Moje konto
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie o pracę?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie o pracę?

Słynne powiedzenie mówi, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Banalne? Jako rekruter wiem, że początek rozmowy potrafi pozytywnie nastroić mnie do kandydata albo sprawić, że nie będę w stosunku do niego tak entuzjastyczny. Według badań Undercover Recruiter 33% szefów wie już po pierwszych 90 sekundach, czy zatrudni danego pracownika.  Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej, jeszcze zanim ona się zacznie?

 

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.

Przećwicz rozmowę

 

1. Dobry ubiór to podstawa!

 

Czy znasz angielskie sformułowanie „dress to impress”? Zadbaj, aby ubiór podkreślał Twoje atuty: profesjonalizm, elegancję, staranność. Przygotuj biznesowy strój dzień wcześniej. Jeżeli masz wątpliwości, jak się ubrać, wybierz wersję bardziej formalną. Na rozmowie lepiej jest być ubranym zbyt elegancko niż za mało profesjonalnie. Przed spotkaniem nie używaj zbyt dużej ilości perfum.

 

2. Zjaw się na czas!

 

Dzień wcześniej sprawdź, ile czasu zajmie Ci dojazd do miejsca, w którym będzie odbywała się rozmowa kwalifikacyjna. Zwróć uwagę na natężenie ruchu drogowego w godzinach szczytu. Postaraj się być na miejscu 5 – 10 minut przed rozmową kwalifikacyjną. Jeśli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej, nie przyjeżdżaj wcześniej niż 10 minut przed czasem. Kilka minut wystarczy, aby odetchnąć oraz odnaleźć miejsce spotkania. Jeżeli spóźnisz się na rozmowę, będziesz zestresowany. Początek spotkania nie wypadnie dobrze, ponieważ będzie CI trudniej się skupić. Ważne: Jeśli okaże się, że nie dojedziesz na czas, zadzwoń i poinformuj firmę, o ile się spóźnisz.

 

Przeczytaj koniecznie: Jakie pytania zadawać, a jakich nie na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

3. Uśmiech na początku i pewne wejście

 

Uśmiechnij się lekko i pewnym krokiem wejdź do miejsca, w którym odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna. Utrzymuj w tym czasie kontakt wzrokowy z rekruterem. Ten moment rekrutacji jest bardzo ważny i pokazuje rekruterowi, czy czujesz się swobodnie.

 

Darmowy e-book: chcesz wiedzieć więcej na temat rozmów kwalifikacyjnych? Pobierz bezpłatny e-book: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej".

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

4. Uścisk dłoni

 

Jeśli uważasz, że to nieistotne, to nie zdajesz sobie sprawy, ile Twój uścisk dłoni mówi o Tobie. Albo przynajmniej, jakie wrażenie zostawia na innych... Słaby uścisk często jest odbierany jako przejaw niepewności, nieśmiałości oraz braku zdecydowania. Z kolei uścisk zbyt mocny często jest charakterystyczny dla osób gwałtownych, skłonnych do wahań nastrojów, a czasami mających tendencje do manipulowania innymi. Jeśli ktoś podaje ci same palce do uściśnięcia, może to oznaczać, że jest niepewny, introwertyczny albo że ma coś do ukrycia. Witaj się silnie i pewnie. Zdecydowany, jednak nie przesadnie silny uścisk dłoni wzbudzi szacunek, zaufanie, a połączony z uśmiechem może nawet sympatię. Tutaj zobaczysz, na co zwrócić uwagę przy swoim uścisku dłoni.

  

5. Notatnik i długopis

 

Zainwestuj kilkanaście złotych w elegancki notatnik i weź ze sobą na rozmowę długopis. Dlaczego te elementy są ważne? Będziesz mógł zanotować najważniejsze ustalenia związane z nowym miejscem pracy i rozmową kwalifikacyjną. Dzięki temu pokażesz też, że jesteś osobą zorganizowaną. Prezesi wielkich spółek i biznesmeni zawsze wykorzystują swoje notatki. Dzięki nim pokazujesz osobie, z którą rozmawiasz, że poruszane kwestie są dla Ciebie istotne. W dobrym guście jest pytanie: „Czy nie będzie Pani/Pan miał nic przeciwko, jeżeli zanotuję najważniejsze kwestie?”. Bądź profesjonalistą.

  

6. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Utrzymuj kontakt wzrokowy

 

Postaraj się utrzymywać przez cały czas kontakt wzrokowy z rekruterem. Unikaj błądzenia wzrokiem po sali, czy za oknem. 67% szefów z badania Undercover Recruiter wskazywało, że to błąd, który dyskwalifikuje przyszłego pracownika. Nie pozwól, by zdarzył się Tobie! Żadne pytanie rekrutacyjne nie może zbić Cię z tropu! 

 

Zobacz też, jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej i poznaj gotowe odpowiedzi.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Czy często oceniasz swoich rozmówców po pierwszym wrażeniu, jakie na Tobie wywarli? Na co, jeszcze można zwrócić uwagę, by dać się polubić od samego początku?

Oceń mój artykuł: jak zrobic dobre pierwsze wrazenie na rozmowie kwalifikacyjnej
Średnia: 3.68 (374 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły