Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
Wielu kandydatów już na wstępie przekreśla swoje szanse na dobrą pracę.
W jaki sposób?
Wysyłając CV biotechnologa przygotowane na podstawie identycznych, darmowych wzorów.
Na dodatek w ich życiorysach najważniejsze informacje nie są wyróżnione i zlewają się w nieczytelny blok tekstu.
Takie CV zazwyczaj od razu lądują w szufladzie.
Z tego artykułu dowiesz się, jak tego uniknąć i zainteresować pracodawcę!
Chcesz od razu przygotować skuteczne CV i list motywacyjny biotechnologa?Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do wypełnienia, przykłady oraz wskazówki. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Jest to krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń, umiejętności, kwalifikacji i celów zawodowych, który umieszcza się na samej górze życiorysu.
Warto go dodać do CV biotechnologa czy CV chemika.
Jak go stworzyć? Poniżej zobaczysz przykład takiego podsumowania, dopasowany do prawdziwej oferty pracy dla biotechnologa.
Przykładowa oferta pracy dla biotechnologa:
Podsumowanie zawodowe w CV biotechnologa — przykład:
dobrze
Jestem absolwentem biotechnologii na Uniwersytecie Warszawskim (tytuł licencjata) i od 2 lat pracuję jako biotechnolog w firmie FutureBioMed (w 5-osobowym zespole). Zdobyłem tam niezbędne doświadczenie m.in. z zakresu prowadzenia kultur linii komórek ssaczych oraz hodowli i analityki komórek krwi. W codziennej pracy wykorzystywałem literaturę naukową. W Państwa firmie chciałbym rozwijać się w tematyce biologii molekularnej i inżynierii genetycznej.
źle
Od dziecka interesuję się biologią, dlatego zdecydowałem się na studia na kierunku biotechnologia. Od 2 lat pracuję w zawodzie w firmie zajmującej się wprowadzaniem na rynek leków biotechnologicznych. Jestem punktualny, obowiązkowy i umiem pracować pod presją czasu. Uważam, że świetnie sprawdzę się w pracy w Państwa firmie.
Zawsze staraj się również skupiać na konkretach. Nie pisz, że „pracowałeś w laboratorium” — jest to zbyt ogólna informacja. Opisuj swoje obowiązki szczegółowo.
W ofertach pracy dla biotechnologów zazwyczaj pojawia się wymóg wykształcenia kierunkowego.
Dlatego opis edukacji powinien znaleźć się na 1. stronie Twojego CV.
Nie musisz się zbytnio rozpisywać. Wystarczy podać lata nauki, nazwę uczelni i kierunku oraz uzyskany tytuł.
Edukacja w CV biotechnologa — przykład:
2015 — 2018 Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej
Kierunek: Biotechnologia (studia I stopnia)
Uzyskany tytuł: Inżynier
W tej sekcji warto opisać również wszystkie dodatkowe kursy, szkolenia i certyfikaty, które uzyskałeś.
Możesz opisać je w ten sposób:
Kursy i szkolenia:
Bezpieczeństwo żywności w praktyce — system HACCP/GMP/GHP (2019)
Badania mikrobiologiczne produktów kosmetycznych w świetle aktualnych wymagań prawnych (2018)
Wskazówka: Jesteś studentem lub absolwentem biotechnologii i dopiero wchodzisz na rynek pracy? Porady, jak stworzyć życiorys nie mając doświadczenia, znajdziesz tutaj: Pierwsze CV studenta oraz CV bez doświadczenia.
Czy w CV biotechnologa warto wpisywać zainteresowania?
Zdecydowanie tak!
Dlaczego?
Ponieważ dzięki nim możesz wyróżnić się na tle innych kandydatów i pokazać pracodawcy, że biotechnologia to nie tylko Twoja praca, ale również hobby lub nawet pasja.
Oczywiście w opisie zainteresowań nie warto wymieniać oglądania telewizji lub gry na komputerze.
Skup się na tych pasjach, które w jakimś stopniu wiążą się z ofertą pracy.
Przykład opisu zainteresowań w CV biotechnologa:
Kocham przyrodę, dlatego od wielu lat działam na rzecz ochrony środowiska (m.in. w OTOP). Praca w Państwa firmie pozwoliłaby mi bezpośrednio wpływać na to, jak wykorzystywane są zasoby naturalne.
Ten entuzjazm, energię i determinację możesz zaprezentować właśnie w liście motywacyjnym.
Oto kilka wskazówek, jak napisać wyróżniający się list motywacyjny dla biotechnologa.
1. Dopasuj list do oferty pracy.
Jest to kluczowa zasada, która obowiązuje zarówno podczas pisania CV, jak i listu motywacyjnego. Skup się na tych kompetencjach i kwalifikacjach, które będą najbardziej interesujące z punktu widzenia pracodawcy.
2. Nie kopiuj treści CV.
Nie ma sensu przepisywać treści życiorysu. Opisz szerzej swoje obowiązki, podaj przykłady sytuacji, kiedy wykorzystałeś konkretne umiejętności, wyjaśnij, dlaczego zależy Ci na stanowisku.
3. Pokaż pracodawcy, jakie korzyści przyniesiesz firmie.
Zaproponuj np. 3 konkretne usprawnienia lub nowe rozwiązania, które postarasz się wdrożyć. Nie muszą być to wielkie projekty. Chodzi o pokazanie pracodawcy inicjatywy i kreatywności. Udowodnisz również, że nie wysyłasz masowo identycznych dokumentów.
4. Zadbaj o wygląd listu.
Dokumenty aplikacyjne to Twoja wizytówka. Dlatego muszą wyglądać profesjonalnie. Unikaj literówek i błędów ortograficznych. Użyj schludnego szablonu i zadbaj o czytelność najważniejszych informacji.
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Sprawdź, o czym musisz pamiętać podczas tłumaczenia CV na angielski oraz jakich 9 najczęstszych błędów unikać. W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, sztuczki i zwroty. Możesz też skorzystać z szablonów przetłumaczonych na angielski i w 5 minut stworzyć CV w kreatorze online.
W jakim programie napisać CV? Kreator CV to świetny program online, w którym m.in. szybko dodasz do CV zdjęcie oraz klauzulę CV, napiszesz CV na telefonie i pobierzesz je w PDF.
Zobacz, jak napisać CV farmaceuty/technika farmaceutycznego, które da Ci pracę. Poznaj, w jaki sposób napisać list motywacyjny, aby zwrócić uwagę rekrutera.