Moje konto
Kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu... 5 częstych przyczyn

Kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu... 5 częstych przyczyn

W InterviewMe przeprowadziłem konsultacje i opracowałem dokumenty dla  ponad 900 kandydatów. Po takiej liczbie godzin spędzonych z klientami można dostrzec pewne ciekawe prawidłowości.

 

Kiedy tworzyłem dokumenty dla klientów, miałem z nimi kontakt również po wykonaniu usługi. Stąd wiem, jak poszczególne osoby radzą sobie na rynku pracy.

 

Niektórzy kandydaci znajdują pracę z łatwością. Inni potrafią jej bezskutecznie szukać miesiącami.

 

Czy istnieje typ kandydata, któremu trudniej jest dostać pracę?

 

Jestem przekonany, że tak.

 

Nawet kilka. 

 

Jest też typ kandydata, który z reguły ma atrakcyjną pracę, a jeśli decyduje się zmieniać to tylko na lepszą.

 

Sprawdź, czy jesteś jednym z poniższych kandydatów.

 

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.

Przećwicz rozmowę

 

1. „Jestem wymagającym kandydatem”

 

Są kandydaci, którzy najczęściej wymagają zdecydowanie więcej od innych niż od siebie.

 

Typ roszczeniowego kandydata najlepiej poznać po częstym używaniu słów „wymagam”, „chcę”, „muszę dostać.” W przypadku takich kandydatów, na samym początku współpracy zazwyczaj poznaję dokładną listę wymagań do mnie, jako konsultanta kariery oraz do przyszłego pracodawcy. Często zanim dowiem się, czym dany kandydat się zajmuję...

 

Wymagający” kandydaci często posiadają nieproporcjonalnie obszerne CV w stosunku do długości swojego doświadczenia, wynoszą mało znaczące elementy doświadczenia do rangi ogromnych zasług, spóźniają się na rozmowy bez uprzedzenia, rzadko używają słowa „dziękuję”.

 

Takie osoby najczęściej nie radzą sobie zbyt dobrze na rynku pracy.

 

Zdarzyło mi się, że jeden kandydat napisał do mnie po dwóch miesiącach od kiedy opracowałem dla niego CV. Znalazł błąd interpunkcyjny w CV i był pewien, że to powód, dla którego nie może znaleźć pracy.

 

Okazało się, że miał za sobą kilkanaście rozmów (na które trafił dzięki skutecznemu CV), ale nie przeszdł żadnej z nich. Nawet przez chwilę nie założył, że brak powodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych może być kwestią nastawienia, a nie brakującego przecinka w CV...

 

Jeżeli chcesz zdobyć ważne dla Ciebie elementy jak wynagrodzenie, urlop, czy możliwości rozwoju, najpierw pokaż, co Ty oferujesz. Zainteresuj pracodawcę swoim doświadczeniem, umiejętnościami i osiągnięciami. Naucz się skutecznie negocjować najważniejsze elementy oferty pracy, oferując wartość dla pracodawcy.

 

Zamiast “wymagam” powiedz, co “zapewniasz”. Zamiast “chcę”, użyj “oferuję.”

 

Chcesz stworzyć profesjonalne CV w 5 minut? Skorzystaj z kreatora CV  i wybierz jeden z 20 szablonów CV i listu motywacyjnego. 

 

 

Stwórz profesjonalne CV w 5 minut
(tutaj)

 

 

Szablon CV Cubic - zobacz inne szablony CV i listu motywacyjnego

 

2. „Wiem więcej niż Pan i cały ten HR”

 

Napisałem kiedyś artykuł o wysłaniu mailu z podsumowaniem spotkania i podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. W komentarzach wywołał burzę, „bo przecież rekruterom nie ma za co dziękować".

 

Pojawiło się też wiele głosów o niekompetencji rekruterów, zadawaniu głupich pytań na rozmowach kwalifikacyjnych etc.

 

Pamiętaj jednak, że Twoje relacje z rekruterem mogą Ci bardzo pomóc i otworzyć wiele drzwi. Jeżeli traktujesz osobę, z którą rozmawiasz z góry, nie oczekuj, że ona opiszę Cię w pozytywnej rekomendacji przyszłemu przełożonemu.

 

Rekruter ma dopasować kandydata do stanowiska, na które prowadzi rekrutację. Musi też uzasadnić swój wybór. Jeżeli w rekrutacji dla pracodawcy ważna jest sfera interpersonalna, nie pozwól, aby Twoja „eksperckość” przesłoniła życzliwość i pozytywne nastawienie do rozmówcy.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

 

dobry kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej

 

3. „Nie potrafię pracować pod kimś”

 

Stare powiedzenie mówi, że pracownicy opuszczają swoich szefów, a nie pracę. Jest w tym dużo prawdy.

 

Wielu pracowników nie potrafi jednak spełniać się pod przywództwem innej osoby. Rozmawiałem kiedyś z kandydatem, który zmienił pracę 4 razy w ciągu 2 lat właśnie przez to, że nie pasował mu styl zarządzania przełożonego. Największym problemem tej sytuacji było przekonanie tej osoby, że idealny szef nie istnieje…

 

Chyba że założysz swoją firmę i zostaniesz własnym szefem.

 

Pamiętaj, że Twoi przełożeni mogą być poproszeni o udzielenie referencji, więc dobry kontakt z nimi jest naprawdę ważny. W każdej sytuacji zachowaj klasę i unikaj otwartych konfliktów z przełożonymi. Oczywiście, o ile to możliwe.

 

Przed rozmową kwalifikacyjną, dowiedz się, jak należy odpowiadać na pytania rekrutacyjne, aby otrzymywać oferty pracy. Przeczytaj: 

 

"Odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Kompendium" (czytaj)

 

zły kandydat

 

4. „Skoczek, poszukujący nowych możliwości”

 

Jeśli zmieniasz pracę, częściej niż raz na dwa lata, może być Ci trudniej znaleźć nową pracę.

 

Częste zmiany zatrudnienia są dla pracodawców sygnałem ostrzegawczym.

 

Jeżeli kilkukrotnie zmieniałeś pracę w ostatnim czasie, jakie są gwarancje, że nie będziesz chciał zrobić tego ponownie?

 

Pracodawca ryzykuje koszt ponownej rekrutacji oraz wyszkolenia pracownika. Rekruter otrzymuje premię za znalezienia pracownika. Firmy często zastrzegają, że jeśli zatrudniony kandydat odejdzie z firmy w określonym czasie, rekruter będzie musiał znaleźć jego zastępstwo bez dodatkowej premii.

 

Zmiana pracy powinna być podyktowana możliwością poszerzenia Twoich umiejętności albo lepszą ofertą. Jeżeli zmieniasz pracę z mniej istotnych powodów, pamiętaj, aby nie wpaść w pułapkę częstych zmian pracy. Większość rozmów kwalifikacyjnych sprawdza też, dlaczego odchodziłeś od poprzednich pracodawców.

 

jak poradzić sobie na rozmowie o pracę

 

5. „Skomplikowałem sobie życiorys i nie wiem co teraz”

 

Znam kandydatów, którzy mają doświadczenie: w sprzedaży, obsłudze klienta, logistyce, marketingu i zarządzaniu projektami. Jednym słowem - “specjaliści od wszystkiego”.

 

Ci kandydaci jako swój atut zawodowy na pierwszym miejscu zawsze wymieniają „wielozadaniowość”.

 

Czy firmy na pewno doceniają to, że masz tak wiele doświadczeń o różnej specyfice?

 

Z punktu widzenia pracodawcy bezpieczniej jest zatrudnić specjalistę, bo on daje większą gwarancję zapewnienia określonych rezultatów pracy. Kandydaci od wszystkiego, często okazują się kandydatami od niczego.

 

Jeżeli masz wiele różnorodnych doświadczeń, postaraj się znaleźć te, które sprawiają Ci najwięcej satysfakcji zawodowej i zacznij się w nich specjalizować.

 

Następnie naucz się o nich opowiadać na rozmowie i opisywać je w CV tak, aby Twoje umiejętności  były przekonujące dla pracodawców. Tutaj pisałem jak to zrobić:

 

"Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę?" (czytaj)

 

Czy jest typ kandydata, który zawsze znajduje dobrą pracę?

 

otrzymać pracę po rozmowie kwalifikacyjnej

 

„Potrzebuję CV, ale nie szukam pracy”

 

Wiesz, jakich kandydatów pracodawcy cenią najbardziej?

 

Takich, których trzeba namawiać do zmiany pracy. To znak, że są naprawdę dobrzy w tym, co robią, a ich przełożeni nie dają im łatwo odejść.

 

Dlatego też w przypadku wyższych stanowisk, na których to umiejętności są najważniejsze, kandydaci często są "wyciągni" z konkurencyjnych firm przez agencje headhunterskie (praca headhuntera polega właśnie na wyławianiu pereł).

 

O wiele latwiej szuka się pracy, gdy ją masz i po prostu rozważasz możliwość zmiany na lepszą ofertę.

 

Zauważyłem, że często osoby, które tak robią, mają też najbardziej atrakcyjne stanowiska. Dlaczego tak się dzieje?

 

Jedni kandydaci szukają pracy, tylko kiedy naprawdę muszą, często godzą się na gorsze oferty pracy. Najlepsi kandydaci stale szukają atrakcyjnych ofert pracy. Dlatego ostatecznie otrzymują coraz lepsze stanowiska.

 

To także sugestia dla Ciebie dotycząca zmian w CV:

 

Czy lepiej odświeżyć CV i spokojnie rozglądać się za atrakcyjnymi ofertami pracy, czy czekać, aż z jakiegoś powodu będziesz musieć ją zmienić? 

 

Dodatkowa treść: Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Czy znasz typy pracodawców lub rekruterów, które najbardziej Cię irytują? Wypowiedz się w komentarzu poniżej.

Oceń mój artykuł: rozmowa kwalifikacyjna kandydaci
Średnia: 3.78 (609 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły