Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna | 2016-01-13
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Słynne powiedzenie mówi, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Banalne? Jako rekruter wiem, że początek rozmowy potrafi pozytywnie nastroić mnie do kandydata albo sprawić, że nie będę w stosunku do niego tak entuzjastyczny. Według badań Undercover Recruiter 33% szefów wie już po pierwszych 90 sekundach, czy zatrudni danego pracownika.  Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej, jeszcze zanim ona się zacznie?

 

1. Dobry ubiór to podstawa!

 

Czy znasz angielskie sformułowanie „dress to impress”? Zadbaj, aby ubiór podkreślał Twoje atuty: profesjonalizm, elegancję, staranność. Przygotuj biznesowy strój dzień wcześniej. Jeżeli masz wątpliwości jak się ubrać, wybierz wersję bardziej formalną. Na rozmowie lepiej jest być ubranym zbyt elegancko niż za mało profesjonalnie. Przed spotkaniem nie używaj zbyt dużej ilości perfum.

 

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

2. Zjaw się na czas!

 

Dzień wcześniej sprawdź, ile czasu zajmie Ci dojazd do miejsca, w którym będzie odbywała się rozmowa kwalifikacyjna. Zwróć uwagę na natężenie ruchu drogowego w godzinach szczytu. Postaraj się być na miejscu 5 – 10 minut przed rozmową kwalifikacyjną. Jeśli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej nie przyjeżdżaj wcześniej niż 10 minut przed czasem. Kilka minut wystarczy, aby odetchnąć oraz odnaleźć miejsce spotkania. Jeżeli spóźnisz się na rozmowę, będziesz zestresowany. Początek spoktania nie wypadnie dobrze, ponieważ będzie CI trudniej się skupić. Ważne: Jeśli okaże się, że nie dojedziesz na czas, zadzwoń i poinformuj firmę, o ile się spóźnisz.

 

3. Uśmiech na początku i pewne wejście

 

Uśmiechnij się lekko i pewnym krokiem wejdź do miejsca, w którym odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna. Utrzymuj w tym czasie kontakt wzrokowy z rekruterem. Ten moment rekrutacji jest bardzo ważny i pokazuję rekruterowi, czy czujesz się swobodnie.

 

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wypadasz na rozmowie rekrutacyjnej, napisz do mnie, a przygotuję Cię do niej.

 

4. Uścisk dłoni

 

Jeśli uważasz, że to nieistotne, to nie zdajesz sobie sprawy, ile Twój uścisk dłoni mówi o Tobie. Albo przynajmniej, jakie wrażenie zostawia na innych... Słaby uścisk często jest odbierany jako przejaw niepewności, nieśmiałości oraz braku zdecydowania. Z kolei uścisk zbyt mocny często jest charakterystyczny dla osób gwałtownych, skłonnych do wahań nastrojów, a czasami mających tendencje do manipulowania innymi. Jeśli ktoś podaje ci same palce do uściśnięcia, może to oznaczać, że jest niepewny, introwertyczny  albo, że ma coś do ukrycia. Witaj się silnie i pewnie. Zdecydowany, jednak nie przesadnie silny uścisk dłoni wzbudzi szacunek, zaufanie, a połączony z uśmiechem może nawet sympatię. Tutaj zobaczysz, na co zwrócić uwagę przy swoim uścisku dłoni.

 

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

5. Notatnik i długopis

 

Zainwestuj kilkanaście złotych w elegancki notatnik i weź ze sobą na rozmowę długopis. Dlaczego te elementy są ważne? Będziesz mógł zanotować najważniejsze ustalenia związane z nowym miejscem pracy i rozmową kwalifikacyjną. Dzięki temu pokażesz też, że jesteś osobą zorganizowaną. Prezesi wielkich spółek i biznesmeni zawsze wykorzystują swoje notatki. Dzięki nim pokazujesz osobie, z którą rozmawiasz, że poruszane kwestie są dla Ciebie istotne. W dobrym guście jest pytanie: „Czy nie będzie Pani/Pan miał nic przeciwko, jeżeli zanotuję najważniejsze kwestie?”. Bądź profesjonalistą.

 

6. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Utrzymuj kontakt wzrokowy

 

Postaraj się utrzymywać przez cały czas kontakt wzrokowy z rekruterem. Unikaj błądzenia wzrokiem po sali, czy za oknem. 67% szefów z badania Undercover Recruiter wskazywało, że to błąd, który dyskwalifikuje przyszłego pracownika. Nie pozwól, by zdarzył się Tobie!

 

Czy często oceniasz swoich rozmówców po pierwszym wrażeniu, jakie na Tobie wywarli? Na co, jeszcze można zwrócić uwagę, by dać się polubić od samego początku?

 

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.8 (97 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-09-13 12:54:48

Cześć :) Niestety notatki dotyczące rozmowy nie są odbierane dobrze przez rekruterów. To tworzy pewną barierę w swobodnej rozmowie z drugą osobą. Postaraj się przećwiczyć z kimś rozmowę a efekt będzie zdecydowanie lepszy.

Magda 2015-09-13 10:38:12

Witam:)
Mam pytanie dotyczące notatek..Znam siebie i wiem że każda rozmowa z obcą osobą jest da mnie tak dużym stresem że drżenie rąk to mało..mówienie na bezdechu zapomnienie większości rzeczy które są istotne itp. miałam swego czasu nerwice lękową i takie sytuacje mnie naprawdę mega stresują.. Posiadam doświadczenie,wiedzę i przygotowuje się już kolejny dzień na wszelkiego rodzaju pytania ale no właśnie boje się reakcji organizmu i tu proszę doradź bardzo źle będzie wyglądało jeśli wezme swoje notatki..Oczywiście nie na zasadzie czytania od deski do deski ale czasem spojrzenia aby o niczym nie zapomnieć..

Piotr Sosnowski 2015-06-22 07:51:24

Też tak sądzę :) Najważniejsze są umiejętności. Dziękuję za komentarz.

Darek 2015-06-22 07:24:58

NAjważniejsze są umiejętności!!!!!! A nie tanie zagrywki przed szefem..... Żal mi tych złotych rad i tyle!!!!!

Ania 2014-12-09 19:57:44

Zastanawia mnie jak widziane przez osoby rekrutujące są przerwy w zatrudnieniu? Jaki czas takiej przerwy jest dopuszczalny i jak ją tłumaczyć?
Ostatnio poszukuję pracy, z poprzedniej sama zrezygnowałam, teraz nie chcę wziąć pierwszej lepszej pracy, bowiem poprzednia taka była i wiem, że niewiele wniosła jeżeli chodzi o rozwój zawodowy. Jednak mam wrażenie, że "niemile" widziane jest, że poszukuję pracy od kilku miesięcy, mam wrażenie, że jest to odbierano tak jakbym nie potrafiła znaleźć praca/nie była cennym kandydatem na rynku pracy. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 17:32:45

Dziękuję za komentarz. Masz dużo racji! Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pomyślcie o tym przyjściu na rozmowę na czas jak o wizycie gości w domu. Jeżeli zapraszacie ich równo o 20:00, to cieszycie się jeśli są na czas. Jeżeli oni przyjdą chwilę wcześniej i odsapną na kanapie też jest ok. Jeżeli przyjdą godzinę wcześniej, gdy Wy jeszcze się przygotowujecie, czujecie zakłopotanie bo chcielibyście się nimi zająć a nie skończyliście wszystkich swoich spraw etc.

Małgorzata 2014-10-23 17:28:10

Czasami może to być kłopotliwe dla "gospodarza" spotkania ze względów organizacyjnych. Osoba, która zjawia się 30-60 minut wcześniej może dezorganizować czas rekrutera, który miał zaplanowany kalendarz na cały dzień i nie zawsze może przyjść i przywitać się z kandydatem, bo np. ma coś jeszcze do zrobienia. Albo zwyczajnie nie ma wolnej sali konferencyjnej, w której kandydat mógłby usiąść i komfortowo czekać na swoje spotkanie. Albo rekruter jest w trakcie rozmowy z innym kandydatem i nie chciał, byście się mijali na recepcji lub czekali z innymi kandydatami.
Jeśli jestem wcześniej przed spotkaniem, to wolę poczekać chwilkę przed budynkiem, albo na parterze budynku w holu głównym. Zazwyczaj recepcja informuje osobę, z którą się umówiłam, że już dojechałam- nie chcę, by ktoś czuł się ponaglany i zobligowany do znalezienia dla mnie czasu wcześniej.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:39:44

Chodziło mi dokładnie o to, by się nie denerwować czekaniem na rozmowę. Po co czekać 30 minut i mieć labirynt scenariuszy w głowie? Ta porada dotyczyła bardziej komfortu kandydata.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:38:49

Rekruterzy, którzy "szufladkują" są słabymi rekruterami. Kontakt wzrokowy to nie wymysł. Postaraj się zwrócić uwagę na to, jak się czujesz, gdy Twój rozmówca błądzi wzrokiem i nie patrzy Ci w oczy. Wtedy zrozumiesz skąd jest moja porada.

Michał 2014-10-23 15:37:52

Otóż, ponieważ, dlatego że tak. Kolejny wymysł rekruterów którzy każdą pierdołę potrafią Ci przyszufladkować do jakiejś cechy. Za słabo uścisnąłeś rękę - jesteś niepewny. Przyjdziesz 15 min przed czasem - jesteś niezorganizowany. Utrzymujesz kontakt wzrokowy - jeden Cie określi jako pewnego siebie a drugi powie że jesteś arogancki.

Justyna J 2014-10-23 15:20:03

na rozmowie na której byłam ostatnio dziewczyna "za" mną przyjechała 45 min wcześniej, a z racji tego że moja rozmowa się przedłużyła- czekała godzine, Myśle, że to powoduje niepotrzebną nerwowość, układanie w głowie miliona możliwych sytuacji/odpowiedzi/ zadręczanie się że czegoś nie powtórzyliśmy/ zapomnieliśmy. Tak mi się wydaje, ale czy rekruter na to patrzy nieprzychylnie? Musimy poczekać na odpowiedz od autora artykułu,

Clarice 2014-10-23 14:24:05

Jak to się mówi, nadgorliwość bywa gorsza od faszyzmu :)

Natalia 2014-10-23 14:19:21

Czemu nie powinno się przyjeżdżać na rozmowę wcześniej niż 10 minut przed czasem?

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce