć naukę programowania?
Wybierz język programowania, od którego chcesz zacząć. Który najlepiej?
Jeśli chcesz wiedzieć, co myślą sami programiści o przydatności konkretnych języków programowania, oto ranking przeprowadzony przez Stackoverflow:
- JavaScript — 71.5%
- HTML — 69.4%
- CSS — 66.2%
- SQL — 58.5%
- Java — 45.4%
- Bash/Shell — 40.4%
- Python — 37.9%
- C# — 35.3%
- PHP — 31.4%
- C++ — 24.6%
- C — 22.1%
- TypeScript — 18.3%
- Ruby — 10.3%
- Swift — 8.3%
- Objective-C — 7.3%
- Go — 7.2%
- Assembly — 6.9%
- VB.NET — 6.9%
- R — 6.0%
- Matlab — 5.5%
- VBA — 4.8%
- Kotlin — 4.7%
- Groovy — 4.5%
- Scala — 4.5%
- Perl — 4.2%
Najprostszym do nauczenia się jest Python, choć Tobie równie dobrze może odpowiadać Java lub JavaScript.
Po drugie —
Przejrzyj oferty pracy dla programistów, a dowiesz się, który język programowania jest obecnie najbardziej poszukiwany przez pracodawców.
Weź pod uwagę, że inny będzie wymagany w środowisku akademickim, inny w banku, jeszcze inny w agencji reklamowej.
Jak zostać deweloperem?
Powiedzmy, że skorzystałeś już z dostępnych w Internecie kursów, obejrzałeś youtubowe poradniki, uczące programowania lub przeczytałeś książkę.
Masz już masę, teraz pora na rzeźbę.
Jak już zaczniesz naukę pierwszych języków programowania, a ciemny świat terminala wciągnie Cię na dobre — pora spróbować.
Następnym etapem jest już tylko prawdziwa posada w IT.
Twoje pierwsze stanowisko jako programista?
Junior developer.
Właśnie tej frazy szukaj w ogłoszeniach o pracę.
Możesz też spotkać bardziej sprecyzowaną ofertą pracy, związaną z konkretnym językiem programowania, czyli np. junior Java developer (po polsku młodszy programista Java).
O tym, gdzie szukać pracy dla programistów, dowiesz się już za chwilę.
Pamiętaj też, że programowanie to nie wszystko, co będziesz robić na stanowisku programisty.
Nie ominie Cię współpraca z innymi działami, więc poza kompetencjami twardymi przydadzą Ci się również np. zdolności interpersonalne.
Dlatego sprawdź artykuł: Umiejętności miękkie i twarde — lista z przykładami.
4. Praca dla programisty — jak jej szukać?
Jeśli do pracy motywują Cię pieniądze — ok, jako programista masz szansę dobrze zarobić i nie jest to żadną tajemnicą.
Ale musisz wiedzieć, że im więcej zarabiasz w IT, tym większą masz odpowiedzialność, a im większa odpowiedzialność, tym większy stres.
Z drugiej strony — im ciężej, tym ciekawiej.
W latach 90. XX w., gdy Microsoft pracował nad Windowsem 95, a atmosfera w firmie była napięta, pracowników, którzy gorzej sobie radzili straszono oddelegowaniem do mało prestiżowych projektów.
Wiesz, jaka była kara za brak zaangażowania i widocznych postępów?
Zesłanie do pracy nad aplikacją dla psów.
Nikt już dziś nie pamięta, ale tak powstał Microsoft Dogs.
Jeśli chcesz pracować nad ciekawymi projektami, z których będziesz naprawdę dumny, a praca będzie przynosiła Ci satysfakcję, już na początku dobrze zorientuj się w ogłoszeniach.
Najlepszy portal z ofertami dla programistów to nofluffjobs.com.
Możesz też sprawdzić:
I skorzystać z grup na Facebooku. Poniżej kilka przykładów:
- Praca IT/oferty i zlecenia
- Szukam grafika/programisty/web developera/szukam zleceń
- Remote Jobs IT — zdalny programista — zlecenia i oferty pracy
- Zlecenia IT — praca w 100% zdalna
Programista, który ma duże umiejętności, może też pracować jako freelancer, szukając zleceń w Internecie.
Teraz ważna kwestia.
Początki programowania na pewno związane są z poszukiwaniem pracy na portalach ogłoszeniowych, ale gdy nabierzesz już doświadczenia, oferty znajdą Cię same.
Większość rekruterów korzysta z Linkedina, na którym osoby rekrutujące programistów wyszukują potencjalnych pracowników.
Taki sposób rekrutacji to dziś w IT norma.
Zresztą—
Jak pokazują badania, programiści znajdują najczęściej pracę przez polecenie.
Więcej o LinkedInie dowiesz się tutaj: LinkedIn — jak stworzyć profil i dostawać więcej ofert pracy? (14 kroków).
5. Programista — przyszłość zawodu
Myślisz, że możesz spać spokojnie, bo wybrałeś najbardziej przyszłościowy zawód?
Niekoniecznie.
Byron Nicolaides, szef Council of European Professional Informatics Societies, przewiduje, że w przyszłości dzieci będą uczyły się kodowania tak, jak dziś czytania i pisania.
Programowanie będzie podstawową umiejętnością każdego wykształconego człowieka już bardzo niedługo.
Twój drugi konkurent?
Zaraz po raczkującym teraz bobasie, który za chwilę będzie kodował jak Ty teraz, na Twoją posadę czai się też sztuczna inteligencja.
Póki co, rozumu mają po tyle samo.
Jednak przewiduje się, że ta druga bardzo szybko zmądrzeje.
Ray Kurzweil — szef inżynierów w Google — twierdzi, że stanie się to już za parę lat:
Do 2029 komputery osiągną poziom inteligencji człowieka.— mówi w wywiadzie dla SXSW.
Wg serwisu bulldogjob.pl jako pierwsi zostaną zastąpieni:
- administratorzy systemów
- administratorzy sieci
- testerzy oprogramowania
- project managerowie
- analitycy danych
- administratorzy baz danych
- software developerzy.
Ale nie martw się. Póki co wciąż nie wynaleziono latającej deskorolki, więc może i na inteligencję komputerów jeszcze trochę poczekamy.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
A jakie są Twoje doświadczenia z szukaniem pracy dla programisty? Jeśli chcesz opowiedzieć o swojej historii lub zadać pytanie, pisz śmiało na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.