Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Napisz dobry list motywacyjny według tych 7 prostych rad

List motywacyjny | 2016-10-14
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Jak napisać dobry listy motywacyjny, który zapewni Ci pracę? Czy jest na to skuteczny sposób?

 

W przeważającej większości listy motywacyjne wyglądają podobnie i są napisane według tego samego schematu.

 

Nic dziwnego, że panuje przekonanie, że liczy się tylko CV, a listów nikt nie czyta. Prawda wygląda nieco inaczej…

 

CV jest rzeczywiście ważniejszym dokumentem, jednak dobry list motywacyjny może zapewnić Ci przewagę nad innymi kandydatami i ostatecznie zdecydować o Twoim zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną?

  

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na pracę, napisz list motywacyjny według poniższych 7 wskazówek. Jeśli chcesz oszczędzić czas i napisać profesjonalne CV i list, możesz też skorzystać z naszego kreatora CV i listu. Zobacz jak mogą wyglądać Twoje dokumenty.

 

szablon listu motywacyjnego

Szablon CV i listu - zobacz inne szablony i stwórz CV oraz list tutaj

 

1. Dobry list motywacyjny to list dopasowany do stanowiska

 

List motywacyjny powinien być maksymalnie dopasowany do oferty, która Cię interesuje. Idealnie, jeśli list przedstawia umiejętności i osiągnięcia możliwe do wykorzystania w przyszłej pracy. Pisałem szczegółowo jak tego dokonać w poniższym artykule:

 

"Jak napisać list motywacyjny, który zapewni Ci pracę" (czytaj)

  

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? Przemyśl, dlaczego chcesz pracować w danej firmie i jakie umiejętności możesz zaoferować pracodawcy. Następnie też napisz list motywacyjny dopasowany do konkretnej oferty.

 

Piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę? Jedyna trudność polega na tym, że nie masz dokładnej oferty pracy, która pokazałaby Ci na czym się skupić.

 

Zastanów się, jakie umiejętności i osiagnięcia będą najważniejsze dla pracodawcy. Znajdź oferty pracy na podobne stanowiska. Sprawdź zakres obowiązków oraz oczekiwania wobec idealnego kandydata. Teraz napisz list motywacyjny według znalezionych informacji.

 

Wiele osób pyta:
Dlaczego rekruterzy wymagają napisania listu motywacyjnego, skoro rzadko je czytają?

 

Odwrócę to pytanie...

 

Dlaczego większość kandydatów pisze list motywacyjny tak, aby jego czytanie było stratą czasu?

 

Jeśli nie piszesz listu dopasowanego do konkretnej ofery pracy, nie licz, że pracodawca będzie chciał go przeczytać!

 

Dobry list motywacyjny, czy taki istnieje?

 

2. Dobry list motywacyjny nie zawiera podobnych zdań:

 

"W odpowiedzi na ogłoszenie znalezione, chcę zgłosić swój udział w procesie rekrutacyjnym…

 

99% listów motywacyjnych zaczyna się od tego stwierdzenia. Spróbuj zamienić je na wstęp, który jest ciekawszy i silniej przyciąga uwagę. Potrzebujesz przykładów?

 

 • „Piszę, ponieważ chciałbym rozwijać się zawodowo w firmie X na stanowisku Y.”
 • „Znalazłem Państwa ogłoszenie w sieci i bardzo spodobał mi się zakres obowiązków na stanowisku Y”
 • „Chcę zaoferować Państwu moje doświadczenie zawodowe do pracy w firmie X na stanowisku Y”
 • „Przedstawię 5 najważniejszych powodów, dla których warto powierzyć mi stanowisko Y”

 

Wykorzystaj te zwroty, jako inspiracje. Chcesz wiedzieć, dlaczego większość listów jest czytana przez rekruterów pobieżnie albo wcale? Większość z nich jest identyczna i napisana na bazie utartego schematu.

 

Dobry list motywacyjny nie zaczyna się tak samo, jak 99% innych listów, których treść nie wnosi dla pracodawcy nic ciekawgo. Nie chcesz, aby Twój list trafił do kosza, po pierwszej linijce?

 

Napisz list motywacyjny tak, jakbyś pisał do prawdziwej osoby i chciał ją zaciekawić i przekonać, dlaczego warto Cię zatrudnić. Zapomnij o drętwym schemacie pisania listu w stylu formalnego podania do instytucji państwowej (chyba, że tutaj właśnie aplikujesz). Upewnij się też, że Twoje CV jest skuteczne. Korzystasz z tych rad?

 

"Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)

 

3. Dobry list motywacyjny nawiązuje do CV...

 

zarówno pod względem wyglądu jak i treści!

 

Upewnij się, że używasz tych samych czcionek i odstępów. CV i list motywacyjny powinny tworzyć pewną całość. W naszym kreatorze dla każdego szablonu CV możesz dobrać dopasowany list motywacyjny. Dzięki temu masz pewność, że Twoja aplikacja wygląda profesjonalnie.

 

Profesjonalne CV powinno opisywać Twoje doświadczenie, ale to list motywacyjny ma wskazać pracodawcy bezpośrednie korzyści z zatrudnienia Ciebie. Nie kopiuj tego, co napisałeś w CV! Pokaż, dlaczego i w jaki sposób Twoje doświadczenie przyda się w nowym miejscu pracy. Jak to zrobić? Przeczytaj dokładnie punkt 4.  

 

 

Stwórz CV i dopasowany list motywacyjny

(wypróbuj kreator CV)

 

dobry list motywacyjny szablon

Szablon CV i listu - zobacz inne szablony i stwórz CV oraz list tutaj 

 

4. Jak pisać list motywacyjny, który nie trafi do kosza? Zapomnij o…

 

Pustych przymiotnikach! Kandydaci mają tendencję do opisywania swojego doświadczenia i umiejętności, używając przymiotników, które nie są poparte żadnymi przykładami z ich życia zawodowego.

 

Zamiast pisać „Jestem kreatywny, komunikatywny i szybko uczący się”, opisz swoje najważniejsza osiągnięcia zawodowe i pokaż, jak będziesz mógł je wykorzystać w nowym miejscu pracy.

 

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia, kiedy nie masz się czym pochwalić?  Jeśli uważasz, że posiadasz pewną cechę, o której chcesz napisać, postaraj się potwierdzić ją przykładem z życia zawodowego.

 

Potrzebujesz przykładów?

 

 • “Wiem, jak skutecznie budować relacje z kluczowym klientami. Dzięki moim działaniom sprzedażowym powiększyłem ilość firm, z którymi współpracowaliśmy o ponad 20% w rok.”
 • “Umiem negocjować kontrakty biznesowe. Zastosowane przeze mnie działania i strategia pozwoliła na zaoszczędzenie 15% budżetu na zakupach sprzętu biurowego w ostatnim kwartale.”

 

Jak napisać dobry list motywacyjny? Pokaż plusy z zatrudnienia siebie na danym stanowisku. Idealnie, jeśli opiszesz swoje umiejętności i cechy na przykładzie konkretnych działań, które udało Ci się zrealizować.

 

Napisz list motywacyjny bez doświadczenia, który pomoże Ci otrzymać staż lub dobrą pierwszą pracę! Przeczytaj ten artykuł:

 

"Jak napisać list motywacyjny na staż? Zobacz 4 porady!" (czytaj)

 

Czy dobry list motywacyjny istnieje?

 

5. „Jestem najlepszym kandydatem na to stanowisko.” Poważnie?

 

Skąd wiesz, że jesteś najlepszym kandydatem? To kolejny przykład na słowa w liście, które niewiele znaczą. Wielu kandydatów piszę, że są kandydatami „idealnymi”, „najlepszymi”, czytałem też o osobie „jedynej w swoim rodzaju”.

Unikaj aroganckiego podchodzenia do listu motywacyjnego.

 

Jesteś na początkowym etapie rozwoju zawodowego? Opisz, dlaczego innym dobrze współpracowało się z Tobą przy studenckich projektach, pracach dorywczych albo nawet grupowych zadaniach w trakcie nauki.

 

Jak napisać dobry list motywacyjny? Pokaż swoją kandydaturę w atrakcyjny i przyciągający, ale nienachalny sposób. Przeczytaj też:

 

"List motywacyjny po angielsku. Kompendium wiedzy" (czytaj)

 

6. Prośby i apele kandydata

 

W listach motywacyjnych zdarzają się też często zdania, które mają na celu wywarcie presji na rekruterze. Upewnij się, że ze swojego wykreślisz podobne stwierdzenia:

 

 • „Musicie mnie zatrudnić”,
 • „Gwarantuje, że nie znajdziecie lepszego kandydata”,
 • „Proszę o zatrudnienie, ponieważ mam ciężką sytuację w pracy”,
 • „Chcę znaleźć pracę, ponieważ nie mam środków do życia”
 • „Jeśli mnie nie zatrudnicie, stracicie”.

 

Unikaj pozycji proszenia o pracę. Zostaniesz odebrany o wiele lepiej, jeśli pokażesz, co przemawia za zatrudnieniem Ciebie. Dobry list motywacyjny to rozwinięcie CV, które ma stanowić ofertę dla pracodawcy.

 

Chcesz częściej chodzić na rozmowy i szybciej zmienić pracę. Zobacz, jak możemy Ci pomóc w opracowaniu skutecznego CV i listu: 

 

"6 rzeczy, które zmienię w Twoim CV, abyś szybciej znalazł pracę" (czytaj)

 

Czy umiesz napisać dobry list motywacyjny?

 

7. Humor

 

Jeżeli chcesz napisać list motywacyjny w mniej formalnym stylu, uważaj. Kandydaci często próbują wtrącać do listu wstawki zabawne, które tak naprawdę nie mają nic wspólnego z ich kandydaturą. Co, jeśli ktoś nie będzie miał podobnego do Ciebie poczucia humoru?

 

Lepiej nie dodawać też do listu motywacyjnego motta. Używając cytatów bardzo łatwo popaść w śmieszność, dlatego lepiej nie używać ich w ogóle. Chyba, nie chcesz, żeby opowieść o Twoim liście z cytatem Paulo Coelho krążyła jako żart wśród rekruterów?


O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chcemy napisać dobry list motywacyjny? Dodaj komentarz i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.7 (79 głosów)
Komentarze
Aga 2015-09-22 12:53:13

Witam. Jak zachęcić kogoś żeby mnie zatrudnił, jeżeli w ogóle nigdzie nie pracowałam i nie mogę podać przykładu z życia zawodowego?

Piotr Sosnowski 2015-09-17 08:05:03

Dziękuję za komentarz. Czy może Pani opisać wszystkie możliwe doświadczenia, które Pani miała? Nie muszą się one koniecznie wiązać z zatrudnieniem, ale może realizowała Pani jakieś prace dorywcze, tymczasowe czy projekty w trakcie studiów - one też mogą nieść za sobą umiejętności, które można zawrzeć w liście motywacyjnym.

Angela 2015-09-16 12:21:22

Witam Panie Piotrze,
jestem młodą studiującą mamą 2 letniego syna. Nigdy nie pracowałam, ponieważ zaraz po maturze zaszłam w ciąże. Chciałabym zacząć nowy etap w życiu i zacząć nabierać doświadczenia zawodowego, w związku z tym chciałam bym umieć napisać imponujący list motywacyjny, lecz nie przychodzą mi do głowy żadne przykłady opisu mojej osobowości, ponieważ jak na razie nie miałam czasu na staże, działania charytatywne itp. a o dziecku nie chciałabym wspominać ponieważ wiem, że może to być źle odebrane i od razu mogę być przekreślona w oczach potencjalnego pracodawcy.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam, A.

Piotr Sosnowski 2015-05-07 14:55:13

Tak, warto napisać taki list motywacyjny. Wtedy powinien on zawierać dużo elementów związanych z przedstawieniem swojego pomysłu na karierę w tej firmie. Dobrze jeżeli będzie wyraźnie wskazywał dlaczego akurat w tej firmie chcemy pracować. Forma może być bardzo podobna do zwykłego listy motywacyjnego, oczywiście z wyłączeniem nawiązania do konkretnej oferty.

Piotr Sosnowski 2015-05-07 14:52:36

Dziękuję. Miło mi :)

Karolina Morawska 2015-05-07 11:12:19

Witam. Czy wypada pisac list motywacyjny, gdy aktualnie firma nie umiescila zadnego ogloszenia na wolne stanowisko pracy? Jesli takto co takilist powinien zawierac, jak wygladac?

Weronika | Pracownia Twórcza 2015-05-04 18:15:06

Bardzo fajne porady, ja właśnie zabieram się za porządne dopracowanie swoich dokumentów aplikacyjnych, teraz już wiem przynajmniej po co właściwie pisze się LMkę ;)

Piotr Sosnowski 2015-04-12 18:12:15

Dziękujemy za miłe słowa :)

Takiego listu nie da się dobrze spersonalizować. Jeżeli nie ma informacji o firmie to list nie będzie miał elementu pokazania motywacji do pracy w konkretnej firmie. Wystarczy, aby zwracać się z opisem kandydatury "dla Państwa firmy" etc. Jeśli rekrutacja jest ukryta rzadko zdarza się, aby list motywacyjny do firmy był wymagany.

Magdalena 2015-04-03 14:46:07

Dziękuję za Waszą pracę i te artykuły, które dosłownie "pochłaniam". Mam jednak pytanie dotyczące listu motywacyjnego przy ukrytej rekrutacji. Jak zgrabnie go napisać, gdy nie wiemy do kogo jest adresowany?

Piotr Sosnowski 2015-02-26 19:25:50

Dziękuję za miłe słowa dotyczące bloga i działalności.

Opisz w liście jakich narzędzi użyłeś, aby osiągnąć te cyfry i wartości % z CV.
Skonkretyzuj te informacje i pokaż jakich umiejętności Cię nauczyły. To jest idealne nawiązanie do CV.

Pokaż sytuację, Twoje rozwiązanie, konkretny efekt i na końcu dodaj, jakie umiejętności osiągnąłeś dzięki tej sytuacji jako pracownik. To chyba idealne podejście do listu.

Powodzenia :)

Bartosz 2015-02-25 18:49:49

Szanowny Panie Piotrze,
Jestem na etapie tworzenia listu motywacyjnego. Dzięki Państwa stronie, CV jest już dopracowane. Moje pytanie dotyczy pkt 3 powyższego artykułu. " Dobry list motywacyjny nawiązuje do CV" . Z kolei w artykule " Jak napisać list motywacyjny który zapewni CI pracę. 8 rad" pierwszą radą jest " Idealny LM nie kopiuje CV. Oczywiście dostrzegam różnicę pomiędzy nawiązaniem a kopiowaniem, natomiast nie wiem jak do tego podejść w praktyce. W CV mam opisany zakres obowiązków i osiągnięcia, zgodnie z Państwa zaleceniami ( cyfry, wartości, %), i nie za bardzo mam pomysł co napisać w LM nie kopiując w pewnym sensie CV. Proszę o jakąś sugestię.

ps. Fajnie że jesteście. Dzięki !

Mari 2014-12-10 13:10:16

No to świetnie!
Przyłapałam cię kilka razy na milczeniu, ale cieszę się, że zabierasz głos w dyskusjach na blogu. To jest bardzo cenne.

Piotr Sosnowski 2014-12-07 14:29:21

Grafika ma tylko i wyłącznie podkreślać Twoją kandydaturę, ona raczej nie zaciekawi pracodawcy tak, aby zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Spróbuj znaleźć w poprzednich stanowiskach takie doświadczenia, które mogą przydać się w nowej. Przykładowo, jeśli miałeś do czynienia z tworzeniem raportów w pracy we front office, to taka umiejętność może przydać się też i w back office.

Piotr Sosnowski 2014-12-07 14:27:20

Dziękuję za Twój wpis.

Jeżeli masz niewielkie doświadczenie, spróbuj opisać to, czego się z niego nauczyłaś. Mimo małego doświadczenia komercyjnego można przecież być aktywną osobą (organizacje studenckie, wolontariaty, koła naukowe). Na Twoim miejscu postawiłbym na wybranie 2 najważniejszych doświadczeń i opisanie, co dały Ci jako przyszłemu pracownikowi.

Pozdrawiam!

Piotr Sosnowski 2014-12-07 14:25:36

Dziękuję za Wasze komentarze. Odpisuję zawsze na wszystkie. Sprawdź poprzednie wpisy na tym blogu :)

Ostatnio przez wprowadzenie nowej strony miałem mniej czasu na działania blogowe, co widać po wpisach, ale już niedługo to się zmieni :)

Mari 2014-12-05 15:58:49

szkoda tylko, że autor bloga nie odpowiada na komentarze, zapominając że tutaj toczą się ciekawe dyskusje, a niektóre wątki można byłoby dzięki temu rozwinąć.

Paula 2014-11-18 20:37:37

Również jestem ciekawa jak napisać taki typ listu, kiedy chcemy znaleźć pracę, która nie pokrywa się z naszym dotychczasowym doświadczeniem i/lub wykształceniem.

Joanna 2014-11-18 13:54:35

Witam,

Pana
wpisy są dla mnie ciekawe i po przeczytaniu najczęściej rozważam jakie błędy ja
popełniam pisząc CV lub List Motywacyjny. W ubiegłym roku skończyłam studia i
nie mam dużego doświadczenia, ale czytając niektóre ogłoszenia myślę, że
nadawałbym się na dane stanowiska, lecz jak sądzę problemem z brakiem odzewu do
mnie jest niewielkie doświadczenie. Stąd też moje pytanie jak można
skonstruować L.M. aby potencjalny pracodawca zainteresował się moją kandydaturą ?

Kamil Barejko 2014-11-18 13:52:42

Co zrobić w sytuacji, w której chcę zmienić niszę (ze stanowisk finansowych typu front-office na te typu back-office)? Problem jest taki, że poza wiedzą i papierkiem ze studiów nie mam doświadczenia w tych kwestiach? Czym zaciekawić pracodawcę? (poza ciekawym wstępem oraz grafiką?). Nie podam 5 powodów, dla których warto mnie zatrudnić, gdyż byłby one zapewne tylko "teoretyczne". Liczby chyba w tym przypadku też się, niestety, nie sprawdzą.

Ola 2014-11-18 13:10:39

Ja chciałam tylko napisać, że zanim zabrałam się za stworzenie cv i lm przeczytałam chyba wszystkie Pana artykuły ze wskazówkami:) w swoje cv włożyłam bardzo dużo pracy, pisałam je "na raty" przez kilka dni. Poprawiłam je graficznie, np. dodałam wykresy, napisałam o osiągnięciach i korzyściach, jakie wypracowałam dla poprzednich pracodawców, podając liczby I procenty:) Nad listem też spędziłam dużo czasu i chyba udało mi się stworzyć swój własny wzór, który doskonale mnie opisuje:) Po napisaniu cv i lm, sama byłam pod wrażeniem jak dobrze to może wyglądać:) jednocześnie miałam małe obawy czy za bardzo się nie "przechwalam", ale w końcu zaczęłam wysyłać moją odpicowaną aplikację - na 5 wysłanych aplikacji odezwały się 3 firmy:) Dzięki Panie Piotrze za rady

Piotr Sosnowski 2014-11-18 11:02:11

Dziękuję za Twój komentarz. Cieszę się, że tak wnikliwie czytasz moje artykuły :)

Nie gubię się w osądach. W tamtym przykładzie z lipca, chodziło o inne ujęcie początku listu niż to standardowe. W tym zdaniu, które przytoczyłaś bardziej urzekło mnie użycie cyfr, niż ten "kandydat idealny" o którym pisałem dziś. Myślę, że wyrywanie z kontekstu zdań we wpisach nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli nie chcesz skorzystać z porad zawartych na tym blogu, nie pogniewam się :)

Powodzenia.

Julia 2014-11-18 10:53:11

Widzę, że zaczynasz się gubić we własnych osądach, przytoczę:

"Czy uważasz, że idealny kandydat na dane stanowisko, pisze listy motywacyjne? Raczej nie, bo już dawno został zatrudniony przez headhunterów u konkurencji."

Zdanie z art. 24.07.2014:
"Nie zapomnę listu, który zaczynał się od słów:
Chciałbym przedstawić 5 powodów, dla których uważam, że jestem idealnym kandydatem na stanowisko....Szkoda, że taki list motywacyjny trafia się 1 na 1000."

Czyli większość tutejszych porad zdawałoby się, że są pustymi frazesami i laniem wody.

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii List motywacyjny
Artykuły o podobnej tematyce