Moje konto
Aplikacja na stanowisko pracy - co zawiera? (+ Wzór maila)

Aplikacja na stanowisko pracy - co zawiera? (+ Wzór maila)

Tutaj dowiesz się, czym jest aplikacja na stanowisko, co powinna zawierać i jak stworzyć profesjonalny mail, CV oraz list motywacyjny do aplikacji.

Znalazłeś interesującą ofertę pracy?

 

Aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musisz od razu zrobić dobre wrażenie na pracodawcy lub rekruterze.

 

Pomoże Ci w tym profesjonalnie napisana aplikacja na stanowisko pracy.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest tzw. aplikacja na stanowisko i co powinna zawierać
 • jak stworzyć poprawny mail do aplikacji na stanowisko (wzór)
 • jak napisać CV oraz list motywacyjny, aby Twoja aplikacja na stanowisko była skuteczna.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Aplikacja na stanowisko — co to jest i jakie dokumenty zawiera?

 

Aplikacja na stanowisko to po prostu dokumenty aplikacyjne (CV oraz list motywacyjny), a także wiadomość e-mail, w której przesyłasz je do pracodawcy lub rekrutera (oczywiście jeśli przekazujesz je drogą elektroniczną).

 

Profesjonalna aplikacja na stanowisko pracy zawiera:

 • curriculum vitae (CV)
 • list motywacyjny
 • wiadomość e-mail z załączonym CV oraz listem motywacyjnym.

 

Do maila aplikacyjnego można dodać w załączniku również referencje / list polecający.

 

Jeśli aplikujesz na stanowisko w firmie, która obecnie nie prowadzi rekrutacji, warto dołączyć do dokumentów również podanie o pracę.

 

Szukasz pracy? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak i gdzie szukać pracy?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Jak napisać maila do aplikacji na stanowisko pracy

 

Pamiętaj, że wysyłając CV oraz list motywacyjny, nie możesz wysłać pustego maila! To tak, jakbyś na rozmowie kwalifikacyjnej nie powiedział dzień dobry i nie przedstawił się.

 

Co powinien zawierać mail w aplikacji na stanowisko?

 

 • Tytuł wiadomości. Jeśli pracodawca nie oczekuje określonej treści tytułu maila, najbezpieczniej wpisać swoje imię i nazwisko oraz nazwę stanowiska, które Cię interesuje (lub numer oferty pracy).

 

 • Zwroty grzecznościowe na początku i na końcu maila. Powinny one być dopasowane do odbiorcy. Najlepiej zacząć od „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani” lub „Szanowni Państwo”, a zakończyć „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku”. Pod ostatnim zwrotem grzecznościowym wpisz także swoje imię i nazwisko.

 • Treść maila. W wiadomości należy poinformować, na jakie stanowisko aplikujesz, a także krótko opisać, dlaczego zainteresowała Cię właśnie ta oferta pracy i uważasz, że spełniasz wymagania pracodawcy.

 • Informacja o załącznikach. Napisz, że do wiadomości dołączasz CV, list motywacyjny czy też ewentualnie referencje lub podanie o pracę.

 

 • Wyrażenie gotowości do spotkania. Na koniec maila aplikacyjnego warto podkreślić, że jesteś gotowy spotkać się osobiście, aby opowiedzieć o swoich kwalifikacjach.

 

Poniżej zobaczysz, jak powinien wyglądać w praktyce Twój mail aplikacyjny.

 

Aplikacja na stanowisko — wzór maila

 

Szanowna Pani,

 

piszę w związku z ogłoszeniem o pracę na stanowisko sprzedawcy w firmie XYZ.

 

Oferta jest dla mnie wyjątkowo interesująca, ponieważ specjalizuję się w sprzedaży w branży nowych technologii. Uważam, że moje ponad 7-letnie doświadczenie oraz wysoko rozwinięte kompetencje pozwolą mi znacząco podnieść sprzedaż w Państwa firmie.

 

W załączniku przesyłam CV, list motywacyjny oraz referencje od poprzednich pracodawców.

 

Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się osobiście, abym mógł opowiedzieć więcej o swoich kwalifikacjach, a także odpowiedzieć na Państwa pytania.

 

Z poważaniem

Jan Tomczyk

 

Zajrzyj także do naszego szczegółowego poradnika: Co napisać w mailu z CV? Jak wysłać wiadomość?

 

3. Jak napisać CV i list motywacyjny, które wyróżnią Twoją aplikację na stanowisko

 

CV oraz list motywacyjny to najważniejsze elementy aplikacji na stanowisko. To te dokumenty zdecydują, czy pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Co zrobić, żeby pracodawca zwrócił na Ciebie uwagę?

 

Aplikacja na stanowisko — jak napisać skuteczne CV

 

 1. Dodaj podsumowanie zawodowe. Na samej górze CV powinien znaleźć się opis Twoich kluczowych kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, osiągnięć oraz celów zawodowych. Tutaj dowiesz się, jak napisać tę sekcję: Podsumowanie zawodowe — przykłady

 

 1. Skup się na doświadczeniu i osiągnięciach. Dla pracodawcy najważniejsze jest to, jak wykorzystujesz swoje kompetencje w praktyce. Dlatego pod podsumowaniem zawodowym powinien znaleźć się opis Twojego doświadczenia. Nie zapomnij pochwalić się sukcesami! Zajrzyj do poradników: Doświadczenie zawodowe w CV oraz Osiągnięcia w CV

 

 1. Wyróżnij opis umiejętności. Pracodawca zwróci uwagę również na opis Twoich kompetencji twardych i miękkich. Pamiętaj, aby dopasować je do wymagań w ofercie pracy! Jak podkreślają eksperci University of Maryland, dopasowanie CV do ogłoszenia jest absolutnie kluczowe! Więcej dowiesz się z poradnika: Umiejętności w CV

 

 1. Zadbaj o poprawne dane osobowe i kontaktowe. Uważaj na literówki, szczególnie w adresie e-mail oraz numerze telefonu. Pamiętaj też, że CV ze zdjęciem łatwiej przyciągnie uwagę rekrutera i pozwoli Cię zapamiętać. Zajrzyj też do poradnika: Dane personalne w CV

 

 1. Nie zapomnij o klauzuli. Na samym dole CV powinna się znaleźć klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jej treść znajdziesz w artykule: Klauzula CV — aktualny wzór

 

 1. Użyj przejrzystego szablonu curriculum vitae. Klasyczny wzór CV to dobry wybór przy aplikacji do konserwatywnych firm czy urzędów. Nowoczesne CV pasować natomiast będzie do pracy w start-upie.

 

Ile stron powinno mieć CV? Doradcy z Eastern Illinois University podkreślają, że nie powinno ono przekraczać 1 strony. Pracodawcy i tak nie mają czasu czytać wielostronicowych aplikacji.

 

Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Jak napisać CV do pracy

 

Aplikacja na stanowisko — jak napisać skuteczny list motywacyjny

 

 1. Dopasuj list motywacyjny do oferty pracy. Podobnie jak CV, również list motywacyjny musi być dopasowany do ogłoszenia. Skup się na informacjach, które będą najbardziej interesujące z punktu widzenia pracodawcy. Jeśli wysyłasz list motywacyjny do pracodawcy, który obecnie nie prowadzi rekrutacji, zajrzyj do poradnika: List motywacyjny bez ogłoszenia o pracę

 

 1. Pokaż pracodawcy, jakie korzyści mu przyniesiesz. Skup się na tym, w jaki sposób Twoje kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie przełożą się na sukces firmy. W liście motywacyjnym musisz pokazać, że doskonale sprawdzisz się na danym stanowisku.

 

 1. Nie kopiuj CV. W liście motywacyjnym nie powinieneś przepisywać treści CV. Chodzi o to, aby ją rozbudować. Możesz np. podać przykłady sytuacji, kiedy wykorzystałeś konkretne umiejętności.

 

 1. Dopasuj wzór listu motywacyjnego do wzoru CV. Użyj tych samych czcionek, kolorów i formatowania.

 

Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Jak napisać list motywacyjny

 

Może Cię również zainteresować:

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Przygotowujesz aplikację na stanowisko pracy i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: aplikacja na stanowisko
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Często świetni kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Zdarza się ofertę pracy otrzymują kandydaci znacznie gorsi od nich. Pokażę Ci 6 powodów, dlaczego tak się dzieje. Czy punkt 2 dotyczy także Ciebie? Przekonaj się, jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę.