Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

5 typów kandydatów, którzy nie dostają pracy po rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna | 2017-01-13
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

W InterviewMe przeprowadziłem konsultacje i opracowałem dokumenty dla  ponad 900 kandydatów. Po takiej liczbie godzin spędzonych z klientami można dostrzec pewne ciekawe prawidłowości.

 

Kiedy tworzymy dokumenty dla klientów, mamy z nimi kontakt również po wykonaniu usługi. Stąd wiem, jak poszczególne osoby radzą sobie na rynku pracy.

 

Niektórzy kandydaci znajdują pracę z łatwością. Inni potrafią jej bezskutecznie szukać miesiącami.

 

Czy istnieje typ kandydata, któremu trudniej jest dostać pracę?

 

Jestem przekonany, że tak.

 

Nawet kilka. 

 

Jest też typ kandydata, który z reguły ma atrakcyjną pracę, a jeśli decyduje się zmieniać to tylko na lepszą.

 

Sprawdź, czy jesteś jednym z poniższych kandydatów:

 

Darmowy ebook: Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz ebook)

 

jak przejść rozmowę kwalifikacyjną

 

1. „Jestem wymagającym kandydatem”

 

Są kandydaci, którzy najczęściej wymagają zdecydowanie więcej od innych niż od siebie.

 

Typ roszczeniowego kandydata najlepiej poznać po częstym używaniu słów „wymagam”, „chcę”, „muszę dostać.” W przypadku takich kandydatów, na samym początku współpracy zazwyczaj poznaję dokładną listę wymagań do mnie, jako konsultanta kariery oraz do przyszłego pracodawcy. Często zanim dowiem się, czym dany kandydat się zajmuję...

 

Wymagający” kandydaci często posiadają nieproporcjonalnie obszerne CV w stosunku do długości swojego doświadczenia, wynoszą mało znaczące elementy doświadczenia do rangi ogromnych zasług, spóźniają się na rozmowy bez uprzedzenia, rzadko używają słowa „dziękuję”.

 

Takie osoby najczęściej nie radzą sobie zbyt dobrze na rynku pracy.

 

Zdarzyło mi się, że jeden kandydat napisał do mnie po dwóch miesiącach od kiedy opracowałem dla niego CV. Znalazł błąd interpunkcyjny w CV i był pewien, że to powód, dla którego nie może znaleźć pracy.

 

Okazało się, że miał za sobą kilkanaście rozmów, (na które trafił dzięki skutecznemu CV), ale nie przeszdł żadnej z nich. Nawet przez chwilę nie założył, że brak powodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych może być kwestią jest nastawienia, a nie brakującego przecinka w CV...

 

Jeżeli chcesz zdobyć ważne dla Ciebie elementy jak wynagrodzenie, urlop, czy możliwości rozwoju, najpierw pokaż, co Ty oferujesz. Zainteresuj pracodawcę swoim doświadczeniem, umiejętnościami i osiągnięciami. Naucz się skutecznie negocjować najważniejsze elementy oferty pracy, oferując wartość dla pracodawcy.

 

Zamiast “wymagam” powiedz, co “zapewniasz”. Zamiast “chcę”, użyj “oferuję.”

 

Chcesz stworzyć profesjonalne CV w 5 minut? Skorzystaj z kreatora CV  i wybierz jeden z 20 szablonów CV i listu motywacyjnego. 

 

 

Stwórz profesjonalne CV w 5 minut
(tutaj)

 

 

szablon CV Cubic

Szablon CV Cubic - zobacz inne szablony CV i listu motywacyjnego

 

2. „Wiem więcej niż Pan i cały ten HR”

 

Napisałem kiedyś artykuł o wysłaniu mailu z podsumowaniem spotkania i podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. W komentarzach wywołał burzę, „bo przecież rekruterom nie ma za co dziękować".

 

Pojawiło się też wiele głosów o niekompetencji rekruterów, zadawaniu głupich pytań na rozmowach kwalifikacyjnych etc.

 

Pamiętaj jednak, że Twoje relacje z rekruterem mogą Ci bardzo pomóc i otworzyć wiele drzwi. Jeżeli traktujesz osobę, z którą rozmawiasz z góry, nie oczekuj, że ona opiszę Cię w pozytywnej rekomendacji przyszłemu przełożonemu.

 

Rekruter ma dopasować kandydata do stanowiska, na które prowadzi rekrutację. Musi też uzasadnić swój wybór. Jeżeli w rekrutacji dla pracodawcy ważna jest sfera interpersonalna, nie pozwól, aby Twoja „eksperckość” przesłoniła życzliwość i pozytywne nastawienie do rozmówcy.

 

dobry kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej

 

3. „Nie potrafię pracować pod kimś”

 

Stare powiedzenie mówi, że pracownicy opuszczają swoich szefów, a nie pracę. Jest w tym dużo prawdy.

 

Wielu pracowników nie potrafi jednak spełniać się pod przywództwem innej osoby. Rozmawiałem kiedyś z kandydatem, który zmienił pracę 4 razy w ciągu 2 lat właśnie przez to, że nie pasował mu styl zarządzania przełożonego. Największym problemem tej sytuacji było przekonanie tej osoby, że idealny szef nie istnieje…

 

Chyba że założysz swoją firmę i zostaniesz własnym szefem.

 

Pamiętaj, że Twoi przełożeni mogą być poproszeni o udzielenie referencji, więc dobry kontakt z nimi jest naprawdę ważny. W każdej sytuacji zachowaj klasę i unikaj otwartych konfliktów z przełożonymi. Oczywiście, o ile to możliwe.

 

Przed rozmową kwalifikacyjną, dowiedz się, jak należy odpowiadać na pytania pracodawców, aby otrzymywać oferty pracy. Przeczytaj: 

 

"Odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Kompendium" (czytaj)

 

zły kandydat

 

4. „Skoczek, poszukujący nowych możliwości”

 

Jeśli zmieniasz pracę, częściej niż raz na dwa lata, może być Ci trudniej znaleźć nową pracę.

 

Częste zmiany zatrudnienia są dla pracodawców sygnałem ostrzegawczym.

 

Jeżeli kilkukrotnie zmieniałeś pracę w ostatnim czasie, jakie są gwarancje, że nie będziesz chciał zrobić tego ponownie?

 

Pracodawca ryzykuje koszt ponownej rekrutacji oraz wyszkolenia pracownika. Rekruter otrzymuje premię za znalezienia pracownika. Firmy często zastrzegają, że jeśli zatrudniony kandydat odejdzie z firmy w określonym czasie, rekruter będzie musiał znaleźć jego zastępstwo bez dodatkowej premii.

 

Zmiana pracy powinna być podyktowana możliwością poszerzenia Twoich umiejętności albo lepszą ofertą. Jeżeli zmieniasz pracę z mniej istotnych powodów, pamiętaj, aby nie wpaść w pułapkę częstych zmian pracy. Większość rozmów kwalifikacyjnych sprawdza też, dlaczego odchodziłeś od poprzednich pracodawców.

 

jak poradzić sobie na rozmowie o pracę

 

5. „Skomplikowałem sobie życiorys i nie wiem co teraz”

 

Znam kandydatów, którzy mają doświadczenie: w sprzedaży, obsłudze klienta, logistyce, marketingu i zarządzaniu projektami. Jednym słowem - “specjaliści od wszystkiego”.

 

Ci kandydaci jako swój atut zawodowy na pierwszym miejscu zawsze wymieniają „wielozadaniowość”.

 

Czy firmy na pewno doceniają to, że masz tak wiele doświadczeń o różnej specyfice?

 

Z punktu widzenia pracodawcy bezpieczniej jest zatrudnić specjalistę, bo on daje większą gwarancję zapewnienia określonych rezultatów pracy. Kandydaci od wszystkiego, często okazują się kandydatami od niczego.

 

Jeżeli masz wiele różnorodnych doświadczeń, postaraj się znaleźć te, które sprawiają Ci najwięcej satysfakcji zawodowej i zacznij się w nich specjalizować.

 

Następnie naucz się o nich opowiadać na rozmowie i opisywać je w CV tak, aby Twoje umiejętności  były przekonujące dla pracodawców. Tutaj pisałem jak to zrobić:

 

"Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę?" (czytaj)

 

Czy jest typ kandydata, który zawsze znajduje dobrą pracę?

 

otrzymać pracę po rozmowie kwalifikacyjnej

 

„Potrzebuję CV, ale nie szukam pracy”

 

Wiesz, jakich kandydatów pracodawcy cenią najbardziej?

 

Takich, których trzeba namawiać do zmiany pracy. To znak, że są naprawdę dobrzy w tym, co robią, a ich przełożeni nie dają im łatwo odejść.

 

Dlatego też w przypadku wyższych stanowisk, na których to umiejętności są najważniejsze, kandydaci często są "wyciągni" z konkurencyjnych firm przez agencje headhunterskie.

 

O wiele latwiej szuka się pracy, gdy ją masz i po prostu rozważasz możliwość zmiany na lepszą ofertę.

 

Zauważyłem, że często osoby, które tak robią, mają też najbardziej atrakcyjne stanowiska. Dlaczego tak się dzieje?

