Humanista - kto to? Jaki zawód wybrać? + Oferty pracy
Stwórz CV terazHumanista nie lubi matematyki. Humanista nie może zostać programistą. Humanista nie znajdzie pracy z dobrą pensją. Wiele osób bezrefleksyjnie powiela tego typu stereotypy. Czy mają one coś wspólnego z prawdą?
Z tego artykułu dowiesz się:
- kogo tak właściwie nazywamy humanistą
- jak sprawdzić, czy jesteś humanistą czy też masz umysł ścisły
- w jakich zawodach odnajdzie się humanista
- gdzie szukać ofert pracy
- jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny humanisty.
Znalazłeś ciekawą ofertę pracy dla humanisty i chcesz wyróżnić się profesjonalnym CV?Użyj naszego kreatora, w którym znajdziesz oryginalne szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Humanista — definicja
Utarło się, że humanista to osoba, która nie radzi sobie z matematyką i innymi przedmiotami ścisłymi.
Jest to jednak krzywdzące uproszczenie. Jak jest naprawdę?
Humanista — kto to?
Humanista to specjalista w zakresie nauk humanistycznych (definicja słownika języka polskiego PWN). Rzadziej „osoba, która kieruje się zasadami humanizmu”, a historycznie — przedstawiciel humanizmu okresu Odrodzenia. Przeciwieństwem humanisty (w pierwszym znaczeniu) jest tzw. ścisłowiec (lub „ściślak”), który specjalizuje się w naukach ścisłych.
Jednak czym są nauki humanistyczne?
Jest to grupa nauk, których przedmiotem jest człowiek i jego twórczość — np. filozofia, historia sztuki, dziennikarstwo, kulturoznawstwo, politologia, socjologia, prawo czy też filologie.
Teoretycznie nauki humanistyczne różnią się od nauk ścisłych tym, że nie można ująć przedmiotu ich badań w sposób matematyczny.
Pełną klasyfikację dziedzin i dyscyplin znajdziesz tutaj.
Obecnie podział ten często się zaciera, a nauki humanistyczne się „matematyzują” (przykładem może być wykorzystanie metod statystycznych w socjologii).
Często mówi się, że humanista to osoba „wszechstronnie uzdolniona”. Jednak ścisłowcy mogą być równie wszechstronni, więc takie opinie również należy traktować jako uproszczenie.
Dla pracodawców coraz ważniejsze są tzw. umiejętności miękkie. Czym różnią się one od kompetencji twardych i jak je trenować? Dowiesz się tego z poradnika: Jakie kompetencje miękkie są kluczowe dla pracodawców? Jak je rozwijać? Jak wpisać do CV?
2. Humanista czy ścisłowiec? Do której grupy się zaliczasz?
W internecie znajdziesz wiele testów i quizów, które pomogą Ci sprawdzić, czy jest Ci bliżej do humanisty czy też ścisłowca.
Pamiętaj jednak, aby podchodzić do ich wyników z dużym dystansem. Dlaczego? Ponieważ nie są to profesjonalne testy, które zachowują zasady diagnozy psychologicznej.
W związku z tym możesz niesłusznie paść ofiarą stereotypu niskich i wysokich zdolności.
Jeśli chcesz lepiej poznać swoje predyspozycje i talenty, najlepiej skonsultować się ze specjalistą — np. psychologiem lub doradcą kariery.
Profesjonalna, obiektywna analiza może znacznie ułatwić Ci wybranie kierunku studiów lub przyszłego zawodu (niezależnie od tego, czy jesteś humanistą, czy też ścisłowcem).
Jeśli jesteś w trakcie planowania swojej ścieżki edukacji? Dowiedz się, które kierunki studiów są przyszłościowe: Przyszłościowe kierunki studiów — co warto studiować?
3. Praca dla humanisty. Jaki zawód wybrać?
Przede wszystkim przy wyborze zawodu nie skupiaj się za bardzo na tym, czy jesteś humanistą czy też ścisłowcem.
Kieruj się głównie swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami.
Nie warto ograniczać się do zawodów „humanistycznych”, ponieważ w branżach technicznych inny sposób myślenia może wpływać na osiąganie lepszych wyników. Poza tym stanowiska administracyjne, sprzedażowe, marketingowe czy też związane z obsługą klienta wymagają umiejętności „ścisłych”, np. analitycznego myślenia. W związku z tym każdy humanista musi zaprzyjaźnić się z narzędziami analitycznymi takimi jak Excel.
Będąc humanistą, możesz więc szukać pracy niemal wszędzie.
Wszystko zależy od Twojej motywacji do przyswojenia niezbędnej wiedzy oraz chęci nauki nowych umiejętności (chociaż oczywiście osoba, która nie cierpi matematyki i fizyki, raczej nie zostanie astrofizykiem).
Wybierając pracę kieruj się uniwersalnymi zasadami. Pomogą Ci w tym nasze poradniki:
Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby znaleźć pracę w typowo „humanistycznym” zawodzie, nie musisz się martwić — na humanistów czeka wiele interesujących propozycji.
Oczywiście humanista może znaleźć ciekawą, dobrze płatną pracę. Przede wszystkim stawiałbym na stanowiska „kreatywne", czyli np. pracę w marketingu. Stanowiska w sprzedaży lub HR również są obszarem, w którym humaniści powinni się odnajdywać z łatwością. Muszą jednak stale doskonalić swoje umiejętności analityczne. Kluczową „twardą” kompetencją są zdolności językowe. O jakim przypadku humanisty byśmy nie mówili, biegła znajomość angielskiego oraz 1–2 innych języków obcych znacząco wzmocni jego pozycję na rynku pracy i ułatwi znalezienie dobrego pracodawcy.
Chcesz spróbować swoich sił w jednym z zawodów związanych z naukami humanistycznymi?
Przygotowaliśmy dla Ciebie poradniki dotyczące popularnych „humanistycznych” zawodów:
- jak zostać psychologiem
- jak zostać prawnikiem
- jak zdobyć pracę w Instytucie Pamięci Narodowej
- jak zdobyć pracę w muzeum
- jak zdobyć pracę w kulturze
- jak zdobyć pracę w mediach i zostać dziennikarzem
- jak zostać nauczycielem
- jak zostać tłumaczem
- jak zostać copywriterem.
W artykułach znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące ścieżki edukacji i kariery w poszczególnych zawodach, strony z ofertami pracy, a także porady, jak napisać skuteczne CV oraz list motywacyjny.
Szukasz dobrze płatnego zawodu dla humanisty? Zajrzyj do naszego zestawienia 10 najlepiej płatnych zawodów (tutaj). Sprawdź również, które zawody są najbardziej przyszłościowe (tutaj).
Takie CV i list motywacyjny łatwo przygotujesz w naszym generatorze. Znajdziesz tam profesjonalne szablony do uzupełnienia i przykłady do wykorzystania. Stwórz CV w generatorze tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
4. Gdzie szukać ofert pracy dla humanisty?
Jak już wiesz, nie musisz ograniczać się do zawodów typowo „humanistycznych”.
Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś zajrzeć na strony swoich wymarzonych pracodawców.
Znajdziesz tam zakładki takie jak Praca, Oferty Pracy, Kariera czy też Dołącz do nas. Sprawdź, czy pracodawca nie prowadzi akurat rekrutacji na interesujące Cię stanowisko.
Jeśli interesuje Cię konkretna branża, poszukaj także serwisów z ogłoszeniami dla konkretnych zawodów. Przykład? Oferty pracy w mediach znajdziesz na stronie wirtualnemedia.pl.
Warto również skorzystać z uniwersalnych wyszukiwarek ofert takich jak:
Wskazówka: Obecnie większość rekruterów poszukuje kandydatów na LinkedIn. Jeśli nie masz zawodowego profilu w tym serwisie, możesz stracić szansę na świetną pracę! Więcej dowiesz się w poradniku: Jak stworzyć profil na LinkedIn, który przyciągnie pracodawców?
Wciąż studiujesz? Koniecznie odwiedź biuro kariery swojej uczelni. Jest duża szansa, że znajdziesz tam oferty ciekawych praktyk lub stażu, a być może nawet normalnej pracy!
Więcej propozycji serwisów z ofertami pracy znajdziesz w naszym zestawieniu: Gdzie szukać pracy? 49 narzędzi, wyszukiwarek i serwisów, dzięki którym znajdziesz zatrudnienie.
5. Jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny dla humanisty?
W czasie rekrutacji pracodawcy otrzymują setki CV oraz listów motywacyjnych.
Aby przyciągnąć wzrok rekrutera, musisz przygotować dokument, który się wyróżnia — treścią i wyglądem.
Jak to zrobić?
Przede wszystkim musisz zdecydować, który rodzaj CV najlepiej wyróżni Twoje kompetencje. Typy życiorysów z opisami znajdziesz w artykule: Struktura i elementy różnych rodzajów CV.
Kiedy już wybierzesz najlepszy typ życiorysu, kieruj się wskazówkami, które znajdziesz w poradniku: Jak napisać idealne CV? Co w nim zawrzeć?
Chcesz napisać również list motywacyjny? Instrukcję krok po kroku przygotowaliśmy w artykule: Jak napisać klasyczny list motywacyjny?
Jeszcze nie masz doświadczenia zawodowego? Sprawdź, jak napisać pierwsze CV (tutaj) oraz list motywacyjny bez doświadczenia (tutaj).
Pamiętaj również, że obowiązkowym elementem w dokumencie rekrutacyjnym jest klauzula CV.
Jak już wspomnieliśmy, Twoje dokumenty muszą wyróżnić się także wyglądem.
Unikaj bloków tekstu, literówek i błędów ortograficznych. Zadbaj o profesjonalne formatowanie i oryginalny szablon CV.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
A czy według Ciebie współczesny rynek pracy jest wyjątkowo „nieprzyjazny” humanistom? Masz doświadczenie w poszukiwaniu „humanistycznej” pracy? Podziel się swoimi obserwacjami w komentarzu poniżej!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.