
Jak napisać CV do pracy w 2023 roku? Wzór i porady eksperta
Jak poprawnie napisać CV? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po pisaniu CV, profesjonalny wzór CV i przykłady treści do wszystkich sekcji dokumentu.
Dowiedz się, od czego zacząć, aby znaleźć pracę w kulturze i jak budować wizerunek profesjonalisty. Sprawdź, gdzie warto szukać ofert pracy oraz jak napisać CV i list motywacyjny.
Kręci Cię organizowanie eventów kulturalnych, festiwali muzycznych czy filmowych?
A może od zawsze chciałeś zdobyć pracę w teatrze, muzeum lub domu kultury?
Nie Ty jeden!
Znalezienie dobrze płatnej pracy w kulturze i sztuce to nie lada wyzwanie. Ale nie jest to niewykonalne!
Po pierwsze, musisz dobrze zaplanować swoją karierę.
Po drugie, wiedzieć, gdzie szukać ofert.
Po trzecie, zainteresować najlepszych pracodawców.
Jak to zrobić?
W tym artykule podpowiem Ci, jak zacząć przygodę z pracą w świecie kultury i jak zwiększyć szanse na to, że to właśnie Ty zdobędziesz wymarzone stanowisko.
Chcesz od razu stworzyć CV oraz list motywacyjny do pracy w kulturze lub sztuce? W naszym kreatorze znajdziesz oryginalne szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Z artykułu dowiesz się:
1
Wiele osób szuka pracy w kulturze, ponieważ interesuje się kinem, muzyką lub literaturą. Wiedzą wszystko o filmie noir, historii punk rocka czy pierwszych pisarzach science fiction.
Ale samo zainteresowanie sztuką nie wystarczy, aby zdobyć np. pracę w muzeum.
Większość kandydatów nie zdaje sobie sprawy z tego, że wykształcenie, umiejętności, doświadczenie i pasje powinny tworzyć harmonijną całość.
Tacy kandydaci zazwyczaj mają problem ze zdobyciem dobrej pracy.
Ty musisz wyróżnić się na ich tle.
Jeśli odpowiednio zaplanujesz swoją karierę, masz dużą szansę znaleźć wymarzoną pracę w sektorze kultury.
Bez narzekania na brak ofert lub niskie zarobki.
Od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy? Być może popełniasz typowe błędy, które łatwo wyeliminować. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z poradnika: „Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy” (czytaj)
2
Większość osób po prostu wpisuje w Google „praca w kulturze warszawa”, „praca w muzealnictwie wrocław” czy „praca w teatrze kraków”.
Jest to oczywiście najszybszy sposób na znalezienie ofert.
Pamiętaj jednak, że tak robią wszyscy. Dlatego pierwsze ogłoszenia z wyników wyszukiwania przyciągają najwięcej chętnych.
Jeśli żadna z ofert w Google nie spełnia Twoich oczekiwań, przejrzyj najbardziej znane portale z ogłoszeniami: Pracuj.pl, InfoPraca.pl, OLX, Gumtree, Indeed, Jooble czy też Gratka.
Warto również odwiedzić Centralną Bazę Ofert Pracy stworzoną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wskazówka: Więcej serwisów z ofertami pracy, także w kulturze, znajdziesz w naszym zestawieniu: „Jak i gdzie szukać pracy? 49 stron i portali z ofertami pracy na 2020”.
Przede wszystkim powinieneś jednak zainteresować się serwisem „Pracuj w kulturze”.
Jest to projekt realizowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kadra Kultury i wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Znajdziesz tam różnorodne oferty pracy w kulturze – zarówno na etat, dzieło i zlecenie (a także wolontariaty, praktyki i staże).
Warto również dołączyć do grupy „Pracuj w kulturze” na Facebooku, która zrzesza już ponad 6000 osób szukających pracy w kulturze i sztuce.
Jeśli jesteśmy przy Facebooku, to zerknij też na inne grupy, takie jak „Praca w kulturze i sztuce” (ponad 50 tys. członków) i „Praca za pieniądze film/teatr/tv/stanowiska w kulturze” (30 tys. użytkowników). Codziennie znajdziesz tam nowe oferty.
Dla osób, które szukają pracy w muzealnictwie, świetnym źródłem aktualnych ogłoszeń będzie strona muzealnictwo.com.
Jeśli z kolei interesuje Cię praca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aktualne oferty znajdziesz w wyszukiwarce na stronie nabory.kprm.gov.pl.
Wskazówka: Pracę związaną z szeroko pojętą kulturą możesz znaleźć także w mediach (np. w redakcji TVP Kultura lub „Co jest Grane”). Dlatego warto przejrzeć aktualne oferty w serwisie Wirtualnemedia. Dodatkowe porady znajdziesz w naszym artykule: „Praca w mediach - 15 rad jak ją znaleźć i zostać dziennikarzem + Oferty”.
Nie zapomnij również zajrzeć na strony internetowe swoich ulubionych teatrów, kin, muzeów, festiwali czy też innych ośrodków kultury. W zakładkach „Praca”, „Kariera” czy też „Dołącz do nas” możesz trafić na idealną ofertę!
Marzy Ci się praca z domu? Zajrzyj do naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jak dobrze zarobić nie wychodząc z domu: „Praca w domu i zarabianie przez internet: 12 pomysłów. Oferty i Zarobki” (czytaj)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3
Czy wiesz, dlaczego wiele osób nie może znaleźć pracy w kulturze?
Pewnie dlatego, że brakuje ofert dla artystów i osób z humanistycznym wykształceniem…
To nieprawda!
Po prostu większość kandydatów nie potrafi przygotować skutecznego CV oraz listu motywacyjnego, które zainteresują pracodawców.
Dla Ciebie to świetna wiadomość!
Jeśli zastosujesz się do naszych porad i przyłożysz się do stworzenia tych dokumentów, zyskasz dużą przewagę nad innymi kandydatami.
Chcesz stworzyć atrakcyjny graficznie list motywacyjny, z wyraźnie wyróżnionymi kluczowymi informacjami? W naszym kreatorze przygotujesz taki dokument w 5 minut (tutaj).
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jesteś w trakcie szukania pracy w kulturze? Co stwarza Ci największe problemy i z jakimi przeszkodami spotykasz się najczęściej? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej.
Jak poprawnie napisać CV? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po pisaniu CV, profesjonalny wzór CV i przykłady treści do wszystkich sekcji dokumentu.
Skuteczne CV artystyczne — kompletny przewodnik po pisaniu życiorysu artystycznego. Zobacz, czego unikać, a co zamieścić, by zdobyć grant, wystawę, nagrodę.
Jeśli marzysz o pracy w wydawnictwie, dowiedz się, na czym polega praca redaktora, korektora, recenzenta i tłumacza. Sprawdź, gdzie szukać ofert pracy.