 

Jedni kandydaci szukają pracy, tylko kiedy naprawdę muszą, często godzą się na gorsze oferty pracy. Najlepsi kandydaci stale szukają atrakcyjnych ofert pracy. Dlatego ostatecznie otrzymują coraz lepsze stanowiska.

 

To także sugestia dla Ciebie dotycząca zmian w CV:

 

Czy lepiej odświeżyć CV i spokojnie rozglądać się za atrakcyjnymi ofertami pracy, czy czekać, aż z jakiegoś powodu będziesz musieć ją zmienić? 

 

Dodatkowa treść: Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz)

 

Czy znasz typy pracodawców lub rekruterów, które najbardziej Cię irytują? Wypowiedz się w komentarzu poniżej.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.9 (176 głosów)
Komentarze
JaTylkoSkomentuje 2016-01-20 19:30:07

Cześć.

Mam takie pytanie co do tego artykułu. Jak nazwiesz osobę, która dużo wymaga tylko w specyficznych sytuacjach? Np w branży IT - ktoś zarabia poniżej swojej wartości rynkowej, jeżeli może robić to, co lubi, powiedzmy 7000 brutto. Ale jak odzywa się Rekruter i przedstawia ofertę firmy, która z jakichś względów mu nie pasuje, np używają Javy 1.6, używają Eclipsa (bez urazy dla nikogo, to tylko przykłady :) )i do tego działają w branży, która mnie nie interesuje, to czy jak sobie pomyślę "nie specjalnie mi zależy, ale jak zapłacą 12500 to przejdę" to jestem wymagający? Nawet mogę wiedzieć, że nie jestem tyle warty, po prostu chcę "rekompensaty" za porzucenie ciekawszych rzeczy.

Piotr Sosnowski 2015-12-21 17:02:02

Absolutnie nie szufladkujemy :) Opisałem tylko kilka częstych typów, ale jestem daleki od etykietowania.

MAC 2015-12-21 16:08:21

Czyli co, szufladkujemy ludzi i kategoryzujemy ich wg jakiegoś klucza? Jeśli tak to trochę słabe jest takie metkowanie społeczne.

Piotr Sosnowski 2015-12-14 14:05:32

Dziękuję za Twój komentarz :)

W takim razie zaznacz w CV, że jesteś gotowa do przeprowadzki do nowego miejsca pracy, albo nie podawaj adresu. Może to poprawki Twoją skuteczność?

Pozdrawiam.

Piotr Sosnowski 2015-12-14 14:04:40

Postaram się rozwinąć jeszcze bardziej temat kandydatów :)

Piotr Sosnowski 2015-12-14 13:55:13

Życie to sztuka wyboru :)

Meggi 2015-12-12 21:16:15

Ja miałam dyskusję na ten temat na ostatniej rozmowie o pracę.
Prezes najpierw delikatnie brał mnie pod włos, ale nie dawałam się i unikałam odpowiedzi. Aż w końcu, już po kilkudziesięciu minutach spotkania, pytał kolejny raz o dyspozycyjność, bo na tym stanowisku czasem trzeba by było zostać dłużej ze względu np. na wizyty gości itp. Spytał jakoś o zobowiązania, czy coś takiego. Zaspokoiłam jego ciekawość i powiedziałam mu wprost "nie mam męża, ani dzieci, jestem dyspozycyjna".
Nie zatrudnił mnie. Jednak sama po tej rozmowie zastanawiałam się, czy w ogóle chciałabym pracować dla kogoś tak nieprofesjonalnego?!
To mi się zdarzyło pierwszy raz, a od ponad roku spotykam się na różnych rekrutacjach.

Meggi 2015-12-12 21:07:29

Fajny artykuł i cieszę się, Piotrze, że podzieliłeś się w nim swoimi osobistymi spostrzeżeniami.

Próbuję też wysnuć z niego wnioski i odnoszę te punkty do siebie, analizując swoją postawę podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wydaje mi się, że najbliżej mi do ostatniego typu. Mam pracę, ale od 1,5 roku rozglądam się za nową. Zastanawia mnie jednak to, że jestem odrzucana. Zaczynam wiązać to z tym, że z reguły są to firmy spoza mojego miejsca zamieszkania i może pracodawcy obawiają się zatrudnić osobę dojeżdżającą 30-50 km. Jak myślisz/myślicie?
Na rozmowach jestem raczej nastawiona partnersko, nie mam postawy proszącej "zatrudnijcie mnie, bo jestem zdesperowana", ani też wymagającej (roszczeniowej).

