
CV i list motywacyjny ekonomisty / technika ekonomisty - wzór
Szukasz pracy dla osoby z wykształceniem ekonomicznym? Jednego możesz być pewien…
Jeśli znajdziesz ciekawą ofertę z dobrą pensją, nie będziesz jedynym chętnym na stanowisko. Prawdopodobnie będziesz konkurował z co najmniej kilkudziesięcioma innymi kandydatami.
Na szczęście możesz łatwo wyróżnić się na ich tle.
Jak? Tworząc profesjonalne CV i list motywacyjny ekonomisty, dzięki którym od razu pokażesz pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem.
W tym artykule pokażę Ci, jak szybko przygotować te dokumenty i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Chcesz szybko przygotować CV i list motywacyjny dla ekonomisty? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe szablony CV do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady.
Znajdź też profesjonalny wzór CV — dla ekonomisty oraz 75+ innych zawodów i ścieżek kariery.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak od razu wyróżnić swoje CV ekonomisty
- jak interesująco opisać doświadczenie, umiejętności i wykształcenie ekonomisty lub technika ekonomisty
- czy w CV warto wpisywać zainteresowania
- jak napisać CV ekonomisty po angielsku
- jak napisać list motywacyjny ekonomisty lub technika ekonomisty, który zainteresuje pracodawcę
1. Jak od razu wyróżnić swoje CV ekonomisty?
W rekrutacji pierwsze wrażenie bywa decydujące. Wielu kandydatów z wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem traci szansę na dobrą pracę przez słabe CV. Na szczęście są proste sposoby na to, aby od razu zainteresować pracodawcę i nie umknąć jego oku.
Chodzi o tzw. cele i profil zawodowy. Co to jest? Podsumowanie zawodowe to krótki opis Twoich najważniejszych umiejętności i doświadczeń zawodowych na samej górze życiorysu ekonomisty.
W podsumowaniu powinieneś odpowiedzieć na 3 pytania:
- Kim jesteś? Napisz, jakie masz wykształcenie, ile lat pracujesz w zawodzie, jakie jest Twoje najważniejsze doświadczenie.
- Jakie są Twoje najważniejsze umiejętności i osiągnięcia? Wspomnij o kompetencjach, które będą interesujące z punktu widzenia pracodawcy. Opisz swój największy sukces zawodowy.
- Jakie są Twoje cele zawodowe? Wyjaśnij pracodawcy, dlaczego zainteresowała Cię jego oferta pracy, jak możesz mu pomóc i w jakim kierunku chcesz się rozwijać.
Pamiętaj, aby zbytnio się nie rozpisywać. Twoje podsumowanie zawodowe powinno mieć maksymalnie 50 słów.
Wskazówka: Pamiętaj, aby dopasować swoje CV do oferty pracy. Sprawdź, jakie wymagania w pierwszej kolejności opisuje pracodawca i nawiąż do nich. Bądź konkretny, podawaj liczby, nazwy firm, narzędzi czy metod.
Jak te porady zastosować w praktyce? Poniżej zobaczysz przykładową ofertę pracy dla ekonomisty i dopasowane do niej podsumowanie zawodowe.
Oferta pracy dla ekonomisty / technika ekonomisty - przykład:
CV ekonomisty / technika ekonomisty - wzór podsumowania zawodowego:
DOBRZE: |
---|
Jestem absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Ekonomia (tytuł magistra). Ukończyłem zaawansowany kurs MS Office (specjalizuję się w Excelu). Podczas Erasmusa na Université Libre de Bruxelles opanowałem branżowy język angielski w stopniu biegłym. W Państwa firmie chciałbym opanować do perfekcji techniki negocjacyjne. |
ŹLE: |
---|
Od zawsze interesuję się zagadnieniami związanymi z ekonomią, dlatego studiowałem na SGH. Dobrze znam pakiet Office i język angielski. Interesuję się filmem, podróżami i piłką nożną. Uważam, że doskonale sprawdzę się w pracy w Państwa firmie, ponieważ jestem ambitny i pracowity. |
Chcesz zobaczyć więcej przykładów skutecznego podsumowania zawodowego? Zobacz nasz artykuł: "Cele zawodowe i podsumowanie w CV - wzór jak napisać + Przykłady" (czytaj)
2. Jak interesująco opisać doświadczenie zawodowe w CV ekonomisty?
Postaw się na chwilę na miejscu pracodawcy i wyobraź sobie, że szukasz nowego pracownika. Masz do wyboru dwóch kandydatów. Jednego z doświadczeniem, które przyda się na stanowisku i drugiego, który w swoim CV wypisał różne, niezwiązane z ofertą zajęcia i obowiązki.
Którego kandydata wybierzesz? Domyślam się, że tego z interesującym Cię doświadczeniem. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby kluczowe obowiązki i stanowiska były odpowiednio wyróżnione w Twoim CV ekonomisty.
Przede wszystkim opis doświadczenia powinien znaleźć się na górze dokumentu, od razu po podsumowaniu.
Aby dodatkowo wyróżnić najważniejsze obowiązki i stanowiska, zastosuj poniższe wskazówki:
- Dopasuj opis doświadczenia do oferty pracy. To jedna z najważniejszych zasad pisania skutecznego CV. Sprawdź jakie wymagania w ofercie pracy pracodawca wymienia w pierwszej kolejności. Twój zakres obowiązków powinien do nich nawiązywać.
- Unikaj ogólników i podawaj konkretne informacje. Wpisywanie pojedynczych haseł takich jak “Negocjacje” czy “Obsługa klienta” niewiele mówi pracodawcy. Pochwal się liczbami, konkretnymi osiągnięciami, nazwami firm, z którymi współpracowałeś etc.
- Zadbał o czytelność sekcji. Podziel opis obowiązków na kategorie (np. “Główne obowiązki”, “Osiągnięcia” i “Dodatkowe obowiązki”). Stosuj odstępy między wierszami, pogrubienia i punktory. Unikaj literówek, nie przekręcaj nazw firm, dla których pracowałeś.
Jak zastosować te porady?
Zobacz dobry i zły przykład opisu doświadczenia w CV ekonomisty / technika ekonomisty:
DOBRZE: |
---|
10.2016 - 05.2018 Firma XYZ
Stanowisko: Ekonomista ds. zakupów
Główne obowiązki:
Osiągnięcia:
Dodatkowe obowiązki:
|
ŹLE: |
---|
2016-2018 Firma XYZ Ekonomista
Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów Negocjacje Przygotowywanie planów sprzedaży Współpraca z działem IT |
Jeśli piszesz swoje pierwsze CV, opisz w nim swoją działalność stunencką, staże czy wolontariat. Dobry wzór CV dla osób bez doświadczenia na pewno zawiera takie sekcje.
Więcej przykładów do opisu zakresu obowiązków i porad znajdziesz w naszym artykule: “Doświadczenie zawodowe w CV: jak opisać? Przykłady i 4 rady eksperta” (czytaj)
3. Umiejętności w CV ekonomisty - gdzie i jak wpisać?
Opis umiejętności to trzecia najważniejsza sekcja w Twoim CV. Szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w zawodzie. Dlatego musi znaleźć się ona na pierwszej stronie CV! O czym musisz pamiętać opisując swoje kompetencje?
Przede wszystkim zbytnio się nie rozpisuj. Pracodawca powinien z łatwością znaleźć interesujące go informacje. Maksimum to 4-5 wyrazów.
Bądź konkretny - podawaj nazwy konkretnych metod, technologii i narzędzi. Unikaj umiejętności, które może wpisać każdy kandydat (np. punktualność, pracowitość czy ambicja).
Umiejętności miękkie wpisuj tylko wtedy, jeśli pracodawca wymienił je w wymaganiach w ofercie pracy lub będą one kluczowe na danym stanowisku.
Opisując znajomość języków obcych podaj ich poziom - np. język angielski - poziom zaawansowany (C1).
Przykładowe umiejętności do wpisania w CV dla ekonomisty / technika ekonomisty:
- znajomość oprogramowania typu ERP
- bardzo dobre zdolności negocjacyjne
- język niemiecki - poziom średniozaawansowany
- kontrola umów i faktur
- przygotowywanie planów sprzedażowych
- przygotowywanie prezentacji w PowerPoint
- Excel - poziom zaawansowany
- sporządzanie kalkulacji cenowych
- przygotowywanie zestawień statystycznych
- znajomość zagadnień marketingowych
- modelowanie procesów biznesowych
- analizowanie wymagań biznesowych klientów
- znajomość lokalnego rynku
Jakich umiejętności szuka pracodawca w Twoim CV? Dowiesz się tego z artykułu: “Umiejętności do CV. Co wpisać, by szybko znaleźć pracę? Przykłady” (czytaj)
CV ekonomisty / technika ekonomisty z opisem umiejętności wyróżnionym na 1. stronie wygodnie przygotujesz w naszym kreatorze. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
4. Jak opisać swoje wykształcenie w CV ekonomisty?
Dla pracodawcy największe znaczenie mają Twoje umiejętności i doświadczenie. Opis edukacji będzie istotny, jeśli jeszcze nie pracowałeś w zawodzie.
Nie musisz się jednak zbytnio rozpisywać. Wystarczy podanie lat nauki, nazwy uczelni i kierunku oraz uzyskanego tytułu. Do CV nie wpisuj podstawówki, gimnazjum czy też liceum (chyba, że było to technikum ekonomiczne!).
CV ekonomisty / technika ekonomisty - przykładowy opis:
DOBRZE: |
---|
2010 - 2015 Uniwersytet Warszawski - Wydział Nauk Ekonomicznych
Uzyskany tytuł: Magister |
DOBRZE: |
---|
2012 - 2016 Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie Uzyskany zawód: Technik ekonomista |
Jakich błędów unikać w opisie edukacji w CV? Dowiesz się tego z naszego artykułu: "Wykształcenie w CV - jak wpisać poziom edukacji. 5 porad + Przykłady" (czytaj)
4. Czy w CV warto wpisywać zainteresowania?
Oczywiście dla pracodawcy jest to najmniej istotna sekcja. Dlatego możesz umieścić ją na samym końcu życiorysu.
Pamiętaj jednak, że w przypadku dwóch podobnych kandydatów, zainteresowania mogą mieć znaczenie.
Szczególnie, jeśli są związane z Twoim zawodem. Pracodawcy uwielbiają kandydatów, dla których praca jest jednocześnie pasją.
Unikaj natomiast wpisywania typowych zainteresowań takich jak: kino, książki, muzyka, piłka nożna i podróże. Bądź bardziej szczegółowy i konkretny! Dobrze dobrane hobby może szczególnie pomóc piszącym CV ucznia technikum ekonomicznego.
Zainteresowania w CV ekonomisty lub technika ekonomisty - przykład:
Interesuję się rozwojem gospodarek na rynku azjatyckim, dlatego uwielbiam podróżować i poznawać kraje takie jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa.
6. CV ekonomisty po angielsku – o czym pamiętać?
Nawet najlepiej napisane i przetłumaczone CV po angielsku może zostać od razu odrzucone. Dlaczego? Ponieważ wysyłając życiorys ekonomisty do zagranicznego pracodawcy musisz pamiętać o kilku kluczowych różnicach między polskim i angielskim CV:
CV ekonomisty / technika ekonomisty po angielsku - podstawowe zasady:
Zasada 1. Jeśli wysyłasz CV do zachodniego pracodawcy, nie dodawaj do niego zdjęcia, daty i miejsca urodzenia czy też płci. W ten sposób zagraniczne firmy chronią się przed zarzutami o dyskryminację.
Zasada 2. Przy nazwach polskich firm dodaj krótkie wyjaśnienie jaką prowadzą działalności i jaka jest ich pozycja na rynku.
Zasada 3. Jeśli wysyłasz CV za granicę, pamiętaj aby dodać do niego klauzulę zgodną z przepisami RODO. Tutaj znajdziesz jej treść: Aktualna formułka do CV (nowa klauzula po RODO).
Zasada 4. Bądź konkretny i zbytnio się nie rozpisuj. CV ekonomisty po angielsku powinno zmieścić się na 1 kartce A4.
Więcej wskazówek, przykładów i przydatnych zwrotów znajdziesz w naszym artykule: “Jak napisać CV po angielsku? 12 kroków, przykłady, wzór, zwroty”
7. Jak napisać list motywacyjny ekonomisty / technika ekonomisty?
Słyszałeś, że obecnie pracodawcy nie czytają listów motywacyjnych i nie ma sensu ich wysyłać? W wielu przypadkach tak jest, jednak nie warto ryzykować! Dlaczego?
Przygotowując list motywacyjny ekonomisty dopasowany do oferty pracy pokazujesz pracodawcy, że bardzo zależy Ci na stanowisku i nie wysyłasz identycznych dokumentów masowo. Jednak jak sprawić, aby Twój list motywacyjny przyciągnął wzrok rekrutera?
List motywacyjny ekonomisty / technika ekonomisty - jak się wyróżnić?
- Nie kopiuj CV. W liście motywacyjnym nie ma sensu powielać informacji z życiorysu. Rozbuduj je! Opisz przykłady konkretnych projektów, wyjaśnij jak zrealizowałeś zadania.
- Pokaż pracodawcy, jak mu pomożesz. Zaproponuj konkretne rozwiązania, które usprawnią lub pomogą rozwinąć jego biznes.
- Jeszcze raz zajrzyj do oferty pracy. Tak jak wspominałem wcześniej, cały czas powinieneś nawiązywać do wymagań z ogłoszenia. Pokaż pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem!
- Zadbaj o przejrzystość swojego listu. Stosuj odstępy między wierszami, pogrubienia i punkty. Unikaj literówek i błędów stylistycznych. Pamiętaj, aby zmieścić się na maksymalnie 1 stronie A4. Krótki list motywacyjny w większości przypadków całkowicie wystarcza, by przekonać do siebie rekrutera.
Jeśli wysyłasz swoją aplikację do zagranicznej firmy, stwórz list motywacyjny po angielsku.
Przykładowe wzory listów motywacyjnych i dodatkowe porady eksperta znajdziesz w artykule: “Jak napisać list motywacyjny, by dostać pracę. Przykładowe listy i 8 rad” (czytaj)
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Ciągle masz wątpliwości i zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny i CV ekonomisty? Wpisz swoje pytanie w komentarzu. Chętnie Ci pomożemy!