![Kompetencje miękkie i twarde: lista 30+ umiejętności [przykłady]](https://cdn-images.interviewme.pl/pages/zdolnosci_interpersonalne.jpg?fit=crop&h=250&dpr=2)
Kompetencje miękkie i twarde: lista 30+ umiejętności [przykłady]
Sprawdź, czym różnią się umiejętności miękkie i twarde, zobacz ich przykłady i dowiedz się, jak profesjonalne opisać wszystkie rodzaje kompetencji w CV. To prostsze, niż myślisz.
Pasjonuje Cię najnowsza historia Polski?
Marzysz o tym, aby wszystkie osoby, które walczyły o naszą wolność, były odpowiednio upamiętnione?
Chcesz zadbać o to, aby młodzi Polacy dowiedzieli się jak najwięcej o nazistowskich i komunistycznych zbrodniach?
Oznacza to, że jesteś idealnym kandydatem do pracy w Instytucie Pamięci Narodowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz napisać CV i list motywacyjny do pracy w IPN? W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
1
Instytut Pamięci Narodowej większości osób kojarzy się przede wszystkim z ujawnianiem list tajnych współpracowników Służb Bezpieczeństwa.
Jednak nie każdy wie, czym przede wszystkim zajmuje się IPN.
Instytut Pamięci Narodowej — Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (bo tak brzmi jego pełna nazwa) został powołany w 1999 r. Do jego głównych zadań należy:
Oczywiście zadania i obowiązki różnią się w zależności od tego, w jakiej jednostce IPN i na jakim stanowisku pracujesz.
Do wyboru masz Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Lustracyjne, Archiwum IPN, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Edukacji Narodowej i Biuro Badań Historycznych.
Przykładowe obowiązki pracowników IPN:
Jakie wymagania musi spełnić kandydat do pracy w IPN?
W ofertach pracy IPN wśród niezbędnych wymagań znajdziesz m.in. wykształcenie wyższe (pożądane kierunki to najczęściej historia lub politologia), znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej C1, znajomość pakietu MS Office, wiedzę z zakresu najnowszej historii Polski czy też znajomość przepisów ustawy o IPN.
W Instytucie Pamięci Narodowej od kandydatów wymaga się także wysokiego poziomu kultury językowej i osobistej, zdolności komunikacyjnych i interpersonalnych czy też gotowości do odbywania podróży służbowych.
Opinie o pracy w IPN
Niestety, w internecie nie znajdziemy wielu opinii o pracy w Instytucie Pamięci Narodowej.
Nieliczne oceny, na które można natrafić, delikatnie mówiąc nie są zbyt pozytywne.
Byli i obecni pracownicy krytykują IPN za upolitycznienie, presję i biurokrację. Wśród plusów wymieniane są regularne godziny pracy. Więcej komentarzy i ocen znajdziesz w serwisach GoldenLine i GoWork.
Do takich opinii należy jednak podchodzić z dystansem, tym bardziej że dyskusje o pracy w IPN często zahaczają o kwestie światopoglądowe i polityczne.
Najlepiej samemu zweryfikować pracodawcę — wiele dowiesz się o nim już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zastanawiasz się, o co zapytać pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby dowiedzieć się o nim jak najwięcej i wybrać właściwe miejsce pracy? Zajrzyj do naszego poradnika: Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcy (Przykłady).
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2
W tym przypadku sprawa jest prosta, nie musisz przeglądać portali z ogłoszeniami ani wpisywać w Google „IPN praca”.
Oferty pracy znajdziesz po prostu w BIP IPN (Biuletyn Informacji Publicznej) na stronie bip.ipn.gov.pl.
Ogłoszenia możesz filtrować po oddziałach (np. w IPN Gdańsk lub IPN Poznań) oraz szukanej frazie (np. stanowisko archiwisty).
Znajdziesz tam również informacje o wynikach naborów oraz oferty archiwalne.
Od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz typowych błędów i poznaj sposoby, na zainteresowanie pracodawcy: Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy.
3
Najnowsze oficjalne dane o zarobkach w IPN pochodzą z raportu Najwyższej Izby Kontroli z maja 2017 roku.
Wynika z niego, że w 2016 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (wraz z wynagrodzeniem rocznym) wyniosło 5955,4 zł brutto.
O zarobkach pracowników Instytutu Pamięci Narodowej głośno było w październiku 2017 r.
Wtedy to prezes IPN Jarosław Szarek przyznał dwóm tysiącom urzędników średnio po 1000 zł brutto podwyżki.
Szefowie Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność’ 80” dziękowali wówczas za docenienie pracowników IPN, którzy muszą działać „w ciągłym stresie i napięciu”.
Chcesz dużo zarabiać? Sprawdź, które zawody dadzą Ci na to największe szanse: Najlepiej płatne zawody w Polsce — TOP 10 (Ranking + Zarobki).
4
W większości ofert pracy w IPN znajdziesz wymóg przesłania życiorysu oraz listu motywacyjnego.
Jak go napisać, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów?
Jest na to kilka skutecznych sposobów. Oto one.
1. Dopasuj CV do oferty pracy.
Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności pisać o tych umiejętnościach, doświadczeniu i innych kwalifikacjach, o których pracodawca wspomina w ogłoszeniu. W ten sposób pokażesz, że jesteś idealnym kandydatem. Tutaj zobaczysz, jak to zrobić: Jak dostosować CV do oferty pracy — praktyczne przykłady.
2. Napisz podsumowanie zawodowe.
Co to jest? Krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji na samej górze CV. Tutaj dowiesz się, dlaczego warto napisać podsumowanie i jak to zrobić: Podsumowanie i cele zawodowe pracownika — wzór jak napisać oraz przykłady.
3. Skup się na konkretnych kompetencjach i doświadczeniu zawodowym.
Nie warto pisać ogólników w stylu „lubię historię” lub „na co dzień piszę na komputerze”. Bądź bardziej konkretny. Podaj nazwy programów, których używałeś i poziom ich znajomości (Np. „Word i Excel — poziom zaawansowany”), pochwal się osiągnięciami (np. „Wygrałem konkurs z wiedzy historycznej XYZ”). Zobacz, jak to zrobić: Doświadczenie zawodowe w CV: jak opisać? Przykłady i 4 rady eksperta.
4. W liście motywacyjnym nie kopiuj CV.
Nie ma sensu przepisywać treści życiorysu. List motywacyjny to świetna okazja, aby szerzej opisać swoje poprzednie stanowiska i pokazać, w jakich sytuacjach wykorzystałeś poszczególne umiejętności. Pokazaliśmy to w poradniku: List motywacyjny do urzędu — wzór + przykłady dla urzędnika/referenta.
5. Zadbaj o profesjonalny wygląd dokumentów.
Pracownik IPN powinien posługiwać się poprawną polszczyzną. Dlatego CV lub list motywacyjny z literówkami i błędami ortograficznymi może Cię od razu skreślić. Przyłóż się do pisania tych dokumentów. Zadbaj też o schludne formatowanie i przejrzystość — stosuj nazwy sekcji, pogrubienia, punktory i unikaj bloków tekstu.
Taki życiorys i list motywacyjny do pracy w IPN wygodnie przygotujesz w naszym kreatorze. Znajdziesz tam profesjonalne szablony do uzupełnienia i przykłady do wykorzystania. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Nie zapomnij dodać do CV aktualnej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez niej, Twój życiorys może zostać od razu odrzucony! Tutaj dowiesz się, jak powinna ona brzmieć: Klauzula do CV a RODO — jakie zmiany nastąpiły i co wpisać do życiorysu?
Już próbowałeś zdobyć pracę w IPN? A może słyszałeś opinie o tym, jak wygląda ścieżka kariery w Instytucie Pamięci Narodowej? Podziel się swoimi obserwacjami w komentarzu poniżej
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Sprawdź, czym różnią się umiejętności miękkie i twarde, zobacz ich przykłady i dowiedz się, jak profesjonalne opisać wszystkie rodzaje kompetencji w CV. To prostsze, niż myślisz.
Dowiedz się, kiedy warto pomyśleć o przebranżowieniu lub przekwalifikowaniu na inny zawód i jak to zrobić, aby szybko znaleźć lepszą pracę. Z artykułu dowiesz się również, jak zmienić zawód po 30., 40. czy 50. roku życia i jak napisać CV oraz list motywacyjny po przebranżowieniu.
Dowiedz się, jak wygląda nabór do pracy w służbie cywilnej, jakie warunki musisz spełnić, jakie dokumenty przygotować i jak napisać skuteczne CV do pracy w KPRM.