Pozdrawiam,
Meggi

Natalia Jóźwiak 2015-12-12 11:33:21

Artykuł porusza ciekawy temat i trafnie dzieli kandydatów na kategorie. Rzeczywiście jednak jest mało rozbudowany i chętnie poczytałoby się więcej na ten temat.
A co do pracodawców, którzy zadają "zakazane" pytania dotyczące np. ilości dzieci lub planów rodzinnych na przyszłość.... nie wybrałabym takiego pracodawcy i tak - zwyczajnie zwróciłabym mu uwagę na to, że nie to jest kluczowe w ocenie mojej kandydatury. Poza tym myślę, że trzeba również pamiętać o tym, że to nie tylko rekruter wybiera pracownika, ale również kandydat pracodawcę ;-) Z takich przemyśleń po przeczytaniu artykułu oraz wpisów: Im bardziej cenię pracodawcę za to jaką tworzy atmosferę tym bardziej chcę pokazać jak opłacała mu się decyzja o wyborze właśnie mnie na dane stanowisko.

Marta 2015-12-11 19:16:39

to zupełnie naturalne pytania, w takich sytuacjach może dochodzić do konfliktu interesów prywatnych i zawodowych, a jak wiadomo pracodawcy zależy na dyspozycyjności i zaangażowaniu pracownika, niestety takie są realia

Karierownia 2015-12-11 16:45:41

Niestety nie powiodło mu się - nie mógł się skupić na odpowiadaniu na pytania :)

Piotr Sosnowski 2015-12-11 11:19:02

To faktycznie dość istotny problem. Dlatego zawsze zachęcamy do dokładnego przygotowania się do rozmowy.

Piotr Sosnowski 2015-12-11 11:18:20

Został zatrudniony? :)

Piotr Sosnowski 2015-12-11 11:18:04

To można łatwo ustalić przed rozmową i nie tracić czasu.

Piotr Sosnowski 2015-12-11 11:17:48

Aleksandra Stachecka z InterviewMe opisała kiedyś co robić w przypadku takich pytań:

http://posukcesnaszpilkach.pl/...

Polecam ten wpis :)

Piotr Sosnowski 2015-12-11 11:16:45

Cześć, dziękuję za komentarz.

Postaram się zgłębić temat jeszcze bardziej w kolejnych wpisach. Chciałem zasygnalizować pewien problem :)

Staramy się ważyć odnośniki do oferty InterviewMe z treścią, weźmiemy pod uwagę Twoją sugestię - dzięki.

Sylwia Jędrzejewska 2015-12-11 11:13:31

i 2 drugi typ może na początku to popracuje pani w rama
ch wolontariatu apotem zobaczymy no błagam.

Sylwia Jędrzejewska 2015-12-11 11:12:36

tak najbardziej irytujący są pracodawcy którzy zadają pytania pod tytułem czy jest pani mężatką, czy ma pani dzieci, czy jest pani w ciąży i czy zamierza pani w niej być, i najlepsze jak pogodzie pani obowiązki zawodowe z byciem mama no co to są za pytania wogóle? Pytania z serii jakich nie może zadawać pracodawca teoretycznie tylko w praktyce za wygląda to inaczej i co mam powiedzieć na rozmowie po takich pytaniach ze "przepraszam ale nie powinien mam zadawać tak pytań?
Więc może daj radę jak wybrnąć z takich dziwnych pytań

Jasiek Ledwoń 2015-12-11 08:21:05

Piotrze,

Dzięki za neewsletter z linkiem do tego artykułu.

Myślę, że te kilka typów, o których piszesz to tylko kropla w morzu postaw kandydatów chcących zarabiać pieniądze, przy tym nie pracować w ogóle (kandydatowi często zmieniającemu pracę wydaje się, że jest fajny i pracodawca płaci mu tylko za to, a nie za efekty jego pracy).

Często jest tak, że wybrane spośród powyżej opisanych przez Ciebie postaw mieszają się z sobą.
Artykuł ciekawy i inspirujący, chociaż czuję pewien niedosyt.

PS.
Na pierwszy rzut oka - schludny i czytelny blog - jednak w trakcie czytania miałem ochotę zamknąć zakładkę z powodu za dużej ilości ,,reklam" i linków do Twojej oferty.

Pozdrawiam,
Jan

Karierownia 2015-12-10 19:19:18

Aż mi się przypomniał pewien pan, który przyszedł na rozmowę kwalifikacyjną po to, żeby "popatrzeć, czy kobiety są tutaj ładne" :)

SmartJack 2015-12-10 13:30:32

Ciekawy artykuł, ja dodałabym od siebie Typ cwaniaczka, który przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną i nie wie nic o firmie, w której miałby się zatrudnić. Taki nigdzie nie znajdzie pracy.

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce